Bristol Üniversitesi

University of Bristol’de eğitim

Genel Bakış

Bristol Üniversitesi 1876 yılında kurulmuştur ve kraliyet imtiyazı 1909 yılında verilmiştir. Bristol Üniversitesi, dünyanın seçkin üniversiteleri arasındaki en nüfuzlu okullarından biridir. Bristol şehrinin kalbinde yer alan okul, Russell Group tarafından seçilmiş, araştırma alanında lider olan 24 okuldan biridir. Dünyanın en iyi 29. üniversitesidir. Bristol Üniversitesi aynı zamanda, ülkenin en yüksek mezuniyet sonrası işe yerleşme oranına, en düşük eğitimi yarıda bırakma oranına sahiptir.

Bristol Üniversitesi, İngiltere’nin 6 büyük endüstri şehrine kurulmuş olan orijinal Red Brick (Kırmızı Tuğla) üniversitelerinden biridir ve Birleşik Krallık’ın en iyi okul listelerinin hepsinde ilk 25 içindeki yerini her zaman korur. 

Bristol güney Batı İngiltere’nin en büyük şehridir ve 450.000 nüfusu ile bölgesinde ticaret, kültür ve eğitim açısından liderdir. Şehrin ana ekonomik geliri, mühendislik, havacılık, yeni teknolojiler, finans servisleri, medya çalışmaları ve turizmdir. Şehir hem tarihi hem de modern yapısı ile çok güzel ir çevrede teknoloji ve tarihi birleştirmektedir. Üniversite devlet, araştırma merkezleri, finansman şirketleri ve endüstri tarafından yenilenme ve araştırma merkezi olarak tabir edilmektedir.

Bristol Üniversitesi Tarihçesi

Bristol Üniversitesi'nden önce, University College, Bristol vardı. Bristol Üniversitesi. İngiltere ve dünyanın en iyi Üniversitelerinden birisi olan Bristol Üniversitesi’nde eğitim bir ayrıcalıktır. Bristol Üniversitesi 1876 yılında kurulmuştur ve kraliyet imtiyazı 1909 yılında verilmiştir. Öğrenci nüfusunun yüzde 16’sını oluşturan uluslararası öğrencileri ile Bristol tam bir uluslararası üniversitedir. Yüz farklı ülkeden gelen öğrenciler üniversiteye hem öğrenci hayatını hareketlendirmek açısından hem de kültürel olarak çok büyük katkıda bulunmaktadır.

Üniversite devlet, araştırma merkezleri, finansman şirketleri ve endüstri tarafından yenilenme ve araştırma merkezi olarak tabir edilmektedir.

University of Bristol sıralaması nedir?

2021 Ulusal Sıralama Listesindeki Yeri

Sunday Times:  13
Guardian: 11
The Complete Guide: 14
The Research Excellence Framework: 9

2021 Uluslararası Sıralama Listesindeki Yeri

ARWU: 64
QS: 58 
Times Higher Education Global Ranking: 91

 

University of Bristol’de hangi bölümler bulunmaktadır?

Eğitim Bölümleri

İnşaat Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Mekanik ve uzay bilimleri mühendisliği, Tarih, Müzik, Film, Beşeri Bilimler, Hukuk, İşletme, Politika, Uluslararası İlişkiler, Ekonomi, Muhasebe, Finans, Kimya, Matematik, Yer Bilimi, Fizik, Psikoloji, Sağlık, Veterinerlik, Dişçilik, Anatomi, Biyoloji, Zooloji, Biyokimya en popüler eğitim bölümleri olarak sıralayabiliriz.

Top Bölümler

Fen Bilimleri, İşletme, Eğitim, Mühendislik, Sağlık ve Tıp Bilimleri, Beşeri Bilimler, Hukuk, Sosyal ve Siyasi Bilimler

Alanlara göre İngiltere’de bulunan diğer üniversiteler ile karşılaştrıldığında “Subject Ranking”lerinde ise; Anatomi ve Fizyoloji 1., Arkeoloji 18, Biyoloji 3, Kimya 8, İnşaat Mühendisliği 2, Bilgisayar Bölümleri 6, Diş Hekimliği 13, Drama, Dans, Sinema 1, Ekonomi 12, Eğitim 4, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4, İngilizce 10, Coğrafya 2 , Jeoloji 3, Tarih 8, Hukuk 16, Matematik 4, Makine Mühendisliği 3, Tıp 19, Müzik 15, Eczane 9, Politika 14, Psikoloji 8, Sosyal Politika 3, Sosyal Hizmet 1, Sosyoloji 6, Veteriner Hekimliği 6. sıradadır.

Fakülteler

Sanat, Mühendislik, Tıp&Veterinerlik Bilimleri, Tıp&Diş Hekimliği, Fen ve Sosyal Bilimler&Hukuk gibi altı fakülte tarafından yürütülen 12 okulu vardır.

Her fakülte, birçok departman genelinde çok çeşitli lisans ve yüksek lisans programları sunan çok sayıda okulu yönetmektedir. Fakülteler ayrıca birçok prestijli araştırma merkezine ev sahipliği yapar. Cabot Enstitüsü, Elizabeth Blackwell Sağlık Araştırma Enstitüsü, Brigstow Enstitüsü ve Jean Golding Enstitüsü, üniversitenin çeşitli disiplinlerde en ileri araştırmaları yürüten araştırma enstitüleridir. Bristol BioDesign Enstitüsü, Bristol Kalp Enstitüsü ve Bristol Yoksulluk Enstitüsü gibi uzman araştırma enstitüleri ise, Bristol’un önemli uzmanlık alanlarındaki güçlü yanlarını yansıtmaktadır.

University of Bristol’deki burs imkanları nelerdir?

Uluslararası öğrencilere özel burs imkanları: http://www.bristol.ac.uk/international/fees-finance/scholarships/ 

University of Bristol hakkında genel bilgiler

 

University of Bristol kampüsü

Kampüs

Üniversiteye ait ana kampüs Londra’dan yalnızca 160 km uzaklıktaki tarihi, kozmopolit bir yapıya sahip olan Bristol kentinin merkezinde yer almaktadır.

Lokasyon

Uluslararası Bristol Havaalanı, şehir merkezinden 20 dakika uzaklıktadır. Trenle Londra’ya ulaşmak ise Heathrow, Gatwick and Stansted’den yapacağınız aktarmalarla 90 dakika alacaktır. 

Bristol Üniversitesi, şehrin yoğun bir bölgesindedir. Bir kampüs üniversitesi olmamasına rağmen fakülte ve binaların çoğu birbirine birkaç dakikalık yürüme mesafesindedir.

Bulunduğu Şehir Hakkında Bilgi

Bristol, Birleşik Krallık'ın İngiltere ülkesinin "Güney-Batı" bölgesinde bulunan bir törensel kontluk ve tek-seviyeli-yerel-idare-bölgesi ve bir şehirdir.

Bristol bölgesinde ticaret, kültür ve eğitim açısından liderdir. Şehrin ekonomik gücü, mühendislik, havacılık, finansal servisler, medya ve turizm gibi alanlardan gelmektedir.

Şehir birçok eğlence, spor ve alışveriş aktivitesini gerçekleştirebileceğiniz bir yer olduğu gibi aynı zamanda büyük şehirlerde olmayan topluluk hissini de vermektedir. Bristol, karnavalları, festivalleri, barları, müzeleri, sanatçıları ile hem hareketli bir şehirdir hem de dinlenmek isteyenler için birçok olanak sunar.

Şehir 1000 yıllık bir limana sahiptir ama bu tarihi limanlar kapanmış ve eğlence ve sanat aktiviteleri için tekrar düzenlenmiştir. Şehir nüfusuna göre yaşayan insanlar için çok fazla açık alana sahiptir.

Aynı zamanda çok iyi bir ulaşım ağı vardır. Londra ve sahil kentlerine günü birlik gitmek mümkündür. Bristol Uluslararası Havalimanı'nın genişletilmesi ile birlikte daha uzak yerlere gitmek oldukça kolaydır.

University of Bristol’deki konaklama seçenekleri nelerdir?

Konaklama

Tam zamanlı programa kayıtlı, son tarihine kadar konaklama için başvurusunu yapmış tüm uluslararası öğrenciler için uygun bir  konaklama seçeneği garantilenmiştir.

The University of Bristol, üçte ikisinin birinci sınıf düzeyinde olduğu yemekhaneli, yaklaşık 4 bin adet konaklama alanı sunar. Bazılarının daire olarak da kiralanabildiği öğrenci evleri ve yurtlarda mutfaklı konaklama seçenekleri de mevcuttur. Yurtların bazıları şehir merkezinde, diğerleri de şehir sınırında, muhteşem the Avon Gorge manzarasını gören parkların yakınındadır. Düzenli otobüs seferleri aracılığıyla yurtlar ile üniversite ve şehrin diğer kısımlarına ulaşım sağlanır.

Konaklama başvuruları sırasında üniversiteyi bilgilendirdiğiniz takdirde, sağlık sorunları ve engellilik durumlarına özel ayarlamalar için sizinle irtibata geçiliyor.

Şehirde emlak sektörü aşırı hareketli ve rekabetçi olduğundan, mümkün olan en erken tarihte bu tür bir kontrat için ayarlamaları yapmanız tavsiye edilir.

Özel daire kiralama konusunda üniversite bünyesinde faaliyet gösteren Accomodation Office’ten rehberlik talep edebilirsiniz.

Üniversitenin yeni Temple Quarter Enterprise Kampüsü için taslak plan izni verilmiştir. Kampüs, 2021/22'de açıldığında, yaklaşık 800 personel, dış ortaklar ve 3.000 öğrenci için öğretim, araştırma ve inovasyon alanı sağlayacaktır. Ayrıca 1.500’e kadar lisans ve lisansüstü öğrencisi için kampüs içi konaklama ihtiyacını karşılayacaktır.

2022 yılında tamamlanacak olan iddialı Campus Heart projesi, ana Clifton kampüsünün merkezini oldukça göze çarpan, ahenkli ve samimi bir alana dönüştürecektir. Bu yenilenmiş öğretim tesislerine, 80 milyon pound değerinde yeni bir kütüphane ve yeniden düzenlenmiş bir spor salonu dahildir.

University of Bristol’de eğitim ücretleri ne kadardır?

Eğitim Ücreti

Lisans Programları: £19.500 – £24.000 

Yüksek Lisans Programları: £18.100– £37.900 

Foundation- Hazırlık: £20.300-£ 20.950

Pre-Sessional Courses: £2.700-£4.400

University of Bristol başvuru şartları nelerdir?

Giriş Şartları

Öğrenciler lisans programları için UCAS veya Genel Başvuru yoluyla başvurabilirler. Lisansüstü programları için online başvuru yapılmalıdır.

Foundation (Hazırlık):

Devlet Meslek Diploması veya Devlet Teknik Lise Diploması'na başvuran adayların normalde Üniversitede lisans programlarına giriş için bir hazırlık kursu almaları gerekir. Genel olarak, ilgili konularda% 70 ile toplam ortalama% 70 gereklidir.

Bristol Üniversitesi'nin onaylı listesinde olmayan okullarda Devlet Lise Diploması veya Lise Bitirme Diploması üzerine eğitim almış olan adayların, lise çalışmalarına ek olarak bir hazırlık kursu almaları da gerekecektir.

IB Diploma-A-Levels

Uluslararası Bakalorya (IB) Diploması veya A-Seviyeleri olan adaylar lisans programlarımıza doğrudan kabul için değerlendirilecektir.

Lisans direkt girişler için:

Aşağıdaki Türkçe yeterliliklerden birine sahip öğrenciler lisans programlarına doğrudan giriş için değerlendirilecektir. Gerekli olan notlar% 74 (A-Seviyesinde ABB'ye eşdeğer) ile% 85 (A-Seviyesinde A * AA'ya eşdeğer) arasındadır.

Onaylı okullarda 4 yıllık Devlet Lise Diploması

Onaylı okullarda 4 yıllık Lise Bitirme Diploması

Anadolu Lisesi Diploması

Fen Lisesi Diploması

Ön-Lisans Diplomasi. Gerekli olan notlar GPA 3.1 (A-Seviyesinde ABB'ye eşdeğer) ila 3.4 (A-Seviyesinde A * AA'ya eşdeğer) arasındadır

Yüksek Lisans için

Bristol Üniversitesi'ndeki bir yüksek lisans programına kabul edilmek için, minimum giriş koşulu, Birleşik Krallık üst ikinci sınıf derecesine (2:1 olarak da bilinir) eşdeğer bir lisans (lisans) derecesidir.

İyi bir Lisans Diploması veya Mühendis Diploması olan adayların bir Yüksek Lisans programına girişleri düşünülebilir. Not şartları kuruma bağlı olarak CGPA 3.0 ile 3.7 arasında değişecektir.

Doktora programına giriş için başvuru sahiplerinin tezli ve genel not ortalaması en az 3.0 olmak üzere Yüksek Lisans Diploması (Yüksek Lisans derecesi) almaları gerekir.

Doktora için;

İngiltere veya Türkiye’deki bir üniversiteden yüksek lisans diploması sahibi olmak gerekir.

Başvuru formunda lisans ve yüksek lisans not dökümleri mutlaka eklenmelidir.

Üç ila dört yıl tam zamanlı olarak program süreleri mevcuttur.

Ocak, Nisan ve Ekim aylarında yapılacak araştırmalar için başvuru derecelerini kabul ediliyor.

Neden University of Bristol?

Bristol Üniversitesi (University of Bristol) çok uzun süredir devam eden mükemmellik ününe sahip olup, İngiltere Yüksek Eğitim’de öncü okullardan biri olarak sayılmaktadır. Son sıralamaya göre University of Bristol İngiltere Üniversitelerinin en iyi 15’in içinde ( THES) ve dünya çapında en iyi 30’un içinde (QS) olarak derecelendirilmiştir.

Bristol Üniversitesi’nin global ölçekte sahip olduğu endüstriyel bağlantılar da dikkat çekiyor. Dünya devi birçok organizasyonla bağlantısı bulunan üniversitenin mezunları, iş bulmak konusunda oldukça rahat. Üniversite öğrencileri yüzlerce farklı sektörde mezun olur olmaz istihdam ediliyor.