YLSY Bursu
YLSY Bursu Nedir?
Türkiye’deki birçok öğrenci son yıllarda lisans eğitimlerini tamamladıktan sonra kariyerlerine yüksek lisans ve doktora eğitimini de katarak daha kapsamlı bir eğitim geçmişine sahip olma kararı almaktadır. Bu kapsamda, öğrenciler yurt dışındaki lisansüstü ve burs programlarını detaylı olarak araştırma yoluna gitmektedir. Yurt dışında tam burslu lisansüstü eğitim alabileceğiniz YLYS burs programı ile ilgili detayları yazımızda bulabilirsiniz.

YLSY, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sunulan yurt dışı lisansüstü eğitim bursudur ve yurt dışında tam burslu olarak yüksek lisans ve/veya doktora eğitimi almak isteyen öğrencilerin en çok başvuru yaptıkları burs programlarından biridir. Daha detaylı bakıldığı zaman, YLSY programı Türkiye’deki birçok üniversite ve kamu kurum ve kuruluşundaki nitelikli insan kaynağı ihtiyacının karşılanması amacıyla mecburi hizmet karşılığında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hayata geçirilmiştir.

YLSY Bursu Hangi Eğitim Aşamalarından Oluşur?
YLSY bursu ile yurt dışındaki eğitim kurumlarında sadece yüksek lisans, sadece doktora veya yüksek lisans ve doktora eğitimi alınabilmektedir. Üniversiteler (YÖK) kontenjanından eğitim alacak bursiyerlerin doktora derecesi, diğer kamu kurumlarının kontenjanından eğitim alacak bursiyerlerin ise yüksek lisans veya yüksek lisans+doktora derecesi ile öğrenimlerini tamamlaması gerekmektedir.

YLSY Bursu Hangi Ödemeleri İçerir?
YLSY bursu tüm okul ödemeleri, aylık burslar (ülkelere göre ödenen aylık burs miktarları değişiklik göstermektedir), sağlık giderleri, ulaşım giderleri, yabancı dil sınav ücretleri ve kırtasiye yardımı gibi maddi destekleri kapsar.

YLSY Kapsamında Hangi Ülkelerde Öğrenim Görülebilmektedir?
ABD, Almanya, Avustralya, Avusturya, Belçika, Çin, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Güney Afrika, Güney Kore, Hong Kong, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İspanya, İsrail, İsveç, İsviçre, İtalya, Japonya, Kanada, Norveç, Singapur veya Yeni Zelanda’da Times Higher Education, Shanghai ve/veya QS World University Rankings dünya sıralamalarında son 3 yıl içinde alan bazlı ilk %60’lık dilimde bulunan üniversitelerden birinde lisansüstü eğitim görülebilmektedir.

Burs Programının Başvuru Koşulları Nelerdir?
- Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan,
- En az lisans mezunu olan,
- En az 2.50/4.00 lisans mezuniyet notuna sahip olan,
- 2020 YLSY için 1990 veya daha sonraki yıllarda doğmuş olan,
- Son 5 yıl içinde gerçekleşen ALES’lerden en az 75 puana sahip olan,
- Yükseköğrenim hayatı boyunca kınama cezasından daha ağır bir disiplin cezası almamış olan,
- Erkek adaylar için askerlikle ilişiği bulunmayan (Askerlikten muaf, askerliğini yapmış ya da yapıyor olan veya tecil ettirmiş/edebilecek durumda olan)
- Sağlık durumu yurt dışında öğrenim görmeye ve Türkiye’nin her yerinde çalışmaya elverişli olan tüm adaylar bursa başvurabilmektedir.
Not: Mülakata katılmaya hak kazanan adaylar ALES puanlarının yüzde 40'ı ve lisans mezuniyet notlarının yüzde 20'si alınarak belirlenecektir.

Başvuru Ne Zaman ve Ne Şekilde Yapılır?
YLSY bursu başvuruları her sene Ağustos veya Eylül aylarında REBUS (Resmi Burslu Öğrenci Sistemi) üzerinden alınmakta, başvurular ise https://yyegm.meb.gov.tr/ web sitesi üzerinden duyurulmaktadır. Burs başvurusu kapsamında, adaylar tarafından her sene belli bir başvuru ücreti de ödenmektedir. 

Yurt Dışındaki Bursiyerlik Öğrenimi Sonrası Hangi Kadrolara Atama Yapılır?
Yurt dışında lisansüstü öğrenimlerini başarıyla tamamlayan öğrencilerin çalışacakları kurumda yer alan mühendis, avukat, sosyolog, mimar, ekonomist, öğretim elemanı gibi birçok kadroya ataması gerçekleştirilir.

2020 kadrolarına 2020 YLSY Tercih Tablosundan ulaşabilirsiniz: https://yyegm.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2020_09/18110714_Ek-3_2020_YLSY_Tercih_Tablosu.pdf

Burs Geri Ödemesi Nasıl Yapılır, Mecburi Hizmet Ne Kadar Sürmektedir?
YLSY bursunun geri ödemesi mecburi hizmet şeklinde yapılır ve bu kapsamda bursiyerlerin yurt dışında burslu olarak eğitim gördükleri sürenin iki katı kadar süre boyunca mecburi hizmette bulunma zorunlulukları bulunmaktadır.

Örneğin, Birleşik Krallık’ta 1 yıllık yüksek lisans eğitimi alan bir bursiyerin 2 yıllık mecburi hizmet süresi bulunmaktadır.

YLSY bursu ile ilgili detaylara aşağıdaki internet sitelerinden ulaşabilir, daha fazla sorunuz için internet sitemizdeki bilgilerden bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

YLSY internet sitesi: https://yyegm.meb.gov.tr/

2020 YLSY Başvuru ve Tercih Kılavuzu: https://yyegm.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2020_09/15162533_Ek-2_2020_YLSY_BaYvuru_ve_Tercih_KYlavuzu.pdf

Mülakat Aşamasına Kalan Adayların Sahip Olduğu En Düşük ve En Yüksek YLSY Başvuru Puanları Tablosu:
https://yyegm.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2020_09/23181757_2020_YLSY_Secme_Min-Max_Duzenli.pdf
İSTANBUL 
İstiklal Cd. Kallavi Sk. Leon Apt. No:1/3-4 Beyoğlu
Tel : 0212 244 4000
turkeyist@britisheducation.com.tr
ANKARA
Ufuk Üniversitesi Cad. The Paragon No:3/23 Çukurambar
Tel : 0312 258 6323
turkeyank@britisheducation.com.tr
İZMİR
Manas Bulv. Folkart Towers B No:34/08 Bayraklı
Tel : 0232 323 1010
turkeyizm@britisheducation.com.tr
KIBRIS
Muharrem Çalay Sk. Çanakçı Apt. No:20/4 Taşkınköy
Tel : +44 203 82 42 431 
cyprus@britisheducation.com.tr
LONDON
Suite LP28855, 20-22 Wenlock Road, N17GU
Tel : +44 203 82 42 431 
mbudd@britisheducation.com.tr

Image