YLSY Bursu


YLSY 2022 Başvuru Tarihleri Belli Oldu

YLSY Programı 2022 başvurularının hangi tarihlerde alınacağına dair YLSY duyurusu yayımlandı. Bu yıl toplam 321 öğrenciye yurt dışındaki yüksek lisans ve/veya doktora eğitimleri kapsamında verilecek olan YLSY Bursu’na başvurular 1 - 18 Kasım 2022 tarihleri arasında (18 Kasım 2022, 17:00'a kadar) Resmi Burslu Öğrenci Sistemi olan REBUS (http://rebus.meb.gov.tr) üzerinden gerçekleştirilebilecek.

YLSY 2022 başvuru tarihleri: 1- 18 Kasım 2022 (YLSY 2022 başvuruları 18 Kasım 2022'ye kadar uzatıldı. Duyuru linki: YLSY 2022 son başvuru tarihi güncellemesi

Burs başvurunuzu gerçekleştirmeden önce bursiyerlik süreci ve kontenjanlara dair bilgiler için aşağıda yer alan YLSY 2022 Başvuru ve Tercih Kılavuzu ile YLSY 2022 Tercih Tablosunu dikkatle incelemenizi tavsiye ederiz.

YLSY Nedir?

Açılımı Yurt Dışına Lisansüstü Öğrenim Amacıyla Gönderilecek Öğrencileri Seçme ve Yerleştirme olan YLSY Bursu, Türkiye’deki devlet üniversiteleri ile kamu kurum ve kuruluşlarının kalifiye insan kaynağı ihtiyacını karşılama hedefi doğrultusunda Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yürütülen, MEB YLSY olarak da bilinen yurt dışı yüksek lisans ve doktora resmi bursluluk programıdır.

YLSY Bursu (MEB YLSY Bursu), yurt dışında tam burslu olarak yüksek lisans ve/veya doktora eğitimi almak isteyen öğrencilerin en çok ilgi gösterdikleri burs programları arasında yer almaktadır.

Türkiye’deki birçok öğrenci son yıllarda ülkemizdeki lisans ve/veya lisansüstü eğitimlerini tamamladıktan sonra yurt dışında yüksek lisans ve doktora deneyimi de elde ederek daha güçlü bir akademik geçmişe sahip olma yolunu tercih etmektedir. Bu doğrultuda, ülkemizdeki öğrenciler yurt dışında sunulan yüksek lisans ve doktora burs programlarını araştırmaya koyulmaktadır.

YLSY Bursu'nun Amacı Nedir?

YLSY Bursu’nun amacı, Türkiye’nin bilim ve teknoloji ihtiyacını karşılamaya yönelik olarak, burslu statüde yüksek lisans ve/veya doktora öğrenimi sağlamak yoluyla devlet üniversiteleri ile kamu kurum ve kuruluşlarının nitelikli insan kaynağını güçlendirmektir.

YLSY Başvuru Şartları Nelerdir?

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • En az lisans mezunu olmak (Yurt dışında bir üniversiteden mezun olanların denklik işlemlerini başvuru tarihinden önce tamamlaması gerekmektedir)
 • ALES’ten (Akademik Pesonel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı) en az 75 puan almış olmak (Not: ALES sonuçları, sınavın açıklandığı tarihten itibaren beş yıl süreyle kabul edilmektedir)
 • Yüksek lisans eğitimi için 30 yaşından büyük olmamak
 • Doktora eğitimi için 33 yaşından büyük olmamak
 • 4 üzerinden en az 2.50 veya 100 üzerinden en az 65 not ortalamasına sahip olmak (4 üzerinden not ortalamasıyla başvuran adayların lisans not ortalamaları, 100’lük sisteme YÖK’e ait 4'lük Sistemdeki Notların 100'lük Sistemdeki Karşılıkları” tablosuna göre ÖSYM tarafından dönüştürülür)
 • Yükseköğrenim veya kamu görevi esnasında kınamadan daha ağır bir disiplin cezası almamış olmak
 • Erkek adaylar için askerlikle ilişiği bulunmamak (Askerlikten muaf olmak, askerliğini yapmış veya erteletebilecek durumda bulunmak)
 • Yurt dışında öğrenim görmeye ve Türkiye’nin her yerinde çalışmaya elverişli sağlık durumuna sahip olmak

Not: YLSY şartları, her yıl yayınlanan Başvuru ve Tercih Kılavuzunda belirlenir.

2020 yılında YLSY başvuru şartları ile ilgili iki önemli güncelleme yapıldı. YLSY şartları içerisinde yer alan en düşük ALES puan şartı ile mülakat aşamasına kalacak adayların belirlenmesindeki kriterlerde değişiklikler yapıldı. Daha önceki yıllarda burs başvurusu için en düşük ALES puanı 70 iken geçtiğimiz yıl itibarıyla yapılan güncelleme ile YLSY Bursu’na başvuru yapılabilmesi için gereken en düşük ALES puanı 75’e çıkarıldı. Bunun yanı sıra, daha önceki yıllarda başvuru sürecinin ilk etabında yalnızca adayların ALES puanları değerlendirmeye alınarak sözlü sınava başarıyla geçen adaylar belirlenirken, geçtiğimiz yıl ile birlikte mülakat aşamasına geçecek adayların belirlenmesi sürecinde ALES sonucunun %40’ılisans not ortalamasının ise %20’si değerlendirmeye alınacak.

YLSY Resmi Bursiyerlik Süreci

 • ALES puanı lisans mezuniyet bilgileri ile burs başvurusunun yapılması
 • Mülakat aşamasına katılma
 • Yerleştirme puanı ile tercih yapma
 • Yeterli yabancı dil puanına sahip olunmaması durumunda maksimum 18 ay boyunca burslu olarak dil eğitimi alma, yeterli dil puanına sahip olunması durumunda ise yüksek lisans veya doktora eğitimine başlama
 • Türkiye’ye dönünce uzmanlaşılan alandaki kuruma yerleşme

YLSY Hangi Mali Destekleri Kapsar?

 • Eğitim ücretleri 
 • Aylık burslar (yurt içi aylığı ve yurt dışı aylığı)
 • Sağlık ve seyahat giderleri
 • Yabancı dil sınav ücretleri
 • Yurt içi ve yurt dışı dil kursu ücretleri
 • Kırtasiye desteği gibi diğer ödemeler

YLSY Burs Miktarı - YLSY Bursu Ne Kadar?

YLSY Yurt Dışı Bursu: Yurt dışı bursu, yurt dışındaki yabancı dil, master ve doktora eğitimleri süresince ödenen aylık burstur ve öğrenim görülecek ülkeye göre farklılık göstermektedir. Ülke bazlı burs miktarları MEB tarafından belirlenmektedir. 2021 yılına ait ülkelere göre yurt dışı burs miktarlarına yurt dışı burs miktarları linkinden ulaşabilirsiniz.

YLSY Yurt İçi Bursu: Yurt içi bursu, Türkiye’de yabancı dil eğitimi alınan süre içerisinde ödenen aylık burstur ve son olarak 2.100 TL olarak belirlenmiştir. Yurt içi burs miktarı MEB tarafından belirlenmektedir ve her yıl değişiklik gösterebilmektedir.

Başvurular Nasıl Yapılır?

Bursiyer adayları geçerli ALES sonuçları ile REBUS (Resmi Burslu Öğrenci Sistemi) web sitesinden burs başvurularını gerçekleştirebilmektedir. ALES sonuçları, puanın açıklandığı tarihten itibaren beş yıl geçerliliğe sahiptir.

Tercih Tablosunda belirtilen kontenjan sayısının maksimum 3 katı kadar bursiyer adayı, ALES sonucunun %40'ı, lisans mezuniyet not ortalamasının ise %20'si alınarak hesaplanan YLSY Başvuru Puanı sıralamasına göre mülakat aşamasına geçmektedir. Mülakat aşamasına geçmeye hak kazanan adaylar mülakata girmek istedikleri lisansüstü öğrenim grubu için tercih işlemlerini yapmaktadır.

Bursiyer adayları Tercih Tablosunda belirtilen Lisansüstü Öğrenim Grupları sütununda yer alan en fazla 30 kontenjan için tercih yapabilmektedir. Tercih işlemleri yapılırken adayların Tercih Tablosundaki Başvurabilecek Lisans Mezuniyet Programları sütununda mezun oldukları bölümün bulunmasına dikkat etmeleri gerekmektedir.

YLSY Bursu Hangi Öğrenim Aşamalarını Kapsar?

YLSY Bursu ile yurt dışında “sadece yüksek lisans”, “sadece doktora” veya “yüksek lisans ve doktora” olmak üzere öğrenim 3 farklı şekilde görülebilir. Devlet üniversiteleri (YÖK) adına eğitim alacak resmi bursiyerlerin doktora mezunu olarak, Tercih Tablosunda yer alan kamu kurumları adına öğrenim görecek resmi bursiyerlerin ise master mezunu olarak eğitimlerini tamamlaması gerekmektedir. Kamu kurumları adına öğrenim görecek resmi bursiyerler, kurumlarının izin vermesi durumunda doktora eğitimi alabilmektedir.

YLSY Bursuyla Hangi Ülkelerde Öğrenim Görülebilmektedir?

ABD, Almanya, Avustralya, Avusturya, Belçika, Çin, Danimarka, Endonezya, Finlandiya, Fransa, Güney Afrika, Güney Kore, Hindistan, Hong Kong, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İspanya, İsrail, İsveç, İsviçre, İtalya, Japonya, Kanada, Macaristan, Malezya, Norveç, Portekiz, Rusya, Singapur ve Yeni Zelanda gibi ülkelerde öğrenim görülebilmektedir. Öğrenim görülebilecek ülkeler her yıl yayımlanan YLSY Başvuru ve Tercih Kılavuzunda açıklanmaktadır.

Hangi Üniversitelerde Yüksek Lisans ve Doktora Öğrenimi Görülebilir?

Times Higher Education (THE), Shanghai (ARWU) ve/veya QS World University Rankings dünya sıralamalarında son 3 yıl içerisinde alan bazlı olarak ilk %60’lık dilim içerisinde yer alan üniversitelerden birinde yüksek lisans veya doktora öğrenimi görülebilmektedir.

Burs Kapsamındaki Eğitim Süresi Ne Kadardır?

Yabancı dil öğrenimi için yurt içinde (Yurt İçi Dil Kursu katılımı) maksimum 12 ay, yurt dışında ise maksimum 6 ay (Birleşik Krallık’taki Pre-sessional programları için); master eğitimi için maksimum 2 yıl, doktora eğitimi için ise maksimum 4 yıla kadar süre verilmektedir.

Bu durum ülkelerin eğitim sistemlerine ve işleyişlerine göre değişiklik gösterebilmektedir (Birleşik Krallık’ta yüksek lisans öğrenimi 1 yıl olduğu için 1 yıl, doktora eğitimi ise toplam 3 yıl dolduğu için 3 yıla kadar süre verilmektedir)           

YLSY Başvurusu Ne Zaman Yapılır?

YLSY başvuruları her yıl Ağustos, Eylül, Ekim veya Kasım aylarında YLSY resmi web sitesinde yayımlanan YLSY duyurusu ile alınmaya başlanmaktadır. Burs başvurusu kapsamında, adaylar belli bir başvuru ücreti de ödemektedir.

Mülakatlar Nasıl Yapılır?

Bursiyer adayları, ALES puanı sıralamasına göre en fazla 3 katı aday içerisinde yer aldıkları Lisansüstü Öğrenim Grubu için mülakata katılmaktadır.

Mülakat aşamasında adaylar aşağıdaki kriterlere göre sözlü sınav komisyonu tarafından değerlendirilmektedir.

 • Alan bilgisi konularına ilişkin bilgi düzeyi (20 puan)
 • Bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade kabiliyeti ve muhakeme gücü (20 puan)
 • İletişim becerileri, özgüveni ve ikna kabiliyeti (20 puan)
 • Bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı (20 puan)
 • Akademik çalışmalara yatkınlığı (20 puan)

Her bursiyer adayını komisyon başkan ve üyeleri ayrı ayrı 100 üzerinden puan vermektedir ve bu puanların aritmetik ortalaması sözlü sınav puanını ifade etmektedir.

Bursiyer adaylarının mülakata girerken aşağıdaki dökümanları yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

 • Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı/kimlik kartı, sürücü belgesi veya süresi geçerli pasaport
 • Sözlü sınav giriş belgesi
 • Aday bilgi formu

Adaylar sözlü sınav giriş belgesini REBUS web sitesinde açılacak olan kişisel sayfalarından, aday bilgi formunu ise YLSY resmi web sitesinde yapılacak duyurudan alabilmektedir.

Mülakat sonuçları REBUS web sitesi üzerinden açıklanmaktadır.

Bursiyer adaylarının mülakat puanlarının %40’ı, ALES sonuçlarının %40’ı ve lisans mezuniyet notlarının %20’sinin birlikte hesaplanmasıyla oluşturulan YLSY Yerleştirme Puanı yerleştirme işlemlerinde kullanmaktadır. YLSY Yerleştirme Puanı 70 ve üzeri olan adaylar başarılı olarak değerlendirilmekte ve mülakata girdikleri lisansüstü öğrenim grubunda bulunan kurum kontenjanlar içerisinden en fazla 30 tercih yapabilmektedirler. Tercih edilen kontenjanlara yerleştirme işlemi adayların YLSY Yerleştirme Puanı üstünlüğüne göre gerçekleştirilmektedir.

YLSY Bursu ve bursiyerlik süreci ile ilgili  merak ettiğiniz sorular için bize WhatsApp butonu üzerinden ulaşabilirsiniz. BEB (British Education Bureau) olarak 2002’den bu yana çok sayıda YLSY Bursiyeri öğrencimize hem resmi bursiyerlik süreci boyunca hem de Birleşik Krallık üniversitelerine başvuru noktasında destek olmaya devam ediyoruz.

Yıl içerisinde hem YLSY bursiyerlik sürecindeki gelişmeler hem de Birleşik Krallık üniversiteleri hakkında paylaşımlar yapacağımız ve merak ettiğiniz sorularla ilgili olarak size yardımcı olacağımız Facebook gruplarına aşağıdaki linklerden katılabilirsiniz.

YLSY Bursiyerlerine Özel Ücretsiz Niyet Mektubu Hazırlama Eğitimi 3 Ağustos Perşembe Saat 18:00'de: https://britisheducation.com.tr/ylsy-bursiyerlerine-ozel-niyet-mektubu-hazirlama-egitimi 

YLSY 2022 İngiltere Facebook Grubu: https://www.facebook.com/groups/ylsyingiltere

YLSY 2022 Genel Facebook Grubu: https://www.facebook.com/groups/ylsy2022

YLSY 2023 İngiltere Facebook Grubu: https://www.facebook.com/groups/ylsy2023ingiltere

YLSY 2023 Genel Facebook Grubu: https://www.facebook.com/groups/ylsy2023

YLSY Bursiyerlerine Özel Niyet Mektubu Hazırlama Eğitimi:


YLSY Bursiyeri Olarak University of Oxford ve Imperial College London'da Eğitim Söyleşisi:

YLSY Bursiyerleri Deneyim Paylaşımı Paneli:

Connect with British Education Bureau BEB

İSTANBUL 
İstiklal Cd. Kallavi Sk. Leon Apt. No:1/3-4 Beyoğlu
Tel : 0212 244 4000
        0531 376 3074
turkeyist@britisheducation.com.tr
ANKARA
Ufuk Üniversitesi Cad. The Paragon No:3/23 Çukurambar
Tel : 0312 258 6323
        0541 776 0709
turkeyank@britisheducation.com.tr
İZMİR
Deren Plaza Şehit Nevres Blv. No:10/1 GoyaHub Alsancak
Tel : 0232 323 1010
        0532 540 4037
turkeyizm@britisheducation.com.tr
KIBRIS
Muharrem Çalay Sk. Çanakçı Apt. No:20/4 Taşkınköy
Tel : +44 203 82 42 431 
        0533 860 10 55
cyprus@britisheducation.com.tr
LONDON
Suite LP28855, 20-22 Wenlock Road, N17GU
Tel : +44 203 82 42 431 
        +44 203 82 42 431
mbudd@britisheducation.com.tr

Image