Sıkça Sorulan Sorular

BEB anlaşmalı üniversiteleri hangileridir?

BEB (British Education Bureau), Birleşik Krallık’ta bulunan 130 üniversitenin 90’ının resmi temcilciliğini yapan bir kurumdur. https://britisheducation.com.tr/universiteler.html linkinden BEB anlaşmalı üniversitelerine dair bilgilere ulaşabilirsiniz.

BEB’e ödeme yapacak mıyım?

BEB, Birleşik Krallık Üniversitelerinin 2002 yılından bu zamana kadarki resmi temsilcisi olarak temsilciliğini yaptığı Üniversiteler bağlamında öğrencileri için tamamen ücretsiz danışmanlık hizmeti sağlamaktadır.

Anlaşmalı üniversiteler dışındaki üniversitelere başvuru yapabilir miyim?

BEB, öğrencilerinin talep etmesi durumunda, resmi temsilcisi olmadığı üniversitelere başvuru süreçleri boyunca da danışmanlık desteği sağlayabilmektedir.

Son başvuru tarihleri ne zamandır?

Birleşik Krallık’taki lisans programlarına başvurular için UCAS son başvuru tarihi 26 Ocak’tır. Buradaki istisna University of Oxford, University of Cambridge başvuruları ile Tıp, Veterinerlik ve Dişçilik bölümlerine başvurularda geçerlidir. Bu Üniversite ve programlara başvurular 15 Ekim’de sona ermektedir.

Yüksek lisans ve doktora programlarına başvurular ise Üniversitelerin büyük bir bölümü için Temmuz/Ağustos ayına kadar devam etmektedir. Ancak özellikle yüksek sıralamaya sahip programlara başvurular söz konusu olduğunda program kontenjanları hızlı bir şekilde dolabildiği için başvurular daha erken tarihlerde kapanabilmektedir. Bazı yüksek sıralamalı Üniversitelerin ise spesifik programlar için belirledikleri son başvuru tarihleri de bulunabilmektedir.

İngilizce sınavı zorunlu mu?

Birleşik Krallık üniversitelerine başvurularda talep edilen genel giriş şartlarından ikisi not ortalaması ve İngilizce dil seviyesidir. Bu doğrultuda, İngilizce dil seviyesi olarak en çok geçerliliği bulunan puan türü IELTS sınav sonucudur. IELTS dil puanı şartı olarak bölümden bölüme değişiklik göstermekle birlikte lisans programları için 6.0, yüksek lisans ve doktora programları için 6.5 overall şartı aranmaktadır.

İngiltere üniversitelerinde okumamın avantajları nelerdir?

İngiltere Üniversitesinde okumanın avantajlarından ilki ve belki de en önemlilerinden biri dünya çapında yüksek tanınırlık ve prestije sahip bir üniversitede yüksek kaliteli bir eğitim alma imkanı sağlanmasıdır. Buna ek olarak, eğitim süresinin diğer birçok ülkedeki üniversiteye göre daha kısa olması (lisans eğitimi 3, yüksek lisans eğitimi 1, doktora eğitimi 3 yıldır) İngiltere üniversitelerinin tercih edilmesindeki bir başka nedendir.

Bunların yanı sıra Üniversitelerin araştırmaya teşvik eden bir eğitim sistemi içerisinde bulunması, İngiltere’nin Türkiye’ye 4 saatlik yakın bir konumda bulunması, İngilizce dil becerilerinin en verimli biçimde geliştirilebilmesi, öğrenciyken haftada 20 saat part-time çalışma imkanının bulunması, ülke içinde ulaşımın oldukça hızlı ve kolay olması ve Üniversitelerdeki öğrencilerin birçok farklı ülkeden olmaları da İngiltere üniversitelerinin diğer öne çıkan avantajlarındandır.

Son olarak da, yakın geçmişte gelen resmi bir yönetmelik ile İngiltere üniversitelerinde lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamlayan öğrencilerin mezuniyetlerinin ardından 2 yıl (lisans ve yüksek lisans mezunları için) veya 3 yıllık (doktora öğrencileri için) çalışma vizesi ile ülkede ekstra kalma ve çalışma hakkı elde edebilmeleri İngiltere Üniversitelerini çekici hale getirmektedir.

İngiltere’de eğitim ve yaşam maliyetleri nedir?

İngiltere Üniversitelerindeki yıllık eğitim ücretleri tamamen Üniversitelerin başarı sıralamalarındaki konumlarına göre belirlenmektedir. Ortalama olarak ise yıllık eğitim ücretleri 14,000 ile 28,000 Pound arasında değişmektedir. Yaşam giderleri için ise Londra özelinde yıllık 12,000 Pound, Londra dışındaki şehirler için ise 9,200 Pound’luk ortalama bir bütçe ayrılması gerekmektedir.

Üniversitelerin sağladığı burs imkanları var mı?

Birleşik Krallık bünyesinde sağlanan burs imkanları kısmi burslar olarak geçmektedir ve tam burs imkanı maalesef bulunmamaktadır. Üniversitelerin kendi bünyelerinde sağladıkları kısmi burslar eğitim ücretinde indirim şeklinde uygulanmaktadır ve kısmi bursların yıllık indirim miktarları genellikle 5,000 Pound’a kadar olacak şekilde belirlenmektedir.

BEB başvuru sürecimde bana nasıl yardımcı olacak?

BEB öğrencilerine sağladığı danışmanlık hizmeti sürecine öğrencilerinin not ortalaması, eğitim almak istediği bölüm ve İngilizce dil seviyesini değerlendirerek en uygun üniversitelerin bulunduğu çalışmayı hazırlayıp öğrenciye sunmasıyla başlamaktadır. Ardından öğrenci ile başvurulacak bölümlere karar verildikten sonra ve öğrencinin başvuru evraklarını iletmesiyle birlikte başvuru işlemleri online olarak hızlı bir şekilde tamamlanmaktadır.

Başvuruların ardından ortalama olarak 4-6 hafta içerisinde değerlendirme sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte kabul alınan okullar içerisinden öğrenciye en uygun olanlar ile ilgili yönlendirme desteği yapılmaktadır. Okula karar verildikten sonra ise konaklama, depozito ücretlerinin ödenmesi, şartlı kabullerin şartsız kabule çevrilmesi, vize için gerekli CAS dökümanının Üniversiteden temini, vize başvurusu ve İngiltere’ye gitmeden önce dikkat edilmesi gereken tüm noktalara değinilen Pre-departure Briefing aşamaları boyunca BEB öğrencilerine kapsamlı olarak destek sağlamaktadır.

Neden danışmanım olarak BEB’i tercih etmeliyim?

BEB, Birleşik Krallık Eğitim Sistemi üzerine 2002 yılından bu yana uzmanlaşmış köklü bir kurumdur. BEB’in bünyesindeki danışmanlık ekibi uzun yıllardır bu alanda çalışmaları dolayısıyla deneyimli bir kadrodan oluşmaktadır ve öğrencilerini en doğru biçimde yönlendirmek konusunda uzmanlık sahibidirler. Birleşik Krallık Üniversitelerinin resmi temsilcilsi olması ve Üniversiteler ile uzun yıllardır kurduğu güçlü ilişkiler sayesinde BEB, iletişim ve karar verme süreçlerinde hızlı bir şekilde istenilen sonucu elde edebilmektedir. Birleşik Krallık üniversitelerine başvuru süreçleri boyunca güvenilir ve deneyimli bir ekiple çalışmak isteyen öğrencilerin tercihlerini rahatlıkla BEB’den yana kullanabilmektedir.

Connect with British Education Bureau BEB

İSTANBUL 
İstiklal Cd. Kallavi Sk. Leon Apt. No:1/3-4 Beyoğlu
Tel : 0212 244 4000
        0531 376 3074
turkeyist@britisheducation.com.tr
ANKARA
Ufuk Üniversitesi Cad. The Paragon No:3/23 Çukurambar
Tel : 0312 258 6323
        0541 776 0709
turkeyank@britisheducation.com.tr
İZMİR
Deren Plaza Şehit Nevres Blv. No:10/1 GoyaHub Alsancak
Tel : 0232 323 1010
        0532 540 4037
turkeyizm@britisheducation.com.tr
KIBRIS
Muharrem Çalay Sk. Çanakçı Apt. No:20/4 Taşkınköy
Tel : +44 203 82 42 431 
        0533 860 10 55
cyprus@britisheducation.com.tr
LONDON
Suite LP28855, 20-22 Wenlock Road, N17GU
Tel : +44 203 82 42 431 
        +44 203 82 42 431
mbudd@britisheducation.com.tr

Image