NEWCASTLE ÜNİVERSİTESİ

Newcastle University’de Eğitim           

Genel Bakış

Newcastle Üniversitesi 1834 yılında kurulmuş olan araştırma odaklı bir devlet üniversitesidir. Birleşik Krallık'ın New Castle şehrinde bulunur. Üniversite, İngiltere'nin kuzey doğusunda konumlanmıştır ve prestijli araştırma yoğun üniversitelerden oluşan Russell Grubunun üyesidir.

Newcastle Üniversitesi Tarihçesi

Üniversite 1834 yılında Tıp Okulu adı altında kurulmuştur. Ağustos 1963'te alınan kararla birlikte Newcastle upon Tyne Üniversitesi haline geldi. Üniversite bir kamu üniversitesi olup; 14.000 lisans, 5600 yüksek lisans öğrencisi eğitim görmektedir.

Newcastle University’nin Sıralaması Nedir?

2021 Ulusal Sıralama Listelerindeki Yeri:

Sunday Times: 31
The Complete Guide: 23
Guardian: 51
Research Excellence Framework: 16

2021 Uluslararası Sıralama Listelerindeki Yeri:

ARWU: 201-300
Times Higher Education Global Ranking: 178
QS: 152

 

Newcastle University’de Hangi Bölümler Bulunmaktadır?

Eğitim Bölümleri

Newcastle Üniversitesi, Sanat ve Uygarlık Tarihi, Biyomedikal ve Biyomoleküler Bilimler, Ziraat, Güzel Sanatlar, İşletme Yönetimi ve Pazarlama, Kimya Mühendisliği, Modern Diller, Bilgisayar Bilimleri, Tıp, Dişçilik, Fizik Bilimleri, Sosyal Bilimler ve Hukuk gibi sayısız alanda eğitim ve araştırma hizmeti sunmaktadır. 

Top Bölümler

Tıp ve diş hekimliği, mimarlık, sanat, tasarım ve deniz teknolojisi hakkında en iyi eğitim veren üniversitedir.

Fakülteler

Beşeri Bilimler ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Tıp Bilimleri Fakültesi ve Fen, Ziraat ve Mühendislik Fakültesi olmak üzere 3 ana fakülteye ayrılmaktadır. 

Newcastle University Burs İmkanları Nelerdir?

Lisans eğitim bursları:

https://www.ncl.ac.uk/undergraduate/fees-funding/international-students/

Yüksek lisans eğitim bursları:

https://www.ncl.ac.uk/postgraduate/funding/sources/internationalnoneustudents/

Newcastle University Hakkında Genel Bilgiler

Newcastle University Nerede?

Lokasyon

Öğrenci dostu olan bu şehir Tyne Nehri kıyısında yer almaktadır. Dünya standartlarındaki kültürü, canlı gece hayatı, büyüleyici geçmişi, harika alışveriş imkanları ve güzel mimarisi ile ünlüdür. Okulun kampüsü şehrin ortasında kuruludur ve metroya çok yakındır.  Durham, York ve Edinburgh tarihi şehirleri tren veya otobüs ile kolayca ulaşılabilir, Londra ise sadece üç saatlik bir tren yolculuğu mesafesindedir. Newcastle Havalimanı’ndan Paris, Barselona ve Amsterdam gibi büyük şehirlerin yanı sıra Dubai'ye günlük olarak seferler yapılmaktadır.

Bulunduğu Şehir Hakkında Bilgi

Newcastle upon Tyne, genelde "Newcastle" olarak tanınır. Birleşik Krallık İngiltere ülkesinin Kuzey Doğu Bölgesinde törensel Tyne ve Wear Metropoliten Kontluğu"na bağlı iken şimdi bağımsız bir tek-seviyeli yerel idare şeklinde bir "Metropoliten Bölge" ve yüzyıllardır katedrali bulunduğu için bir şehir statülü yerleşim ve yerel idare birimidir. Tyne Nehrinin kuzey yakasında bulunmaktadır.  İngiltere'nin 20. en kalabalık şehridir. Nispeten küçük bir şehir olmasına rağmen çeşitli alışveriş merkezleri, kültürel aktiviteleri ve tarihi binalarıyla gelişmiş bir şehir merkezine sahiptir.

Londra, Manchester, Edinburgh, Birmingham, Liverpool, Glasgow, Aberdeen, Leeds, York gibi önemli şehirlere direkt hızlı tren bağlantısı bulunmaktadır. Paris, Amsterdam, Prag gibi şehirlere direkt uçuşların bulunduğu uluslararası bir havalimanı vardır. Newcastle University ve Northumbria University gibi iki önemli üniversiteye sahiptir. Yerli ve yabancı öğrenciler şehirdeki sosyal yaşam ve şehir ekonomisi için çok önemlidir. Bu özelliğiyle Eskişehir'e benzer. Şehir kültür ve eğlence merkezi olma özelliği kazanmıştır. Pahalı bir ülke olan İngiltere'nin en ucuz şehirlerinden biridir. Kaliteli-ucuz eğlence merkezleri ve genç nüfusuyla eğlenmek isteyenler için özellikle cuma ve cumartesi geceleri tam bir cazibe merkezidir.

Kampüsler

Üniversite'nin Newcastle'ın merkezinde Haymarket'te bir kampüsü bulunmaktadır. Deniz aşırı ülkeler olan Singapur ve Malezya’da da uluslararası kampüsleri bulunmaktadır. Singapur’da Gemi İnşaat Mühendisliği, Malezya’da ise Tıp alanında eğitim verilmektedir.

Newcastle University’deki Konaklama Seçenekleri Nelerdir?

Newcastle dışından gelen ilk sene öğrencilerine konaklama garantisi vardır. Newcastle Üniversitesi, yaklaşık %25'i yemekli olmak üzere 4000 kişilik konaklama kapasitesine sahiptir. Tesislerde, en-suite ve standart odaların yanı sıra daha büyük tek kişilik odalar, paylaşımlı odalar ve stüdyo daireler de bulunmaktadır. Yemeksiz tesislerde odalar genellikle ortak bir mutfağı paylaşacak şekilde düzenlenmiştir. Konaklama Servisi, Newcastle'da özel konaklama arayan öğrenciler için ücretsiz tavsiyeler sunar. Ücretler haftalık 85 – 170 GBP arasında değişmektedir. Konaklama yerleri kampüse ve şehre yaklaşık 10 dakikalık yürüme mesafesindedir. ilk yılınızda bir oda garantiniz bulunmaktadır. Lisans öğrencileri için 11 adet konaklama tesisi bulunmaktadır ve ihtiyaçlarınızı karşılamak için çeşitli imkanlar ve fiyatlar sunulmaktadır.

Newcastle University’de Eğitim Ücretleri Ne Kadardır?

Eğitim Ücreti

Lisans Programları: £18,000 – £22,800 (2020/2021)
 
Yüksek Lisans Programları: £18,000 – £39,600  (2020/2021)
 

Foundation- Hazırlık:  £15,445

Pre-sessional Courses: £2,500 den başlayan başlıyor. 8 - 12 Weeks

Newcastle University Başvuru Şartları Nelerdir?

Lisans Kabul Koşulları;

Bazı dereceler, iş deneyimi veya portföy gibi ekstra gereksinimlere sahiptir, diğerleri ise girişten önce belirli konuları belirli bir düzeyde incelemenizi gerektirir. Bunun geçerli olduğu durumlarda, derece bilgisinde bunu netleştiriyorlar. Tipik olarak Devlet Lise Diploması veya Lise Bitirme Diplomasındaki ilgili derslerde A düzeyinde ABB ile karşılaştırılabilir olarak% 80 ortalamayı kabul ediliyor.

A seviyesindeki ABB, bir Lisans kursuna giriş için gereken minimum düzeydir. Ülkenizde sunulan nitelikler için eşdeğer notları kontrol edebilirsiniz. Bazı derecelerin farklı giriş gereksinimleri olacaktır, bu nedenle her derece için belirli giriş gereksinimlerini kontrol etmek gerekir.

 

17 yaş ve üzeri için 12 yıllık eğitimi tamamlamış olup, lise diplomasına sahip olmak, IELTS 6.0-6.5 veya bu düzeyde dil yeterliliğine sahip olmak gerekmektedir.

 

Yüksek Lisans Kabul Koşulları;

Tipik olarak, Lisans Diplomasındaki GPA 3.0'ı 2.1 ile karşılaştırılabilir ve GPA 2.8'i 2.2 ile karşılaştırılabilir olarak tanırız. IELTS 6.5 toplamı (tüm alt becerilerde en az 6,0).

 

Doktora Kabul Koşulları;

Araştırma programlarından bazıları için başvurunuzu göndermeden önce bir araştırma danışmanı bulmanız istenecektir. Bazı programlar başvurduğunuzda ayrıntılı bir araştırma teklifi sunmanızı gerektirir. Alternatif olarak, diğer programlar geniş ilgi alanınızı belirtmek için kısa (bağlayıcı olmayan) bir araştırma teklifi sunmanızı isteyecektir. Herhangi bir araştırma önerisi gerektirmeyen programlar da vardır. Lisansüstü eğitim verilen bir kursa veya bazı araştırma programlarına (MR, MMus) başvuruyorsanız, kişisel bir beyanda bulunmanız gerekecektir. Seçtiğiniz ders için motivasyonunuzu ve hevesinizi iletme ve lisansüstü eğitim için uygunluğunuzu gösterme şansınız var. İfadeniz, ilgili iş, gönüllü veya çalışma deneyimlerinden yararlanan ve becerilerinizi gösteren örnekler içermelidir. İki hakem için iletişim bilgilerini eklemeniz gerekecektir. Hakemlerinizden en az biri akademik yeteneğiniz hakkında yorum yapabilmelidir.3 yıl süren bir eğitim dönemidir.

Ocak, Nisan ve Eylül aylarında yapılacak araştırmalar için başvuru derecelerini kabul ediliyor.

Neden Newcastle University?

İngiltere’deki 20 araştırma kurumunun en önde gelenlerinden biri olan Newcastle University, Times Good University Guide (2009)’da 20. sıraya yerleşmiştir. Uluslararası öğrenci memnuniyeti konusunda ise oylarla 7. olmuştur (International Student Barometer, 2007). Kariyer hizmetleri konusunda da ödül alan okul, İngiltere’nin en dost canlısı üniversitelerinden biridir. 2008 Research Assessment Exercise (RAE)’de Üniversite’deki tüm 38 konu alanları uluslararası mükemmel araştırma lideri olarak tespit edilmiştir. Newcastle Üniversitesi, büyük bir araştırma merkezi kurmak ve daha fazla kişiye dijital teknolojinin faydaları getirmek için Microsoft, IBM ve Philips ile çalışmaktadır. Newcastle Üniversitesi, yüksek kalitede eğitimi, kazandığı ödüller ve yenilikçi destek hizmeti ile ünlüdür. Ayrıca üniversite spor, Spor Merkezi’ndeki üstün olanakları açısından da İngiltere’nin önde gelen üniversitelerindendir.