Exeter Üniversitesi

University of Exeter’da Eğitim

Genel Bakış

The University of Exeter’in tarihi 1900’lerin başlarına kadar uzansa da okul 1955 yılında kurulmuştur. Günümüzde, 140 ülkeden 19,000 öğrenci, İngiltere’nin güneybatısındaki 3 kampüste eğitim görmektedir. Exeter, diğer İngiltere okullarına nispeten genç olmasına rağmen hem saygın Russell Group’un listesi içindedir hem de dünya çapındaki üniversiteler arasında ilk %1’lik dilimde yer alır.

Lisans, yüksek lisans ve doktora seviyelerinde Bilim, Beşeri ve Sosyal Bilimler alanlarında birçok bölüm için 6 binada hizmet verir. Exeter Üniversitesi, anlaşmalı olduğu kurumlar sayesinde İngiltere dışında da eğitim imkanı sunar. Tüm öğrencilere, seçtikleri bölümle bağlantılı ya da tamamen ayrı akşam kursları olarak yabancı dil dersleri hakkı sağlar. Okulun mezuniyet sonrası için vaatleri, lisans programlarının birer parçası olarak, kariyer yönetimi becerileri, çalışma ve staj imkanları sağlamak üzerine şekillenir.

Exeter Üniversitesi Tarihçesi

Birleşik Krallık'ın Exeter kentinde bulunan bir üniversitedir. Üniversite, 1922 yılında kurulmuş olup 1955 yılında günümüz adını almıştır.
1855'te Sir Stafford Northcote, kenti Batı İngiltere için bir kültür merkezi olarak görme vizyonuna uygun olarak Exeter'de bir Sanat Okulu kurulmasını destekliyor. Devon ve Exeter Albert Anıt Müzesi 1868'de açılır ve öğrenci sayıları artmaya başlar. 1922'de Üniversite Streatham'a taşınır ve Güney Batı Üniversite Koleji olur.

1955 yılında Üniversite, Şartını alır ve tam Üniversite statüsüne ulaşır. Bu noktada Üniversite dört fakülteye ayrılmıştır: Sanat, Bilim, Sosyal Bilimler ve Hukuk.

1960'lar Üniversite için altın bir çağdı. Uygulamalar yerlere göre daha hızlı büyüdü ve birçok büyük bina tamamlandı. 1996'da Tıp Fakültesi Dekanı Profesör John Tooke, diyabet araştırmaları için Kraliçe Yıldönümü Ödülü kazandı. Kraliçenin Yıldönümü Ödülleri, Birleşik Krallık üniversitelerindeki en iyi programları ödüllendirmek ve takdir etmek için çok önemlidir. Exeter o zamandan beri prestijli ödülü iki kez daha aldı; 1998'de çocuk sağlığı ve egzersizi üzerine araştırmalar için ve 2007'de diyabet hastalarının tedavisine yönelik daha ileri yenilikçi araştırmalar için. 2008 Araştırma Değerlendirme Çerçevesinde, her konu dünya lideri araştırmaları içerecek şekilde değerlendirildi. Sonuçlar, Üniversite'yi ürettiği araştırmanın kalitesi açısından İngiltere'deki 159 üniversite arasında 15. sırada yer aldı.2012 yılında zaten Birleşik Krallık'ın en iyi 10 üniversitesi olarak sıkı bir şekilde kurulmuş olan Exeter, önde gelen araştırma liderliğindeki üniversitelerden oluşan Russell Group'a katılmaya davet edildi. 2014 yılında Üniversiteyi dünya çapında önde gelen yayınlar için ulusal olarak 16. - Russell Group'ta 11. sıraya yerleştirdi.


University of Exeter Sıralaması Nedir?


2021 Ulusal Sıralama Listelerindeki Yeri:
Times: 12
Guardian: 16
Complete Guide: 12

2021 Uluslararası Sıralama Listelerindeki Yeri:
ARWU: 151-200
QS: 164
Times Higher Education Global Ranking: 174

University of Exeter Bölümleri

Eğitim Bölümleri

Muhasebe ve Finans, Arkeoloji, Biyolojik Bilimler, İşletme, Bilgi İşlem, Drama, Ekonomi, Mühendislik, İngilizce, Coğrafya, Tarih, Hukuk, Matematik, Tıp ve Diş Hekimliği, Maden Mühendisliği, Modern Diller, Felsefe, Fizik, Siyaset, Psikoloji, Sosyoloji, Spor Bilimleri, Teoloji vd.

Top Bölümler

Muhasebe ve Finans, Arkeoloji, Klasikler ve Antik Tarih, Drama, Dans ve Sinema, İngilizce, Genel Mühendislik, Tarih, Malzeme Teknolojisi, Orta Doğu ve Afrika Çalışmaları, Rusça ve Doğu Avrupa Dilleri, Spor Bilimleri

Fakülteler

Lisans, yüksek lisans ve doktora seviyelerinde Bilim, Beşeri ve Sosyal Bilimler alanlarında birçok bölüm için 6 binada hizmet verir.

University of Exeter Burs İmkanları Nelerdir?

Burs İmkanı

Lisans eğitim bursları:

https://www.exeter.ac.uk/studying/funding/award/?id=3941%20

Yüksek lisans eğitim bursları:

https://www.exeter.ac.uk/studying/funding/award/?id=3942

University of Exeter Hakkında Genel Bilgiler

University of Exeter Kampüsü

Exeter Üniversitesi, Streatham, St Luke's, Truro ve Penryn olmak üzere dört kampüse sahiptir.

Lokasyon

Merkez, seçkin akademik tesisleri ve öğrenci hizmetlerine erişimiyle canlı Streatham kampüsünün kalbinden birkaç dakikalık yürüme mesafesindedir. Geçmişle günümüzü harika bir şekilde kombine eden şehir, South Devon sahilinden yalnızca 20 dakika uzaklıktadır. Near Exmoor ve Dartmoor National Parks tırmanış sevenler ve bisiklet sürenler için harika olanaklar sunar. Exeter’in güneybatı bölgesi Avrupa’nın en iyi tatil alanlarından biridir.

Bulunduğu Şehir Hakkında Bilgi

Tarihsel olarak Exeter Güneybatı İngiltere'nin merkezidir. Bir zamanlar Exeter İngiltere'nin nüfusça beşinci büyük ve çok önemli bir kenti idi ama günümüzde nispeten küçük bir taşra şehri havası taşımaktadır. Şehrin etnik karışımı, şehirde bulunan üniversiteler, belli zamanlarda dil öğrenmeye gelen öğrenciler ve iç turistler şehre bir kozmopolitan nitelik vermekle beraber bunlar şehrin rahat bir İngiltere küçük şehir atmosferini değiştirmemektedir ve şehir İngiltere'deki yerleşkeler için hayat kalitesi iyiliği hakkında yapılan anketlerde çok yıl üçüncü sırayı almaktadır. 2006 sayımlarına göre nüfusu 119.600 civarındadır.

Yabancı ülke öğrencilerine İngilizce öğretim veren "International school" dil okuluyla ve "Exeter Üniversitesi" ile tanınan, ve bu sebeple talebelerin çok olduğu küçük bir şehirdir.


University of Exeter Konaklama Seçenekleri Nelerdir?

The University of Exeter’den kabul almış ve son başvuru tarihine kadar konaklama başvurusunu yapmış her uluslararası öğrenci için uygun bir konaklama seçeneği garanti edilir. Yemekhaneli ya da özel mutfaklı, stüdyo daireler ya da paylaşımlı yurtlar gibi çok sayıda seçenek vardır. Tüm konaklama alanları kampüse 20 dakikalık yürüyüş mesafesindedir. Özel mutfaklı konaklamalar, genellikle 3 – 12 kişilik paylaşımlı mutfak ve ortak yaşam alanının bulunduğu daire tipi konaklamalar için düzenlenmiştir. Özel kiralık konaklama seçenekleri, ev sahipleri veya yurt müdürlükleriyle görüşülerek değerlendirilebilir.

University of Exeter Ücretleri Nelerdir?

Lisans Programları: £19.500 - £37.000 (2020/2021)
Yüksek Lisans Programları: Ortalama £19,895 (2020/2021)
Foundation- Hazırlık; £17,235 - £19,895
Pre- Sessional Courses; 2.500-4000 Sterlin

University of Exeter Başvuru Şartları Nelerdir?

Lisans Kabul Koşulları;

Exeter Üniversitesi Undergraduate programlarına Türkiye’nin önde gelen İngilizce eğitim veren liselerinden mezun olan öğrenciler direk 1.sınıftan başlayabilir. Ayrıca A-Level veya IB diploması olanlar 1. sınıftan eğitime başlayabilir.

Bu koşulları yerine getiremeyen öğrenciler, mutlaka International Foundation Year programına Exeter Üniversitesi bünyesinde bulunan INTO veya başka bir okulda katılmalı ve foundation sonrası Exeter University lisans programlarına katılmalıdırlar.

Kaplan Aspect Bournemouth okulunda Business Diploma programı yapan öğrenciler Exeter Üniversitesi’nin işletme okulunun lisans programlarına direk 2. sınıftan başlayabilirler.

Başvurular UCAS aracılığı ile başvuru yapılıyor.

Yüksek Lisans Kabul Koşulları;

Exeter Üniversitesi lisans ve yüksek lisans programlarına giriş için IELTS 6.5 veya Toefl 230 istenir. Bu dereceleri elde edemeyen ancak şartlı kabul edilen öğrenciler Exeter Üniversitesi bünyesindeki INTO ‘da pre-sessional programlarına katılabilir. Exeter Üniversitesi Master programlarına başvuru için öğrencinin lisans diploması not ortalaması en az 3.0 olmalıdır. Yüksek lisans sonrası Doktora (PhD) programına katılmak isteyenlerin mutlaka Türkiye veya başka bir ülkeden master sahibi olmaları gerekir.

Doktora Kabul Koşulları;

Yüksek lisans sonrası Doktora (PhD) programına katılmak isteyenlerin mutlaka Türkiye veya başka bir ülkeden master sahibi olmaları gerekir. Araştırma öğrencilerinin başvurması için belirli bir son tarih yoktur, ancak öğrencilerin çoğu Eylül veya Ekim'de başlar.


Neden University of Exeter?

The Times Good University Guide 2011’a göre Exeter UK’deki en iyi 12. Üniversite seçilmiştir, bu da onu güney-batının en iyi üniversitesi yapmaktadır. Üniversite ayrıca öğrenci memnuniyeti ve araştırmada da The Times top ten’e girmiştir. National Student Survey’de ülkedeki en yüksek sıralamalardan birine sahiptir; son iki yılda top 5’in içerisinde yer almıştır. 2009 yılında ‘tam hizmet’ değerlendirmesinde ise UK’de 5. sırayı almıştır. ‘Neden Exeter?’ sorusunun cevaplarından biri de Exeter’deki eğitiminizin yalnızca derslerle sınırlı kalmamasıdır. Burada uzmanlığınız kadar kişiliğinizi de geliştirmefırsatı yakalayacaksınız. Kampüsteki muhteşem atmosfer de Exeter’i en iyi üniversitelerden biri yapmaya yetiyor. Öğrenciler burada sürekli birşeyler yapmaya teşvik edilerek desteklenirler.

Öğrenci hayatını dolu dolu yaşarlar. Exeter, The Times ve The Sunday Times Sports University of Year of 2015-16 adlı üniversiteyi, üniversitenin çok çeşitli spor dallarında akademik ve atletik başarıda ülkenin en iyisi olduğunu kabul etti. Üniversite ayrıca 2012/13 yılının Sunday Times Üniversitesine de oy verdi. Times ve Sunday Times tarafından üretilen Yükseköğretim lig tablolarında İngiltere'nin en iyi üniversiteleri arasında yer alıyor. Aynı zamanda QS ve Times Higher Education sıralamasında dünyanın en iyi 200 üniversitesi arasında yer alıyor.

Üniversite videosu: https://youtu.be/0kakp9kkGjQ