Oxford Brookes Üniversitesi

Oxford Brookes University’de eğitim

Genel Bakış

Oxford Brookes Üniversitesi 150 yıldan fazla bir geçmişe sahiptir. Ödünç alınan öğretim odalarında küçük bir Sanat Okulu olarak başladı ve eğitim ve araştırma mükemmelliği konusunda yerel, ulusal ve uluslararası bir üne sahip İngiltere'nin en iyi modern üniversitelerinden biri haline geldi. Fen bilimleri, teknik vb. okullarla birleşerek büyümüştür.1992 yılında John Henry Brookes’dan Brookes adını alarak Oxford Brookes Üniversitesi olmuştur. Oxford Brookes Üniversitesi'nin Hong Kong, Malezya, Singapur, Hindistan, Çin ve Fransa'da öğretim ortaklıkları bulunmaktadır. 

Oxford Brookes Tarihçesi

Oxford Brookes Üniversitesi, 1865 yılında Oxford Sanat Okulu olarak hayata başladı. Şehrin merkezindeki Taylor Enstitüsü'nün zemin katında bir oda vardı.
Beş yıl sonra Bilim Okulu kuruldu. Çeşitli bilimsel ve teknik konularda dersler mevcuttu. Üniversite Müzesindeki akşam derslerinin yanı sıra. 1891'de Okul, Teknik Öğretim Komitesi (Oxford Şehir Konseyi'nin bir parçası) tarafından devralındı ​​ve Oxford Şehir Teknik Okulu olarak yeniden adlandırıldı.
John Henry Brookes, 1928'de Oxford City Teknik Okulu Müdür Yardımcısı ve Sanat Okulu Başkanı oldu. Sonraki 30 yıl boyunca kurumun gelişimi üzerinde çalıştı. Amacı, eğitimi herkese açık hale getirmekti.


1949'da Okul, Headington'da 25 dönümlük bir alana taşınır. Brookes, bu harekete 'Vaat Edilen Topraklar'a ayak basmak' olarak bahsetti. Lord Nuffield, altı yıl sonra temelini attı. Yıllar geçtikçe daha fazla birleşme ve isim değişikliği oldu. Son olarak 1992'de Oxford Brookes Üniversitesi olarak adlandırıldı.
Bugün, Oxford Brookes Üniversitesi, gelişen bir personel ve öğrenciler topluluğudur.

Oxford Brookes University’nin sıralaması nedir?

2021 Ulusal Sıralama Listelerindeki Yeri:

Sunday Times: 56
Guardian: 43
Complete Guide: 48
The Research Excellence Framework: 64

2021 Uluslararası Sıralama Listelerindeki Yeri:

 

ARWU: N/A
QS: 383

 

Times Higher Education Global Ranking: 601-800

Oxford Brookes University’de hangi bölümler bulunmaktadır?

Eğitim Bölümleri
Oxford Brookes; öğretim ve araştırma alanlarındaki kalitesi ve kampüs ortamını giderek zenginleştirerek öğrencilerine sunduğu imkânları durmaksızın geliştiriyor. Oxford Brookes Üniversitesi, öğrencilerini ilgilendikleri bölümlere teşvik etmek ve ilham vermek için tasarlanmış çeşitli lisans ve lisansüstü dersler sunmaktadır. 4.000 den fazla Uluslararası öğrenci her yıl fizyoterapi, tıp, sanat ve tasarım alanlarında başarı gösteren Oxford Brookes’i tercih etmektedir.

Top Bölümler
Yönetim Bilimi, Sosyal Bilimler, İngilizce Öğretmenliği, MBA, Hukuk, Bilgisayar, Mimari / Yapılı Çevre, Siyaset ve Uluslararası Çalışmalar, Felsefe.

Fakülteler
Dört fakültede eğitim veriliyor. İşletme, Sağlık & Yaşam Bilimleri, Hümatine & Sosyal Bilimler ve Tasarım, Teknoloji & Çevre. Her fakültemizde çeşitli alanlarda ve sayılarda programlar sunuluyor.

4. SON ANA ALT BAŞLIK – Oxford Brookes University’de burs imkanları nelerdir?       
Uluslararası öğrencilere özel yüksek lisans burs imkanları: https://www.brookes.ac.uk/studying-at-brookes/finance/postgraduate-finance---international-students/funding-options-for-postgraduate-international-students/

Oxford Brookes University hakkında genel bilgiler

Oxford Brookes University kampüsü
Kampüsler
Üniversitenin üç kampüsü bulunmaktadır: Headington (şehir merkezinin 1 mil güneyinde), Wheatley (7 mil doğuda) ve Harcourt Hill (2 mil batıda) bulunmaktadır.
Lokasyon
Oxford Brookes Üniversitesi, Oxford'taki ve çevresinde toplu taşıma araçlarıyla ulaşılabilen üç kampüste kurulmuştur. Toplu taşıma araçları yıl boyu çalışmaktadır. Oxford, İngiltere'nin güneyinde bulunmakta, diğer merkezlere ulaşım bağlantıları ile yer almaktadır. Her on beş dakikada bir Londra'dan Oxford'a giden trenler hareket eder ve yolculuk süresi yaklaşık bir saattir.

Bulunduğu Şehir Hakkında Bilgi
Oxford, İngiltere’nin güneydoğusunda bulunan kültürel ve tarihi açıdan en önemli şehirlerinden birisidir. 2015 verilerine göre şehrin nüfusu 159,600 olarak açıklanmıştır. Dünyadaki en popular öğrenci şehri olan Oxford nüfusunun 4 de 1 ini öğrenciler oluşturmaktadır.

Tarihine bakıldığında, 800 yılı aşkın oturmuş geleneği ve eğitimi ile çok iyi bilinen Oxford yüzyıllardır süregelen kendine has bu tarihiyle eşine az rastlanır bir şehir olma özelliği taşımaktadır ve bu şehir için Ortaçağ’da dünya eğitiminin öncülüğünü yaptığını söylenebilir.

Dünyanın her köşesinden gelen öğrenciler, tarihi güzelliklerin arasında yüzyılın modern yaşamını Ortaçağ'dan kalan tarihi binalarda bulunan modern kafeler, kitapçılar, restoran ve barlar bulabilirler.

Kışları bol yağışlı geçmektedir. Ulaşım bakımından İngiltere’nin en rahat şehirleri arasında gösterilebilir.

Oxford Brookes University’de konaklama seçenekleri nelerdir?     

Konaklama
Bütün uluslararası öğrencilere konaklama garantisi verilmektedir. Oxford Brookes uluslararası öğrencilerine konaklama için 2 yıl garanti vermektedir. Öğrencilere 5000 tek kişilik yemekli ya da yemeksiz oda, 120 stüdyo daire sunmaktadır. Çoğu odalar banyolu olup ortak kullanılan bir mutfak mevcuttur, evin bölümleri dört-beş odadan oluşmaktadır. Kampüs dışında, üniversite tarafından idare edilen konaklama birimleri ve sayısız özel evler mevcuttur.

Lisans için;
https://www.brookes.ac.uk/studying-at-brookes/accommodation/prospective-students/halls/
Yüksek Lisans için;
https://www.brookes.ac.uk/studying-at-brookes/accommodation/prospective-students/halls/

Oxford Brookes University’de eğitim ücretleri ne kadardır?

Lisans Programları: Ortalama £15.100
Yüksek Lisans Programları: Ortalama £15.400
Foundation- Hazırlık: £ 9.270
Pre- Sessional Courses: £ 2.050 (6 haftalık)-£ 3.875(12 haftalık)
MBA : £ 17,000 

Oxford Brookes University başvuru şartları nelerdir?

Lisans Kabul Koşulları;
Oxford Brookes University lisans programlarına direk giriş için yeterli olmayan öğrenciler hazırlık yılı eğitimi yapmalıdırlar. Hazırlık yılı eğitimi için istenilen IELTS sonucu 5.0 olmalıdır. Oxford Brookes Foundation Year programına katılmak için lise veya teknik lise mezunu olmak gerekir. Programı tamamlayan öğrenciler direk 1. sınıftan lisans eğitimlerine başlayabilirler.

Oxford Brookes University Lisans programlarına direk giriş için A level, IB 28-32 Puan, veya International Foundation Year’ı tamamlamış olmak gerekir. IELTS sonucu 6.0, Toefl IBT ise en az 80 olmalıdır. Hukuk lisans programları için IELTS 6.5 Toefl IBT ise 90 olmalıdır.

Yüksek Lisans Kabul Koşulları;
Oxford Brookes Master programlarına başvuru için 4 yıllık bir üniversiteden mezun veya son sınıf öğrencisi olmak gerekir. Not ortalaması ise en az 2.8 olmalıdır. Oxford Brookes University MBA programlarına başvuru için ise en az 3 yıllık iş deneyimi gereklidir. İngilizce yeterlilik belgesi IELTS 6.5 TOEFL 90 olmalıdır.

Doktora Kabul Koşulları;
Oxford Brookes University Doktora (PhD) programlarına başvuru için öncellikle yüksek lisans diploması gerekir. İngilizce yeterlilik IELTS ise 6.5 istenir. Ocak, Haziran, Ekim ayı için başvuru yapılır.

Neden Oxford Brookes University?

Canlı, modern bir üniversitedir.
Oxford Brookes, 140'tan fazla farklı ülkeden 2.700'den fazla uluslararası öğrenciyi çeken, önde gelen modern bir üniversitedir. Oxford Brookes'in kalbinde yüksek kaliteli eğitim yatmaktadır. Oxford Brookes ayrıca Öğretimde Mükemmellik Çerçevesi (TEF) tarafından Gümüş derece ile ödüllendirilmiştir. Sektör çapındaki şema, İngiltere'deki üniversiteler ve kolejlerde öğretim mükemmelliği için ülke çapındaki ilk sıralamadır. Gümüş derece, İngiltere'deki yüksek öğrenim için sıkı ulusal kalite gerekliliklerinin sürekli olarak ötesine geçen öğretimimizin yüksek standardını yansıtır. Oxford Brookes, deneyim kazanmak ve yeni beceriler geliştirmek için çalışmalarınızın ötesinde bir dizi fırsat sunar. İşverenler, işyerinde kullanabilecekleri kanıtlanmış becerilere sahip mezunlar talep etmektedir. Oxford Brookes kursları öğrencileri sadece bir derece vermekle kalmaz, işe yerleştirmeler, profesyonel bilgiler, endüstriye bağlantılar, entegre kariyer rehberliği ve istihdam edilebilirliğinizi artırmak için çok daha fazlasını sunar.


Üniversite videosu: