QUEEN MARY ÜNİVERSİTESİ

Queen Mary University Of London’da Eğitim  

Genel Bakış

Queen Mary University of London (Queen Mary) Londra’nın batı ve merkez bölgesinde 5 kampüs genelinde hizmet veren dünyada öncü bir kurumdur. Kökleri, Royal London Hospital’da İngiltere’nin ilk tıp fakültesinin kurulduğu 1785 yılına uzanır. Öğrenciler bu kurumda, beşeri bilimler, sosyal bilimler, hukuk, tıp ve diş hekimliği, fen ve mühendislik gibi çeşitli konu alanlarında öğrenim görebilir. Kurum, Avrupa Öğretim sıralamalarında (Times Higher Education 2019) 17. sırada yer almakta olup çıraklık derece programları sunan ilk Russell Group üniversitesidir.

Queen Mary Üniversitesi Tarihçesi

Kraliçe Mary, 1785 ve ötesine uzanan dört tarihi kurum üzerine kurulmuş uzun, gururlu ve farklı bir tarihe sahiptir.

Kurucu kurumlar: St Bartholomew’ın Hastane Tıp Koleji, Londra Hastane Tıp Koleji, Westfield Koleji ve Queen Mary Koleji’dir.

Dört kurumun hepsi daha az imtiyazlı insanların yaşamlarını iyileştirmek için kuruldu. St Bartholomew’in Hastane Tıp Koleji ve Londra Hastane Tıp Koleji, şehirdeki ve Londra’daki yerel toplulukların sağlığını iyileştirmek için kuruldu. Westfield College ve Queen Mary College, Doğu Grup'taki kadınlara ve işçi sınıfı topluluklarına, bu grupların eğitim için aşırı engellerle karşılaştığı bir zamanda eğitim vermiştir. Queen Mary University of London (QMUL), 1887 yılında resmi olarak, üniversite hüviyeti kazanmıştır. 

Queen Mary University Of London Sıralaması

2021 Ulusal Sıralama Listelerindeki Yeri:

Times: 41
Guardian: 
68

Complete Guide: 35


2021 Uluslararası Sıralama Listelerindeki Yeri:

QS: 114

ARWU: 201 - 300

Times Higher Education Global Ranking:  110

Queen Mary University Of London Bölümleri

Eğitim Bölümleri

İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, Tıp ve Diş Hekimliği Fakültesi, Fen Bilimleri Mühendisliği, Yaşam Bilimleri Enstitüsü

Top Bölümleri

Sağlık ve Tıp,  Sosyal Bilgiler, Hukuk, Fen Bilgisi, Mühendislik, İşletme ve Yönetim, Bilgisayar Mühendisliği, Beşeri Bilimler

Araştırma sıralamalarında en iyi bölümleri arasında Ekonomi, Hukuk, Fizik, Matematik, Mühendislik, Dişçilik, İngiliz Edebiyatı, Tarih, Modern Diller, Dil Bilimi, Coğrafya yer alır.

Fakülteler

3 temel fakülte yer alır: Beşeri/ Sosyal Bilimler ve Hukuk, Fen ve Mühendislik, Tıp ve Dişçilik. 

Queen Mary University Of London Burs İmkanları       

Lisans eğitim bursları:

https://www.qmul.ac.uk/undergraduate/feesandfunding/find-a-scholarship/

Yüksek lisans eğitim bursları:

https://www.qmul.ac.uk/postgraduate/taught/funding_masters/

Doktora eğitim bursları:

https://www.qmul.ac.uk/postgraduate/research/funding_phd/

Queen Mary University Of London Hakkında Genel Bilgiler

Queen Mary University Of London Kampüsü

Kampüsler

Queen Mary Üniversitesi gerçekten küresel bir üniversitedir. Ana kampüsü Londra'da ama Çin, Malta Yunanistan, Singapur ve Paris'te de kampüsleri vardır.

 

Toplam 5 kampüs bulunmaktadır. Lisans öğrencileri için  yeşil ve huzurlu Regent Kanalı'nın yanında yer alan Mile End'de bulunmaktadır. Haftalık ücretleri 130-205 GBP olarak değişmektedir.

Mile End kampüsü

Mile End kampüsümüz yaşayabileceğiniz, rahatlayabileceğiniz ve okuyabileceğiniz bir topluluk sunmaktadır. Tesis bünyesinde iki dükkan, dört kafe, iki restoran, bar, spor salonu, kitapçı ve banka bulunmaktadır. Çok sayıda yeşil ve açık alan var, ancak Londra'nın merkezindeki hareketli sokaklarından sadece birkaç dakika uzaktasınız.

Mile End kampüsü içinde veya yakınında mutfaklı konutlarda yaklaşık 2.500 oda bulunmaktadır ve Mile End ve Stepney Green Metro istasyonlarına sadece 5 dakikalık yürüme mesafesindedir.

Whitechapel kampüsü

Tıp ve diş hekimliği öğrencilerimizin, Royal London Hastanesi'nin yanındaki Whitechapel'de kendi kampüsü vardır. Whitechapel, sokak pazarı, çeşitli köri evleri ve Whitechapel Galerisi ile ünlü canlı bir alandır. Kampüsün kendi kütüphanesi, Blizard Enstitüsü'nün son teknoloji laboratuarları ve bir kafe, bar, bilgisayar ve kitapçı bulunan bir Öğrenci Birliği vardır. Ancak Mile End kampüsündeki tüm imkanları da on dakikalık bir mesafeden kullanabilirsiniz.

West Smithfield kampüsü

West Smithfield kampüsümüz tıp ve diş hekimliği öğrencileri içindir. St Bartholomew hastanesi (Barts) ve West Smithfield Tıp Kütüphanesi'ni içerir. Ayrıca Queen Mary’nin kardiyovasküler, kanser, epidemiyolojisi ve halk sağlığı araştırma tesislerine de sahiptir.

Lincoln Inn’in Fields kampüsü

Queen Mary’nin lisansüstü hukuk öğrencilerinin çoğu Holborn'daki Lincoln’un Inn Fields kampüsünde bulunmaktadır. Bu alan, Kraliyet Adalet Mahkemeleri yakınında, Londra'nın tarihi hukuk merkezidir. Ayrıca Covent Garden ve Londra West End'e de yakındır.

Charterhouse Square kampüsü

Londra şehrinin kalbinde yer alan Charterhous Square kampüsümüz Barts Kanser Enstitüsü, William Harvey Araştırma Enstitüsü ve Wolfson Koruyucu Tıp Enstitüsü'ne ev sahipliği yapmaktadır. Barbican Sanat Merkezi'ne, Londra Müzesi'ne ve diğer ünlü Londra yerlerine yakın olacaksınız.

Lokasyon

Queen Mary'nin ana kampüsü Londra'nın doğu ucundaki Mile End'de bulunmaktadır. Öğretimin büyük bölümünün gerçekleştiği bu ana kampüs, aynı zamanda ana kütüphaneye ve birkaç öğrenci yurduna ev sahipliği yapmaktadır. Ana kampüse yakın olan Whitechapel Kampüsü, esas olarak bilimsel araştırma için kullanılmaktadır.

Bulunduğu Şehir Hakkında Bilgi

Queen Mary Üniversitesi, Londra’nın merkezinde yer alan yerleşkeleri ile İngiltere’de üniversite okumak için tercih edilecek en iyi üniversitelerden biri arasında yer almaktadır. Okula ait kampüsler, doğu ve merkez kesimlerinde konuşlanmaktadır. Londra’daki en büyük ve görkemli üniversite kampüsü, Queen Mary Üniversitesi’ne aittir. Ana kampüs olarak kullanılan bu yerleşkede, sosyal yaşam, akademik çalışmalar, hobi faaliyetleri gibi bir öğrencinin ihtiyaç duyacağı her imkân bulunmaktadır. Okul kampüslerinde 24 saat açık kütüphaneler ve çalışma odaları, bilgisayar laboratuvarları ve spor merkezleri yer almaktadır.

Bu noktada, East Mile kampüsü, QMUL öğrencilerine tahsis edilmiş bir eğitim – yaşam alanı özelliği taşımaktadır. Queen Mary Üniversitesi aynı zamanda Whitechapel, Charterhouse Square ve West Smithfield kampüslerini bünyesinde barındırmaktadır. Bu üç kampüs ağırlıklı olarak, tıp ve diş hekimliği eğitimleri için kullanılmaktadır. Okula ait Lincoln’s Inn Fields kampüsünde ise lisansüstü eğitim gören hukuk öğrencilerine eğitim verilmektedir. QMUL’un bütün kampüsleri, Londra merkezine çok yakın mesafelerde yer almaktadır. Bu anlamda, hangi bölümde veya kampüste olursanız olun; sinema, tiyatro, sanat galerileri, spor alanları, doğa parkları ve çarşı meydanlarına yakın bir konumda olacaksınız.

Tech City teknoloji merkezi, Canary Wharf ve City finans merkezleri, QMUL ana kampüsüne yakın noktalarda yer almaktadır. 10 dakikalık bisiklet yolculuğu ile dünya standartlarında imkânlarla donatılmış Queen Elizabeth Olympic Park’a erişilebilmektedir. Ayrıca “the Tube”de Oxford Circus’a olan uzaklık, 15 dakikadır.

Okul kampüsleri genel anlamda, Londra’nın ve dolayısıyla İngiltere’nin her noktasına, kolay erişilebilir noktalarda yer almaktadır.

Queen Mary University Of London Konaklama Seçenekleri Nelerdir?

Queen Mary University of London şu anda Mile End Kampüsü içinde veya yakınında mutfaklı konutlarda 2.510 yatak odasına sahiptir. Tıp ve Diş Hekimliği Fakültesi (ve Biyolojik ve Kimya Bilimleri Okulu ile bazı ortak programlar) Whitechapel Kampüsü'nde (Floyer Evi) 153 yeri ve Charterhouse Square Kampüsü'nde (Dawson Hall) 203 yeri ile kendi özel oturma salonlarına sahiptir

Lisans ve yüksek lisans düzeyinde yeni adaylara sunabilmek için toplam 3.236 yatak alanı bulunmaktadır. Tekerlekli sandalye kullananlar için toplam 11 oda, hareket engelli öğrenciler için 10 oda, Mile Kampüsünde işitme engelli öğrenciler için uygun 18 oda ve Aspire Point'te 20 uyarlanabilir oda bulunmaktadır.

Queen Mary University Of London Ücretleri Nelerdir?

Lisans (ortalama): £18.000-£22.500 Medicine: £38.000

Yüksek lisans : £19,440-£23.950

Kampüs konaklama: £6,935

Foundation(Hazırlık): £9,250-£18,100

Pre-Sessional: £2,850-£5,800 

Pre-Master: £15,550

Yaşam masrafları: £12,600

Queen Mary University Of London Başvuru Şartları Nelerdir?

Lisans için;

Kabul sadece akademik başarıya dayanmaktadır. Örneğin yüksek lisans eğitimi almak isteyen bir öğrenci için İngiliz sistemeni göre diploma (GPA) 2.2 olmalıdır. Tük diplomasına eş değer %70 overall. Not: Öğrencinin iş tecrübesi, katıldığı programlar, hazırlamış olduğu makale ve benzeri akademik başarı ve tecrübeleri var ise değerlendirme açısından okulun kararını etkileyecektir.

Lisans eğitimi için de öğrencinin seçmiş olduğu bölüme göre lise diplomasındaki notlar baz alınır. Örneğin mühendislik isteyen bir öğrenci için fen derslerinin yüksek notta olması beklenir.

Lisans başvuruları UCAS sistemi üzerinden yapılır. İyi bir lise diploması sonucu beklenmektedir. Deadline: 15 OCAK’tır.

IELTS: Seçilen programa göre değişiklik göstermektedir. Ortalama 6.00-7.00 arası değişmektedir.

International Baccalaureate (IB) Giriş Şartı: (32-38 overall)

Uluslararası Bakalorya (IB) Diploması alan öğrencilerden gelen başvuruları memnuniyetle karşılanıyor. Genel olarak (45 üzerinden) genel bir puan gerekiyor  ve Yüksek Düzeyde (HL) alınan üç konuda not belirleniyor. Bazı durumlarda, Standart Düzey (SL) konularında da minimum bir not belirlenebilir.A*AA: 37  AAA:36  AAB:34 ABB:32  BBB: 30

Yüksek lisans için;

Lisans diploma GPA 3.00 olarak kabul ediliyor.

Hukuk programını örnek vermek istersek;

Normalde lisansüstü eğitim programlarına girmek için aşağıdaki nitelikleri göz önünde bulunduruluyor: Tanınmış bir kurumdan lisans derecesi.

İngiltere 1. sınıf derecesi: 4.00 üzerinden 3.40 - 3.60

İngiltere 2: 1 derece: 4.00 üzerinden 2.80 - 3.00 arası not ortalaması

İngiltere 2: 2 derece: 4.00 üzerinden 2.30 - 2.50 arası not ortalaması

IELTS: Yazımda 7.0 ve Okuma, Dinleme ve Konuşma'da 5.5 olmak üzere toplam 7.0.

Doktora Programları İçin;

 

Yüksek Lisans Diploması sahibi olmak

Araştırma projesi vermek

İngilizce yeterlilik belgesi olarak 6.5 IELTS veya 243 CBT Toefl gerekir. Hukuk lisans programları için 7 IELTS veya 253 CBT Toefl gerekir.

INTAKE: Ocak, Mayıs, Ekim

 

IELTS detaylarını aşağıdaki linkten bulabilirsiniz.

https://www.qmul.ac.uk/international-students/englishlanguagerequirements/guidelines/

Neden Queen Mary University Of London?     

Queen Mary faktörü: Dünyanın en büyük şehirlerinden birinde yaşayacağınız gerçeğinin yanı sıra, Londra konumumuz diğer Avrupa ülkelerini keşfetmek ve uluslararası deneyiminizi artırmak için harika bir sıçrama tahtasıdır .

İnsanlar binlerce yıldır Londra'ya çekildi. Dünyanın en tarihi şehirlerinden biridir ve İngiliz kültüründe merkezi bir rol oynar. Londra aynı zamanda küresel bir ticaret merkezidir ve çok uluslu endüstrilerin ve kültürel organizasyonların bir evi vardır. Bu uluslararası bağlantılar, Londra'nın ilgi alanlarınız ne olursa olsun heyecan verici fırsatlarla dolu olduğu anlamına gelir.

Queen Mary faktörü: Uluslararası olarak çeşitli bir üniversite olarak tanılıyor (yani çok çeşitli geçmişlere ve deneyimlere sahip sınıf arkadaşlarıyla çalışacaksınız) ve akademik programlarımı, konunuzu küresel anlamda düşünmenizi ve aynı zamanda İngiliz hayatına dair kendi görüşlerinize sahip olacaksınız. Doğu Londra'daki geniş yerleşim kampüsünde de eğitim görebilme şansı olacak. Bu yüzden öğrenciler İngiliz kültürüne ve tarihini öğrenmek için harika bir konumda olacaktır. Ayrıca Londra'nın West End'inden (şehrin tiyatrosu) sadece 15 dakika uzaklıktadır.

Queen Mary faktörü: Öğrenciler akademik mükemmellik konusundaki itibar ve muhteşem konumu sayesinde  dünyanın dört bir yanından geliyorlar. Tam derece öğrencilerle aynı sınıfları ve tesisleri paylaşılıyor olacak, böylece dünyanın dört bir yanından ve İngiltere'den diğer öğrencilerle tanışma fırsatınız olacak. Üniversitede bir dönem veya daha uzun bir süre eğitim görürseniz, kendi ülkenizden bağlantı kurabileceğiniz başarılı bir küresel ağ olan Mezunlar derneğimize otomatik olarak katılacaksınız.

Queen Mary faktörü: Yeni bir kültüre ve yeni bir yaşam tarzına uyumun ilk başta biraz zaman alacaktır. Londra'daki yaşama uyum sağlamasına yardımcı olacak okul destek ekibi olduğundan öğrencilere her konuda destek vermektedirler.

Queen Mary faktörü: Önde gelen Russell Group üniversitesinde eğitim görmenin yanı sıra, öğrenciler çalışma alanlarında uluslararası saygın uzmanlardan bazılarıyla ilk elden temasa da olabiliyorlar. Queen Mary, her anlamda ufukları genişletmek için mükemmel bir yerdir.

Queen Mary'de  öğrenci olarak çalışmaya başladığınızda  zamanınızdan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlamak için destek bir ekibiniz olacak. Global Fırsatlar Ekibi, gelmeden önce, eğitiminiz boyunca ve daha sonra değerli mezunlar olarak size destek olacaktır. Ayrıca her akademik departmanda Yurtdışında Eğitim ve Erasmus + Koordinatörleride bulunmaktadır, bu nedenle hangi konuyu seçerseniz seçin, gelmeden önce modül seçenekleriniz ve akademik gereksinimleriniz konusunda size tavsiyede bulunacak birisine sahip olacaksınız ve size her konuda destek vermek için orada olacaklar.

Üniversite videosu: https://youtu.be/RhAMlG1lC38