Sussex Üniversitesi

University of Sussex’te Eğitim

Genel Bakış

Sussex Üniversitesi 1961'de İngiltere'nin güney kıyısındaki Brighton'da kurulmuştur. Brighton’a on dakika uzaklıkta bulunmaktadır. Brighton, kumsalları, kafeleri ile İngiltere’nin sakin şehirleri arasında gösterilmektedir. Brighton’a yakın olmasından dolayı yerleşim daha çok Sussex bölgesine kurulmuştur. Sessiz ve sakin olmasıyla dikkat çekmektedir. Üniversite, Uluslararası Öğrenci Barometresinde öğrenci desteği ve lisans programlarının bir parçası olarak ücretli iş yerleştirme programlarıyla başarılı bir performans sergilemektedir. Üniversiteden mezun olanların %93'ü mezuniyet sonrası altı ay içerisinde istihdam edilmekte veya eğitimlerine devam etmektedir. Sussex Üniversitesi, İngiltere'de istihdam edilebilirlik açısından 4. sırada yer almaktadır.  

Sussex Üniversitesi'nin Tarihçesi

Sussex Üniversitesi, Brighton yakınlarındaki önde gelen araştırma odaklı bir üniversitedir. 100'den fazla ülkeden personel ve öğrencilerle toplum faaliyetlerine ve hizmetlerine sık sık katılımla hem uluslararası hem de yerel bir bakış açısına sahiptir. 1961'de kurulan üniversite, dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasına göre İngiltere'nin en iyi 20, Avrupa'nın en iyi 70, dünyanın ise en iyi 160 üniversitesi arasındadır. Sussex Üniversitesi, bünyesinde barındırdığı Nobel Ödüllü, Kraliyet Cemiyeti ve İngiliz Akademisi üyesi akademik personelleriyle araştırma yönünde güçlüdür.

University of Sussex Sıralaması

Ulusal Sıralamadaki Yeri

The Complete University Guide: 41
The Times and Sunday Times Good University Guide: 44
The Guardian The Best UK Universities: 59

Uluslararası Sıralamadaki Yeri

QS World University Rankings: 226
Academic Ranking of World Universities (ARWU): 151-200
The Times Higher Education World: 151

University of Sussex Bölümleri

Eğitim Bölümleri

University of Brighton ile ortak verilen Tıp eğitimi (The Brighton and Sussex Medical School) yanı sıra Science and Technology Policy Research okulları ile bilim alanında önemli bir yere sahip olan Sussex Üniversitesi’nde sunulan programlardan bazıları; Kalkınma Çalışmaları (Development Studies), İş İdaresi, Teknoloji ve İnovasyon Yönetimi, Bilim ve Teknoloji (Enerji Çalışmaları da dahil olmak üzere), Sosyoloji, Medya ve Kültürel Çalışmalar, Avrupa Çalışmaları, Ekonomi, Hukuk, Finans, Mühendislik ve Dizayn başlıklarını içermektedir.

Top Bölümler

Kalkınma Çalışmaları, İşletme, Yönetim, Ekonomi, Hukuk, Uluslararası ilişkiler, Sosyal Bilimler, Mühendislik, Fizik, Yaşam Bilimleri, Psikoloji, Matematik, Medya ve İletişim, Gazetecilik

Fakülteler

12 eğitim okulu, doktora okulu ve araştırma grupları Sussex'in akademik kalbini oluşturmaktadır.

University of Sussex Burs İmkanları    

Lisans eğitim bursları:

https://www.sussex.ac.uk/study/fees-funding/undergraduate-scholarships

Yüksek lisans eğitim bursları:

https://www.sussex.ac.uk/study/fees-funding/masters-scholarships

Doktora eğitim bursları:

https://www.sussex.ac.uk/study/phd/doctoral/funding-support-international

University of Sussex Hakkında Genel Bilgiler

University of Sussex Kampüsü

Kampüsler

University of Sussex, İngiltere'deki en güzel kampüs yerlerinden birine sahiptir. Brighton'ın kenarındaki tekerlekli park alanında yer alan kampüs, ödüllü mimariyi yeşil açık alanlarla birleştiriyor. Kampüs, South Downs Milli Parkı ile çevrilidir, ancak hareketli Brighton & Hove şehrine sadece birkaç dakika uzaklıktadır. Sir Basil Spence tarafından tasarlanan kampüsün kalbini oluşturan binalara 1993 yılında listelenmiş bina statüsü verilmiştir.