Niyet Mektubu Nasıl Hazırlanır?

Niyet Mektubu (Personal Statement) hazırlamak başvuru sürecinin önemli bir kısmıdır ve başvurunuzun olumlu sonuçlanmasında etkileyici unsur olabilmektedir. Özellikle rekabetin yüksek olduğu alanlara başvururken ya da notlarınızın beklenilen kadar iyi olmadığı durumlarda daha da önemli hale gelmektedir. Sonuçta niyet mektubu, sizi seçtiğiniz üniversitenin yapısına ve sunduğu derslere uygun olduğunuz yönünde ikna eden ve pazarlayan bir belgedir.

Not Çıkarmak

Niyet Mektubu yazmaya başlamak zorlayıcı olabilir ancak başlıca değinmeniz gereken noktalar şöyle sıralanabilir:

■ hangi bölümde okumak istiyorum?
■ neden bu bölümü seçtim?
■ bu bölümle ilgili hangi özelliklere sahibim?
■ iş tecrübelerim ya da gönülü çalışmalarım neler?
■ kariyer planlarım neler ve bu bölüm onların hangisini sağlayabilir?
■ gelecekteki üniversiteme hangi kişisel özelliklerimle katkıda bulunabilirim?
■ diğer ilgi alanlarım ve yeteneklerim neler?

Yukarıdaki sorular hakkında notlar çıkarın ve daha sonra niyet mektubunuzu yazarken onları geliştirin. Bu sorular ve aldığınız notlar hakkında bir özel hocanız, arkadaşınız ya da bir aile üyesiyle konuşup, her hangi önemli bir noktayı ya da kendiniz hakkında önemli bir bilgiyi atlamadığınıza emin olun.

Mektubu Yazma

Yukarıdaki konu başlıklarını takip ederek aldığınız notları geliştirin ve heyecanınız ya da ciddi oluşunuzu konuya yansıttığınızdan emin olun. Tüm yazdıklarınız belli bir bütünlükte, genel amaçlarınıza uygun olsun. Unutmayın ikna sürecinde her kelime sizin için önemlidir.

Bütün bunlara rağmen niyet mektubunuzu en önemli bölümleri açılış cümlesi ve paragrafıyla, kapanış cümlesi ve paragrafı olacaktır. Yazının bu iki bölümü özellikle üniversite yönetimince dikkatle okunacaktır. Özellikle bu kısımlar ile sizin hakkınızda bir öngörüş sahibi olacak ve bölüme uygunluğunuza yönelik fikir edineceklerdir.

Açılış cümlesi ya da paragrafı öncelikle ve özellikle neden o bölümü tercih ettiğinizi ve bu karara nasıl vardığınızı belirtmelidir. Kapanış cümlesi ya da paragrafı ise üniversitenin neden size bir yer ayırmasının iyi olacağına ve de bu imkânın kariyeriniz ve geleceğiniz için ne anlama geldiğine yer vermelidir.

Ek Bilgiler

Niyet mektubunuz boşluklar da dahil 4000 karakterden fazla olmamalıdır. Eğer aldığınız notlar daha fazlaysa acımasız olun ve gereksiz ya da alakası olmayan kısımları yazınızdan çıkararak, genel içeriğin hedefe uygun kalmasını sağlayın. Eğer yazdıklarınız 4000 karakterden daha az ise, yazınızın gelişme bölümünde anlattıklarınızı detaylandırın. Bunları yaparken iyi bir İngilizce kullandığınıza emin olun.

Açılış ve kapanış paragraflarını saymazsak yazınızın %60’ı seçtiğiniz bölüm ve ona uygunluğunuz konusuna yoğunlaşmalı, %30’u ise iş deneyimlerinizi ve bölümünüzle alakalı diğer tecrübelerinizi anlatmalıdır. Geri kalan %10’luk bölüm ise genel ilgileriniz ve sizi siz yapan uğraşlarınız hakkında olmalıdır. Yazım noktalama ve anlatım bozukluklarının önemini küçüksemeyin. Eğer yazınız bu yönde dikkatsizce yazılmış ise, sizi kötü gösterecek ve yeteneklerinize gölge düşürecektir. Yalnız “spell check” yapmayın, İngilizcesi iyi olan birinden sizin için kontrol etmesini isteyin. Sadece içinize sinen, yüzde yüz emin olduğunuz personal statement ile başvurunuzu yapın.

Son olarak, kopya çekmeyin. Diğer insanların niyet mektuplarına bakarak, onlardan fikir almak iyi olabilir ancak hiç bir şekilde onları kopyalamak kabul edilebilir bir davranış değildir. Bu işte uzmanlaşmış üniversite kabul ofisi için başkalarından çalınan niyet mektubunu fark etmek oldukça kolaydır. Benzer şekilde elektronik ortamda da kopya çeken niyet mektupları tespit edilebilmektedir.
İSTANBUL 
İstiklal Cd. Kallavi Sk. Leon Apt. No:1/3-4 Beyoğlu
Tel : 0212 244 4000
        0531 376 3074
turkeyist@britisheducation.com.tr
ANKARA
Ufuk Üniversitesi Cad. The Paragon No:3/23 Çukurambar
Tel : 0312 258 6323
        0541 776 0709
turkeyank@britisheducation.com.tr
İZMİR
Deren Plaza Şehit Nevres Blv. No:10/1 GoyaHub Alsancak
Tel : 0232 323 1010
        0532 540 4037
turkeyizm@britisheducation.com.tr
KIBRIS
Muharrem Çalay Sk. Çanakçı Apt. No:20/4 Taşkınköy
Tel : +44 203 82 42 431 
        0533 860 10 55
cyprus@britisheducation.com.tr
LONDON
Suite LP28855, 20-22 Wenlock Road, N17GU
Tel : +44 203 82 42 431 
        +44 203 82 42 431
mbudd@britisheducation.com.tr

Image