İngiltere’ye Girişlerde Kabul Edilen Aşılar Hakkında 2 Önemli Gelişme


Birleşik Krallık, 22 Kasım Pazartesi gününden itibaren ülkeye girişte talep edilen onaylı aşılar listesini genişleteceğini ve 18 yaş altı yolcular için altı seyahat sürecini kolaylaştıracağını açıkladı.

Bu önemli duyurunun ardından, 22 Kasım Pazartesi itibarıyla Birleşik Krallık’a girişte tanınan aşılar listesine WHO Emergency Use List (EUL) aşıları da eklenmiş oldu. Bu sevindirici gelişme ile birlikte Birleşik Krallık'a gidecek olan birçok yolcuya önemli kolaylıklar sağlanıyor olacak ve böylece İngiltere'nin onaylı aşı listesi Kanada veya ABD'dekilere göre daha kapsamlı hale gelmiş oldu.

18 Yaş Altı Yolcular Tam Aşılı Olarak Değerlendirilecek

Ülkeye girişlerle ilgili bir diğer sevindirici gelişme ise 18 yaşından küçük yolcuların tümünün "tam aşılı" olarak değerlendirilecek olması. Böylece 18 yaş altı öğrenciler de İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’daki eğitimleri kapsamında ülkeye daha kolay giriş yapabilmelerine olanak tanındı.

Birleşik Krallık Hükümeti’nin yeni seyahat ve sınır kılavuzunda konuyla ilgili bilgilere yer verilen kısım şu şekildedir: "22 Kasım Pazartesi sabahı saat 04:00'ten itibaren, WHO Emergency Use List’teki (EUL) Covid-19 aşıları kabul edilecek ve İngiltere'ye gelen tüm 18 yaşından küçük yolcular ülkeye girişte tam aşılanmış olarak değerlendirilecektir."

Yeni Tanınan Aşılar Hangileri Olacak?

Bu doğrultuda, yeni tanınan aşılar Sinovac, Sinopharm Beijing ve Covaxin olup, alınan bu karar birçok farklı ülkeden gelen tam aşılı öğrencilere kapı açacaktır. Böylece WHO EUL aşıları, Birleşik Krallık'ta daha önceden onaylanmış aşılar olan Pfizer BioNTech, Oxford AstraZeneca (Covishield dahil), Moderna ve Janssen'in (Johnson ve Johnson) olduğu listeye dahil edilmiştir.

Onaylı aşı listesinin daha kapsamlı hale getirilmesi, Birleşik Krallık dışından ülkeye seyahat eden yolcuların ülkeye girişlerini çok daha kolaylaştıracağı ve kendilerini karantinaya almak zorunda kalmayacakları anlamına geliyor.

Bu son gelişmeyle birlikte İngiltere’ye girişte kabul edilen aşıların tamamı aşağıda yer almaktadır:

  • Oxford/AstraZeneca
  • Pfizer BioNTech
  • Moderna
  • Janssen
  • Sinovac-CoronaVac
  • Sinopharm Beijing
  • Covaxin

Tam Aşılı Yolcuların İngiltere’ye Girişte Yapmaları Gerekenler Nelerdir?

Birleşik Krallık Hükümeti, tam aşılı yolcular için kalkış öncesi testi, 8. gün testi ve varışta kendi kendini karantinaya alma gerekliliğinin ortadan kalktığını belirtti. Bunun yerine, yolcuların ülkeye seyahatlerinden önce Varış Sonrası 2. Gün Covid-19 Testi için ödeme yapmaları ve ülkeye vardıktan sonraki 2. günün bitimine kadar bu testi yaptırmaları yeterli olacaktır.

Tüm 18 yaşından küçük yolcuların "tam aşılı" olarak değerlendiriliyor olması 18 yaşından küçük yolcuların varışta kendi kendilerini karantina altına almak zorunda kalmayacakları anlamına geliyor. Böylece 18 yaş altı yolcuların ülkeye girişte 1 Varış Sonrası Testi yaptırmaları, test sonucu pozitif çıkanların ise ekstra olarak 1 Doğrulayıcı Ücretsiz PCR Testi yaptırmaları istenecek.

Farklı Ülkelerdeki Güncel Aşı Politikalarının Karşılaştırılması

Birleşik Krallık tarafından yapılan duyuru, Birleşik Krallık'ı 22 Kasım tarihinden itibaren öğrencilerin normal rutinlerine girmeleri ve ülkeye yerleşmeye başlamaları için İngilizce konuşulan başlıca destinasyonlar arasında en az zorlayıcı hale getiriyor.

Avustralya ve Yeni Zelanda, birkaç istisna dışında kapalı kalmaya devam ediyor.

ABD'de tanınan aşılar yalnızca Pfizer, Moderna ve Janssen (Johnson ve Johnson) olarak öne çıkmaktadır. Bu aşılarla tam olarak aşılanmış yolcular, uçuştan 72 saat önce yapılan negatif bir Covid-19 testine ait sonuç belgesini göstermeleri koşuluyla ülkeye giriş yapabilmektedir.

Kanada'da onaylanmış aşılar Pfizer, Moderna, AstraZeneca/Covishield ve Janssen/Johnson & Johnson'dır. Bu aşılarla tam olarak aşılanmış yolcular, diğer bazı koşulları da karşılayabilmeleri durumunda Kanada'ya girebilmektedir.

Birleşik Krallık’a girişte takip edilmesi gereken en güncel süreçler hakkında merak ettiğiniz sorular için bizimle iletişim formumuz veya WhatsApp butonu üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

 

Connect with British Education Bureau BEB

İSTANBUL 
İstiklal Cd. Kallavi Sk. Leon Apt. No:1/3-4 Beyoğlu
Tel : 0212 244 4000
        0531 376 3074
turkeyist@britisheducation.com.tr
ANKARA
Ufuk Üniversitesi Cad. The Paragon No:3/23 Çukurambar
Tel : 0312 258 6323
        0541 776 0709
turkeyank@britisheducation.com.tr
İZMİR
Manas Bulv. Folkart Towers B No:34/08 Bayraklı
Tel : 0232 323 1010
        0532 540 4037
turkeyizm@britisheducation.com.tr
KIBRIS
Muharrem Çalay Sk. Çanakçı Apt. No:20/4 Taşkınköy
Tel : +44 203 82 42 431 
        0533 860 10 55
cyprus@britisheducation.com.tr
LONDON
Suite LP28855, 20-22 Wenlock Road, N17GU
Tel : +44 203 82 42 431 
        +44 203 82 42 431
mbudd@britisheducation.com.tr

Image