Burs Olanakları Nelerdir?

Yüksek standartları ve ünleri nedeniyle, Birleşik Krallık’taki üniversiteler kendi imkanlarına sahip yetenekli öğrencileri kolayca kendilerine çekebilmektedir, dolayısıyla burs olanakları oldukça kısıtlıdır. Ama yine de çoğu üniversite ‘kısmi burs’ verebiliyor ve hatta çok başarılı öğrencilerin tam burs alma ihtimali olabiliyor.

Tam Burslar

Her ne kadar İngiltere’deki okullar için burslar mevcut olsa da, bu burslardan faydalanmak özellikle tam burs olduğunda bir hayli zordur. Genellikle tam burslar bile sadece eğitim masrafını karşılayacak, yaşam giderlerine dokunmayacaktır. Bu tam burslar da sadece en başarılı öğrencilere tahsis edilmektedir.

Okulların Kendi Bursları

Üniversiteler burslarını farklı zamanlarda açıklasalar da duyuruları genellikle bahar döneminde olmaktadır. Kural olarak burslar tüm uluslararası öğrencilere yönelik olduğundan Türkiye’nin özel bir konumu yoktur. Ancak bazı üniversitelerin Türk öğrenciler için belli kısmi bursları olabilmektedir. Genelde, bu burslara başvurmak için öncelikle üniversiteden kabul almış olmak gerekmektedir.

Kısmi Burslar

Genellikle verilen burs şekli kısmı burslardır. Bu burslar da belli üniversitelerde kabul edilen öğrencilere £1,000 ile £5,000 arasında veril mektedir. Bu burslar çoğunlukla başarı ve yeteneklere göre verilir ancak bazen maddi yetersizlikler de göz önünde bulundurulmaktadır.

Burslar kimin için uygundur?

Başarılı öğrencilerin rekabetin yüksek olduğu bu durumda daha çok şansları vardır. Başvurduğunuz üniversitenin koşulları doğrultusunda, tam ücret ödeyen öğrenciler için yeteneklerine göre ya da bazen ihtiyaca göre başvuru olanağı vardır. Üniversitelerin çok azı, herhangi bir ülkeden öğrencilere neredeyse indirim denebilecek küçük burslar vermektedir.

Ek Şartlar

Eğer tam burs almayı hedefleyenlerdenseniz sadece lise yada universite notlarınızın mükemmel olması yetmez, aynı zamanda başvurunuzu yaparken İngilizce dil seviyenizin de yüksek olması gerekiyor. Başvurunuzun değerlendirilmesi için bile IELTS’ten en az 6.0-6.5 almış olmanız gerekiyor.

Birleşik Krallık Üniversitelerinden Burs Duyuruları

University of Sussex Burs İmkanları

Özellikle İşletme ve Ekonomi gibi sosyal bilim alanlarındaki başarı sıralamalarıyla hem İngiltere'de hem de dünya çapında ön plana çıkan University of Sussex, eğitimine Eylül 2021 yılında başlayacak uluslararası öğrencilerin birçok burs imkanından faydalanabilmelerini sağlayacak.

University of Sussex tarafından sağlanacak burs imkanlarından ilki ve en çok dikkat çekenlerinden biri Türk öğrencilere özel verilecek olan £3000 değerindeki Sussex Turkey Scholarship yüksek lisans bursları. Üniversitedeki birçok yüksek lisans programı için geçerli olacak bu burs için üniversitedeki yüksek lisans programından kabul alan ve kabulünü onaylayan tüm Türk öğrenciler faydalanabilecek. Başka bir ifadeyle, £3000 değerindeki burs imkanından faydalanmak isteyen Türk öğrenciler burs için yüksek lisans programından ayrı herhangi bir başvuru yapmadan eğitim ücretlerine uygulanacak olan £3000 indirimden yararlanabilecek.

Sussex Üniversitesi, uluslararası öğrencilerin £5000 değerinde Chancellor’s International Scholarship bursundan da yararlanabilmelerini olanak sağlıyor. Üniversitedeki birçok lisans ve yüksek lisans programında geçerli olacak burs imkanından faydalanmak isteyen uluslararası öğrenciler lisans veya yüksek lisans program kabullerinin ardından burs için ayrı bir başvuru gerçekleştirebilecekler.

Sussex Üniversitesi'nin £3000 değerindeki University of Sussex Business School International Masters Award ve Engineering and Informatics International Masters Award busları ise İşletme Fakültesi ile Mühendislik ve Bilişim Fakültesi yüksek lisans programlarından kabul alan ve kabulünü onaylayan uluslararası öğrencilere burs için ayrıca bir başvuru yapılmaksızın otomatik olarak verilecek. Ayrıca, İşletme Fakültesi ile Mühendislik ve Bilişim yüksek lisans bursları Türk öğrencilere sağlanan £3000 değerindeki burs ile veya £5000 değerinde Chancellor’s International Scholarship bursuyla birleştirilebilecek.

University of Sussex'in Türk öğrencilere özel sunduğu bursun başvuru şartları, başvuru süreci ve burs başvurusu için son tarihler gibi detaylı bilgilere University of Sussex Lisans ve Yüksek Lisans Bursları linkinden ulaşabilirsiniz.

University of Sussex Türkiye Bursu

Times Higher Education Golden Age (1945 – 1967 yılları arasında kurulan üniversiteler) sıralamasına göre dünyanın en iyi 15 üniversitesi içerisinde yer alan ve İngiltere’nin en mutlu öğrenci şehri seçilen Brighton’da bulunan (Student Living by Sodexo) University of Sussex, yüksek lisans eğitimine Eylül 2021’de başlamayı planlayan ve University of Sussex’teki yüksek lisans programından kabulü bulunan sınırsız sayıda Türk öğrenciye “University of Sussex Türkiye Bursu” adı altında burs desteği sağlayacağını duyurdu.

University of Sussex Türkiye Bursu, Türk vatandaşı olan, uluslararası öğrenci statüsünde yer alan (uluslararası öğrenci ücretlerin tabi olan) ve University of Sussex'teki yüksek lisans program başvurusu olumlu değerlendirilen öğrenciler için verilecektir.

Burs türü: Eğitim ücretinde indirim

Miktar: £3,000

Kabul Şartları:

University of Sussex’in Türk öğrencilere sağlayacağı yüksek lisans bursunu almaya hak kazanmak için yapmanız gerekenler aşağıda yer almaktadır.

 • Türk vatandaşı olmak
 • Uluslararası öğrenci statüsünde yer alarak uluslararası öğrenciler için belirlenen eğitim ücretine tabi olmak
 • Farklı bir burstan yararlanmıyor olmak (Business School International Masters Award ve Engineering & Informatics International Masters Award hariç)
 • Eylül 2021 başlangıçlı University of Sussex yüksek lisans programından kabul almak

University of Sussex Business School'daki yüksek lisans programından kabulü bulunan öğrenciler, University of Sussex Türkiye Bursu’nu Business School International Masters Award ile birleştirebileceklerdir. Mühendislik ve Bilişim Fakültesi'ndeki yüksek lisans programından kabulü olan öğrenciler de aynı şekilde, University of Sussex Türkiye Bursu’nu Engineering & Informatics International Masters Award ile birleştirebileceklerdir.

Mevcut burs sayısı: Sınırsız

Son başvuru tarihi: 1 Eylül 2021 03:00 (Türkiye saatiyle)

Bursa nasıl başvuru yapabilirim?

University of Sussex’in Türk öğrencilere sağlayacağı yüksek lisans bursuna başvuru yapabilmeniz için ilgi alanınıza uygun bir bölümden kabulünüzün olması gerekmektedir. Dolayısıyla burs başvurusunu gerçekleştirebilmeniz için Üniversitedeki yüksek lisans programına başvuru yapmış olmanız gerekmektedir. BEB (British Education Bureau) olarak University of Sussex’in resmi temsilciliğini yapmakta ve başvuru süreci boyunca öğrencilerimize ücretsiz danışmanlık hizmeti sağlamaktayız. Hem Üniversitedeki size uygun yüksek lisans programına hem de University of Sussex Türkiye Bursu’na başvuru yapmak için bizimle iletişim formu üzerinden veya Whatsapp butonu aracılığıyla iletişime geçebilirsiniz.

University of Bath Burs İmkanları

The Times and The Sunday Times Good University Guide, The Guardian University Guide ve Complete University Guide olmak üzere üç farklı üniversite başarı sıralamasında İngiltere’nin iyi 10 üniversitesi içerisinde yer alan University of Bath, eğitimine 2021'de başlayacak uluslararası öğrencilerin 6 farklı burs imkanından faydalanmalarını sağlıyor. Üniversitedeki hem lisans hem de yüksek lisans programlarında öğrenim görecek uluslararası öğrencilerin faydalanabileceği burs imkanlarıyla ilgili detaylar aşağıda yer almaktadır.

University of Bath Lisans Bursları:

University of Bath, lisans eğitimine 2021 yılında başlayacak uluslararası öğrenciler için The Chancellor’s Scholarship ve The International Baccalaureate 50th Anniversary Scholarship şeklinde iki farklı burs imkanı sunmaktadır. The Chancellor's Scholarship bursu kapsamında uluslararası öğrencilerin birinci yıl eğitim ücretlerinde £2,000’a varan indirim uygulanmakta, The International Baccalaureate 50th Anniversary Scholarship bursu kapsamında ise lisans öğreniminin ilk yıl eğitim ücretinde £6,000’a kadar indirim uygulanmaktadır. Başvuru şartlarını karşılayan tüm uluslararası öğrenciler University of Bath tarafından verilen The Chancellor's Scholarship ve The International Baccalaureate 50th Anniversary Scholarship burslarından yararlanabilmektedir. 

University of Bath Yüksek Lisans Bursları:

Bath Üniversitesi, Mühendislik ve Tasarım Fakültesi, Beşeri ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Fen Bilimler Fakültesi ve İşletme Fakültesi’ndeki full-time ve 2021 başlangıçlı yüksek lisans programları için geçerli olan 4 farklı burs imkanı sunmaktadır. £5,000 değerindeki Deans Award for Academic Excellence Scholarship ve Global Leaders Scholarship ve School of Management Master's Scholarships bursları ile eğitim ücretinde %30'a kadar indirim uygulanabilen MBA Scholarships burslarına başvuru şartlarını karşılayan tüm uluslararası öğrenciler başvurabilmektedir.

University of Bath'taki 6 farklı lisans ve yüksek lisans bursuna başvuru şartları, burs başvuru süreci ve burs başvurusu için son tarihler gibi detaylı bilgilere University of Bath Lisans ve Yüksek Lisans Bursları linkinden ulaşabilirsiniz.

Trinity College Dublin Burs İmkanları

İrlanda’nın en iyi üniversitesi Trinity College Dublin’de (QS World University Rankings 2021) 2021 yılı Global Excellence bursu başvuruları başladı. Eğitim ücretinde €5,000’a kadar indirim sağlayacak, lisans ve yüksek lisans programları için geçerli olacak burs programından uluslararası öğrenciler faydalanabilecek. Trinity College Dublin Global Excellence lisans ve yüksek lisans burslarının miktarları, burslara kimlerin başvuru yapabileceği, başvuru süreci ve başvuru için gerekli belgelerin detaylarını yazımızda bulabilirsiniz.

Trinity College Dublin Lisans Bursu:

Burs miktarı: 5000 Euro’ya kadar burs verilmekte ve bu burs tam zamanlı lisans programlarındaki eğitim ücretlerinde indirim şeklinde uygulanmaktadır.

Burs kapsamına giren lisans programları: Trinity College Dublin Global Excellence lisans bursundan Trinity College Dublin’de tam zamanlı lisans öğrenimi görecek öğrenciler faydalanabilmektedir (Tıp, Dişçilik ve Oyunculuk bölümleri burs kapsamına dahil değildir).

Kimler başvuru yapabilir: Avrupa vatandaşı olmayan ve uluslararası öğrenim ücretine tabii olan öğrencilerin burs başvuruları değerlendirmeye alınmaktadır.

Değerlendirme ve seçim kriterleri: Burs başvurusu değerlendirmeleri öğrencilerin genel akademik başarısı ve Trinity College Dublin topluluğuna sağlayabilecekleri potansiyel katkılara göre yapılmaktadır.

Başvuru süreci: Burs başvurusu aşağıdaki adımlar izlenerek gerçekleştirilebilir.

1. Öncelikle Trinity College Dublin Türkiye yetkilisine mailin konu kısmına İsim Soyisminiz + Trinity başvuru ID numaranız + Global Excellence Undergraduate Scholarship şeklinde oluşturarak mail göndermeniz gerekmektedir. Burs başvurusu yapabilmeniz için Trinity College Dublin’deki lisans programından kabulünüz olduğu için lisans programı başvurunuz öncesinde Trinity College Dublin resmi temsilcisi BEB (British Education Bureau) ile iletişime geçebilirsiniz.

2. Trinity College Dublin Türkiye yetkilisine ileteceğiniz burs başvuru mailine aşağıdaki burs başvuru belgelerini eklemeniz gerekmektedir. Başvuru dökümanların hepsinde isminiz ve soyisminizle birlikte Trinity başvuru ID numarınızın da yer alması gerekmektedir. Burs başvurusu için gerekli belgeler:

 • Trinity College Dublin lisans bölümü kabul mektubunuz (Trinity lisans bölümü başvurunuz sonucunda aldığınız şartlı veya şartsız kabul mektubunuz)
 • “Trinity College Dubline topluluğuna nasıl katkı sağlayacağım?” sorusuna yanıtlarınızın yer aldığı, 200 kelimelik ve Microsoft Word veya PDF formatında hazırlanmış niyet mektubu
 • CV/Özgeçmiş
3. Başvuruyu tamamlamanızın ardından burs başvurusunun okula ulaştığıyla ilgili bilgi maili mail adresinize iletilecektir.

4. Trinity College Dublin Türkiye yetkilisi sizi bursu kazanan öğrencilerden biri olmanız durumunda bilgilendirecek ve burs kabul sürecinizle ilgili detayları aktaracaktır.

Trinity College Dublin Master Bursu:

Burs miktarı: 5000 Euro’ya kadar burs verilmekte ve bu burs tam zamanlı yüksek lisans programlarındaki eğitim ücretlerinde indirim şeklinde uygulanmaktadır.

Burs kapsamına giren yüksek lisans programları: Trinity College Dublin Global Excellence yüksek lisans bursundan Trinity College Dublin’de tam zamanlı yüksek lisans öğrenimi görecek öğrenciler faydalanabilmektedir (İşletme Fakültesi bölümlerine başvuru yapacak veya yapmış olan öğrenciler ise School of Business bursuna başvuru yapabilirler).

Kimler başvuru yapabilir: Avrupa vatandaşı olmayan ve uluslararası öğrenim ücretine tabii olan öğrencilerin burs başvuruları değerlendirmeye alınmaktadır.

Değerlendirme ve seçim kriterleri: Burs başvurusu değerlendirmeleri öğrencilerin genel akademik başarısı ve Trinity College Dublin topluluğuna sağlayabilecekleri potansiyel katkılara göre yapılmaktadır.

Başvuru süreci: Trinity College Dublin Master Bursu’na aşağıdaki süreçleri izleyerek başvuru gerçekleştirebilirsiniz.

1. Öncelikle Trinity College Dublin Türkiye yetkilisine mailin konu kısmına İsminiz Soyisminiz + Trinity başvuru ID numaranız + Global Excellence Postgraduate Scholarship şeklinde oluşturarak mail göndermeniz gerekmektedir. Trinity College Dublin Global Excellence Yüksek Lisans Bursu’na başvuru yapabilmeniz için Trinity College Dublin’deki yüksek lisans programından kabulünüzün olması gerekmektedir. Bu doğrultuda, yüksek lisans programı başvurunuz öncesinde Trinity College Dublin resmi temsilcisi BEB (British Education Bureau) ile iletişime geçebilirsiniz.

2. Trinity College Dublin Türkiye yetkilisine ileteceğiniz burs başvuru mailine aşağıdaki burs başvuru belgelerini eklemeniz gerekmektedir. Başvuru dökümanların hepsinde isminiz ve soyisminizle birlikte Trinity başvuru ID numarınızın da yer alması gerekmektedir.

 • Trinity College Dublin lisans bölümü kabul mektubunuz (Trinity College Dublin yüksek lisans bölümü başvurunuz sonucunda aldığınız şartlı veya şartsız kabul mektubunuz)
 • “Trinity College Dubline topluluğuna nasıl katkı sağlayacağım?” sorusuna yanıtlarınızın yer aldığı, 200 kelimelik ve Microsoft Word veya PDF formatında hazırlanmış niyet mektubu.
 • CV/Özgeçmiş
3. Başvuruyu tamamlamanızın ardından burs başvurusunun okula ulaştığıyla ilgili bilgi maili mail adresinize iletilecektir.

4. Trinity College Dublin Türkiye yetkilisi sizi bursu kazanan öğrencilerden biri olmanız durumunda bilgilendirecek ve burs kabul sürecinizle ilgili detayları aktaracaktır.

Trinity College Dublin'deki lisans ve yüksek lisans burslarına başvuru şartları, başvuru süreci ve burs başvurusu için son tarihler gibi detaylı bilgilere Trinity College Dublin Lisans ve Yüksek Lisans Bursları linkinden ulaşabilirsiniz.

Loughborough University’de Tam Burslu Doktora Eğitimi Fırsatı

Loughborough University, üniversitede doktora (PhD) eğitimi görmek isteyen başarılı öğrenciler için finansal destek sağlayacak. Doktora burs başvurusu gerçekleştirip başarılı olan öğrencilerin eğitim ücretlerinin tamamı eğitim süreleri boyunca (3 yıla kadar olan doktora programları) karşılanacak. Bursun geçerli olduğu bölümleri, araştırma konuları, son başvuru tarihi gibi detayları aşağıda yer alan linkler üzerinden inceleyebilirsiniz.

Uluslararası öğrencilerin faydalanabileceği doktora bursları aşağıda yer almaktadır. Loughborough Üniversitesi doktora eğitim ücreti için tam burs sağlamakta, yaşam masraflarını kapsamamaktadır.

Havacılık ve Otomotiv Mühendisliği Fakültesi

Control Transitions Between Human Driver and Artificial Intelligence

Eğitime başlama tarihi: Temmuz 2021

Son başvuru tarihi: 28 Mayıs 2021

PhD with Rolls-Royce in Future Propulsion and Power

Eğitime başlama tarihi: Ekim 2021

Son başvuru tarihi: 30 Haziran 2021

Tasarım ve Yaratıcı Sanatlar Fakültesi

Design for Multimaterial Additive Manufacturing

Eğitime başlama tarihi: Ekim 2021

Son başvuru tarihi: 31 Mayıs 2021

Coğrafya ve Çevre Fakültesi

Grazing and disturbance as management tools in coastal slacks: consequences for soil organic matter, biodiversity and functional resilience

Eğitime başlama tarihi: Temmuz 2021

Son başvuru tarihi: 24 Mayıs 2021

Uluslararası Yönetim Enstitüsü

The International Linkages of Capitalist Growth Models

Eğitime başlama tarihi: Ekim 2021

Son başvuru tarihi: 20 Mayıs 2021

Spor, Egzersiz ve Sağlık Bilimleri

Increasing the physical activity levels and quality of life of paediatric cancer patients and their family: A family based approach

Eğitime başlama tarihi: Ekim 2021

Son başvuru tarihi: 31 Mayıs 2021

Wolfson Makine, Elektrik ve Üretim Mühendisliği Fakültesi

Stereolithography 3D Printing of Magnetic Material

Eğitime başlama tarihi: Ekim 2021

Son başvuru tarihi: 22 Haziran 2021

Stereolithography 3D Printing of High Temperature Ceramics

Eğitime başlama tarihi: Ekim 2021

Son başvuru tarihi: 22 Haziran 2021

Havacılık ve Otomotiv Mühendisliği Bölümü

High-Order Computational Fluid Dynamics for Combustion (Eğitime başlama tarihi: Nisan 2021, Burs başvurusu için son tarih: 1 Şubat 2021)

Coğrafya ve Çevre Bölümü

Eğitime başlama tarihi: Ekim 2021, Burs başvurusu için son tarih: 11 Ocak 2021

Waterfall Sediments and Landscape Evolution

Working with natural processes to adapt to climate change and to reduce flood risk*

Modelling the impact of the Proposed Newhurst Incinerator on the WHO Urban Health Index of Loughborough Town and University

UNSEEN most extreme severe convective storms*

The river restoration ecological toolbox – simultaneously examining biomonitoring indices to guide catchment management strategies

Characteristics and Generating Landscape Surfaces using Physically Constrained Learning

Rainfall induced natural terrain landslide hazard forecasting and the vulnerability of transport infrastructure networks

*Uluslararası öğrenciler için %50 burs sağlanmaktadır.

Mimarlık, Yapı ve İnşaat Mühendisliği Fakültesi

PhD studentships in Digital Twins for Infrastructure Maintenance and Monitoring (Eğitime başlama tarihi: Temmuz 2021, Burs başvurusu için son tarih: 14 Şubat 2021)

Energy Resilience and the Built Environment (Eğitime başlama tarihi: Ekim 2021, Burs başvurusu için son tarih: 28 Şubat 2021)

Matematik Eğitimi Merkezi

Development of a computational tool to support the clinical assessment of lung ventilation (Eğitime başlama tarihi: Ekim 2021, Burs başvurusu için son tarih: 9 Şubat 2021)

Wolfson Makine, Elektrik ve Üretim Mühendisliği Fakültesi

Eğitime başlama tarihi: Ekim 2021, Burs başvurusu için son tarih: 9 Şubat 2021

Self-Powered Implantable Devices Using Energy Harvesting for Real-Time Health Monitoring

Dynamics of Cryogenic Fluid Flow in Energy Systems

Next generation bearings for energy storage

Smart Robotic Grasping

Soft Robotic Sensing

Improving Manufacturing Defect Detection in Aerospace using Novel AI Machine Learning and Digital-twin Concepts

Motorcycle Crash Avoidance via Vehicle-to-Vehicle Communications

Radiofrequency Materials for 5G and Space Antennas and Antenna Arrays.

Machine Learning Techniques for Wireless Networks

Tracking Marine Wildlife Using Drones

Low Temperature District Heat Networks

Holistic Building Renovation Algorithms for Accelerating the Agenda Towards Net Zero Carbon Building

Smart Meter Data Analysis for Predicting Localised Energy Loads

Biomedical Engineering of Knee implants

Modelling Slip Bands and Short Crack Growth in Ni-Based Superalloys Using Discrete Crystal Plasticity

Informing the Design of Sports and Exercise Products for Exercising Women Post Pregnancy

Consumer Product Design for Remanufacture and the Circular Economy

Novel Postural Training System for Surgeons

Multifunctional Structures: Design and Manufacture of High Performing Alloys and Structures

Online Sensing in Biomanufacturing

Quality Monitoring for Circular Economy Plastic Packaging

Contact Between Human Skin and Bionic Limbs: Numerical Studies and Experimental Validation with Biomechanical Approach

Operation and Control Strategy of Multi-Energy Integrated Dc Microgrids

Tam burs imkanı bulunan tüm doktora programlarına üniversite web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. Loughborough University’nin resmi temsilcisi olarak doktora programlarına ve doktora burslarına başvuru sürecinde öğrencilerimize ücretsiz destek sağlamaktayız. Loughborough University doktora programlarına ve doktora burslarına başvuru süreciyle ilgili sorularınız için iletişim formu üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

University of Kent Doktora Bursu

İngiltere’nin önemli üniversitelerinden University of Kent, doktora programlarında öğrenim görecek başarılı öğrencilere 10 farklı Global Challenges Doctoral Centre (GCDC) araştırma bursu verileceğini duyurdu. University of Kent’te doktora programına 2021-2022 akademik yılı içerisinde, Eylül 2021 ve sonrası başlayacak öğrenciler için sağlanacak doktora bursuyla ilgili detayları aşağıda bulabilirsiniz. 

Global Challenges Doctoral Centre (GCDC), Global Challenges Research Fund tarafından fonlanan ve gelişmekte olan ülkelerin karşılaştıkları sosyal ve ekonomik durumları ele alan Birleşmiş Milletler Kalkınma Hedefleri üzerine araştırmalar gerçekleştiren doktora öğrencilerine fon sağlamakta, desteklemekte ve benzer alanlardaki öğrencileri bir araya getirmektedir.

Burs başvuruları University of Kent’te bulunan, alan fark etmeksizin, tüm doktora programlarına başvuru gerçekleştirmiş öğrencilere açık bir şekilde alınmaktadır. Global Challenges Doctoral Centre (GCDC) araştırma bursuna başvuru alımları 18 Ocak Pazartesi gece yarısına kadar devam edecek.

Doktora eğitimlerin Eylül 2021’de başlayacak GCDC bursiyerleri aşağıdaki desteklerden faydalanabilecek:
 • Yıllık burs (2021/22 yılı için güncellenecek olup, 2020/21 akademik yılı için £15,285 olarak belirlenmiştir)
 • Yıllık burs 3.5 yıl boyunca sağlanmaktadır.
 • Yıllık £1,500 değerinde Araştırma Eğitimi Destek Hibesi
 • Disiplinler arası uzmanlaşma sağlayan GCDC eğitim faaliyetleri

GCDC bursları uluslararası öğrenci statüsünde bulunan adaylar da dahil olmak üzere tüm ülkelerden öğrencilerin başvurularına açıktır.

GCDC araştırma projeleri, Office for Development Assistance (ODA) uyumlu olmalıdır. Başka bir ifadeyle, araştırmanın OECD’nin Kalkınma Yardım Komitesi (DAC) listesinde yer alan gelişmekte olan ülkelerin karşılaştığı ekonomik ve sosyal sorunlara doğrudan ve öncelikli olarak fayda sağlaması gerekmektedir.

Buna ek olarak, araştırma projesinin, karşılaşılan zorlukları ele alan en son araştırmaları desteklemek için 2015 yılının sonlarında Birleşik Krallık Hükümeti tarafından açıklanan 1,5 milyar sterlinlik bir fon olan Küresel Zorluklar Araştırma Fonu'nun (GCRF) daha geniş amaçlarına ve belirtilen zorluklarıyla uyumlu olması beklenmektedir. gelişmekte olan ülkeler tarafından. GCRF'nin amaçları, diğerlerinin yanı sıra, zorlu disipliner ve disiplinler arası araştırmaları teşvik etmek ile Birleşik Krallık'ta ve gelişmekte olan ülkelerde araştırma, yenilik ve bilgi alışverişi kapasitesini güçlendirmektir.

GCRF, araştırma projelerinin ele alması gereken üç temel konu başlığı belirlemiştir:
 • Sürdürülebilir kalkınmaya adil erişim
 • Sürdürülebilir ekonomiler ve toplumlar
 • İnsan hakları, iyi yönetişim ve sosyal adalet

Son olarak, araştırma projeleri Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine hitap etmeli ve DAC listesinde yer alan belirli ülkelere doğrudan fayda veya faydaları ortaya koymalıdır.

GCDC Bursuna Başvuru Nasıl Yapılır?

GCDC Bursuna başvuru gerçekleştirmek için öncelikle araştırma projenizi oluşturarak projenizin konusuyla ilgili University of Kent’te bulunan uygun bir hoca ile mail üzerinden iletişime geçerek projenizi onlara sunmanız gerekmektedir. Bir sonraki aşamada başvuru belgelerinizle birlikte okula başvuru sürecine geçilir. Her iki aşamada da University of Kent’in resmi temsilcisi olarak öğrencilerimize ücretsiz destek sağlamaktayız. Burs başvurusu yapmaya karar vermeniz durumunda bize iletişim formu üzerinden ulaşabilirsiniz.

Doktora başvurusunun ardından, GCDC Başvuru Formu’nu doldurmanız gerekmektedir. Formda aşağıdaki detayları vermeniz beklenmektedir:

 • Araştırma projesinin hangi temel GCRF alan veya alanları ile hangi Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini karşılayağını ve hangi belirli DAC listesi ülkesi ya da ülkelerinin projeden yararlanacağını gösteren GCRF uyum beyanı (en fazla 500 kelime). Projenin listedeki ülkeye veya ülkelere nasıl fayda sağlayacağı ve bu ülke/ülkelere gelecekteki faydalarının neler olacağı belirtilmelidir.
 • GCDC Bursunu kazanmanız durumunda, sunduğunuz projede size danışmanlık yapabilecek Kent Üniversitesi'ndeki bir danışman hocayla iletişime geçtiğinizin onayı.

GCDC Başvuru Formu kentgcdc@kent.ac.uk adresine 18 Ocak 2021’e kadar ileterek burs başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Başvuru Şartları Nelerdir?
 • Projenizin alanıyla uyumlu bölümlerden mezun olup, 3.3 veya üzeri lisans ve yüksek lisans not ortalamasına sahip olmak (doktora programları için spesifik kabul şartları)
 • Yeterli seviyede İngilizce dil seviyesine sahip olmak
 • Kent Üniversitesi’nin  Canterbury veya Medway Kampüsünde eğitim alabilecek olmak
 • GCDC eğitim faaliyetlerinde aktif olarak yer almak

Başvuru Değerlendirme Süreci Nasıldır?

Burs başvuruları değerlendirme süreci iki aşamadan oluşmaktadır. University of Kent, başvuru sahibi adayları kısa listeye alarak onlarla mülakat gerçekleştirecek ve mülakat aşamasında başarılı olan başvuruları incelenmek üzere GCDC değerlendirme kuruluna sunacak. GCDC değerlendirme kurulu, Şubat 2021'de ikinci bir kısa listeye alma işlemi gerçekleştirecek ve listeye alınan adayları çevrim içi olarak yapılacak olan son mülakata davet edecek. Son mülakatın ardından değerlendirme kurulu, seçimini yapacak ve Mart ayının başına kadar sonuçları öğrencilere ve okullara bildirdikten sonra süreç tamamlanmış olacaktır.

University of Bristol Think Big Lisans ve Yüksek Lisans Bursları

Dünya sıralamasındaki en iyi 60 üniversiteden biri olan (QS World University Rankings 2021) Bristol Üniversitesi Eylül 2021’de lisans veya yüksek lisans öğrenimine başlayacak uluslararası öğrenciler için £5,000, £10,000 ve £20,000 değerinde burs desteği sağlayacak. Think Big Burs Programı kapsamında verilecek Bristol Üniversitesi bursları lisans programına katılacak öğrencilere eğitim ücretlerinin her bir yılı için £5,000 ve £10,000 değerinde uygulanacak olup, yüksek lisans programına katılacak öğrenciler ise £5,000, £10,000 ve £20,000 değerindeki burslara başvuru gerçekleştirebilecek. Bu sene ilk defa Avrupa vatandaşı öğrenciler de University of Bristol Think Big Burslarına başvuru gerçekleştirebilecek.

1. Aşama Burs Başvuruları:

Lisans bursu için son başvuru tarihi: 29 Mart 2021, 10:00 (Birleşik Krallık saatiyle)

Yüksek lisans bursu için son başvuru tarihi: 29 Mart 2021, 10:00 (Birleşik Krallık saatiyle)

2. Aşama Burs Başvuruları:

Yüksek lisans bursu için son başvuru tarihi: 14 Haziran 2021, 10:00 (Birleşik Krallık saatiyle)

University of Bristol Think Big Lisans Bursu

Bristol Üniversitesi Think Big Lisans Bursu, Bristol Üniversitesi’nde lisans öğrenimi görecek başarılı uluslararası öğrencilerin her bir yıldaki eğitim ücretlerine £5,000 ve £10,000 indirim şeklinde uygulanacaktır. Bristol Üniversitesi’ndeki lisans eğitimine Eylül 2021’de başlayacak olan ve burs başvurusu olumlu değerlendirilen öğrenciler lisans öğrenimlerinin her bir senesindeki öğrenim ücretlerinde £5,000 ve £10,000 indirim elde edebilecek.

Lisans Bursuna Başvuru Şartları Nelerdir?

- Uluslararası öğrenci kategorisinde bulunmak ve uluslararası öğrenim ücreti ödeyecek olmak

- University of Bristol’deki Eylül 2021 başlangıçlı ve tam zamanlı (full-time) lisans programına başvuru yapmış olmak (Tıp, Diş Hekimliği, Veterinerlik lisans programları dışında)

- Bristol Üniversitesi bursunun yanı sıra öğrenim ücretinin tamamından daha fazlasına denk gelen başka bir bursa sahip olmamak

Burs Başvuru Süreci

Bristol Üniversitesi uluslararası lisans bursuna başvuru online başvuru formu üzerinden yapılabilmektedir.

Son Başvuru Tarihi: University of Bristol Think Big lisans burslarına başvurular 29 Mart 2021 Pazartesi günü Birleşik Krallık saatiyle 10:00’a kadar devam edecek.

Burs Başvurusu Değerlendirme Süreci

Üniversite burs başvurusu olumlu değerlendirilen öğrenciler ile 26 Nisan 2021’e kadar iletişime geçmektedir. Başvurusu olumsuz sonuçlanan öğrenciler ise bu tarihin ardından bilgilendirilmektedirler.

University of Bristol Think Big Yüksek Lisans Bursu

Bristol Üniversitesi Think Big Yüksek Lisans Bursu, Bristol Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrenimi görecek başarılı uluslararası öğrencilerin eğitim ücretlerine £5,000, £10,000 ve £20,000 indirim şeklinde uygulanacaktır. Bristol Üniversitesi’ndeki yüksek lisans eğitimine Eylül 2021’de başlayacak olan ve burs başvurusu olumlu değerlendirilen öğrenciler master öğrenim ücretlerinde £5,000, £10,000 ve £20,000 indirim elde edebilecek.

Bursa Başvuru Şartları Nelerdir?

- Bristol Üniversitesi'ndeki herhangi bir yıl süreli ve tam zamanlı (full-time) yüksek lisans programına başvuru yapmış olmak

- Bristol Üniversitesi’ndeki yüksek lisans programına Eylül 2021’de başlayacak olmak

- Uluslararası öğrenci kategorisinde yer almak ve uluslararası öğrenim ücreti ödeyecek olmak

- Bristol Üniversitesi bursunun yanı sıra öğrenim ücretinin tamamından daha fazlasına denk gelen başka bir bursa sahip olmamak

University of Bristol Think Big yüksek lisans bursu, University of Bristol’deki bir yıllık ve tam zamanlı (full-time) yüksek lisans programlarının tamamında geçerlidir.

Burs Başvuru Süreci

Bristol Üniversitesi uluslararası yüksek lisans bursuna başvuru online başvuru formu üzerinden yapılabilmektedir.

Son Başvuru Tarihi: Birinci aşama University of Bristol Think Big yüksek lisans burslarına başvurular 29 Mart 2021 Pazartesi günü Birleşik Krallık saatiyle 10:00’a kadar devam edecek. İkinci aşama burs başvuruları ise 14 Haziran 2021 Pazartesi Birleşik Krallık 10:00’a kadar devam edecek.

Burs Başvurusu Değerlendirme Süreci

Üniversite birinci aşama burs başvurusu olumlu değerlendirilen öğrenciler ile 26 Nisan 2021’e kadar iletişime geçmektedir. Başvurusu olumsuz sonuçlanan öğrenciler ise bu tarihin ardından bilgilendirilmektedirler. Üniversite ikinci aşama burs başvurusu olumlu değerlendirilen öğrenciler ile 9 Temmuz 2021’e kadar iletişime geçmektedir. Başvurusu olumsuz sonuçlanan öğrenciler yine bu tarihin ardından bilgilendirilmektedirler.

BEB (British Education Bureau) olarak resmi temsilciliğini yaptığımız Bristol Üniversitesi’ndeki lisans ve yüksek lisans programlarına başvuru noktasında öğrencilerimize ücretsiz destek sağlamaktayız. Bristol Üniversitesi Think Big lisans ve yüksek lisans burslarına başvuru yapılabilmesi için öncesinde üniversitedeki lisans veya yüksek programına da başvuru gerçekleştirilmiş olması gerektiğinden dolayı başvuru işlemleri ve burs başvuru süreciyle ilgili olarak bilgi formu üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bristol Üniversitesi Think Big lisans ve yüksek lisans burslarına başvuru şartları, başvuru süreci ve başvuru formu soruları gibi detaylı bilgilere University of Bristol Think Big Lisans ve Yüksek Lisans Bursları linkinden ulaşabilirsiniz.

University of Greenwich Lisans ve Yüksek Lisans Bursları

İngiltere’nin Londra ve Kent şehirlerinde kampüsleri bulunan University of Greenwich, eğitimine Ocak 2022’de başlayacak uluslararası öğrencilere £3.000 burs desteği sağlayacak. Lisans ve yüksek lisans programlarında geçerli olacak International Scholarships Award bursu ile ilgili detaylar aşağıda yer almaktadır.

International Scholarships Award kapsamında, University of Greenwich’te eğitim programı kabulü bulunan uluslararası öğrenciler, ilk yıl için £3.000'a kadar öğrenim bursu alabilecek.

International Scholarships Award, tam zamanlı lisans öğrenimi veya yüksek lisans öğrenimi almak için kabulü bulunan, başarılı uluslararası öğrencileri desteklemek için sunulmaktadır.

Başarılı başvuru sahibi öğrencilere, öğrenimlerinin ilk yılı için £3,000'a kadar öğrenim ücreti indirimi verilecektir.

Uygunluk Kriterleri

Bursa başvurmak için aşağıdaki kriterlerin karşılaması gerekmektedir:

 • Ocak 2022'de lisans veya yüksek lisans programına başlamak için kabulün bulunması
 • Uluslararası öğrenci statüsünde olunması
 • Üniversiteden veya başka bir kurumdan burs alınmıyor olması

AB'de ikamet eden AB vatandaşları bu burs için uygun değildir, ancak AB Bursu için uygun olabilmektedirler.

Hazırlık programını tamamlayıp Üniversitedeki lisans programına devam edecek University of Greenwich International College (UGIC) öğrencileri burs kapsamında dikkate alınacaktır.

Önemli ve Son Tarihler

Mümkün olduğunca erken başvuru önerilmektedir. Bölüm başvurusu, burs başvurısu değerlendirme paneline ait kararın program başlangıç ​​tarihinizden önce gelmesi için yapılmalıdır. Her bir başvuru turu için son tarihler şunlardır:

Son başvuru tarihi            Açıklanma tarihi

7 Kasım 2021                  12 Kasım 2021

5 Aralık 2021                   10 Aralık 2021

Ocak 2022'de eğitim programına başlayacak adaylar için 5 Aralık 2021 son başvuru tarihidir.

Burs Şartları Nelerdir?

 • Üniversitenin tam zamanlı bir lisans veya yüksek lisans programına ilk kez kabul alınması
 • Uluslararası öğrenci statüsünde olunması
 • Bursun ödemesi, programın ilk yılı için eğitim ücreti indirimi şeklinde uygulanmaktadır. Öğrenciler, sonraki akademik yıllarda eğitim ücretini ödemek durumundadır.
 • Başvuru sahipleri burs veya kurumlardan başka bir finansal destek almıyor olmalıdır. University of Greenwich mezunları için ayrı bir mezun bursu sunulmaktadır.
 • Bursu kazanan öğrenciler, röportajlar ve üniversite etkinliklerine katılma gibi üniversite tanıtım faaliyetlerinde yer alacaklardır.
 • International Scholarships Award bursuna bir kez başvuru yapılabilmektedir.
 • Burs başvurularının değerlendirilmesinde panelin kararı esastır.

Nasıl başvuru yapılır?

Burs başvurusu yapılabilmesi için Ocak 2022 başlangıçlı eğitim programı için kabulün bulunması gerekmektedir. BEB (British Education Bureau) olarak University of Greenwich’in resmi temsilcisi olduğumuz için hem Üniversitedeki eğitim programına başvuru hem de burs başvuru formu için bizimle iletişim formumuz veya WhatsApp butonu üzerinden ulaşabilirsiniz.

Connect with British Education Bureau BEB

İSTANBUL 
İstiklal Cd. Kallavi Sk. Leon Apt. No:1/3-4 Beyoğlu
Tel : 0212 244 4000
        0531 376 3074
turkeyist@britisheducation.com.tr
ANKARA
Ufuk Üniversitesi Cad. The Paragon No:3/23 Çukurambar
Tel : 0312 258 6323
        0541 776 0709
turkeyank@britisheducation.com.tr
İZMİR
Manas Bulv. Folkart Towers B No:34/08 Bayraklı
Tel : 0232 323 1010
        0532 540 4037
turkeyizm@britisheducation.com.tr
KIBRIS
Muharrem Çalay Sk. Çanakçı Apt. No:20/4 Taşkınköy
Tel : +44 203 82 42 431 
        0533 860 10 55
cyprus@britisheducation.com.tr
LONDON
Suite LP28855, 20-22 Wenlock Road, N17GU
Tel : +44 203 82 42 431 
        +44 203 82 42 431
mbudd@britisheducation.com.tr

Image