Londra Bir Kez Daha Dünyanın En İyi Öğrenci Şehri Seçildi

Dünyanın en başarılı üniversiteleri sıralaması gibi eğitim araştırmalarıyla uluslararası çapta tanınırlığa sahip QS (Quacquarelli Symonds) dünyanın en iyi öğrenci şehirlerini QS Best Student Cities sıralamasında bir araya getirdi. Londra, son 2 sıralamada olduğu gibi QS Best Student Cities 2022 sıralamasında da en iyi öğrenci şehri seçildi.

Birçok farklı ülkeden toplam 115 şehre yer verilen sıralamada uluslararası öğrenci sayısı, eğitim ücretleri, yaşam maliyetleri, öğrenci deneyimi ve mezuniyet sonrası şehirde kalmaya devam etme gibi kriterler değerlendirmeye alındı.

Londra, QS Best Student Cities 2022 sıralamasında dünyanın en iyi öğrenci şehri olmaya devam ediyor. Şehirde bulunan büyük kurumlar ve şehrin birçok farklı kültürden insana olan açıklığı Münih ve Seul gibi diğer şehirlere göre daha yüksek bir sıralama elde etmesini sağlıyor.

İngiltere’nin başkenti olması, King's College London gibi dünyanın en önde gelen üniversitelerinin varlığı ve uluslararası öğrenciler ile mezun kariyer fırsatlarına açıklığı açısından elde ettiği yüksek puanlar sayesinde Londra, 2019 ve 2018’de yapılan son iki sıralamada olduğu gibi en üst sıranın sahibi oldu.

Dünya çapındaki eğitim analizleriyle tanınan QS tarafından oluşturulan şehir sıralamaları, kendi bünyesindeki diğer sıralamaların yanı sıra dünya genelindeki toplam 85.000 mevcut ve aday öğrenciyle yapılan anketlere dayanmaktadır. Sıralama nüfusu en az 250.000 olan ve QS dünya üniversite sıralamasında iki veya daha fazla üniversitesi bulunan şehirleri kapsamaktadır.

Londra'da okuyan mevcut öğrenciler, İngiltere'nin başkentini kültürel, ekonomik ve eğitim fırsatları açısından yüksek puanlar vererek değerlendirdi. Birleşik Krallık'taki diğer şehirler Glasgow, Manchester ve Edinburgh, 115 şehrin yer aldığı sıralamada ilk 30 içerisinde yer alarak öne çıktı. Coventry ise öğrenci çeşitliliği bakımından oldukça başarılı bir konum elde ederek bölgedeki yerli ve yabancı öğrencilerin oranı, hoşgörü ve katılım açısından ilk 2 içerisinde yer aldı.

Karşılanabilirlik, istenirlik ve mevcut öğrencilerin görüşleri gibi çok sayıda faktör göz önüne alındığında, QS Best Student Cities sıralaması, dünya çapında yaşamak ve okumak için en iyi şehirlere genel bir bakış sağlamaktadır.

Bu yılki sıralamada bir kez daha zirveyi elde eden Londra, King's College London gibi önde gelen birçok üniversiteye ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca Londra öğrencilerin seçebilecekleri pek çok üst düzey akademik kuruma sahip olduğu için yıllardır onların gözdesi haline gelen bir eğitim şehri özelliğine de sahiptir.

QS En İyi Öğrenci Şehirleri 2022 sıralamasının nasıl oluşturulduğu hakkındaki detayları metodoloji kısmında inceleyebilir, sıralamanın tam listesini aşağıda bulabilirsiniz.

QS En İyi Öğrenci Şehirleri Sıralaması (Tam Liste)

1. Londra (İngiltere)

2. Münih (Almanya)

=3. Seul (Güney Kore)

=3. Tokyo (Japonya)

5. Berlin (Almanya)

6. Melbourne (Avustralya)

7. Zürih (İsviçre)

8. Sidney (Avustralya)

=9. Boston (ABD)

=9. Montreal (Kanada)

=9. Paris (Fransa)

12. Edinburgh (İskoçya)

13. Toronto (Kanada)

14. Viyana (Avusturya)

15. Hong Kong (Hong Kong)

16. New York (ABD)

17. Singapur (Singapur)

18. Vancouver (Kanada)

=19. Kyoto-Osaka-Kobe (Japonya)

=19. Lausanne (İsviçre)

21. Amsterdam (Hollanda)

22. Buenos Aires (Arjantin)

23. Stockholm (İsveç)

24. San Francisco (ABD)

=25. Beijing (Çin)

=25. Moskova (Rusya)

27. Taipei (Tayvan)

28. Glasgow (İskoçya)

29. Brisbane (Avusturya)

30. Manchester (İngiltere)

=31. Auckland (Yeni Zelanda)

=31. Kuala Lumpur (Malezya)

=31. Los Angeles (ABD)

34. Barcelona (İspanya)

=35. Adelaide (Avustralya)

=35. Perth (Avustralya)

=37. Canberra (Avustralya)

=37. Shanghai (Çin)

39. Dublin (İrlanda)

40. Madrid (İspanya)

41. Chicago (ABD)

42. Coventry (İngiltere)

43. Newcastle Upon Tyne (İngiltere)

44. Leuven (Belçika)

45. Prag (Çekya)

=46. Birmingham (İngiltere)

=46. Milano (İtalya)

48. Lyon (Fransa)

49. Copenhagen (Danimarka)

50. Brüksel (Belçika)

51. Gothenburg (İsveç)

52. Bristol (İngiltere)

=53. Nottingham (İngiltere)

=53. Ottawa (Kanada)

55. Leeds (İngiltere)

56. Atlanta (ABD)

57. Santiago (Şili)

58. Budapeşte (Macaristan)

59. Sheffield (İngiltere)

60. Varşova (Polonya)

61. Liverpool (İngiltere)

=62. Lizbon (Portekiz)

=62. Philadelphia (ABD)

=62. Washington DC (ABD)

65. Dubai (Birleşik Arap Emirlikleri)

66. Helsinki (Finlandiya)

67. Aberdeen (İskoçya)

68. Mexico City (Meksika)

69. Roma (İtalya)

70. İstanbul (Türkiye)

71. Graz (Avusturya)

=72. Hsinchu (Tayvan)

=72. St. Petersburg (Rusya)

=74. Bangkok (Tayland)

=74. Pittsburgh (ABD)

76. Atina (Yunanistan)

77. Brno (Çekya)

78. Daejeon (Güney Kore)

79. San Diego (ABD)

=80. Christchurch (Yeni Zelanda)

=80. Durham (İngiltere)

=80. Sao Paulo (Breziya)

83. Stuttgart (Almanya

84. Cape Town (Güney Afrika)

85. Tomsk (Rusya)

=86. Toulouse (Fransa)

=86. Valencia (İspanya)

88. Brighton (İngilere)

=89. Gold Coast (Avustralya)

=89. Seattle (ABD)

91. Leicester (İngiltere)

=92. Abu Dhabi (Birleşik Arap Emirlikleri)

=92. Baltimore (ABD)

=92. Johannesburg (Güney Afika)

95. Nanjing (Çin)

96. Riyadh (Suudi Arabistan)

97. Monterrey (Meksika)

=98. Ankara (Türkiye)

=98. Bogota (Kolombiya)

100. Houston (ABD)

101. Krakow (Polonya)

=102. Kazan (Rusya)

=102. Vilnius (Litvanya)

=102. Wuhan (Çin)

105. Almatı (Kazakistan)

106. Mumbai (Hindistan)

=107. Miami (ABD)

=107. Novosibirsk (Rusya)

109. Kahire (Mısır)

=110. Bangalore (Hindistan)

=110. Guangzhou (Çin)

112. Nagoya (Japonya)

=113. Manila (Filipinler)

=113. Quebec (Kanada)

115. Lima (Peru)

QS En İyi Öğrenci Şehirleri Metodolojisi

QS En İyi Öğrenci Şehirleri sıralaması, beş ana kategoride gruplandırılmış çeşitli göstergelere dayalı olarak uluslararası öğrenciler için en iyi şehir destinasyonlarını göstermektedir.

Nüfusu 250.000'den fazla olan ve QS World University Rankings 2022'deki en az iki üniversiteye ev sahipliği yapan şehirler sıralamaya dahil edilmiştir. Mevcut hesaplamalar, toplam 164 kentin değerlendirmeye uygun olduğunu göstermiştir.

Her bir kategoriyi değerlendirmek için kullanılan göstergeler aşağıda yer almaktadır. Aksi belirtilmedikçe, göstergeler her kategoride eşit ağırlıktadır. Altı kategoriye de endeksin genel sıralaması hesaplanırken eşit ağırlık verilmektedir.

Değerlendirme Kriterleri:

1. Üniversite sıralaması

Bu kategori, belli bir şehirdeki üniversitelerin QS World University Rankings 2022’deki toplam akademik performansını yansıtmayı amaçlar. Göstergeler, büyük şehirlerde bulunan çok sayıda üniversitenin prestijini yansıtmanın yanı sıra dünyadaki seçkin kurumların itibarını güçlendirmektedir.

Kurum sayısı: Üniversite başarı sıralamasına dahil olan şehirdeki üniversitelerin sayısına dayalı bir puan türüdür.

Endekslenmiş puan: Bu gösterge, şehirdeki tüm üniversitelerin toplam performansını hesaplamaktadır. Hangi sıralama aralığına düştüklerine bağlı olarak her üniversite için puan verilir:

Sıralama

Puan

1-10

100

11-25

50

26-50

30

51-100

20

101-200

10

201-300

5

301-400

3

401-500

2

501+

1

En yüksek puan: Bu puan, şehirdeki en yüksek sıralamalı Üniversitenin konumuna göre belirlenmektedir.

2. Öğrenci çeşitliliği

Bu kategori, şehre ait öğrenci yapısını hem genel hem de uluslararası bir bakış açısıyla incelemek amacıyla tasarlanmıştır. Daha yüksek öğrenci oranlarına sahip şehirler, öğrencilerin ihtiyaç duyduğu akademik ve sosyal tesislerle daha iyi donatılırken, yüksek sayıda uluslararası öğrencinin bulunduğu bölgelerin daha fazla uluslararası öğrenciyi karşılamaya hazırlıklı olabileceğini göstermektedir.

Öğrenci nüfusu: Sıralamada yer alan üniversitelerdeki öğrenci sayısının şehrin nüfusuna göre oranını gösteren bir puan türüdür.

Uluslararası hacim: Sıralamaya giren üniversitelere kayıtlı uluslararası öğrencilerin toplam sayısına dayalı bir puandır.

Uluslararası oran: Şehirdeki sıralamaya giren üniversitelerde öğrenim gören toplam uluslararası öğrenci sayısının tüm öğrencilere oranı şeklinde hesaplanan bir puandır.

Hoşgörü ve kapsayıcılık: Bu gösterge, birçok uluslararası öğrencinin kendi kültürel geçmişlerine, yaşam tarzlarına ve kimliklerine uygun bir öğrenim ortamı seçmelerinin önemini yansıtmaktadır. Bu puan, hoşgörü ve kapsayıcılık dahil olmak üzere çeşitli açılardan ülkelere göre göstergeleri hesaba katan Sosyal İlerleme Endeksi'ne dayanmaktadır.

3. İstenirlik

Bu kategori, her bir destinasyonun genel olarak istenirliğini yansıtmayı amaçlamaktadır. Öğrenciler fırsatlar açısından zengin, heyecan verici şehirler ararken, ebeveynleriyle birlikte bölgenin güvenliğini de merak edeceklerdir. Bu farklı gereksinimleri yansıtmak açısından geniş bir ölçüm yelpazesi kullanılmıştır.

Ekonomik Yaşanabilirlik Endeksi: Economist Intelligence Unit'in Yaşanabilirlik Endeksi sonuçlarına dayalı bir puan türüdür.

GaWC+ puanı: Loughborough University’de derlenen Küreselleşme ve Dünya Şehirleri endeksine (GaWC) dayalı bir puan türüdür. Aşağıdakilerden herhangi birine dahil edilmek üzere ekstra puan artışı (belirtilen şehirlerin sayısına bağlı olarak belli bir sınıra kadar) mevcuttur:

PwC'nin Fırsat Şehirleri Endeksi - 3 ek puana kadar

Global Power City Endeksi - 4 ek puana kadar

Trip Advisor's Travellers' Choice Ödülleri - 6 adede kadar ek puan

Şehir Momentum Endeksi - 5 ek puana kadar

Güvenlik puanı: Bu puan, Numbeo tarafından derlenen güvenlik endeksine dayanmaktadır. Numbeo sonuçları, Sosyal İlerleme Endeksi (ülke düzeyinde) ve The Economist'in Güvenli Şehirler Endeksi'nin kişisel güvenlik göstergesinden alınan verilerle desteklenmektedir.

Her bir endekste bulunan en iyi şehirler pozitif bir sonuç alırken, alttaki şehirler negatif sonuç elde eder. Şehir verilerinin bulunmadığı birkaç durumda, o ülkedeki tüm şehirlerin ortalaması uygulanır.

Kirlilik puanı: Sağlık ve esenlik, aday öğrenciler ve ebeveynleri için de çok önemli faktörlerdir ve hava kalitesi büyük ölçüde değişebilir. Bu yön çok ağırlıklı değildir ancak istenirlik kategorisinde farklı bir vurgu sağlar. Bu puan ayrıca Numbeo tarafından toplanan verilerden elde edilir. Şehir verilerinin bulunmadığı birkaç durumda, ilgili ülkedeki tüm şehirlerin ortalaması alınır.

Öğrenci istenirliği: Bu gösterge, dünya çapında 95.000'den fazla yanıt toplayan bir öğrenci anketine dayanmaktadır. Ankete ilki Aralık 2016 ile Ocak 2017 arasında, ikincisi Ocak ile Şubat 2019 arasında ve üçüncüsü Ocak ile Şubat 2021 arasında olmak üzere üç kez yanıt verildi. Anketin bir parçası olarak öğrencilere hayallerindeki öğrenci şehri (herhangi bir yerde eğitim alabilseler seçecekleri şehir) soruldu. Bu puan, uluslararası öğrencilerin en çok arzu edilen şehir destinasyonlarına ilişkin algılarını yansıtmak için değerlendirmeye dahil edilmiştir.

4. İşveren etkinliği

Bu kategoride mezunlar ile işverenler arasında işe alımlar noktasında en çok hangi şehirlerin ön plana çıktığını göstermek amaçlamaktadır. Göz önünde bulundurulan göstergelerden ikisi, QS'nin dünya çapındaki işverenlere yönelik yıllık anketine dayanmaktadır ve bu anket, işe alım uzmanlarından sektörlerindeki en iyi mezunlara sahip olduğuna inandıkları üniversiteleri belirlemelerini ister.

Yerli işveren popülerliği: QS'nin işveren anketinde, şehirdeki en az bir kurumun üst düzey mezunlar verdiğini belirleyen yerli işverenlerin sayısına dayalı bir puan türüdür.

Uluslararası işveren popülerliği: Şehirdeki en az bir üniversiteyi üst mezunlara sahip olarak tanımlayan uluslararası işverenlerin ağırlıklı sayısına dayalı bir puan türüdür. QS'nin tüm çalışmaları uluslararası öğrencileri ve hareketlilik fırsatlarını desteklemeye odaklandığından, bu gösterge yerel işveren popülerliğinden daha fazla ağırlığa sahiptir.

Genç istihdam edebilirliği: Söz konusu ülkede genç istihdamı için Dünya Bankası rakamlarına dayalı olarak bir ek puan uygulamasına başvurulmaktadır.

5. Karşılanabilirlik

Beşinci kategori çoğu aday öğrenci ve aileleri için satın alınabilirliğin önemini ortaya çıkarmaktadır. Eğitim ücretleri ve genel yaşam giderleri göz önüne alındığında, bir şehrin ne kadar uygun fiyatlı olabileceğine dair bir gösterge vermek için birçok farklı kaynaktan yararlanılmaktadır.

Eğitim ücretleri: Genellikle küresel eğilimler, eğitim ücretlerinin önümüzdeki yıllarda uluslararası öğrenci hareketliliği eğilimlerini şekillendirmede artan bir rol oynamasının muhtemel olduğunu göstermektedir.

Big Mac endeksi: Economist Intelligence Unit tarafından derlenen ve yayınlanan, dünya genelindeki şehirlerde bulunan perakende fiyatlandırma endeksine baz alınarak oluşturulan bir puan türüdür.

iPad endeksi: Commsec tarafından derlenen ve iPad'in farklı ülkelerdeki fiyatlarını karşılaştıran ve yerel yaşam maliyetleri hakkında ek bir fikir veren iPad Endeksine dayalı bir puan türüdür.

Yaşam maliyeti: Bu puan, Mercer Yaşam Maliyeti Sıralamasına dayanmaktadır ve dikkate alınan diğer satın alınabilirlik ölçütlerine güçlü bir destek sağlamaktadır. Örneğin Hong Kong, Big Mac Endeksi'ne göre en ucuz yerler arasında yer alırken, konaklama maliyetlerinin yüksekliği gibi faktörler nedeniyle Mercer Yaşam Maliyeti Endeksi'nde en pahalı ikinci şehir olarak dikkat çekmektedir.

Öğrenci bakış açısı: Bu gösterge, dünya çapında 95.000'den fazla yanıt toplanan bir öğrenci anketi ele alınarak oluşturulmaktadır. Öğrencilere belirli bir şehirdeki eğitim deneyimlerini paylaşma fırsatı sunar.

Öğrenci deneyimi: Bu puan, öğrencilerin şehirleri için sekiz kategorideki değerlendirmelerine dayanmaktadır: Hoşgörü ve kapsayıcılık, çeşitlilik, samimiyet, ulaşım kolaylığı, satın alınabilirlik, gece hayatı, istihdam olanakları, sanat ve kültür ile sürdürülebilirlik. Puan, uluslararası yanıtın oranına göre ayarlanır.

Mezuniyet sonrası şehirde kalmaya devam etme: Bu puan, mezun olduktan sonra en az bir yıl boyunca öğrenci şehrinde kalan veya kalmak istediğini söyleyen öğrencilerin oranını göstermektedir. Bu, öğrencilerin istihdam olanaklarının mevcudiyeti ve kalitesi hakkındaki algılarını yansıtmanın yanı sıra genel olarak şehir deneyimlerini yansıtabilmektedir. Bu puan aynı zamanda uluslararası öğrencilerden gelen yanıt düzeyine göre ayarlanmaktadır.

Sonuçları Derleme

Yukarıdaki kriterler doğrultusunda oluşturulan nihai tablo, sıralama, puan, ülke ve şehir adlarını ve altı kategorinin her birinde 100 üzerinden puanları gösteren yine aynı şekilde toplam 100 üzerinden olan genel bir puana göre sunulur.

Dünyanın en iyi öğrenci şehirleri içerisinde yer alan ve diğer tüm Birleşik Krallık şehirleri ile bu şehirlerdeki üniversiteler gibi konular hakkında detaylı bilgi almak için bize iletişim formumuz veya WhatsApp butonu üzerinden ulaşabilirsiniz.

Connect with British Education Bureau BEB

İSTANBUL 
İstiklal Cd. Kallavi Sk. Leon Apt. No:1/3-4 Beyoğlu
Tel : 0212 244 4000
        0531 376 3074
turkeyist@britisheducation.com.tr
ANKARA
Ufuk Üniversitesi Cad. The Paragon No:3/23 Çukurambar
Tel : 0312 258 6323
        0541 776 0709
turkeyank@britisheducation.com.tr
İZMİR
Manas Bulv. Folkart Towers B No:34/08 Bayraklı
Tel : 0232 323 1010
        0532 540 4037
turkeyizm@britisheducation.com.tr
KIBRIS
Muharrem Çalay Sk. Çanakçı Apt. No:20/4 Taşkınköy
Tel : +44 203 82 42 431 
        0533 860 10 55
cyprus@britisheducation.com.tr
LONDON
Suite LP28855, 20-22 Wenlock Road, N17GU
Tel : +44 203 82 42 431 
        +44 203 82 42 431
mbudd@britisheducation.com.tr

Image