SOUTHAMPTON ÜNİVERSİTESİ

University Of Southampton’da Eğitim 

Genel Bakış

Southampton Üniversitesi, İngiltere'de bulunan bir devlet araştırma üniversitesidir. Üniversite özellikle mühendislik ve teknik bilimler açısından Birleşik Krallık ve Dünya’nın sayılı üniversiteleri arasında yer alır. Southampton Üniversitesi, küresel çapta ilk 100 üniversite arasında yer alır (QS Dünya Üniversiteleri Sıralaması 2021) ve Birleşik Krallık’taki en iyi 20 Üniversite arasındadır. Önemli toplumsal meseleleri ele alan yüksek kaliteli araştırmaları ve eğitimi ile tanınan kurum, araştırma yoğunluğu dolayısıyla en güncel Araştırma Mükemmelliyet Çerçevesi tarafından Birleşik Krallık’ta 8. sıradadır.

Üniversite, araştırma bazlı Birleşik Krallık üniversitelerinin kurduğu Russell Group'un ve Worlwide Universitesi Network’un bir üyesidir.  The Times Higher Education Supplement’e göre, Southampton Üniversitesi fizikte ve matematikte İngiliz Üniversiteleri arasında ikinci büyük araştırma gelirine ve mühendislik ve teknolojide ise üçüncü en büyük araştırma gelirine sahiptir.

Her yıl 400’ü aşkın staj seçeneği sunan birim sayesinde üniversite, dünya genelinde istihdam alanında ilk 150 üniversite arasına yerleşmiştir. Üniversite bünyesinde Uluslararası Öğrenci Akademik Merkezi (ACIS) bulunur ve bu merkez, öğrencilere havaalanında karşılama hizmeti sunarak onlara Birleşik Krallık’a geldikleri ilk andan itibaren kucak açar. RJ Mitchell rüzgâr tüneli ve 7 kampüsü genelinde dikkat çeken 5 farklı kütüphanesi dahil olmak üzere üniversitenin sahip olduğu modern tesisler sayesinde, öğrenciler, ideal bir çalışma ortamında başarılı olmak için her şeye sahip olurlar. 

University of Southampton’ın ödüllü kariyer ve istihdam ekibi, stajlar, gönüllülük, iş deneyimi desteği, mentörlük ve staj programları dahil olmak üzere çeşitli hizmetlere erişim konusunda öğrencilere yardımcı olur.

Kariyer birimi aynı zamanda pek çok ödüle layık görülmüştür:

2017 Ulusal Lisans İstihdam Edilebilirlik Alanında En Yüksek Bağlılık

Mezun Kariyer Danışmanlık Hizmetleri Topluluğu (AGCAS), Meslek Hizmetleri ile Ortaklık Ödülü (2016)

AGCAS Akademik Katılım Ödülü (2016)

Üniversite aynı zamanda doktora adaylarının kendilerini geliştirmelerine yardımcı olur. University of Southampton Doctoral College adında, üniversite genelinde doktora seviyesinde araştırma yürüten bireylerin eğitim ve gelişimine odaklı bir fakülte bulunur ve bu fakülte öğrencilerin araştırmalarına yönelik ilham verici ve canlı bir ortam sunar. Aynı zamanda, geleceğin araştırma liderleri arasında yer alabilmeleri için onlara ihtiyaçları olan becerileri kazandırır.

Southampton Üniversitesi Tarihçesi

Üniversitenin kökenleri 1862'de Hartley Enstitüsü'nün kuruluşuna kadar uzanır. 1902'de, Kurum Hartley Üniversitesi Koleji'ne dönüşerek Londra Üniversitesi'nden dereceler aldı. 29 Nisan 1952'de, kurum tam üniversite statüsü kazanarak kendi derecelerini vermesine izin verdi. Denizcilik alanında tarihi bir başarıya sahip olan Southampton, aynı zamanda ünlü Titanic gemisinin kalkış noktası olmuştur. Southampton Üniversitesi Russell Group ve Worlwide Universitesi Network’un bir üyesidir. Kanser ve Alzheimer hastalıkları ile ilgili araştırmalarda öncüdür. Avrupa’nın en büyük deniz kütüphanesi olan Oşinografi bu üniversitenin tesislerinde yer alır.

University Of Southampton Sıralaması

2021 Ulusal Sıralama Listelerindeki Yeri:

Times: 15
Guardian: 23
Complete Guide: 17

2021 Uluslararası Sıralama Listelerindeki Yeri:

ARWU: 101-150
QS: 90

Times Higher Education Global Ranking: 127

University Of Southampton Bölümleri

Eğitim Bölümleri

Muhasebe ve Finans, Finans ve Ekonometri, Muhasebe ve Yönetim, Uluslararası Bankacılık ve Finans Çalışmaları, Yarış Arabaları Aerodinamiği, Uzay Sistemleri Mühendisliği, Yaşlılık Bilimi, Arkeoloji, Yabani Hayatı Koruma, Nörobilim, İnsan Kaynakları Yönetimi, Pazarlama Yönetimi, Risk ve Finans, Kimya, İnşaat Mühendisliği, Yapay Zeka, Siber Güvenlik, Web Teknolojisi, Yazılım Mühendisliği, Data Bilimi, Suç Bilimi, Demografi, Tasarım Yönetimi, Eğitim, Tarih, Matematik, Modern Diller, Mikroelektirk Sistem Tasarımı, Yaratıcı Yazma, Deniz Bilimleri Teknolojisi, Su Kaynakları Yönetimi, Moda Tasarımı, Oyun Tasarımı, Nanoteknoloji, Kamu Sağlığı, Eğitim Yönetimi ve Liderlik, Mekatronik, Alerji, Fizyoterapi, Uluslararası Güvenlik ve Politika, Klinik Psikoloji gibi programlar University of Southampton tarafından sunulan programlardır.

Top Bölümler

Denizlik eğitimi alanında en iyi olmasının yanı sıra;

En popüler bölümleri; Yönetim Bilimi / MBA, Finans / Muhasebe, Ekonomi, Tıp, Hukuk, Elektronik / Bilgisayar, Mühendislik, Kimya, Okyanus Bilimi, sanat ve Tasarım, İngilizce Öğretmenliğidir. 

Fakülteler

Sanat ve Beşeri Bilimler Fakültesi, Mühendislik & Fizik Bilimleri Fakültesi, Çevre ve Yaşam Bilimleri Fakültesi, Tıp Fakültesi, Sosyal Bilimler Fakültesi.

University Of Southampton Burs İmkanları Nelerdir?

Lisans, yüksek lisans ve doktora eğitim bursları: https://www.southampton.ac.uk/courses/funding/scholarships-awards.page

University Of Southampton Hakkında Genel Bilgiler

University Of Southampton Nerede?

Lokasyon

İngiltere’nin güneyindeki güzel bölge olan Hampshire’da yer alır.  Okulun ana kampüsü olan Highfield kampüsü şehir merkezine 5 km uzaklıktadır. Lokasyonu New Forest ve Isle of Wight’a yakındır. Şehir, Fransa ve diğer Avrupa ülkelerine feribotla ulaşılacak mesafede, Londra'ya ise trenle bir saat uzaklıktadır. Şehir harika  karayolu, deniz ve havayolu ulaşımı sağlamaktadır. Southampton Airport yakındır.  Üniversitenin otobüsleri de şehir içerisinde ulaşım sağlamaktadır.

Bulunduğu Şehir Hakkında Bilgi

Southampton, eşsiz bir sahil konumu ve çeşitli nüfusu ile canlı bir şehirdir. İngiltere'nin güneyindeki kültürel, perakende ve ticari başkent olarak tanınan spor, sanat ve alışveriş yapmak, yemek yemek, sosyalleşmek ve eğlenmek için harika bir yerdir. Southampton'ın bazı Roma ve Sakson sakinlerine sahip olduğu doğru olsa da, şehir ilk kez 1066'da Normanlar Normandiya ve Güney Fransa'daki topraklarına ana bağlantı olarak hizmet ederek önemli bir liman haline geldi. Southampton, D-Day için kalkış noktalarından biri olan RMS Titanic, Spitfire ile olan ilişkisi ve son zamanlarda dünyanın en büyük yolcu gemilerinin bazılarının ana limanı olarak dikkat çekmektedir.

Kampüsler

Toplam 7 beşi kampüsü vardır. Bunların 5’i Southampton'da, biri Winchester ve biri Malezya'da bulunmaktadır. Kendi kimlik duygusu ve ortak bir topluluk ruhu ile amaca yönelik inşa edilmiş öğrenme ortamlarıdır. Highfield Kampüsü, Winchester Kampüsü,Avnue Kampüs,Waterfront Kampüs,Boldrewood Kampüsü,Southampton Generel Hospital, University of Malaysia olarak sıralayabiliriz.

University Of Southampton Konaklama İmkanları Nelerdir?

Southampton Üniversitesi'nin yurtları, ana kampüse yürüme mesafesindedir, diğer kampüslere gidecek öğrenciler için ise üniversitenin servis hizmeti bulunmaktadır. Tüm odalar tek kişiliktir, bazılarında ayrı banyo tuvalet bulunmaktadır. Her odaya ait bir telefon hattı bulunmaktadır ve bir çoğu üniversitenin network ağına bağlıdır. Haftalık ücreti oda tipine göre £155-£255.5 olarak değişmektedir.

University Of Southampton Ücretleri Nelerdir?

Lisans: Ortalama £17.560-21.580 Tıp program ücreti 40.000 pound’u bulabiliyor.

Yüksek lisans : Ortalama £17.560-23.136

Yaşam masrafları : £5,686

Kampüs konaklama: £5,730

MBA: £24,000

Foundation- Hazırlık: £17,065

Pre- Sessional Programları: £2,550- £15,250

University Of Southampton Başvuru Şartları Nelerdir?

Lisans Kabul Koşulları;

Eylül 2020'den itibaren lisans derslerimize giriş başvuruları UCAS üzerinden yapılabilir. Uygun akademik düzeyde çeşitli nitelikleri kabul eder ve ayrıca başvuru sahibi potansiyelini değerlendiriliyor.

Uluslararası Bakalorya (IB)

IB alınıyorsa, 17-16 daha yüksek seviyede olmak üzere 34-32 puana ihtiyaç var.

Akademik geçmişinize ve başarılarınıza bağlı olarak, okula kabul edebilir. İngilizce ilk dil değilse, İngilizce onaylı bir testte, İngilizce C veya üzeri Cambridge Yeterlilik Sertifikası, IELTS 6.5 notu gibi tatmin edici bir standarda ulaşmış olması gerekir. GPA: 4.0 Lise diploması (Lisans eğitimi için)

Yüksek Lisans Kabul Koşulları;

İngilizce ilk diliniz değilse, onaylanmış bir İngilizce dil sınavında tatmin edici bir standarda ulaştığınızı kanıtlamanız gerekecektir.

IELTS 6.5 genel olarak okuma ve yazmada 6.5, dinleme ve konuşmada 6.0

2: 1 sınıflandırma lisans veya eşdeğeri lisans diploması ( 2.8-3.0 Türk Diplomasına göre)

Doktora Kabul Koşulları;

MPhil ve PhD'ler dahil sunduğumuz lisansüstü araştırma kurslarının yanı sıra DM (Tıp Doktoru) ve DBA (Doktor Doktoru) gibi uzmanlık kurslarıda vardır.

Tanınmış bir üniversite tarafından verilen lisans ve yüksek lisans derecelerinde iyi notlar ve güçlü bir araştırma teklifi istenmektedir.

Araştırma yapmak istenilen bölüm belirlendikten sonrasında çalışmalarını birlikte yürebileceği supervisor bulunması gerekir.

Uluslararası bir öğrenciyseniz, akademik ve İngilizce dil yeterliliklerinizin giriş koşullarımızı karşıladığından emin olmanız gerekir. Seçilen konuya göre IELTS ya da diğer dil test sınav sonuçlarında başarılı olmak gerekir.

Ocak ve Ekim aylarında yapılacak araştırmalar için başvuru derecelerini kabul ediliyor.

Neden University Of Southampton?

Uluslararası tanınmışlık: Times Higher World University Rankings 2009’a göre dünyanın top 100 üniversitesi arasında yer almaktadır. Bu listede UK’den toplam 17 üniversite yer almaktadır. Shanghai Jiao Tong University China tarafından seçilen International League Table’da 152., UK’de 17. sırada yer almıştır.

Lokasyonu: Southampton Londra’dan yalnızca bir saat uzaklıktadır. Doğal güzelliklerle çevrili bir bölgede yer alır.

Uluslararası çeşitlilik: Okulun 22.000 öğrencisinden 1400’ünü uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır. Bu öğrenciler 130 farklı ülkeden gelmişlerdir. Okulun departmanları pek çok uluslararası ağın üyesidir.

Garantili konaklama: Tüm uluslararası öğrenciler için eğitimleri boyunca okul yurdunda konaklama garantisi vardır. Uluslararası öğrenciler için ücretsiz destek sağlamaktadır.