İngiltere'de Lisans

Birleşik Krallık' da Lisans Programı İçin Gerekli Koşullar Nelerdir?

İngiltere’deki bir üniversitenin lisans programına kabul edilmek için iki ana yol vardır. Birinci yolda, direk giriş için öğrencilerden yüksek IB ya da Lise Diploma notuna sahip olmaları beklenmektedir. İkincisi ise, üniversiteye hazırlık (Foundation) programı ya da geçiş (Pathways) programı iledir. Direk giriş ile hemen birinci sınıftan lisans eğitimine başlanabilmektedir.

Üniversiteye hazırlık (foundation/pathway) seçeneğinde ise amaç, genellikle kampüste olan bir senelik hazırlık dersleriyle öğrenciyi birinci  seneye yetiştirmektir. Önünüzdeki seçenekleri etkileyecek 3 faktör var. Birincisi vereceğiniz diplomanın IB ya da lise diploması niteliği. İkinci olarak ne tür bir okuldan,  mesela özel okul mu Anadolu lisesi mi,  mezun olduğunuz. Son olarak da lise eğitiminiz boyunca aldığınız notlar. Bazen üniversiteler arasında farklı giriş koşulları olabilir dolayısıyla hem direk giriş hem de üniversiteye hazırlık (foundation/pathways) programlar olasılığı göz önünde tutulmalıdır. Genel olarak sıralamada yukarı çıkıldıkça, üniversitelere giriş için koşullar da yükselmektedir.
Lise Diploması

Lise Diploması

Giderek daha çok üniversite lise diplomasını kabul etse de çoğu üniversite buna ek olarak, özellikle direk giriş için, yüksek İngilizce seviyesi şart koşacaktır. Ayrıca bazen mezun olduğunuz okulun üniversitelerce kabul gören okullar listesinde olması gerekmektedir. Lider üniversiteler lise diploması notu olarak 4.0+ beklerken, çok iyi üniversiteler 3.5+, ortalama üniversiteler 3.0+ ile öğrenci almaktadır.

Hazırlık Yılı

Hazırlık Yılı

Bu seçenek,  not ortlaması birinci sınıfa direk kabul için yeterli olmayan öğrenciler için üniversite kampüsü içinde  Üniversiteye Hazırlık hizmeti veren bir eğitim kurumuyla eğitim hayatına başlamaktır. Buradan başlayarak birçok farklı üniversiteye geçiş sağlanabilir.Bazı üniversiteler kendi hazırlık programlarını vererek, kendi içlerinde ilerlemeyi garanti etmektedir.Üniversiteye Hazırlık (Foundation / Pathways) programları için gerekli koşullar okuldan okula değişmektedir.

Uluslararası Bakalorya

Uluslararası Bakalorya

Uluslararası Bakalorya’nın uluslararası niteliği sayesinde hemen hemen tüm üniversiteler diploma notu ve bazen de eğitim süresini de ele alarak diplomayı kabul edecektir.  IB diploması ile, lider üniversiteler 32-38, ortanın üstü iyi üniversiteler 28-34, orta düzeyde üniversiteler de 22-28 notlarıyla öğrenci almaktadır.

İngilizce Dil Yeterliliği

İngilizce Dil Yeterliliği

Bir çok üniversite lisans programına başlamak üzere İngilizce dil yeterliliğini kanıtlamak için IELTS ya da benzeri testlerden 6.0' a eş puan istemektedir.Ancak bazı üniversitelerde hukuk gibi belirli bölümlerde 6.5 istenmektedir. Eğer diliniz bu seviyede değilse, standartlara ulaşmak için hazırlık dersi alabilirsiniz. Diğer seçenek de foundation/pathway programı aracılıyla olacaktır. Bu durumda hem Birleşik Krallık'taki eğitim sistemine alışacak hem de İngilizce’nizi geliştirebileceksiniz. Genel olarak böyle bir program için de 4.5 gibi bir skor sağlamanız gerekmektedir.

3.2-570x322.jpg

Birleşik Krallık' daki
Lisans Bölümlerine Başvuru Süreci

Birleşik Krallık’daki üniversitelere başvuru süreci aslında çok net bir süreçtir. Bu sürecin en önemli noktası uzun zamandan beri internetten yapılan UCAS başvuru sürecidir.
UCAS ile Başvuru

UCAS ile Başvuru

Birleşik Krallık’ta lisans eğitimi almak istiyorsanız, Üniversite ve Kolejler Başvuru Servisi (UCAS) ile başvuru yapmanız gerekmektedir.  Hem Birleşik Krallık’taki öğrenciler hem de uluslararası öğrenciler bu sistem ile başvuru yapmak zorundadır. Sisteme bir kere kayıt olduktan sonra başvuru süreci saatler sürebilir, dolayısıyla ilerledikçe başvurunuzu sık sık kaydetmeyi unutmayın. Bitirmek için daha sonra tekrar girebilir, başvurunuzu göndermeden önce son kontrollerinizi yapabilirsiniz. Eylül/Ekim de başlayan derslerin son başvuru tarihi, ‘uluslararası’ öğrenciler için 30 Haziran olsa da tıp gibi bölümler için son başvuru tarihi 15 Ekim’dir. Türk öğrencileri de dahil olmak üzere tüm başvuruların 15 Ocağa kadar yapılması önerilir.

Clearing

Clearing

Her Temmuzda liseden mezun olanların sınav sonuçları açıklandıktan sonra ‘Clearing’ yani ek kontenjan süreci başlar. Bu süreçte öğrenciler gelen teklifi kabul eder ya da geri çevirirler ya da başvurdukları üniversitenin kriterlerine göre notları olmayan öğrenciler yerlerini kaybeder ve yeni seçenekler ararlar. Türk öğrencilerle ilgili olarak, geç başvuru yapanların da yer bulma imkanı ya da beklenenden daha iyi notları olan öğrencilerin daha iyi bir üniversiteyi deneme şansı olduğunu söyleyebiliriz.

Başvurunuzu Destekleyin

Başvurunuzu Destekleyin

Öğrencilerin ve ailelerin başvuruları kendileri yapmaları oldukça yaygındır fakat bunun için detaylı bir araştırma ve hazırlık yapmak gerekmektedir.Birleşik Krallık üniversitelerindeki ‘Uluslararası Ofisler’ başvururken size bazı konularda mutlulukla yardımcı olsalar da yine de işin çoğu size düşmektedir. Şu an lisedeyseniz, başvurunuz sırasında size yardımcı olacak ve seçenekleriniz hakkında size bilgi verebilecek bir eğitim danışmanı olabilir. Bu durumda alternatif olarak başvurmak istediğiniz üniversiteleri temsil eden eğitim danışmanlığı firmalarının profesyonel hizmetlerini kullanabilirsiniz.

Hazırlık Başvuruları

Hazırlık Başvuruları

Üniversite eğitiminize başlamadan önce foundation ya da pathway gibi hazırlık programı almak istiyorsanız, çoğu zaman UCAS ile başvuru yapmak zorunda değilsiniz.Aradığınız programı veren üniversiteye ya da koleje direk başvuru yapabilirsiniz. Ek olarak hatırlatmak isteriz ki bazen bu programlar Eylül dışında Ocak ve Nisan aylarında da başlayabilir, bu durumda başvurular da program başlamadan bir ay öncesine kadar yapılabilir.

Connect with British Education Bureau BEB

İSTANBUL 
İstiklal Cd. Kallavi Sk. Leon Apt. No:1/3-4 Beyoğlu
Tel : 0212 244 4000
        0531 376 3074
turkeyist@britisheducation.com.tr
ANKARA
Ufuk Üniversitesi Cad. The Paragon No:3/23 Çukurambar
Tel : 0312 258 6323
        0541 776 0709
turkeyank@britisheducation.com.tr
İZMİR
Deren Plaza Şehit Nevres Blv. No:10/1 GoyaHub Alsancak
Tel : 0232 323 1010
        0532 540 4037
turkeyizm@britisheducation.com.tr
KIBRIS
Muharrem Çalay Sk. Çanakçı Apt. No:20/4 Taşkınköy
Tel : +44 203 82 42 431 
        0533 860 10 55
cyprus@britisheducation.com.tr
LONDON
Suite LP28855, 20-22 Wenlock Road, N17GU
Tel : +44 203 82 42 431 
        +44 203 82 42 431
mbudd@britisheducation.com.tr

Image