İngiltere'de Yüksek Lisans ve Master

Başvuru Şartları, Ücretleri ve Burslar

İngiltere'de Yüksek Lisans ve Master Şartları Nelerdir?

İngiltere’deki master programları için genel not ortalaması (GPA) şartı 4.0 üzerinden 2.0 ile 3.8 arasında başvuru yapılacak üniversiteye, alana ve bölüme göre değişiklik göstermektedir. Not ortalaması şartına ek olarak, neden master eğitimi almak istediğinizi, spesifik olarak bu bölümü ve konuyu tercih etme sebeplerinizi, farklı ülkeler tercih edebilme şansınız olmasına rağmen ülke olarak Birleşik Krallık’ta karar kılmanızda sizi motive eden faktörleri, başvurmak istediğiniz üniversiteyi seçme nedenlerinizi ve bu üniversitede alacağınız eğitimin ilerleyen yıllardaki kariyerinize ne gibi katkılarının olacağı gibi detaylar değindiğiniz bir “niyet mektubu” (personal statement ya da statement of purpose) gereklidir. Niyet mektubuna benzer şekilde akademik ya da iş referans mektupları başvuru sürecinde gerekli görülen destekleyici belgeler arasındadır. Peki İngiltere'de yüksek lisans nasıl yapılır?

İngiltere’de yüksek lisans yapılabilmesi için öne çıkan üç şart bulunmaktadır. Bu üç şarttan ilki Türkiye veya farklı bir ülke üniversitesinde lisans öğrenimini tamamlamış olmak, başvuru yapılabilmesi için ise lisans eğitiminin son senesinde olmak veya lisans mezunu olmak gerekmektedir. İngiltere üniversitelerinin yüksek lisans başvurularında dikkat ettiği ikinci kriter ise lisans not ortalamasıdır. İngiltere’deki üniversitelerin yüksek lisans programları için kabul şartları not ortalaması bazlı olarak okuldan okula ve bölümden bölüme değişiklik gösterse de uluslararası üniversite sıralamalarında üst konumlarda yer alan Birleşik Krallık üniversitelerinin daha yüksek lisans mezuniyet not ortalaması şartı bulunmaktadır.

İngiltere’de yüksek lisans yapılabilmesi için üçüncü şart ise İngilizce dil puanıdır. Yüksek lisans programları için aranan genel İngilizce seviyesi IELTS sınavından 6.5 veya bu puana karşılık gelen TOEFL, PTE Academic gibi farklı dil sınavlarından elde edilen puanlardır. Hukuk, tıp gibi alanlarda IELTS 7.0 veya 7.5 ya da diğer spesifik dil sınavlarından bu puana karşılık gelen skor da istenebilmektedir. Bazı üniversiteler IELTS 6.0 puanı ile kabul verse de, yüksek lisans dersleri başlamadan önceki aylarda öğrencilerin Pre-sessional olarak da bilinen ek İngilizce programı almasını şart koşmaktadır. İngilizce seviyenizi yükseltmek ve yüksek lisans programına başlamak için istenen puana ulaşmak istemeniz durumunda yüksek lisansınız başlamadan genellikle 4 ile 12 hafta önce üniversitede verilen “Pre-sessional” programlarına katılabilme imkanınız bulunuyor. Pre-sessional eğitiminin ardından tekrar IELTS veya farklı bir dil sınavı puanına ihtiyaç duyulmadan programın bitirme sınavından yeterli puanı alarak master eğitimine başlanabilmektedir. İngiltere’de yüksek lisans yukarıda belirttiğimiz şartları sağlamanız durumunda yapılabilmektedir.

İngiltere'de Yüksek Lisans ve Master Yapmak İçin Neler Gerekli?

Genel olarak not ortalamanız (GPA) 3.0 ve 3.0 üzeriyse İngiltere’nin üst sıralarındaki üniversitelerine başvurma ve kabul alma şansınız bulunmaktadır. Ancak not ortalamanız 3.0 altında olsa bile The Guardian, The Times Higher Education, QS World University Rankings gibi dünya çapında kabul gören üniversite başarı sıralamalarında üst konumlarda yer alan üniversitelerden kabul alma şansınız güçlü bir niyet mektubu ve CV ile mümkündür. Fakat yine de unutmamak ve altını çizmek gerekir ki, not ortalamanız ne kadar yüksek olursa başvurabileceğiniz okulların sayısı da seçenek olarak o derecede fazla olacaktır.

İngiltere'de yüksek lisans başvurusu için gerekenler lisans programından mezun veya mezun olacak durumda olmak, başvuru yapılacak üniversite ve bölümün şartlarını karşılayacak not ortalamasına sahip olmak ve başvuru yapılacak bölümün dil puanı şartını karşılayabiliyor (dil puanı şartı üniversitelerin büyük bölümünde IELTS 6.5 veya bu puana karşılık gelen PTE Academic ya da TOEFL iBT gibi dil sınavlarından elde edilen puandır) olmaktır. Bunlara ek olarak, güçlü bir niyet mektubu ve özgeçmişe (CV) sahip olmak öğrencilerin İngiltere’de yüksek lisans kabulü alma sürecini oldukça pozitif bir şekilde etkilemektedir.

Eğer iyi bir iş veya alanınızla ilgili staj deneyiminiz bulunuyorsa bu özelliğiniz de sizi başvurularınızda bir adım öne taşıyacaktır. İş veya staj deneyimi, özellikle işletme gibi sosyal bilimlerde, bazen ortalamadan daha önemli olup daha iyi size üniversitelerin kapısını açabilmektedir. Aynı zamanda, Türkiye’de mezun olduğunuz okul iyi ve tanınan bir özelliğe sahipse, ortalamanızın değeri artacaktır.

İngiltere üniversitelerine başvuru sürecinde üniversitelere sunulmak üzere niyet mektubu da hazırlanması gerekmektedir. Başvuru yaptığınız bölümü tercih etme sebebiniz, başvuru yaptığınız üniversitede master eğitimi almanızın size ne gibi katkılar sağlayacağı, İngiltere’de master eğitimi almak istemenizdeki motivasyonunuz, daha önce lisans öğreniminiz boyunca katıldığınız projeler gibi akademik veya staj deneyimi gibi profesyonel deneyimlerinizle başvuru yaptığınız bölüm arasındaki bağlantı gibi detaylara yer vererek güçlü bir niyet mektubu oluşturabilirsiniz.

İngiltere’de master yapmak için gerekli olan bir diğer şart da akademik ve daha önce çalışma deneyiminiz olduysa profesyonel iş referanslarınızdır. İngiltere’deki üniversitelerin büyük çoğunluğu başvuru sürecinde iki akademik veya bir akademik, bir iş referansı şeklinde referans mektupları görmek isterler. Bu referans mektuplarında size referans olan akademisyen veya yetkilinin sizinle olan bağlantısına, birlikte yer aldığınız proje, ders veya çalışma süreci boyunca sizinle ilgili düşüncelerine ve hangi özelliklerinizin ön plana çıktığı gibi detayların yer alması gerekmektedir.

İngiltere'de yüksek lisans için not ortalaması önemli mi?

İngiltere’de yüksek lisans için not ortalaması önemli bir kriterdir. Birleşik Krallık üniversiteleri dünya genelinde fazlasıyla tanınır ve bilinir bir konumda olduklarından dolayı her yıl oldukça fazla sayıda başvuru alırlar. Bu nedenle İngiltere’de yüksek lisans başvuru değerlendirmeleri not odaklı bir şekilde yapılmaktadır. İngiltere üniversitelerine yüksek lisans başvuru sürecinde söz konusu olan rekabetçi durum sahip olduğunuz not ortalamasını biraz daha önemli konuma taşımaktadır.

İngiltere’de birçok üniversite bulunmaktadır ve üniversitelerin not ortalaması şartları birbirinden farklılık göstermektedir. Bununla birlikte 2.0 ile 3.8 arası not ortalamasına sahip tüm öğrencilerin kabul alabileceği üniversiteler İngiltere’de mevcuttur. Not ortalaması yüksek öğrencilerin kabul alabilecekleri üniversitelerin sayısı fazladır ve aynı zamanda not ortalaması 3.0 ve üzeri öğrenciler hem bölüm bazlı hem de genel dünya sıralamasında lider konumda bulunan Birleşik Krallık üniversitelerinden de kabul alabilmektedirler. Not ortalaması yüksek lisans başvuru sürecinde öğrencilerin başvuru yapabilecekleri üniversite sayısını arttırırken, Birleşik Krallık 2.0 ve üzeri her not ortalamasına sahip öğrencinin kabul alabileceği üniversitelere sahip olmak ile dikkat çekmektedir.

İngiltere'de yüksek lisans ve master bursu veriliyor mu? ( İngiltere'de burslu yüksek lisans yapmak mümkün mü? )

Yüksek kaliteli eğitim standartları ve dünya çapındaki prestijleri sayesinde Birleşik Krallık’taki üniversiteler kendi imkanlarıyla eğitim alabilecek başarılı öğrencilerin odağında olmayı başarmaktadırlar. Bu nedenden ötürü Birleşik Krallık üniversitelerinde burs olanakları sınırlıdır. Fakat yine de birçok üniversite uluslararası öğrencilere ‘kısmi burs’ verebiliyor. Bu nedenle İnigltere’de kısmi burslu yüksek lisans yapmak mümkündür.

Üniversiteler kendi bünyelerinde sağladıkları bursları farklı zaman dilimlerinde duyurusunu yapsalar da genellikle burs başvuru tarihleri bahar döneminde açıklanmaktadır. Kural gereği burslar tüm uluslararası öğrencilere yönelik olduğundan Türkiye’nin özel bir konumu bulunmamaktadır. Ancak bazı üniversitelerin Türk öğrenciler için belli kısmi burs seçenekleri olabilmektedir. Genellikle üniversitelerin bu kısmi burslarına başvurmak için öncelikle üniversiteden şartlı veya şartsız kabul almış olmak gerekmektedir.

İngiltere üniversiteleri yüksek lisans programları kapsamında yabancı öğrencilere kısmi burs sağlayabilmektedir. Dolayısıyla İngiltere’de kısmi burslu yüksek lisans yapmak mümkündür. Birleşik Krallık üniversiteleri genellikle başarılı öğrencilere £1,000 ile £5,000 arasında kısmi burslar verebilmektedir. Bu bursun verileceği öğrenciler çoğunlukla not ortalaması, akademik başarı ve diğer yetenekleri değerlendirilerek belirlenir. Dolayısıyla başarı oranı yüksek öğrencilerin rekabetin yüksek olduğu burs başvuru değerlendirme sürecinde şansları daha yüksek olmaktadır.

Bazı Birleşik Krallık üniversitelerinin Türk öğrencilere özel kısmi burs seçenekleri de bulunmaktadır. Üniversitelerin büyük bir kısmında burs başvuruları yüksek lisans kabulünün ardından ayrı bir şekilde yapılırken bazı üniversiteler ise eğitim ücretinde otomatik indirime de gidebilmektedirler. Üniversite burslarına dünyanın birçok ülkesinden öğrenciler başvuru yapabildiğinden dolayı burs başvurusu değerlendirme süreci rekabetçi bir yapıya sahiptir ve çoğunlukla not ortalaması odaklı değerlendirme yapılır.

İngiltere'de yüksek lisans kaç yıl

İngiltere’de yüksek lisans eğitimini dünyadaki tüm ülkelerden ayıran en önemli özelliği bir yıl gibi kısa bir sürede tamamlanabiliyor olmasıdır. Mimarlık, tıp gibi spesifik birkaç alan dışında İngiltere’de yüksek lisans programlarının süresi bir yıldır. Yüksek lisans eğitiminin kısa bir sürede tamamlanabilmesi hem Türkiye’den hem de dünyadan her yıl birçok öğrencinin İngiltere’de yüksek lisans yapmak istemesindeki motivasyonlarının başında gelmektedir.

İngiltere dışındaki ülkelerde master eğitimi iki veya iki seneden fazla olmasına rağmen, İngiltere’de yüksek lisans programlarının tamamına yakını bir yıllıktır. Özellikle eğitim ve yaşam maliyetleri konusunda dikkatli olan öğrenciler için eğitim süresinin kısa olması öğrencilere gözle görülür bir avantaj sağlamaktadır. Böylelikle öğrenciler hem fazladan yılların eğitim ücretinden hem de eğitim boyunca harcanması gereken yaşam giderlerinden kaçınabilmektedirler. Bunun yanı sıra yüksek lisans öğrenimini kısa sürede tamamlamak mezunlara akademik veya profesyonel kariyerlerine daha erken başlama şansı tanıyarak finansal geri dönüş olarak da önemli fırsatlar sunar.

İngiltere’de Yüksek Lisans Tipleri

İngiltere’de yüksek lisans programları büyük çoğunlukla Master of Science ve Master of Arts iki tiptir. Master of Science (MSc) başlığı fen bilimleri gibi sayısal bölümlerinin içerisinde yer aldığı yüksek lisans tipi, Master of Arts (MA) sosyal bilimleri içerisinde barındıran yüksek lisans tipini temsil etmektedir.

Bunlara ek olarak, hukuk dalındaki yüksek lisans programlarını içerisinde bulunduran Master of Laws (LLM), mimarlık odaklı yüksek lisans programlarının içerisinde yer aldığı Master of Architecture (MArch) ve işletme yüksek lisans programlarının dahil olduğu Master of Business Administration (MBA) gibi spesifik yüksek lisans tipleri de bulunmaktadır.

Master ile doktora eğitimi arasında geçiş programı olarak da bilinen Master of Philosophy (MPhil) programları da birçok Birleşik Krallık üniversitesinin bünyesinde öğrencilere sunulmaktadır. MPhil programına katılan öğrenciler bir yıl boyunca doktora eğitimleri için güçlü bir akademik altyapı elde edebilmektedirler.

İngiltere'de Yüksek Lisans Ücretleri Ne Kadar?

İngiltere’de yüksek lisans eğitimi 1 yıl sürmektedir ve hem İngiltere vatandaşları hem de uluslararası öğrenciler için Birleşik Krallık üniversitelerinde yüksek lisans eğitimi ücretlidir. Yüksek lisans maliyetleri üniversitenin genel veya alan bazlı üniversite başarı sıralamalarına göre değişiklik göstermektedir.

Birleşik Krallık’taki üniversitelerin büyük çoğunluğu devlet üniversitesi olmakla birlikte küçük bir kısmı özel üniversitelerdir. Bununla birlikte İngiltere’deki tüm üniversiteler hem yabancı öğrenciler için hem de Birleşik Krallık vatandaşları için ücretlidir. Özel üniversitelerin eğitim ücretleri devlet okullarına yakın olsa da bazı özel üniversiteler devlet üniversitelerine göre daha düşük eğitim ücretleri talep edebilmektedirler.

Birleşik Krallık’taki üniversitelerin yüksek lisans eğitim ücretleri üç kategoride incelenebilir. Bunlardan yerel yani Birleşik Krallık vatandaşı olan öğrenciler için istenen, Avrupa vatandaşı öğrenciler için istenen ve uluslararası öğrenciler için istenen eğitim ücretleridir. Türk öğrenciler, uluslararası öğrenciler kategorisinde değerlendirilmektedirler.

Uluslararası öğrenciler için belirlenen yüksek lisans eğitim ücretleri Birleşik Krallık vatandaşı ya da Avrupa vatandaşı öğrenciler için olan eğitim ücretine göre daha yüksektir.

Birleşik Krallık’ta master eğitim ücretleri seçilen alana ve okula göre değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin sosyal bilimler alanındaki yüksek lisans ücretleriyle fen bilimleri alanındaki yüksek lisans programlarının süresi aynı olsa dahi eğitim ücretleri birbirinden farklı olabilmektedir. Fakat anlamda İngiltere üniversitelerinde eğitim ücretlerinin £13.000 ile £30.000 aralığında olduğunu söyleyebiliriz.

Connect with British Education Bureau BEB

İSTANBUL 
İstiklal Cd. Kallavi Sk. Leon Apt. No:1/3-4 Beyoğlu
Tel : 0212 244 4000
        0531 376 3074
turkeyist@britisheducation.com.tr
ANKARA
Ufuk Üniversitesi Cad. The Paragon No:3/23 Çukurambar
Tel : 0312 258 6323
        0541 776 0709
turkeyank@britisheducation.com.tr
İZMİR
Deren Plaza Şehit Nevres Blv. No:10/1 GoyaHub Alsancak
Tel : 0232 323 1010
        0532 540 4037
turkeyizm@britisheducation.com.tr
KIBRIS
Muharrem Çalay Sk. Çanakçı Apt. No:20/4 Taşkınköy
Tel : +44 203 82 42 431 
        0533 860 10 55
cyprus@britisheducation.com.tr
LONDON
Suite LP28855, 20-22 Wenlock Road, N17GU
Tel : +44 203 82 42 431 
        +44 203 82 42 431
mbudd@britisheducation.com.tr

Image