LİVERPOOL ÜNİVERSİTESİ

University Of Liverpool’da Eğitim        

Genel Bakış

Birleşik Krallık'ın Liverpool şehrinde bulunan yükseköğretim kurumudur. Üniversite Russell Grubu üyesidir. Üniversite "redbrick (kırmızı tuğla) denilen Kraliçe Viktorya döneminde İngiltere'nin 6 endüstrileşmiş şehrine kurulan ve II. Dünya Savaşı'nın öncesinde üniversite statüsünü kazanan üniversitelerden biridir. Üniversite 8 adet Nobel Ödülü kazanmış, günümüzde 103 değişik konuda 230 lisans diplomasi için eğitim verilmektedir. Üniversitenin özel yıllık geliri £219 milyon olup, bu gelirin £75 milyonu araştırma amaçlı kullanılmaktadır.

Üniversite bir kamu üniversitesi özelliği taşımaktadır. 16.805 lisans, 3.860 yüksek lisans öğrencisi üniversite bünyesinde eğitim görmektedir.

Liverpool Üniversitesi, bir Türk ve İngiliz üniversitesi arasında YÖK tarafından tanınmış ilk çift diploma programı olma özelliği taşıyan Bilgi Üniversitesi ile işbirliğini yeni ilan etmiştir. Bu ortaklık İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde eğitim alan öğrencilerin son yıllarını Liverpool Üniversitesi'nde okumalarını ve iki kurumdan da aldıkları diploma ile mezun olmalarını sağlayacaktır. 

Liverpool Üniversitesi Tarihçesi

University of Liverpool, bir devlet üniversitesidir ve araştırma odaklı üniversitelerin Russell Group üyesidir.

1881'de University College Liverpool olarak kurulan okul, 1882'de kullanılmayan akıl hastanesi olan ilk öğrenci grubuna kapılarını açtı.

İngiliz mimar Alfred Waterhouse tarafından 1892'de tasarlanan ikonik Victoria Binası, başlı başına bir turistik cazibe merkezidir. Gotik tarzda inşa edilen, II. Derece koruma altındaki bu bina, şimdi Viktorya dönemi boyunca önde gelen endüstriyel İngiliz şehirlerinde kurulan bir dizi İngiliz üniversitesine atıfta bulunmak için kullanılan "kırmızı tuğlalı üniversite" terimine ilham verdi.

Üniversitenin sloganı İngilizceye "Barış besleyici öğrenimle geçen bu günler" olarak tercüme edilir.

Bağımsız bir üniversite haline geldi ve 1903'te University of Liverpool adını aldı.

Bugün üniversite, 127 ülkeden 7.000 uluslararası öğrenci, 195.000 mezun ve 6.000 personel dahil olmak üzere yaklaşık 30.000 öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır.

University Of Liverpool Sıralaması Nedir?

2021 Ulusal Sıralama Listelerindeki Yeri:

Sunday Times: 29
Guardian: 59

The Complete Guide: 33
The Research Excellence Framework: 20

2021 Uluslararası Sıralama Listelerindeki Yeri:

ARWU: 101-150
QS: 181

Times Higher Education Global Ranking: 163

University Of Liverpool Bölümleri

Eğitim Bölümleri

University of Liverpool’da üç ana fakülte tarafından sağlanan çok sayıda eğitim seçeneği mevcuttur.

Sağlık ve Yaşam Bilimleri Fakültesi beş okula ve üçü öğretme ve öğrenmeye öncülük eden ve beşi de araştırma faaliyetleri yürüten sekiz enstitüye sahiptir. Eğitim programları lisans ve lisansüstü için çok fazla alternatif sunabilmektedir.

Top Bölümler

Özellikle Nükleer araştırmalar, Sosyoloji, bilgisayar bilimi, Klinik, klinik öncesi ve sağlık, iş ekonomisi, şirket yönetimi, hukuk, yaşam bilimleri, mühendislik teknolojisi, elektrik ve elektronik mühendisliği, psikoloji.

Fakülteler

University of Liverpool'da üç ana fakülte tarafından sağlanan çok sayıda eğitim seçeneği mevcuttur.

Sağlık ve Yaşam Bilimleri Fakültesi 

İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi 

Fen ve Mühendislik Fakültesi 

University Of Liverpool’daki Burs İmkanları Nelerdir?

Burs İmkanı

Lisans öğrencileri için 1000 GBP ile 2500 GBP arasında otomatik olarak verilen bursları bulunmaktadır. Akademik başarıya göre uygun olan yüksek lisans öğrencilerine 2500 GBP değerinde burs verilmektedir. Ayrıca fakülte ve program bazlı farklı burs imkanları bulunmaktadır.      

University Of Liverpool Hakkında Genel Bilgiler

University Of Liverpool Nerede?

Lokasyon

İngiltere’nin kuzey batısındadır. En kolay ulaşım Manchester havalimanına 45 dk., Liverpool havalimanına 20dk. Mesafede bulunur. Demiryolu ile Manchester 45 dk., Londra’ya 2 saat 45 dk. mesafededir.

Bulunduğu Şehir Hakkında Bilgi

Liverpool, Birleşik Krallık'ta, İngiltere ülkesinde Mersey Nehri Halici'nin doğusunda bulunan şehir yerleşkesidir. 2008 yılında Avrupa Kültür Başkenti unvanını alan şehir, müzeleri, sanat galerileri ve çeşitli gösteri merkezleriyle de büyük ilgi görmektedir. Dünyaca ünlü futbol takımıyla bilinen bölge, futbolun yanı sıra müzik ve edebiyat anlamında da önemli oluşumlara ev sahipliği yapmıştır. Liverpool için Pop ve Rock müziğin beşiği denilebilir. Hatta dünya çapında ünlü The Beatles müzik grubunun çıkış noktası burasıdır.

Kampüsler

Üniversite, biri Hope Park, diğeri The Creative Campus olmak üzere 2 yeşil kampüsle hizmet vermektedir. Üniversitenin ana kampüsü Hope Park, Liverpool’un güneyinde, şehir merkezinden birkaç mil uzaklıkta bulunmaktadır.

Diğer kampüs olan Creative Campus ise şehrin merkezinde yer almaktadır. Parasız ring seferleri her iki kampüse de yapılmaktadır.

University Of Liverpool’daki Konaklama Seçenekleri Nelerdir?

Konaklama

Üniversitede çok çeşitli konaklama seçenekleri bulunmaktadır. Üniversitede konaklama iki ayrı lokasyonda sağlanıyor. Öğrencilere kampüs dışında yeşil bir banliyöde bulunan ve yakın dönemde yeniden dekore edilen Greenbank Öğrenci Köyünde ya da kampüs içinde ve modern konaklama seçenekleri sunuluyor.

Ayrıca, online öğretme ve öğrenme faaliyetlerini destekleyen Virtual Interactive Teaching at Liverpool (VITAL) bulunmaktadır.

University Of Liverpool’da Eğitim Ücretleri Ne Kadardır?

Lisans Programları: £16.550– £34.550

Yüksek Lisans Programları: £17.050 – £24.000

Foundation- Hazırlık; ortalama 18.000 GBP

Pre-sessional Courses; £2,550 - £15,600 

University Of Liverpool Başvuru Şartları Nelerdir?

Lisans Kabul Koşulları;

Lise diploması veya bazı ülkeler için bir yıllık hazırlık (Foundation- IB, Access veya A-Level) kursunu tamamlamış olmak, İngilizce dil düzeyini bir yeterlilik sınav sonucuyla kanıtlamak, IELTS 6 - 6.5 veya TOEFL IBT 80 veya Cambridge Advanced & Proficiency sınavlarından birinden geçerli not almak, öğretmenlerden alınmış iki adet referans, kendisini ve eğitim amaçlarını açıklayan bir “Essay” (niyet mektubu), Lise derslerinin not dökümü -transkript- (Not ortalaması 5 üzerinden en az 3 olmalıdır)

Yüksek Lisans Kabul Koşulları;

Lisans Diploması sahibi Türk öğrenciler yüksek lisans programlarına başvurabilirler. Çoğu program için en az 3.0 veya eşdeğeri bir not ortalaması aranılıyor.

Doktora Kabul Koşulları;

Her başvuru kendi içinde değerlendirilir. Ancak, öğrencilerin genellikle bir Yüksek Lisans (Yüksek Lisans Diploması) derecesine sahip olmaları beklenir.

Neden University Of Liverpool?

Küreselleşme, jeopolitik, iklim değişikliği, sürdürülebilirlik, sağlık, ekonomi, nüfus ve doğal kaynak yönetimi gibi 21. Yüzyılda dünyanın karşı karşıya olduğu en acil sorunların çoğuna benzersiz iç görüler sunmaktadır.

Çalışmaların çoğu, diğer alanlardaki uzmanlarla iş birliği içinde yürütülmektedir ve diğerlerinin yanı sıra ticari şirketler, araştırma konseyleri, devlet daireleri, ulusal istatistik kurumları, Dünya Bankası ve BM tarafından iyi finanse edilmektedir.

Teori, tüm derecelerde yerleştirilmiştir ve öğrencilere insanlar, yerler ve politika yapıları arasındaki ilişkinin kavramsal bir anlayışını sağlar. Bununla birlikte, modülleri aynı zamanda değişimi sağlamak için gerekli kişisel ve pratik becerileri geliştirmeye odaklanarak öğretilmektedir. Öğrencilerin üniversiteye geldiklerinde yaptıkları büyük mali katkıya değer veriyor ve takdir ediliyor ve yatırımlarından en iyi geri dönüşü sağlamayı amaçlıyorlar. Mevcut çalkantılı iş piyasasında, pratik becerilerin yerleştirilmesinin mezunlarımıza gerçek bir rekabet avantajı sağladığını savunuluyor.

Liverpool yaşamak için ucuz bir şehirdir ve 2018'de “en iyi şehir hayatı” için Whatuni Student Choice Awards ödülünü kazanmıştır.

Dünyaca ünlü mezunları arasında Sir Ronald Ross, Charles Barkla, ünlü fizikçi Sir James Chadwick, Joseph Rotblat gibi isimler yer almaktadır. University of Liverpool toplamda 10 adet Nobel ödüllü bilim adamı yetiştirmiştir.

Üniversite videosu: https://youtu.be/nP6UXzuIKrw