Lisans Hazırlık Programları

Lisans programından önce alabileceğiniz Hazırlık eğitimidir.Genel ve akademik İngilizce becelerinizi de geliştiren bu programlar; fen bilimleri, sosyal bilimler, sanat/tasarım, mühendislik, işletme gibi konuları da içermektedir.Böylece, program sonunda yeterli puanı aldığınız takdirde üniversitedeki yerinizi garantilemiş olursunuz.
 
Üniversite Öncesi Hazırlık (Foundation) Programına kimler katılır?
 
Lise Diploması ile mezun olan, not ortalaması çok yüksek olmayan ve mezun olduğu lisenin uluslararası boyutta tanırlılığı olmayan Türk öğrencilerin, Hazırlık(Foundation) programına katılması muhtemeldir. Bazı İngiltere Üniversiteleri, çok iyi notlara sahip Lise Diploması ile doğrudan kabul vermektedir, ancak Hazırlık (Foundation) yılına katıldığı takdirde öğrenciye daha geniş üniversite ve program yelpazesi sunulabilecektir. Türkiye’de IB eğitimi alan öğrencilerin, gerekli puana ulaştıktan sonra bir çok iyi üniversite’ye doğrudan giriş şansları vardır.
 
Bir yıl fazla mı eğitim alacağım?
 
Evet Foundation 1 yıl fazladan eğitim anlamına gelir.Hazırlık Programı (Foundation) bir çok lider üniversite için, öğrenciyi İngiltere’deki üniversite eğitimine hazırlayan yıldır.Bundan dolayı eğitim alacağınız bir yıl kayıp olarak görülmemelidir.
 
Program Süresi
 
Hazırlık Programı (Foundation) 1 yıl dır; ancak programın süresi ve alacağınız derslerin türü tamamen sizin akademik geçmişinize ve İngilizce seviyenize göre değişiklik gösterir, uzayabilir. IELTS skoru 4.5 ile 5.5 arasında olan öğrenciler programlara kabul edilmektedir.
 
Programın Başlıca Yararları
 
Hazırlık (Foundation), öğrencilerin bir çok üniversite’de yerlerini garantilemesini sağlayan doğrudan bir yoldur.Üniversiteye hazırlanırken, seçtiğiniz bölümün ana derslerini almaya başlarsınız buda belirli konulara odaklanmanıza yardımcı olur.İngilizce ve matematik gibi ana derslerin yanı sıra; sanat&tasarım, işletme, mühendislik, beşeri bilimler, bilgi tekmolojileri, hukuk ve fen bilimi alanlarında geniş yelpazede farklı seçimler yapabileceğiniz alanlar da mevcuttur.Böylece, seçtiğiniz konular ile müthiş bir alt yapı sağlayacak, sonrasında üniversitede ihtiyacınız olacak çalışma becerilerini ve araştırma yöntemlerini öğreneceksiniz.Kapsamlı dil eğitimi çoğu programın içeriğinde vardır.
 
Üniversite öncesi alabileceğiniz programlar hangilerdir?
 
Hazırlık ve diploma programları başlıcalardır.Hazırlık (Foundation) programı lisans dereceniz öncesinde alacağınız bir yıllık eğitimdir.Diploma yada International year one diye adlandırılan program ise sizi üniversitenin ikinci yılına hazırlamaktadır.Bu programlar ile bir yıl hazırlık akabininde iki yıl üniversite eğitimi alır ve toplam üç yılda mezun olursunuz.
 
Hazırlık (Foundation) ve Diploma Programı Sunan Kurumlar
 
Üniversiteler ya kendi programlarını sunar, ya da eğitimini yine kendi kampüsü içerisinde sağlayan dışarıdan özel bir kurumla ortaklık yapar.Böylece; akademik, sosyal ve spor faaliyetlerinden yararlanarak başından beri üniversite hayatının bir parçası olursunuz. Başlıca Üniversite Hazırlık Yılı sunan eğitim kurumları  Study Group (ISC), Kaplan, Navitas, INTO ve CEG’dir. Bellerbys ve CATS Colleges gibi bazı uluslar arası kolejler de bir çok üniversite tarafından kabul gören hazırlık (foundation) programını sunmaktadır.
 
Gelişen Görüş
 
Uluslararası öğrenciler ve üniversiteler arasında çoğu öğrenci için en ideal seçeneğin ‘hazırlık senesi’ olduğu yönünde bir görüş gelişmektedir.Programların ikinci senesinde üniversite programına girebilmenin mümkün olmasıyla Diploma ve International Year One programlarının ekstra bir yıl olduğu argümanı ortadan kalkmaktadır. Hatta bu kursları düzenleyen kurumlarca eğitim olanaklarının geliştirilmesi için harcanan çabalar ve uluslararası öğrencilere verilen değer göz önüne alındığında,  uluslararası öğrenciler için böyle bir hazırlık programının en iyi seçenek olduğunu rahatça söyleyebilir ve özellikle tavsiye edebiliriz.
 
İSTANBUL 
İstiklal Cd. Kallavi Sk. Leon Apt. No:1/3-4 Beyoğlu
Tel : 0212 244 4000
        0531 376 3074
turkeyist@britisheducation.com.tr
ANKARA
Ufuk Üniversitesi Cad. The Paragon No:3/23 Çukurambar
Tel : 0312 258 6323
        0541 776 0709
turkeyank@britisheducation.com.tr
İZMİR
Deren Plaza Şehit Nevres Blv. No:10/1 GoyaHub Alsancak
Tel : 0232 323 1010
        0532 540 4037
turkeyizm@britisheducation.com.tr
KIBRIS
Muharrem Çalay Sk. Çanakçı Apt. No:20/4 Taşkınköy
Tel : +44 203 82 42 431 
        0533 860 10 55
cyprus@britisheducation.com.tr
LONDON
Suite LP28855, 20-22 Wenlock Road, N17GU
Tel : +44 203 82 42 431 
        +44 203 82 42 431
mbudd@britisheducation.com.tr

Image