Glasgow Üniversitesi

University of Glasgow’da Eğitim          

Genel Bakış

1451 yılında kurulmuş olan Glasgow Üniversitesi, İngilizce konuşulan ülkeler içindeki dördüncü en eski üniversitedir. İskoçya'nın en büyük şehrinde bulunan Glasgow Üniversitesi, dünyanın en iyi 100 üniversitesinden biridir ve güncel olarak 120'den fazla ülkeden gelen 20.000 kayıtlı öğrencisi bulunmaktadır. Glasgow ayrıca İngiltere'nin prestijli araştırma üniversitelerinin oluşturduğu Russell Grubu’nun bir üyesidir.

 Adam Smith, James Watt ve Lord Kelvin başta olmak üzere, geçmişin ve günümüzün “Dünya’yı değiştiren” isimlerinin yolu, Glasgow Üniversitesi’nden geçmiştir. 

Tarihi boyunca Glasgow mezunları arasında bir Başbakan ve İskoçya'nın ilk Bakanı ile birlikte Nobel Ödüllü altı mezun ve ülkedeki ilk kadın tıp mezunları yer alır. Glasgow Üniversitesi araştırma görevlilerinin %96'sı uluslararası önem taşıyan alanlarda araştırmalar üretirler ve bağımsız olarak değerlendirilirler.

Glasgow canlı sosyal ortamı, çok çeşitli alışveriş imkanları, yeni mekanlar ve uluslararası festivaller ile Avrupa'nın en hareketli şehirlerinden biridir. Frommer's ve Condenaste Seyahat Rehberlerine göre, Glasgow Avrupa'nın en popüler kentlerinden biri ve İngiltere'nin en popüler ikinci kentidir.

Glasgow Üniversitesi Tarihçesi

1451 yılında kurulmuş olan Glasgow Üniversitesi, İngilizce konuşulan ülkeler içindeki dördüncü en eski üniversitedir. İskoçya'nın en büyük şehrinde bulunan Glasgow Üniversitesi, dünyanın en iyi 100 üniversitesinden biridir ve güncel olarak 120'den fazla ülkeden gelen 20.000 kayıtlı öğrencisi bulunmaktadır. Glasgow ayrıca İngiltere'nin prestijli araştırma üniversitelerinin oluşturduğu Russell Grubu’nun bir üyesidir.

Tarihi boyunca Glasgow mezunları arasında bir Başbakan ve İskoçya'nın ilk Bakanı ile birlikte Nobel Ödüllü altı mezun ve ülkedeki ilk kadın tıp mezunları yer alır. Albert Einstein genel görelilik teorisinin kökenleri hakkında bir konferans vermiştir. Dünyanın bir fetüsün ilk ultrason görüntüleri 1958'de Glasgow Profesörü Ian Donald tarafından yayınlandı.  Glasgow Üniversitesi araştırma görevlilerinin %96'sı uluslararası önem taşıyan alanlarda araştırmalar üretirler ve bağımsız olarak değerlendirilirler.

1840'da İngiltere'de Mühendislik Profesörü atayan ilk üniversitedir ve 1957'de İskoçya'da elektronik bilgisayarı olan ilk kişidir.

Tüm bunlar, burada çalışmayı veya eğitim almayı seçerseniz, bilim adamı Lord Kelvin ve ekonomist Adam Smith'ten televizyonun öncüsü John Logie Baird'e kadar dünyanın en ünlü yenilikçilerinden bazılarının izinde yürüyeceğiniz anlamına gelir.

University of Glasgow Sıralaması

Ulusal Sıralama Listesindeki Yeri

The Complete University Guide 2022: 16

The Times and Sunday Times Good University Guide 2022: 12

The Guardian The Best UK Universities 2022: 11

Uluslararası Sıralama Listesindeki Yeri

QS World University Rankings 2022: 73

Times Higher Education Global Ranking 2022: 86

Academic Ranking of World Universities (ARWU) 2021: 151-200

University of Glasgow Bölümleri

Eğitim Bölümleri

Sanat, Beşeri ve Diller, İşletme, Muhasebe ve Finans, Bilgisayar Bilimi, Eğitim, Mühendislik, Hukuk, Tıp, Diş Hekimliği ve Hemşirelik, Politika ve Uluslararası İlişkiler, Psikoloji, Fen Bilimleri, Veterinerlik

Top Bölümler

Üniversite, özellikle işletme, yönetim, eğitim, tıp, hukuk, mühendislik ve veterinerlik bölümlerinde ön plana çıkıyor.

Ayrıca İskoçya'da Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü yalnızca Glasgow'da bulunmaktadır.

Fakülteler

Glasgow Üniversitesi'nde şu an dokuz tane fakülte vardır:

Güzel Sanatlar; Biyomedikal ve Biyolojik bilimleri; Eğitim (Üniversite St Andrews College of Education ile birleşince oluştu); Mühendislik; Enformasyon ve Matematik bilimleri; Hukukİşletme ve Sosyal bilimler; Tıp (bünyesinde Diş hekimliği ve Hemşirelik); Fen bilimleri ve Veterinerlik.

University of Glasgow Burs İmkanları

Lisans eğitim bursları:

https://www.gla.ac.uk/scholarships/search/#/prospective_student,ug,,382

Yüksek lisans eğitim bursları:

https://www.gla.ac.uk/scholarships/search/#/prospective_student,pg,,382

Doktora eğitim bursları:

https://www.gla.ac.uk/scholarships/search/#/prospective_student,pgr,,382

University of Glasgow Hakkında Genel Bilgiler

University of Glasgow nerede?

Lokasyon

Glasgow Uluslararası Havaalanı, Glasgow Prestwick Havaalanı ve iki tren istasyonu ile İngiltere'nin ve dünyanın geri kalan yerlerine kolay bağlantı imkanı sunar.

Glasgow Merkez İstasyonu ve Glasgow Üniversitesi arasındaki mesafe 1,6 km uzaklıktadır.

Uluslararası öğrenciler için ideal bir lokasyon olarak öne çıkan Glasgow, İskoçya’nın kültürel başkenti olarak biliniyor. Şehir, birçok renkli müze, galeri ve sahne sanatları merkezinin yanı sıra mimarinin büyüleyici örneklerine de ev sahipliği yapıyor.

Glasgow havalimanından;

Londra 1 saat 10 dk, Amsterdam 1 saat 40 dk. Newyork 7 saat, Dubai 7 saat 15 dk.

Öğrenciler Edinburg havalimanından otobüs ya da tren ile gelmek isterlerse 15 pound ücret ödeyerek  yaklaşık 1 saatte gelebiliyorlar.

Glasgow Şehri Hakkında

Glasgow İskoçya'nin en büyük şehri. Şehir "Batı Merkezi İskoçya" alçak rakımlı arazilerinde Clyde Nehri kıyılarında bu nehrin İrlanda Denizi'ne açılan halici üzerinde konumlanmıştır.

Aynı zamanda Birleşik Krallık’ın üçüncü yüksek nüfuslu şehridir. Alışveriş merkezleri ve tiyatroların çokluğu şehrin Birleşik Krallık’ın Londra’dan sonraki ikinci canlı şehri olduğunun kanıtıdır. Bunchanan Street, Glasgow’un ana alışveriş bölgesidir ve dünyanın en iyi 7. alışveriş bölgesi seçilmiştir. Şehrin gezilmesi gereken önemli müzeleri arasında Kelvingrove Sanat Galerisi, Hunterian Müzesi ve Ulaştırma Müzesi yer almaktadır. Ayrıca şehrin gürültüsünden kaçmak isteyenler için botanik bahçeleri, huzurlu ve sakin bir ortam sağlayacaktır.

Glasgow’da yazlar sıcak kışlar ılımandır. Glasgow yağışlıdır fakat İskoçya’nın diğer yerlerine göre daha sıcaktır. Yağışlar tüm mevsimlerde görülebilir ve birkaç saatlik süre içinde hızlı hava değişimleri görülebilir.

Glasgow’da Glasgow merkez ve Glasgow Queen Street olmak üzere iki ana tren istasyonu vardır. Her iki istasyonda da bilet ve bilgilendirme merkezleri bulunmaktadır. Glasgow merkez istasyonunda İngiltere’ye ve Glasgow’un güneyine ve batısına giden trenler vardır. Glasgow Queen Street istasyonunda ise İskoçya’ya ve Glasgow’un doğusuyla batısına giden trenler bulunmaktadır.

Kampüsler

Üniversite üç ana kampüse sahiptir.

Glasgow Üniversitesi Gilmorehill ve Garscube'da iki ana şehir kampüsüne sahiptir. Üniversitenin Glasgow'un güneyindeki Dumfries'da üçüncü bir kampüsü vardır. Her iki şehir kampüsü sık otobüs seferleri ve metro ile şehir merkezine mükemmel ulaşım imkanlarına sahiptir.

Glasgow Üniversitesi kampüsü, Glasgow merkezinin West End bölgesine sadece 10 dakikalık raylı sistem uzaklığındadır. Ayrıca günün her saati, otobüslerle ulaşım sağlanmaktadır.

University of Glasgow Sanal Kampüs Turu:

University of Glasgow Konaklama İmkanları Nelerdir?

Son başvuru tarihine kadar (genelde Ağustos ayına kadar) başvurularını gerçekleştiren uluslararası öğrencilere konaklama garantisi verilir. Şehrin kuzey batısında, ana kampüsten maksimum 45 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan 3,500 kişi kapasiteli konaklama birimleri bulunmaktadır.

Konaklama Ofisi ayrıca öğrencilere, Glasgow ve çevresinde özel kiralık konaklama bulmak için yardımcı olmaktadır. Seçenekler arasında özel daireler, paylaşımlı evler veya pansiyonlar bulunmaktadır.

Glasgow Üniversitesi'nin Dumfries'deki kampüsünde okuyan öğrenciler için üç kendin pişir kendin ye tesisi vardır:

12 Haziran 2021'den Eylül 2021'e kadar olan dönemler için konut sözleşmelerini uzatma seçenekleri, 2021 Şubat ayı ortalarında kendi yemeklerinizi hazırlayabileceğiniz bazı konaklama yerlerinde oturanlara sunulacaktır.

Lisans öğrencileri için çok fazla seçenek sunulmuştur. Oda tipleri ve ücretlerine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.gla.ac.uk/undergraduate/accommodation/residenceprofiles/

Yüksek lisans için:

https://www.gla.ac.uk/postgraduate/accommodation/residenceprofiles/          

University of Glasgow Ücretleri

Ödediğiniz öğrenim ücreti, ücret durumunuza ve programınıza bağlı olarak değişir.

Lisans: 18.370-47.900 GBP arası değişmektedir. En pahalı bölüm sağlık programlarıdır.

Yüksek Lisans:18.370- 21.920 GBP

Yaşam Masrafları

5.760 GBP

Kampüs Konaklama

Haftalık ücretler değişiyor. 98.49 poundan başlıyor oda tipine göre ücretler artıyor. Yıllık ortalama 6.950 GBP

Pre-Sessional: 1.680 GBP-12.800 GBP (Haftalık eğitim programına göre ücret değişiyor.)

Pre-Master: 20.690 GBP-22.700 GBP

Foundation (Hazırlık): 20.100 GBP- 20.950 GBP

University of Glasgow Başvuru Şartları Nelerdir?

Lisans

Anadolu Lisesi, Fen Lisesi ve Lise bitirme diploması kabul ediliyor. Diploma notları ortalama %75 ve üzeri olmalıdır.

IB için: 32-38 arası puan gerekiyor.

Lisansüstü Eğitim

Öğrencilerin tanınmış bir üniversiteden 3.0 veya 4.0 not ortalamasıyla Lisans Diploması almış olmaları gereklidir. Not ortalaması bunun altında olan öğrenciler, Glasgow Uluslararası Yüksekokulu’nda yüksek lisans öncesi hazırlık programına kabul edilebilmektedir.

Lisansüstü araştırma

Öğrencilerin tanınmış bir üniversiteden 3.0 veya 4.0 not ortalamasıyla Lisans Diploması almış olmaları gereklidir. Bazı doktora programlarına başvuru için öncesinde bir yüksek lisans programını tamamlamış olma şartı da mevcuttur.

Ocak ve Ekim aylarında yapılacak araştırmalar için başvuru derecelerini kabul ediliyor.

YÖK (Yüksek Öğretim Kurulu) Denkliği

Glasgow Üniversitesi, dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamalarında ilk 1.000 üniversite arasında yer aldığından YÖK tarafından tanınmakta ve gerekli yasal süreçlerin ardından diplomalarına kolaylıkla denklik verilmektedir

Öğrenci Vizesi Pilot Programı

University of Glasgow, Birleşik Krallık İç İşleri Bakanlığı tarafından öğrenci vizesi pilot uygulamasında yer almak üzere seçilen 23 üniversiteden biri. Uygulama, Birleşik Krallık’ta yüksek lisans öğrenimi görmek ve sonrasında profesyonel hayata atılmak isteyen uluslararası öğrenciler için başvuru sürecini modernize etmeyi amaçlıyor. University of Glasgow ve University of Edinburgh birlikte uygulama için seçilen yegâne İskoç üniversiteleri.

Uygulama, Birleşik Krallık’ta en az 13 ay öğrenim gördükten sonra kendi alanlarında çalışmak üzere çalışma izni almayı isteyen uluslararası öğrenciler için süreci basitleştirmek üzere tasarlandı. Öğrenciler, uygulama sayesinde yüksek lisans öğrenimlerini tamamlamalarını takip eden altı ay süresince Birleşik Krallık’ta kalmaya devam edebiliyor.

Sertifika ve Mesleki Diploma Programları İngilizce Kabul Koşulları:

IELTS: 6.0

TOEFL: 550 (Paper Based Test) / 80 (İnternet Based Test)

Lisans Programları İngilizce Kabul Koşulları:

IELTS: 6.5

TOEFL: 560 (Paper Based Test) / 84 (İnternet Based Test)

Yüksek Lisans Programları İngilizce Kabul Koşulları:

IELTS: 6.5

TOEFL: 580 (Paper Based Test) / 88 (İnternet Based Test)         

Neden University of Glasgow?

Glasgow, Dünyaca bilinen eğitim sistemi ve birinci sınıf üniversitelere sahip olması ile İskoçya’nın en bilinen şehridir. Ayrıca Birleşik Krallık’ın UNESCO müzik şehri ve Avrupa Kültür başkenti gibi unvanlarla onurlandırılmıştır. Roughest Guide’ın 2014 raporuna göre de Glasgow, Dünya’nın en dostane şehri olarak raporlanmıştır. Glasgow’da öğrenci bir taraftan kaliteli eğitim alır, bir taraftan da huzur dolu bir şehirde yaşamayı tecrübe eder.

Glasgow Üniversitesi üstün akademik başarıları, bilimsel araştırmalarının etkinliği, öğrencisine sağladığı hizmetleri, geniş kütüphanesi, eğitim programlarının çeşitliliği ve alanında uzman eğitmenleri ile dünya sıralamasında ilk sıralarda yer alır. Dünya’nın en eski İngilizce eğitim veren 4. üniversitesidir. Dünya’nın en iyi üniversiteleri listesi içinde %1’lik dilim içerisinde yer alır. Dünya’nın en iyi üniversiteleri içerisinde 62. sırada yer alır ve Birleşik Krallık üniversiteleri sıralamasında tüm kategorilerde 5 Stars Plus alan ilk üniversitedir. Seçkin Birleşik Krallık üniversitelerinin araştırma-geliştirme alanında oluşturduğu Russell Grup üyesidir.

Öğrenci memnuniyeti konusunda İskoçya’da birinci, Russell Grup’ta ise üçüncü sırada gelir. Dört kampüsünde toplam olarak yaklaşık 3000 araştırma ve eğitim görevlisine sahiptir. Araştırma mükemmelliği konusunda İskoçya’da 2. sırada yer alır. 140’tan fazla ülkeden yaklaşık 26,000 öğrencisi vardır. Nobel ödülü listesinde üniversite ile bağlantılı 7 tane ödülü vardır.300’ü aşkın yüksek lisans ve doktora programı, 100’ü tek 600’ü ortak toplamda 700 lisans programına sahiptir. Uluslararası ofis, öğrenciye destek sağlanması konusunda İskoçya’da ilk sırada yer alır.

Mezunlarının %94’ü okulu tamamladıktan 6 ay sonra ya eğitimlerine devam ediyor ya da iş bulmaktadır. Columbia, Hong Kong, Sydney gibi yüzlerce seçkin üniversite ile akademik iş birliği içinde olan ve öğrenci değişim programları uygulayan Glasgow Üniversitesinin öğrencileri bu sayede dünyanın farklı ülkelerindeki akademik ve kültürel yaşamı bizzat deneyimleyerek küresel vizyonlarını geliştirmekte ve kendilerine dünya genelinde kariyer fırsatları oluşturmaktadırlar.

Üniversite videosu: