İngiltere’nin En iyi Üniversitelerinden Birine Kaydolarak Eğitime Almanya’da Devam Etme İmkanı


Almanya'daki İlk İngiltere Üniversitesi: Lancaster University Leipzig

İngiltere'deki Lancaster University'nin Almanya’nın Leipzig şehrindeki kampüsü olan Lancaster University Leipzig’de (LU Leipzig) Eylül 2020’den bu yana birçok lisans ve yüksek lisans seviyesindeki akademik programda eğitim imkanı sunulmaya devam ediliyor.

LU Leipzig, Üniversitenin İngiltere'deki kampüsündeki ile aynı akademik kaliteyi ve öğrenci deneyimini sağlamayı taahhüt ettiği birçok lisans ve yüksek lisans programı sunmaktadır. LU Leipzig Kampüsü, Leipzig şehrinin merkezinde yer almakta ve hem Alman, hem Avrupa Birliği (AB) vatandaşı hem de uluslararası öğrencileri ağırlamaktadır.

Yüksek Eğitim ve Araştırma Kalitesi

Lancaster University Leipzig, hem eğitim hem de araştırma faaliyetlerinde bulunmakta ve Üniversitenin eğitim mükemmelliği noktasındaki global itibarını daha da geliştirmektedir.

Leipzig Kampüsü, Lancaster Üniversitesi tarafından akredite edilmiş lisans ve yüksek lisans programları ile Navitas tarafından sağlanıp Lancaster Üniversitesi tarafından akredite edilmiş Foundation (Lisans Hazırlık) ve Pre-master (Yüksek Lisans Hazırlık) programları sunmaktadır.

Leipzig: En Hızlı Büyüyen Alman Şehri

Yakın tarihli bir araştırmaya (Accentro) göre, Leipzig Almanya'nın en hızlı büyüyen şehridir. 2035 yılına kadar nüfus artışının %16 civarında olması beklenmektedir. Potsdam, Dresden, Erfurt, Halle, Magdeburg ve Jena gibi yakın şehirler de büyümektedir.

Berlin Nüfus ve Kalkınma Enstitüsü'nün araştırmasına göre, Saksonya Bölgesi genel olarak ekonomik olarak hızlı bir şekilde büyümektedir. DHL, Amazon, Siemens, BMW, Porsche ve birçok bilgi teknolojileri girişimi Leipzig'de bulunmaktadır.

“Güçlü yönlerin güçlendirilmesi” sloganı altında, temel yapıları halihazırda yeterince gelişmiş olan, hızlı büyüyen aşağıdaki 5 sektöre vurgu yapılmaktadır. Leipzig'in ekonomik stratejisi, gelecek vaat eden endüstrileri parlak bir gelecekle desteklemektir. Beş sektör:

 1. Otomotiv ve Mühendislik
 2. Sağlık ve Biyoteknoloji
 3. Enerji ve Sürdürülebilirlik
 4. Lojistik
 5. Medya ve Yaratıcı Endüstriler

Leipzig: Almanya'nın 1 Numaralı Seyahat Noktası

Leipzig Şehri, Lonely Planet tarafından Almanya’nın en iyi seyahat destinasyonu olarak değerlendirilmiştir.

Yakın zamanda yayınlanan seyahat rehberi “Ultimate Travel Destinations in Germany-Top 250”, Leipzig'i Konstanz Gölü ve Hamburg'un yeni Elbphilharmonie'sinin önünde 1 numara olarak listelemiştir.

600.000 nüfuslu şehir, “genç, heyecan verici, çok yönlü - bazen renkli, bazen gri - ve canlılık” ile tanımlanmaktadır.

Şehir dünyanın her yerinden insanların ilgisini çeken tarih, sanat, müzik festivalleri, spor ve yeşil alanları güzel bir şekilde birleştirmektedir. Lancaster Üniversitesi'nin Leipzig'de bir kampüs açmaya karar vermesinin nedenlerinden biri de bu olarak belirtilmektedir.

University Business tarafından bir üniversitenin nasıl seçileceğine ilişkin yakın tarihli bir araştırma şunları önermektedir:

 1. Bir bölüm seçmek
 2. Bir eğitim programı seçmek (lisans veya yüksek lisans programlarının yanı sıra hazırlık programları)
 3. Bölümü nasıl okuyacağınızı seçmek (tam zamanlı, yarı zamanlı, uzaktan eğitim)
 4. Yere göre üniversite seçimi
 5. Kariyer imkanlarına göre bölüm seçimi

Dünya üniversite sıralamaları ve itibarı, öğrencilere eğitimin kalitesi konusunda güvence sağlar, ancak karar vermede konum da aynı derecede önemlidir.

Lancaster University Leipzig, şehrin tam merkezinde, Strohsack-Passage'de bulunan bir kentsel kampüse sahiptir. Ünlü St Nicolas Kilisesi, kafeler, sanat galerileri ile çevrilidir ve pazar meydanına sadece kısa bir yürüyüş mesafesindedir.

Geleceğe yönelik bir şehir olarak Leipzig, şehri ulusal ve uluslararası bir iş merkezine dönüştürmek için bir plan olan Leipzig 2030 için INSEK Entegre Kentsel Gelişim Konsepti tarafından desteklenen hızlı ekonomik gelişimi ile ve Avrupa’nın sanat ve bilim şehri (IP GLOBAL) olarak tanınmaktadır.

Uluslararası kabul görmüş bir eğitim programında öğrenim görmek ve Leipzig'in sunduğu kariyer fırsatlarından yararlanmak için ideal bir yerdir.

Leipzig'de Öğrenci Hayatı

Şu anda Leipzig şehrinde öğrenim görmekte olan 40.000'den fazla öğrenci bulunmaktadır. Leipzig, ünlü mimariye, çarpıcı yapılara, çeşitli etkinliklere ve güzel yeşil alanlara ev sahipliği yapan Saksonya eyaletinde büyük, dinamik bir şehirdi ve aynı zamanda gençler için oldukça popüler ve büyüleyicidir.

Birkaç yıl boyunca, şehir öğrenciler için giderek daha popüler ve çekici hale gelmiştir. Berlin'de yaşayan veya çalışan gençler bile Almanya'nın başkentine 70 dakika uzaklıktaki Leipzig'e doğru hareket etmeye başlamıştır.

Leipzig Auwald (büyük orman parkı) şehrin kuzeyden güneyine uzanır ve dinlenmek veya arkadaşlarla sohbet etmek için harika bir olanak sunar. Büyük bir su yolu ve nehir ağı şehrin içinden geçerek şehrin güneyinde yer alan yapay göllere yol açar. Leipzig'in en popüler yüzme, güneşlenme ve tekne gezinti noktalarından biri olan Cospudener Gölü, harika bir hafta sonu kaçamağı ve sadece bir otobüs yolculuğu mesafesindedir.

Leipzig Halle Havaalanı, Üniversite kampüsüne yakın bir konumdadır ve Frankfurt, Münih, İstanbul, Viyana, Londra gibi büyük şehirlere uçuşlar sunar.

New York Times, Leipzig'i 2020'de ziyaret edilecek en iyi 52 destinasyon arasında listelemiştir. New York Times yazarları, Leipzig'in 2020'de kutladığı endüstriyel kültür yılını özellikle vurgulamış, ayrıca Leipzig'deki uluslararası sergi, konferans ve rehberli turlara atıfta bulunmuştur.

Artan Talebi Karşılamak

Almanya'daki uluslararası öğrenciler, eğitim sonrası çalışma haklarından ve kalıcı oturma iznine geçiş imkanından yararlanabilmektedir.

Bir teknoloji, inovasyon ve küresel endüstri merkezi olan Leipzig, yüksek istihdam olanaklarına ve düşük yaşam maliyetine sahiptir. Mezun olduktan sonra Avrupa'da kalmak isteyen uluslararası öğrencilerin oldukça ilgisini çekmektedir.

Neden Lancaster University?

Lancaster Üniversitesi, 3 büyük ulusal üniversite sıralamasında (The Complete University Guide, The Guardian University Guide, The Times and Sunday Times Good University Guide) ilk 10'a girmenin yanı sıra, QS World University Rankings gibi uluslararası üniversite sıralamalarında üst sıralarda yer alarak Birleşik Krallık'taki en iyi üniversiteler arasında değerlendirilmiştir.

Üniversite sıralamaları öğrencilere bir üniversite hakkında her şeyi ifade etmez, ancak üniversiteye karar verme sürecinin önemli bir başlangıç noktası olabilmektedir. 120'den fazla Birleşik Krallık Üniversitesi arasında Lancaster Üniversitesi, The Complete University Guide 2021'de ilk 10 içerisinde yer almıştır.

Dünyada 122. sırada

Lancaster Üniversitesi, Eylül 2021'de açıklanan Times Higher Education 2022 Dünya Üniversite Sıralamasında 122. sırada yer almıştır.

Yılın Uluslararası Üniversitesi

Lancaster Üniversitesi, The Times and Sunday Times tarafından "2020 Yılının Uluslararası Üniversitesi" seçilmiştir.

Avrupa'da Üst Düzey Eğitim Kalitesinde 7. Sırada

Lancaster Üniversitesi, Times Higher Education Europe Teaching Rankings'te eğitim mükemmelliği alanında en iyi üniversiteler arasında yer almıştır. Bu, tamamen öğretim ve öğrenmeye odaklanan ilk uluslararası üniversite sıralamasıdır.

Araştırma Mükemmelliği

Lancaster araştırma ağırlıklı bir üniversitedir ve araştırmaların %35'i dünya lideri olarak sınıflandırılmıştır. Birleşik Krallık Hükümeti'nin bağımsız incelemesi olan Research Excellence Framework'te ise akademik yayınlarının %48'i uluslararası düzeyde mükemmel olarak sınıflandırılmıştır.

Öğrenci Temsilcileri

Lancaster'de bir eğitim programında öğrenim görmek, alanınız hakkında daha derinlemesine bilgi edinmekten çok daha fazlasıdır. Üniversite, becerilerinizi, güveninizi ve profesyonel bağlantılarınızı oluşturmanıza yardımcı olabilecek öğrenci deneyimi sunmaya da odaklanmaktadır.

1 Bölüm, 2 Konum

Lancaster University Leipzig lisans öğrencileri 2. yıllarını İngiltere'deki Lancaster Üniversitesi'nde geçirme seçeneğinden faydalanabilmektedir. Öğrenciler akademik durumlarına bağlı olarak, eğitimlerine Almanya'da başlama ve bitirme, Birleşik Krallık'ta 1 akademik yıl geçirme imkanı bulabilmektedir.

Üniversitenin, Lancaster'da lisans ve lisansüstü programlarda okuyan yaklaşık 12 bin tam zamanlı öğrencisi ve yaklaşık 700 akademik personeli bulunmaktadır. Buna ek olarak, Üniversitenin Kuala Lumpur'daki Sunway University College ve Brezilya'daki Federal Lavras Üniversitesi ve Gana'daki bir kampüs dahil olmak üzere Birleşik Krallık dışındaki yüksek öğrenim kurumlarıyla ortaklıkları bulunmaktadır. Leipzig'de yeni açılan kampüs, Almanya'da yüksek kaliteli Birleşik Krallık eğitimi almak için değerli bir fırsat sunmaktadır.

Halihazırda dünya çapında 100 binin üzerinde Lancaster mezunu bulunmaktadır.

Geleceğinizi Keşfedin

Lancaster'da öğrenim sırasında öğrenciler istedikleri gelecek için ihtiyaç duydukları beceri ve güvenle üniversite eğitimlerini tamamlayabilmekte, Lancaster University Leipzig ile öğrenciler geleceklerini keşfedilebilmektedir.

Yıllık Eğitim Ücretleri ve Burs İmkanları

Lisans öğrencileri için Lancaster University Leipzig'de iki farklı eğitim türü bulunmaktadır: AB öğrencileri yılda €9,000 ve AB vatandaşı olmayan öğrenciler ise €15,000 ödemektedirler. Lütfen dikkat: Üniversitenin ortağı olan CHANCEN eG aracılığıyla başvuran AB ve Avrupa Ekonomik Alanı’ndan (AEA) öğrenciler için öğrenci finansmanı sunulmaktadır.

Eğitim ücretleri aşağıda yer almaktadır.

Foundation (Lisans Hazırlık)*

2 Dönemli Foundation Programı

Uluslararası öğrenciler: €15,000

AB vatandaşı öğrenciler: €9,000

3 Dönemli Foundation Programı

Uluslararası öğrenciler: €18,500

AB vatandaşı öğrenciler: €12,500"

Lisans 1. Sınıf*

Uluslararası öğrenciler: €15,000

AB vatandaşı öğrenciler: €9,000

Lisans 2. Sınıf*

Uluslararası öğrenciler: €15,000

AB vatandaşı öğrenciler: €9,000

Lisans 3. Sınıf*

Uluslararası öğrenciler: €15,000

AB vatandaşı öğrenciler: €9,000

Yüksek lisans hazırlık ve yüksek lisans programlarında eğitim ücretleri AB vatandaşları ve uluslararası öğrenciler için aynı miktardadır.

Pre-Master (Yüksek Lisans Hazırlık)*

€15,500

Masters (Yüksek Lisans)*

€22,500

*Eğitim ücretlerinde yıllık %5'e varan artış uygulanmaktadır.

Lancaster Üniversitesi Leipzig Bursları

Lancaster Üniversitesi, aday öğrenciler için aşağıdaki bursları sunmaktadır. Uygunluk durumunuzla ilgili herhangi bir sorunuz varsa lütfen bizimle iletişim formumuz veya WhatsApp butonu üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Lisans Başarı Bursları

Lise son sınıf öğrenimlerine (A-Level, IB, GSCE veya eşdeğeri) aşağıdaki akademik performansa sahip olan ve doğrudan giriş (Birinci Yıl) için başvuru yapan öğrenciler, aşağıdaki burslar için uygundur:

Başvurunuz, gerekli tüm belgelerle birlikte çevrimiçi başvuru formunuzu gönderir göndermez otomatik olarak burs için değerlendirilecektir.

Lise Akademik Performansı / Lancaster University Leipzig Bursu

A*A*A (IB 43) veya eşdeğeri: İlk yıl için €3,000 ve diğer seneler için yıllık €1,000 indirim

A*AA (IB 39) veya eşdeğeri: İlk yıl için €2,000 ve diğer seneler için yıllık €1,000 indirim

AAA (IB 38) veya eşdeğeri: Her yıl için €1,000 indirim

AAB (IB 36) veya eşdeğeri: Her yıl için €750 indirim

Lancaster University Leipzig’de, Bahar 2022 başlangıçlı programlar için erken kayıt indirimleri bulunmaktadır.Erken Kayıt İndirimi - Ocak 2022

Lisans Seviyesi - Ocak 2022

Business and Computing International Foundation Programı:

 • Uluslararası eğitim ücreti statüsündeki öğrenciler için €2,000 eğitim ücreti indirimi
 • AB vatandaşı öğrenciler için €1,200 eğitim ücreti indirimi

Burs başvurularının en geç 1 Aralık 2021 tarihine kadar yapılması gerekmektedir. Burs desteği yeni ve mevcut başvurular için geçerlidir. Birden fazla indirim birleştirilememektedir.

Campus Director's Bursu

Faoundation (Uluslararası Lisans Hazırlık Yılı) Programı için başvuran öğrenciler, tek seferlik €1,000'luk ücret indirimi için de başvuru yapabilmektedir.

Nasıl başvurulur? Lancaster University Leipzig'den program kabulü aldıktan sonra, “Leipzig şehri hakkında sizi şaşırtan nedir?” sorusunu açıklayak 1 sayfalık bir kompozisyonun Üniversiteye gönderilmesi gerekmektedir.

Yüksek Lisans Seviyesi

Erken Kayıt İndirimi - Şubat 2022

Şubat 2022 başlangıçlı programlar için tüm Pre-Masters (Yüksek Lisans Hazırlık Yılı) başvuru sahibi öğrenciler, eğitim ücretlerinden bir kereye mahsus €2,500'luk bir ücret indiriminden yararlanabilmektedirler.

Burs başvurularının en geç 1 Aralık 2021 tarihine kadar yapılması gerekmektedir. Burs desteği yeni ve mevcut başvurular için geçerlidir. Birden fazla indirim birleştirilememektedir.

Yüksek Lisans Başarı Bursları

Yüksek Lisans öğrencileri için başarı bursları yakın zamanda açıklanacaktır.

Tüm Seviyeler

Birinci Derece Akrabalara Sağlanan Destekler

Lancaster University Leipzig, Lancaster University Leipzig'de aynı anda okuyan kardeşler, eşler veya çocuklar/ebeveynler için “Aile Bursu” sunmaktadır. Bu, her birinci dereceden aile üyesi için yıllık öğrenim ücretinde otomatik olarak €1,000'luk bir indirim şeklinde uygulanmaktadır.

Ek bilgi: Birden fazla bursun birleştirilmesi mümkün değildir. Burs programında Üniversite tarafından değişiklikler yapılabilmektedir.

Lancaster University’nin Leipzig Kampüsündeki (Almanya) programları ve ücretleri, yaşam masraflarıyla birlikte aşağıda yer almaktadır.

BSc (Hons) Accounting and Finance: Toplam 3 yıllık bir program ve eğitim ücreti her yıl için €15,000 (AB vatandaşları için €9,000).

BSc (Hons) Business Management: Toplam 3 yıllık bir program ve eğitim ücreti her yıl için €15,000 (AB vatandaşları için €9,000).

BSc (Hons) Computer Science: Toplam 3 yıllık bir program ve eğitim ücreti her yıl için €15,000 (AB vatandaşları için €9,000).

BSc (Hons) Software Engineering: Toplam 3 yıllık bir program ve eğitim ücreti her yıl için €15,000 (AB vatandaşları için €9,000).

International Foundation – Business: Toplam 2 veya 3 dönemlik programlar mevcut ve eğitim ücreti 2 dönemlik program için €15,000 (AB vatandaşları için €9,000), 3 dönemlik program için ise €18,500 (AB vatandaşları için €12,500).

International Foundation - Computer Science: Toplam 2 veya 3 dönemlik programlar mevcut ve eğitim ücreti 2 dönemlik program için €15,000 (AB vatandaşları için €9,000), 3 dönemlik program için ise €18,500 (AB vatandaşları için €12,500).

MSc Logistics and Supply Chain Management: Toplam 1 yıl süreli bir program ve eğitim ücreti €22,500.

Pre-Masters in Business: Programın süresi 25 hafta + sınavlar şeklinde belirlenmiş ve bu programın eğitim ücreti  €15,500.

Yaşam Giderleri

Konaklama ücretleri: Aylık €510, €530 ve €615 olmak üzere 3 ayrı konaklama seçeneği bulunmaktadır.

Almanya’daki tüm öğrencilerin eğitim programları materyalleri ve yerel ulaşım (MDV) için ödeme yapmaları zorunlu tutulmaktadır. Yıllık ulaşım bileti ücretleri aşağıdaki gibidir.

Ocak-Eylül arası: €322,50

Ekim-Eylül arası: €430

Konaklama, eğitim materyalleri ve ulaşıma ek olarak sigorta için de sigorta firmasına göre değişecek şekilde €105 ödemeye kadar yapılması gerekmektedir.

Yiyecek ve içecek masrafları ile eğitim materyalleri dışında toplam yıllık yaşam giderleri için €8,000’ya yakın bir bütçe ayrılması gerekiyor. https://www.studying-in-germany.org/leipzig/ web sitesinde yer alan bilgiyi de referans alırsak yaşam giderleri için aylık €1,000, yani 1 yıllık eğitim için yaşam giderleri için €12,000 tutarında bütçe ayrılması yeterli olacaktır.

Lancaster University Leipzig’deki eğitim programları ve başvuru süreçleri gibi konularda merak ettiğiniz tüm sorular için bize iletişim formumuz veya WhatsApp butonu üzerinden ulaşabilirsiniz.

Connect with British Education Bureau BEB

İSTANBUL 
İstiklal Cd. Kallavi Sk. Leon Apt. No:1/3-4 Beyoğlu
Tel : 0212 244 4000
        0531 376 3074
turkeyist@britisheducation.com.tr
ANKARA
Ufuk Üniversitesi Cad. The Paragon No:3/23 Çukurambar
Tel : 0312 258 6323
        0541 776 0709
turkeyank@britisheducation.com.tr
İZMİR
Manas Bulv. Folkart Towers B No:34/08 Bayraklı
Tel : 0232 323 1010
        0532 540 4037
turkeyizm@britisheducation.com.tr
KIBRIS
Muharrem Çalay Sk. Çanakçı Apt. No:20/4 Taşkınköy
Tel : +44 203 82 42 431 
        0533 860 10 55
cyprus@britisheducation.com.tr
LONDON
Suite LP28855, 20-22 Wenlock Road, N17GU
Tel : +44 203 82 42 431 
        +44 203 82 42 431
mbudd@britisheducation.com.tr

Image