İngiltere’de Okumak İçin En Önemli 12 Neden


Dünyanın farklı ülkelerinden birçok öğrenci her yıl yurt dışı eğitim sürecindeki ülke kararını İngiltere'den yana kullanarak İngiltere üniversitelerinin öğrenciler için sağladığı olanak ve avantajlardan faydalanma fırsatını değerlendirmektedir. Öğrencilerin eğitim kalitesi bakımından dünyada önde gelen İngiltere üniversitelerini tercih etmelerinde birçok farklı motivasyon etkili olmaktadır. İngiltere üniversitelerinin öğrencilere sunduğu ve onları motive eden en önemli 12 olanak ve avantajdan aşağıdaki şekilde bahsedilebilir. 

1. Dünyanın En Prestijli Üniversitelerinde Daha Kısa Sürede Üst Düzey Eğitim İmkanı

İngiltere üniversitelerinde eğitim süreleri lisans eğitimi için 3 yıl, yüksek lisans eğitimi için 1 yıl, doktora eğitimi için ise 3 yıldır. Her üç kademedeki akademik eğitim sürelerinin de diğer ülke üniversitelerine göre daha kısa olması sebebiyle İngiltere üniversiteleri her sene birçok farklı ülkeden uluslararası öğrencinin tercihi olmaktadır. Her yıl Türkiye’den de birçok öğrencinin farklı akademik programlarda eğitim gördüğü İngiltere üniversiteleri diğer ülkelere göre daha kısa bir eğitim sürecine sahip olmasının yanı sıra yüksek eğitim kalitesine ile de tüm dünyada bilinmekte ve ön plana çıkmaktadır.

2. Araştırmacı Eğitim Sistemi

İngiltere üniversitelerini dünya çapında prestijli bir konuma getiren bir diğer özellik ise araştırmacı ve öğrencileri araştırmaya teşvik eden eğitim sisteminin olmasıdır. Dünya çapında geçerliliği olan pek çok üniversitesi başarı sıralamasında araştırma kalitesi ve araştırmacı eğitim sistemi sayesinde İngiltere üniversiteleri üst sıralarda yer almayı başarmaktadırlar. İngiltere’deki üniversitelerin araştırma kalitesine göre sıralamalarına Research Excellence Framework (REF) ile yer verilmektedir. 154 Birleşik Krallık araştırma üniversitesinin değerlendirildiği bu çalışmaya göre İngiltere’deki üniversitelerin tamamına yakını dünyada lider, uluslararası mükemmelliğe sahip veya uluslararası anlamda tanınırlığa sahip üniversiteler olarak sıralanmıştır.

3. Türkiye ile 4 Saatlik Mesafe

İngiltere’nin Avrupa’da yer alan bir ülke olması ve Türkiye’ye yakın konumu da her yıl Türkiye’den birçok öğrenci ve ailelerinin yurt dışı eğitim kararını İngiltere’den yana kullanmalarında etkili olmaktadır. İngiltere ve İskoçya başta olmak üzere Birleşik Krallık’taki birçok ülkeye ve bu ülkedeki şehirlere Türkiye’den uçuşların bulunması ve bu uçuşların 4 saat gibi kısa süreli olması Türkiye ile Birleşik Krallık ülkeleri arasındaki seyahati de rahat ve kolay hale getirmektedir. Birleşik Krallık ülkelerinin Türkiye’ye yakın konumu öğrencilerin yurt dışı eğitim süreci öncesindeki ülke seçiminde etkili olan unsurlardan bir tanesidir. 

4. İngilizce Seviyenizi Önemli Ölçüde Geliştirme İmkanı

Yurt dışı eğitim ile ilgili öğrencilerin en büyük motivasyonlarından biri de akademik deneyimleri sırasında aynı zamanda İngilizce seviyelerini ve İngilizce iletişim becerilerini de geliştirme fırsatı yakalayabilmeleridir. Lisans, yüksek lisans veya doktora eğitimi için İngiltere’yi tercih eden öğrenciler eğitimleri boyunca hem ana dili İngilizce olan İngiliz vatandaşlarıyla, hem de çok kültürlü bir deneyim sunan üniversitelerdeki uluslararası öğrenciler ile kurdukları iletişim sayesinde İngilizce dil becerilerini önemli ölçüde ilerletebilmektedirler. Bu kapsamda, üniversitelerin çok farklı ilgi alanlarında sunduğu öğrenci kulüpleri ve kulüplerin organize ettiği aktiviteler de katılımcı öğrencilerin güçlü bir İngilizce seviyesine ulaşmalarında etkili olmaktadır. Sosyal imkanların yanı sıra lisans, yüksek lisans ve doktora olmak üzere her eğitim seviyesindeki eğitim kalitesinin üst seviyede olması da öğrencilerin akademik İngilizce becerilerinin gelişiminde önemli ve değerli bir rol oynamaktadır.

5. Part-Time Çalışma Olanağı

Birleşik Krallık üniversitelerinde sunulan akademik programlarda öğrenim gören uluslararası öğrenciler sahip oldukları öğrenci vizesi ile eğitimleri boyunca haftada 20 saat part-time çalışma imkanı elde etmektedirler. Farklı iş alanları ve sektörlerde part-time olarak çalışma deneyimi elde eden öğrenciler aynı zamanda eğitimleri sırasında ek gelir de edinebilmektedirler. Bu doğrultuda, Birleşik Krallık üniversitelerinin bünyesinde yer alan kariyer birimleri de part-time çalışma deneyimi edinmek isteyen öğrencilere uygun iş fırsatlarına erişim noktasında aktif bir şekilde destek olmaktador. Part-time çalışma imkanlarının yanında birçok İngiltere üniversitesi süresi genellikle 1 yıl olan work placement programlarıyla birlikte lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin full-time ve maaşlı staj deneyimi elde etmelerine de olanak sağlamaktadır.

6. Son Başvuru Tarihinin Bulunmaması

İngiltere üniversitelerindeki akademik eğitim programlarının büyük bir bölümü için son başvuru tarihi bulunmamaktadır ve ilgili eğitim programlarına başvurular İngiltere’deki üniversiteler tarafından tüm yıl boyunca kabul edilmektedir. Üniversitelerin çoğunluğu için Eylül ayında başlayan başvurular bir sonraki senenin Eylül ayına kadar alınmaya devam etmektedir. Yalnızca dünyanın birçok farklı ülkesinden yoğun talep gören programlar için son başvuru tarihi uygulanabilmektedir. Buna ek olarak, İngiltere üniversitelerinde sunulan akademik programların büyük bir kısmında başvuru ücreti talep edilmemesi de İngiltere üniversitelerinin bir diğer avantajı olarak dikkat çekmektedir.

7. GMAT/GRE Puanı İstenmemesi

Dünya genelindeki birçok üniversitede yer alan akademik programlara başvuru sürecinde istenen GMAT veya GRE puanı İngiltere üniversitelerine başvuru sürecinde üniversiteler tarafından talep edilmemekte, GMAT veya GRE puanınız olmadan da başvuru işlemleri yapılabilmektedir. Böylece ekstra bir sınav hazırlığına, sınav puanına ve sınav maliyetine ihtiyaç duyulmadan başvurular için kabul alınabilmektedir. GMAT ve GRE sınav puanlarının yanında başvurular İngilizce dil puanı (IELTS, TOEFL, PTE Academic vb.) olmadan da tamamlanabilmektedir. İngilizce dil yeterliliği sonucunuzu başvuru sürecinin tamamlanmasının ardından da üniversitelere ileterek kabulünüzün şartsız kabule (unconditional offer) çevrilmesini sağlayabilmekteyiz.

8. Ülke İçinde Kolay Ulaşım

İngiltere başta olmak üzere Birleşik Krallık’taki tüm ülkelerde gelişen ulaşım ağı sayesinde farklı şehirler arasında hızlı ve konforlu ulaşım sağlanabilmektedir. Özellikle trenle ulaşımın oldukça yaygın bir şekilde tercih edildiği İngiltere’de şehirler arası yolculuklar önemli ölçüde rahat hale getirilebilmektedir. Demiryolu ulaşımının yanı sıra karayolu ve havayolu ulaşımının da oldukça gelişmiş olduğu Birleşik Krallık ülkelerinde öğrencilerin yurt dışında eğitim süreci boyunca farklı ülke, şehir ve kültürleri keşfetme motivasyonlarının gerçekleşmesi de sağlanmaktadır. 

9. 150 Farklı Ülkeden Öğrencilerle Tanışma İmkanı

Birleşik Krallık ülkelerinin ve aynı zamanda Birleşik Krallık’taki üniversitelerin her sene dünyanın birçok farklı ülke ve kültüründen öğrenciyi bir araya getirmesi öğrencilerin yurt dışı eğitim deneyimlerini en üst seviyeye çıkarmaktadır. Farklı kültürlerden öğrencilerle etkileşim içerisinde olma imkanıyla birlikte pek çok farklı kültür de daha yakından keşfedilebilmektedir. Çok kültürlü bir yapının içerisinde aktif bir şekilde yer alan öğrenciler akademik anlamda da uluslararası bir deneyimi elde edebilmekte, farklı ülkelerden öğrencilerle bir arada çalışma fırsatı değerlendirilebilmektedir. Pek çok Birleşik Krallık üniversitesi her yeni akademik dönemde 150’den fazla farklı ülkeden öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. 

10. Dünya Çapında İlk 100’de Yer Alan Üniversitelerden Kabul Alma Şansı

İngiltere üniversiteleri dünya çapında akademik başarıları, araştırma ve eğitim kaliteleriyle ön plana çıkmakta ve bu durum da üniversitelerin dünya sıralamalarındaki başarılı konumlarına yansımaktadır. Birçok başarılı İngiltere üniversitesi uluslararası geçerliliği bulunan ve her sene açıklanan dünya üniversite sıralamalarına göre ilk 100 üniversite içerisinde yer almayı başarmaktadır. Üniversiteler genel sıralamanın yanı sıra alan bazlı sıralamalardaki başarılarıyla da dikkat çekerek uluslararası anlamda güçlü bir prestije sahip olabilmektedirler. Dünya sıralamasında ilk 100’de yer alan Birleşik Krallık üniversitelerine başvuru sürecinde not ortalamanıza ve öğrenim görmek istediğiniz alana göre size destek olacağımız doğru bir üniversite araştırması ile kabul almanız oldukça mümkündür. 

11. Mezuniyet Sonrası 2 Yıl İş Arama İzni

Birleşik Krallık hükümetinin onayıyla geçtiğimiz aylarda yürürlüğe giren karar doğrultusunda Birleşik Krallık üniversitesinde lisans, yüksek lisans veya doktora eğitimini tamamlayan tüm uluslararası öğrencilere mezuniyetlerinin ardından kullanabilecekleri ve 2 yıl geçerliliği olacak mezuniyet sonrası iş arama ve çalışma vizesi (post-study work visa) verilecek. Bu kapsamda, akademik eğitimini tamamlayan uluslararası öğrenciler eğitimlerinin ardından 2 yıl boyunca Birleşik Krallık’ta kalarak iş arayabilecek ve çalışma deneyimi elde edebilecek. Özellikle Birleşik Krallık’ta pratik anlamda ve profesyonel bir deneyim kazanmak isteyen öğrenciler için mezuniyet sonrası 2 yıllık iş arama ve çalışma izni değerli bir avantaj sağlayacak. Birleşik Krallık’ta çalışma planlaması bulunan öğrencilerimize daha önce değinmiş olduğumuz 1 yıllık work placement (staj) bulunan lisans veya yüksek lisans programının daha verimli değerlendirilebileceği önerisinde bulunmaktayız. 

12. İnteraktif Eğitim

İngiltere eğitim sistemi lisans, yüksek lisans ve doktora olmak üzere tüm akademik seviyedeki eğitim programları kapsamında öğrencilerin aktif bir şekilde sürece dahil edildiği interaktif bir eğitim şeklinde sahiptir. Bu sayede, eğitim sürecinin merkezinde yer alan öğrenciler çok daha proaktif bir öğrenme deneyimi elde edebilmekte, akademik anlamda kendilerini farklı açılardan geliştirebilmektedirler. İnteraktif eğitim yöntemleri İngiltere üniversitelerinin teknolojik alt yapılarına da güçlü bir şekilde yansımış, öğrencilerin elektronik kaynaklara ulaşımları bu güçlü teknolojik sistemler sayesinde oldukça kolay hale getirilmiştir.

İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda'da eğitim süreci, dünyanın önde gelen üniversiteleri hakkında detaylı bilgi, başvuru ve kabul süreçleriyle ilgili merak ettiğiniz sorularla ilgili bizimle iletişime geçebilirsiniz.  

Connect with British Education Bureau BEB

İSTANBUL 
İstiklal Cd. Kallavi Sk. Leon Apt. No:1/3-4 Beyoğlu
Tel : 0212 244 4000
        0531 376 3074
turkeyist@britisheducation.com.tr
ANKARA
Ufuk Üniversitesi Cad. The Paragon No:3/23 Çukurambar
Tel : 0312 258 6323
        0541 776 0709
turkeyank@britisheducation.com.tr
İZMİR
Manas Bulv. Folkart Towers B No:34/08 Bayraklı
Tel : 0232 323 1010
        0532 540 4037
turkeyizm@britisheducation.com.tr
KIBRIS
Muharrem Çalay Sk. Çanakçı Apt. No:20/4 Taşkınköy
Tel : +44 203 82 42 431 
        0533 860 10 55
cyprus@britisheducation.com.tr
LONDON
Suite LP28855, 20-22 Wenlock Road, N17GU
Tel : +44 203 82 42 431 
        +44 203 82 42 431
mbudd@britisheducation.com.tr

Image