İngiltere Üniversitelerinden Uluslararası Öğrencilere Pandemi Desteği

Birleşik Krallık Hükümeti pandemi ve karantina tedbirleri kapsamında bazı seyahat düzenlemeleri hayata geçirdi. Bu kapsamda, ülkeler Covid-19 salgını ile ilgili risk seviyelerine göre kırmızı, sarı ve yeşil olarak derecelendirilerek oluşturulan listelere aktarıldı. Listelerin hangi risk seviyesindeki ülkeleri kapsadığı aşağıda yer almaktadır.

Kırmızı liste: Yüksek riskli ülkeler

Sarı liste: Orta riskli ülkeler

Yeşil liste: Düşük riskli ülkeler

Yukarıda yer alan listelerden Birleşik Krallık’a gelecek ve ülkeye giriş yapacak yolcuların bazı karantina şartlarını yerine getirmeleri gerekmektedir. Belli aralıklarla güncellenen her üç liste için de uygulanan süreçler birbirinden farklılık göstermektedir. Bu listelerde yer alan ülkelerden İngiltere’ye seyahat edecek öğrencilerin izlemeleri gereken kurallara https://www.gov.uk/guidance/red-amber-and-green-list-rules-for-entering-england linkinden ulaşılabilmektedir.

Birleşik Krallık üniversiteleri, Eylül 2021'de başlayacak yeni akademik dönemde yüz yüze eğitime ağırlık verme planları doğrultusunda eğitimine Eylül 2021 itibarıyla başlayacak uluslararası öğrencilerin Birleşik Krallık’a varış süreçlerini kolaylaştıracak destek paketlerini açıklamaya devam ediyor. Kırmızı, sarı ve yeşil listedeki ülkelerden Birleşik Krallık’a eğitimleri kapsamında gelecek öğrencilere sunulacak destek paketlerinin detaylarını üniversite bazlı olarak aşağıda bulabilirsiniz.  

Aşağıda yer alan bilgiler, Birleşik Krallık Hükümeti’nin almış olduğu pandemi ve karantina tedbirleri ile Birleşik Krallık üniversiteleri tarafından uluslararası öğrencilere sağlanan destekler kapsamında düzenlenmiştir. Dolayısıyla tedbir, uygulama ve düzenlemeler ile ilgili güncellemeleri Birleşik Krallık Hükümeti web sitesi ve Üniversitelerin internet siteleri üzerinden takip etmeniz önerilmektedir.

Brunel University London

Brunel University London, Üniversitedeki eğitimine Eylül 2021’de başlayacak ve bu kapsamda kırmızı listedeki bir ülkeden İngiltere’ye seyahat edecek tüm öğrenciler için karantina oteli ve test paketi (1.750 £) masrafını karşılayacaklarını duyurdu.

Sarı veya yeşil listede yer alan bir ülkeden seyahat edecek öğrenciler için ise, Birleşik Krallık'a vardıklarında yapmaları gereken herhangi bir Covid testinin ücreti de 210 £'a kadar Üniversite tarafından karşılanacak.

Birleşik Krallık'ta 18 yaş ve üzeri herkese, Covid-19 aşısı ücretsiz olarak yapılmaktadır. Birleşik Krallık'ta yerel bir pratisyen hekime kayıt yaptırdıktan sonra, Covid-19 aşıları için rezervasyon yaptırılabilmektedir.

Finanse Edilen Karantina Paketleri (liste güncellemelerini sık sık kontrol etmeniz önerilmektedir)

Kırmızı liste ülkeleri - finanse edilen karantina paketi:

Öğrencilerin seyahat planlarına yardımcı olmak amacıyla, Eylül 2021'de eğitimine başlayacak ve devam edecek öğrenciler için karantina oteli ve test paketi ücreti Brunel University London tarafından finanse edilecek. Kırmızı listede (red list) yer alan bir ülkeden Birleşik Krallık’a seyahat eden öğrencilerin Birleşik Krallık’a vardıkları zaman aşağıdaki süreçleri takip etmeleri gerekmektedir:

 • Birleşik Krallık'taki karantina otelinde 10 gün karantina (İngiltere'ye varılan gün 0. gün olarak sayılır)
 • Karantinanın 2. gününde ve 8. gününde Covid-19 testi yaptırma

Otel karantinası ile Covid-19 test paketinin toplam ücreti, İngiltere'ye varmadan önce ödenmesi gereken 1.750 £'dur. Hangi ülkelerin kırmızı listede olduğuna Kırmızı Listedeki Ülkeler linkinden, otel karantina süreci ve nasıl rezervasyon yaptırılması gerektiği konusunda daha fazla bilgiye Otel Karantina Süreci ve Rezervasyon İşlemi linkinden ulaşabilirsiniz. Karantina paketi için 1.750 £ geri ödenmek üzere öğrencilerin Brunel University London kampüsüne vardıklarında çevrim içi bir form doldurmaları istenecektir.

Sarı liste ülkeleri:

Sarı listede (amber list) yer alan bir ülkeden seyahat eden öğrencilerin Birleşik Krallık’a vardıkları zaman aşağıdaki süreçleri takip etmeleri gerekmektedir:

 • Kalınan/konaklanacak yerde 10 gün karantina
 • Karantinanın 2. gününde ve 8. gününde Covid-19 testi yaptırma

Hangi ülkelerin sarı listede olduğu, karantina süreci ve test için nasıl rezervasyon yaptırılacağı ile ilgili bilgilere Karantina Süreci ve Test Rezervasyonu linkinden ulaşabilirsiniz.

Kampüste konaklama rezervasyonu yapıldıysa, öğrenciler kendilerini karantinaya almaları için gereken 10 gün boyunca odalarına taşınabilmektedir. Öğrencilerin Eylül 2021'de başlayacak programlarından önce karantina süreci boyunca kampüste kalmaları gerekiyorsa, 10 günlük karantina süresince Üniversite öğrencilere ücretsiz konaklama imkanı sağlayacak. Öğrencilerin Birleşik Krallık'a vardıklarında yaptırmaları gereken herhangi bir Covid testinin 210 £'a kadar olan maliyeti de Üniversite tarafından karşılanıyor olacak. Maliyetin geri ödenmesi için Brunel University London kampüsüne varıldığında öğrencilerin çevrim içi bir form doldurmaları istenecektir.

Üniversite, kampüse varışta öğrencilere karşılama kutusu ve temizlik malzemeleri sağlayacak. Öğrenciler, kampüsteki odalarına paket servis sağlayan Time2 Eat uygulamasından doğrudan yemek sipariş edebilecekler ve Snappy Shopper uygulaması aracılığıyla Costcutter mağazasından temel öğeleri ve yiyecekleri sipariş edebilecekler.

Yeşil liste ülkeleri:

Yeşil listedeki bir ülkeden seyahat eden öğrencilerin İngiltere’ye varışta kendilerini karantinaya almaları gerekmemektedir. Ancak, seyahat etmeden önce öğrenciler:

 • Covid-19 testi yaptırmalı
 • İngiltere'ye vardıktan 2 gün sonra yapılacak bir Covid testi için rezervasyon yaptırmalı ve test ödemesini gerçekleştirmelidir.

Yeşil listede hangi ülkelerin olduğu ve test için nasıl rezervasyon yaptırılacağı ile ilgili bilgileri Yeşil Liste Ülkeleri ve Test Rezervasyonu linkinden inceleyebilirsiniz.

Hükümet rehberliği doğrultusunda Birleşik Krallık'a varışta yaptırılması gereken herhangi bir Covid testinin 210 £'a kadar olan maliyeti Üniversite tarafından karşılayacaktır. Maliyetin geri ödenmesi için Brunel University London kampüsüne varışta öğrencilerin çevrim içi bir form doldurmaları istenecektir.

Covid-19 aşısı:

Birleşik Krallık'ta 18 yaş ve üzerindeki herkese, Covid-19 aşısı ücretsiz olarak yapılabilmektedir. Birleşik Krallık'ta yerel bir pratisyen hekime kaydolduktan sonra, gerekirse birinci ve ikinci doz Covid-19 aşısı için rezervasyon yaptırılabilmektedir. Aşı işlemi hakkındaki detaylı bilgiye NHS Aşısı Sıkça Sorulan Sorular linkinden ulaşabilirsiniz.

University of Sussex

University of Sussex, 2021'de Birleşik Krallık dışındaki ülkelerden gelen uluslararası öğrenciler için bir destek paketini onayladığını açıkladı.

2021'de kırmızı listedeki ülkelerden seyahat edecek öğrenciler için University of Sussex, karantina otel konaklamasına ait tam maliyeti (1750 £'a kadar) öğrencilere geri ödeyecek.

2021'de sarı listedeki ülkelerden seyahat edecek öğrenciler için ise University of Sussex, aşağıdaki paketi sunacak:

 • Üniversite yurduna konaklama rezervasyonu yapan öğrenciler 23 Ağustos ile 10 Eylül tarihleri ​​arasında erken gelebilecek ve 10 günlük karantina süresi boyunca herhangi bir konaklama ücreti ödemeyeceklerdir.
 • Hangi tarihte olursa olsun gelen tüm öğrenciler ikamet edecekleri adreste karantinaya alınacaktır.
 • Öğrenciler, bir PCR Testi ve Test to Release ücretini £50'a kadar Üniversiteden alabilecekler.
 • Karantinadaki öğrenciler karantina geri ödemesi almaya hak kazanacaklardır (üniversite yurdunda konaklama için 36 £ ve özel yurt konaklaması için 60 £).

Kırmızı liste ülkelerindeki uluslararası öğrencilere karantina desteği:

2021'de kırmızı liste ülkelerinden İngiltere’ye seyahat ededek öğrenciler için University of Sussex, karantina oteli konaklamasının tam maliyetini (1750 £ 'a kadar) öğrencilere geri ödeyecek.

Sarı liste ülkelerindeki uluslararası öğrencilere karantina desteği:

Üniversite yurdunda konaklama rezervasyonu yapan öğrenciler yurda 23 Ağustos - 10 Eylül tarihleri arasında erken gelebilir ve bu 10 günlük karantina süresi boyunca yurt odalarında ödeme yapmadan kalabilirler.

Hangi tarihte olursa olsun gelen tüm öğrenciler ikamet edecekleri adreste karantinaya alınacaktır.

Öğrenciler, bir PCR testi ve Test to Release’nin ücreti olarak 50 £'a kadar Üniversiteden geri ödeme alabileceklerdir.

Karantinadaki öğrenciler karantina geri ödemesi almaya hak kazanacaklardır (Üniversite yurdunda konaklama için 36 £ ve özel yurt konaklaması için 60 £).

University of Bristol

Öğrencilere karantina desteği

University of Bristol gerekli, durumlarda koronavirüs testi ve karantina masraflarını karşılama noktasında öğrencilere yardımcı olacağını açıkladı. Bu destek, 2021 akademik yılının başında Bristol'e gelecek olan tüm yeni ve eğitimine devam eden uluslararası öğrenciler için geçerlidir.

 • Yeşil listedeki bir ülkeden İngiltere’ye seyahat edecek öğrencilerin ihtiyacı olan test paketinin ücreti Üniversite tarafından karşılanacaktır.
 • Sarı listedeki bir ülkeden İngiltere’ye seyahat edecek öğrencilerin ihtiyacı olan test paketinin Üniversite tarafından karşılanacaktır. Ayrıca sarı listedeki bir ülkeden İngiltere’ye varan öğrenciler 10 günlük karantinaya tabi olacaktır. Karantina dönemi boyunca yemekler de dahil olmak üzere, bir "Test to Release" paketinin maliyeti de Üniversite tarafından karşılanacak ve öğrencilere temel ihtiyaçları sağlanacaktır.
 • Kırmızı listedeki bir ülkeden İngiltere’ye seyahat edecek öğrencilerin Birleşik Krallık Hükümeti tarafından onaylı karantina otelinde 10 gün geçirmeleri gerekecektir. Bu otel konaklamasının maliyeti (şu anda 1.750 £) de öğrencilere Üniversite tarafından geri ödenecektir.

University of Glasgow

Kırmızı listedeki ülkeler için düzenlemeler:

University of Glasgow, karantina düzenlemeleriyle ilgili son bir güncellemeyi Haziran ayında paylaştı. University of Glasgow, kırmızı listedeki ülkelerden Birleşik Krallık’a eğitimleri kapsamında gelecek öğrenciler için 1.750 £ karantina masraflarını karşılayacağını duyurdu.

Üniversite, aşağıdaki durumlarda öğrenciler için karantina masraflarını karşılayacaktır:

 • 15 Haziran ve sonrasında kırmızı listedeki bir ülkede ikamet eden öğrenciler
 • Hükümet yönergelerine uygun olarak karantinayla yönetilen bir otelde karantina süreci geçirecek öğrenciler

1750 £ karantina masraflarının geri ödemesi öğrencilerin University of Glasgow öğrenci hesaplarına yatırılacak ve bununla ilgili ayrıntılı bilgi öğrencilerle paylaşılıyor olacak.

Öğrencilerin ayrıca karantina ve testlerle ilgili tüm ilgili UKVI yönergelerine ve düzenlemelerine uymaları gerekecektir. Hükümetin seyahat ve karantina düzenlemeleri hakkındaki bilgilere  Seyahat ve Karantina Düzenlemeleri linkinden ulaşabilirsiniz.

Sarı listedeki ülkeler için düzenlemeler:

Birleşik Krallık’a varıştan önceki 10 gün içinde sarı listedeki bir ülke veya bölgede bulunmuş olan öğrencilerin aşağıdaki işlemleri seyahatleri öncesi gerçekleştirmeleri gerekmektedir:

 • Covid-19 testi yaptırma
 • Birleşik Krallık’a varışın ardından 2. ve 8. günde yapılacak Covid-19 seyahat testleri için rezervasyon ve ödeme yapma
 • Passenger locator formu doldurma

Önemli güncellemeleri İskoçya Hükümeti Web Sitesinden takip edebilirsiniz.

Sarı listedeki bir ülkeden Birleşik Krallık'a varan öğrencilerin yapmaları gerekenler aşağıda belirtilmektedir:

 • Öğrenci yurdunda 10 gün karantina sürecini geçirme
 • 2. günde ve 8. günde Covid-19 testi yaptırma

Sarı listedeki ülkelerden gelen ve University of Glasgow yurtlarında kalan öğrenciler, 10 Eylül'deki konaklama sözleşmesi başlangıç ​​tarihinden 10 gün öncesine kadar hiçbir ek konaklama ücreti ödemeden yurtlarında konaklayabileceklerdir.

Uluslararası öğrenciler:

İskoçya Hükümeti, uluslararası öğrencilerin önümüzdeki akademik yıl (2021/22) için ulusal koronavirüs (COVID-19) aşı programına dahil edildiğini duyurdu.

Birleşik Krallık'ta yaşayan ve bir Pratisyen Doktora (GP) kayıtlı uluslararası öğrenciler sağlık hizmetlerine erişebilir. Buna Covid-19 aşılarına erişim de dahildir.

Birleşik Krallık'a vardıktan sonra öğrenciler mümkün olan en kısa sürede yerel bir Pratisyen Doktora kaydolmalıdır.

Queen Mary University of London

Kırmızı liste ülkelerinden gelen öğrenciler için destekler:

Kırmızı listedeki ülkelerden İngiltere’ye gelecek öğrenciler 10 gün boyunca bir otelde karantinaya tabi olmaktadır. Bu karantina süresinin, 10 tam günlük karantina, yemek ve bireylerin karantinalarının 2. ve 8. günlerinde öğrencilerin kendi kendilerine uyguladıkları iki PCR testini içeren 1.750 £ maliyeti bulunmaktadır.

Kırmızı liste ülkelerden İngiltere’ye gelecek ve Queen Mary University of London’daki eğitimine başlayacak öğrencilere yardımcı olmak için Üniversite karantina maliyetinin bir kısmını öğrencilere geri ödeyecek. Geri ödeme, öğrenciler eğitim programlarına kayıt olduklarında onların öğrenim ücretlerinden karantina maliyetinin %50'si (875 £) düşülerek uygulanacaktır. Bu sürecin nasıl işleyeceğine ilişkin ayrıntılı bilgi https://www.qmul.ac.uk/newstudents/international-students/ web sitesinde yayınlanacak, ön kayıt ve kayıt dönemine doğru eğitimine başlayacak olan öğrencilere gönderilecektir.

Bu destek, 21 Haziran 2021'den itibaren Birleşik Krallık'a giren kendi imkanlarıyla öğrenim görecek yeni ve mevcut öğrenciler için geçerlidir.

Queen Mary University of London, otel karantina dönemine ait (1750 £) maliyetin %50'sini (875 £) eğitim ücretinden düşecektir.

875 £, öğrencinin 2021/22 akademik yılı için öğrenim ücreti faturasından düşülecektir. Eylül başlangıç ​​faturalarının çoğu öğrenci İngiltere'ye gelmeden önce düzenlenmesi nedeniyle, öğrencilerin 31 Ocak 2022'ye kadar yaptıkları ikinci ödemeden düşülmesi muhtemeldir.

Bir öğrencinin ücretini tek seferde ödemek istemesi durumunda, Üniversitenin Harç Ofisi tarafından Güz Döneminde geri ödeme yapılır. Bu geri ödemenin talep edilmesine ilişkin daha bilgi, Ağustos 2021'de yayınlanacaktır.

Öğrencilerden, para iadesi alabilmek için Birleşik Krallık'a (damgalı vize) ve karantinaya (rezervasyon makbuzu) giriş yaptıklarına dair kanıt sunmaları istenecektir. Kanıtların nasıl sağlanacağı konusunda daha detaylı bilgi Ağustos 2021'de yayınlanacaktır.

Bir öğrencinin Queen Mary University of London'daki son eğitim yılında olması ve 21 Haziran 2021'den beri Birleşik Krallık'a girmesi durumunda, Harç Ofisi tarafından 875 £ tutarında bir geri ödeme yapılacaktır. Bu geri ödemenin talep edilmesine ilişkin daha detaylı bilgi, Ağustos 2021'de yayınlanacaktır.

Sarı liste ülkelerinden gelen öğrenciler için destekler:

Amber listesindeki ülkelerden gelen ve Queen Mary University of London yurtlarında konaklayacak öğrencilere, karantina süreleri boyunca gıda paketleri ve diğer temel ihtiyaçlar gibi destek paketleri sağlanacaktır.

Uluslararası öğrenci aşılamaları:

NHS (National Health Service) İngiltere, uluslararası öğrencilerin İngiltere'ye vardıklarında aşı için uygun olacaklarını duyurdu. İlk dozlarını Birleşik Krallık'a gitmeden önce almış olan öğrenciler, geldiklerinde ikinci dozlarını alabilirler. Öğrenci Sağlığı sayfasında bu konudaki diğer detaylara ulaşabilirsiniz.

Cardiff University

Covid-19 salgını dünyanın her yerinde günlük yaşamı etkilemeye devam etse de, Cardiff University öğrencilerin Üniversiteye güvenli bir şekilde gelişlerini desteklemek ve unutulmayacak bir öğrenci deneyimi yaşamalarını sağlamak için ellerinden gelen her şeyi yapma konusunda istekli bir yapıya sahiptir.

Kırmızı, sarı ve yeşil listedeki ülkelerden gelen öğrencilere destek:

Cardiff University, Birleşik Krallık'a vardıklarında karantina ve/veya koronavirüs testinin gerekli olduğu kırmızı ve sarı liste ülkelerinden seyahat edecek öğrencilerin masraflarını karşılamaya yardımcı olacak.

Kırmızı listedeki bir ülkeden gelen öğrenciler için, 10 günlük bir otel karantina süresi gerekiyorsa, Üniversite öğrencilere otelde kalma maliyetini (şu anda 1.750 £) geri ödeyecektir.

Sarı listedeki bir ülkeden Birleşik Krallık’a gelen öğrenciler, Birleşik Krallık'a varışlarının 2. ve 8. günlerinde yapılması gereken Covid-19 seyahat testleri (210 £ değerine kadar) için ödenmesi gereken ücretleri Üniversite öğrencilere geri ödeyecektir. Sarı liste öğrencilere karantina süresi boyunca size destek sağlanacaktır.

Yeşil liste ülkelerinden gelen öğrenciler için gerekli olan Covid-19 testlerinin masrafları da Üniversite tarafından karşılanacaktır.

Bu destek, hem 2021 akademik yılında eğitimine yeni başlayacak olan hem de mevcut eğitimine devam edecek uluslararası öğrencilere Cardiff'e seyahatleri kapsamında sunulmaktadır.

Maliyetlerin nasıl geri ödeneceği ve diğer şartlar ve koşullar hakkında daha fazla bilgi önümüzdeki haftalarda açıklanacaktır.

Başarılı aşılama süreci:

Birleşik Krallık'ın başarılı aşılama programı ile Cardiff University’nin bulunduğu ülke olan Galler, dünyanın en yüksek aşılı nüfusa sahip ülkesi olarak öne çıkıyor.

Birleşik Krallık Hükümeti, 2021 Sonbaharında Cardiff'e gelecek tüm uluslararası öğrencilerin, Birleşik Krallık nüfusunun geri kalanı gibi aşılara erişimi olacağını onayladı. Öğrenci ihtiyaçlarının aşılamanın bir parçası olarak değerlendirilmesini sağlamak adına Cardiff University Galler Halk Sağlığı ile yakın bir şekilde çalışmaktadır.

Kampüse Geç Varış:

Bazı öğrencilerin, 2021/22 akademik yılının başlangıcında, koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle Cardiff'e seyahatlerinde gecikmeler yaşayabilecektir ve bu nedenle Üniversite gecikmelerle karşılaşan öğrencilere mümkün olduğunca destek sağlayacaktır.

Program başlangıcı için Cardiff'e gelemeyen öğrencilerin, kampüste eğitim sürecine katılmadan önce, dönemin ilk dört haftasında çevrim içi eğitim almalarına izin verilecektir. Bu süre boyunca çevrim içi eğitim alacak öğrenciler, bazı yüz yüze oturumları kaçırmak durumunda kalabilecek ve tüm çalışma materyalleri çevrim içi olarak mevcut olmayabilecek. Bu nedenle, mümkün olan en kısa sürede öğrencilerin Cardiff University kampüsünde olmaları önerilmektedir.

Londra'dan Cardiff'e seyahat desteği:

Heathrow Havaalanı’ndan Cardiff'e bir otobüsle seyahat hizmeti, öğrenimine yeni başlayacak uluslararası öğrenciler için 2021 yılı kapsamında faaliyete geçecek. Bu hizmetin ayrıntıları yaz aylarında eğitimine başlayacak öğrencilere bildirilecektir.

Üniversite içi test hizmeti:

Cardiff University, kampüsteki tüm öğrenci ve akademik personele ücretsiz koronavirüs test hizmeti sunmaya devam etmektedir. Herhangi bir Covid-19 semptomu bulunmayan öğrenci ve akademisyenler de test yaptırmak için bu hizmeti kullanabilmektedir.

Oxford Brookes University

İngiltere’ye Seyahat

Üniversitedeki akademik öğrenimine başlayacak ve bu kapsamda İngiltere’ye seyahat ederek otel karantina masraflarını ödemesi gereken öğrencilere destek olmak amacıyla Oxford Brookes University, öğrencilere 1.750 £'a kadar otel karantinası geri ödemesini eğitim ücreti indirimi şeklinde sağlayacağını duyurdu. Bu indirim, eğitim ücretlerinin ikinci döneminden itibaren uygulanacaktır. Sağlanacak desteğin şartları ve koşullarını Karantina Desteği ile ilgili Şartlar ve Koşullar linkinden inceleyebilirsiniz.

Önemli bilgiler:

İngiltere'ye Ortak Seyahat Bölgesi dışından (İrlanda, Kanal Adaları veya Man Adası) giriş yapan herkesin yasal olarak bir kalkış öncesi testi tamamlaması, bir passenger locator form doldurması ve seyahat testleri için rezervasyon yaptırması gerekecektir.

Yeşil listedeki bir ülkeden İngiltere’ye gelen öğrenciler varışta karantinaya tabi olacak ve seyahat testi paketi 2. ve 8. günler yerine yalnızca 2. günde bir test içerecek.

Sarı listedeki bir ülkeden İngiltere’ye gelen öğrencilerin Üniversiteye ait veya Üniversite dışında konaklayacakları yerde karantinaya alınması gerekecek ve seyahat testi paketi hem 2. hem de 8. günlerde uygulanmak üzere iki ayrı testi içerecek.

Kırmızı listedeki bir ülkeden İngiltere’ye gelen öğrencilerin, hükümet onaylı bir karantina otelinde karantina sürecine dahil olmaları gerekecek ve seyahat testi paketi hem 2. hem de 8. günlerde uygulanmak üzere iki ayrı testi içerecek.

Çoğu personel ve öğrencinin, kırmızı listede yer alan bir ülkeden İngiltere’ye seyahat etseler dahi İngiltere'ye giriş yapmalarına izin verilir.

Sarı veya kırmızı listeden seyahat eden öğrencilerin 10 günlük karantina sürecine dahil olmaları gerekmektedir.

Kırmızı listede yer alan bir ülkeden İngiltere’ye seyahat eden öğrencilerin karantina sürecini hükümet tarafından tahsis edilen ve 1.750 £ tutarında bir karantina otelinde geçirmeleri gerekmektedir.

Birleşik Krallık Hükümeti’nin hazırlamış olduğu önergesi doğrultusunda, Covid-19 salgını sırasında Birleşik Krallık'a seyahat etmeyle ilgili bilgiler Üniversite tarafından sürekli olarak güncellenmektedir. İngiltere'ye giriş için kırmızı, sarı ve yeşil liste kurallarını ve bunun öğrenciler için ne anlama geldiği gibi bilgilere Birleşik Krallık'a Seyahat sayfasını ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

University of Bath

Öğrenciler için destek

University of Bath, karantina ve test gerektiren kırmızı, sarı ve yeşil liste ülkelerinden Bath'a seyahat edecek öğrencilerin masrafları karşılamalarına yardımcı olacak.

Yeşil listedeki bir ülkeden gelen öğrenciler için varışta gerekli olan test paketinin maliyeti karşılanıyor olacak.

Bir sarı liste ülkesinden gelen öğrenciler için:

Varışta ihtiyaç duyulan test paketinin maliyeti karşılanacak

Üniversite yurtlarında kalacak öğrenciler, üniversite yurtlarında ücretsiz olarak karantina sürecini geçirebilirler. Test to Release paketinin maliyeti de Üniversite tarafından karşılanacak ve karantina süresi boyunca yemekler de dahil olmak üzere temel ihtiyaçlar öğrencilere sağlanıyor olacak.

Özel yurt veya kampüs dışı diğer konaklamalarda kalacak öğrenciler karantina sürecini kalacakları yerde geçirebilirler veya dilerlerse Üniversite konaklamalarında destekli karantina odası rezervasyonu yapabilirler. Bu konaklama ücretsiz olacaktır. Test to Release paketinin maliyeti de Üniversite tarafından karşılanacak ve karantina süresi boyunca yemekler de dahil olmak üzere temel ihtiyaçlar öğrencilere sağlanıyor olacak.

Kırmızı listedeki bir ülkeden İngiltere’ye gelecek öğrenciler için hükümet onaylı 10 günlük karantina otelinde konaklama masrafı (şu anda 1.750 £) için de Üniversite öğrencilere geri ödeme desteği sağlayacak. Geri ödeme alabilmek için, Birleşik Krallık Hükümeti onaylı karantina oteli rezervasyonu hakkında Üniversiteye önceden bildirimde bulunulması ve ödeme ile ilgili bir makbuz alınması gerekecektir.

Öğrenciyle seyahat edebilecek eş veya aile için herhangi bir karantina ve test paketi masrafı karşılanamamaktadır.

Karantina konaklama yeri için rezervasyon süreci veya karantina otel konaklaması için geri ödeme talebinde nasıl bulunulacağı ile ilgili daha fazla ayrıntı önümüzdeki birkaç hafta içerisinde eğitimine başlayacak öğrencilerle paylaşılacaktır.

Aşılama:

Tüm öğrenciler Covid-19 aşısı almaya hak kazanabilmektedir. Her iki dozu yaptırmamış olan öğrenciler, Bath'da aşılarını nasıl yaptırabilecekleri konusunda daha fazla bilgiye Bath’ta Aşılama linkini ziyaret ederek ulaşabilirler.

2021-22 eğitim öğretim yılı planları:

Önümüzdeki akademik yıl için planlarımızla ilgili en son bilgiler için 2021-22 Akademik Yılı Planları web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Bazı öğrencilerin dönem başında Birleşik Krallık'a zamanında varamayacak olmaları ihtimali bulunmaktadır. Bu durumla karşılaşan öğrencilerin eğitimlerine uzaktan başlamaları için University of Bath en iyi şekilde öğrencilere destek olacak, ancak en kısa sürede Bath'a varmak için öğrencilerin planlamalarını yapmaları önerilmektedir.

Kampüste Covid testi:

Karantina süreci tamamlandıktan sonra, kampüsteki akademik personel ve öğrenciler düzenli olarak Covid testi yaptırmaya teşvik edilecektir.

Karantina konaklama rezervasyonu ve havaalanından Bath'a ulaşım hakkında daha ayrıntı için eğitimine yakın zamanda başlayacak öğrenciler ile iletişime geçilecektir.

Loughborough University

Loughborough University, kırmızı listede bulunan ülkelerden lisans, yüksek lisans veya doktora eğitimine başlamak için İngiltere’ye gelecek öğrenciler için otel karantinasının tam maliyetini 1.750 £ değerinde olmak üzere geri ödeyeceğini duyurdu. Bu destek, bu yıl Üniversitedeki eğitimine başlamak isteyen ve bu kapsamda Üniversiteye varış sürecinin bir parçası olan otel karantinasına dahil olması gereken öğrencilere güvence ve destek sağlaması bekleniyor.

Üniversite sarı ve yeşil listeden gelecek öğrencilere de aşağıdaki destekleri sağlayacak:

 • Üniversiteye ait yurtlara gelen öğrenciler için indirimli karantina. Bu konudaki detaylar için Öğrenci Konaklama Merkezine ulaşabilirsiniz.
 • Öğrencilerin kampüs yurdundaki karantinaları sırasında 2. ve 8. günler için indirimli COVID-19 testleri sunulacaktır. Loughborough ayrıca Üniversitede konaklayan öğrenciler için karantinanın 5. gününde bir adet ücretsiz test ve Test to Realease Covid-19 testi sağlayacaktır. Negatif bir test sonucu, öğrencilerin karantina sürelerini bu noktada tamamlamalarına imkan sağlayacaktır.
 • Yeni akademik yılın başında uluslararası öğrenciler için Londra Heathrow Havalimanı'ndan Loughborough Kampüsü’ne ulaşım sağlamak için ücretsiz otobüs servisi sunulacaktır. Öğrenciler havalimanı karşılama servisi linkinden rezervasyonlarını gerçekleştirebilmektedir.

Newcastle University

Birleşik Krallık kırmızı listesindeki ülkelerden gelen öğrenciler, hükümet tarafından belirlenen otel konaklamalarında karantinaya alınmaktadır. Newcastle University, aşağıdaki şartlardan birini karşılayan öğrenciler için zorunlu otel karantinasında kalmanın maliyetini 1.750 £'a kadar geri ödeyeceğini açıkladı:

 • Eylül 2021’de akademik yılın başlaması için kırmızı listedeki bir ülkede bulunan ev adresinden ilk kez Newcastle'a seyahat eden yeni uluslararası öğrenciler
 • 18 Haziran'dan sonra Newcastle'dan kendi ülkelerine dönmek için seyahat etmemiş olmaları koşuluyla, Eylül 2021’de akademik yılın başlangıcı için kırmızı listedeki bir ülkede bulunan ev adresinden Newcastle'a gelen mevcut uluslararası öğrenciler

Karantina oteli rezervasyonuyla ilgili tüm bilgi ve makbuzların saklanması gerekmektedir. Geri ödemenin nasıl yapılacağına ilişkin ayrıntılar, öğrenciler ile önümüzdeki süreçte paylaşılacaktır.

Aşağıdakiler bu desteği kapsamamaktadır:

 • Öğrenciyle seyahat edecek bir kişi varsa onun karantina masrafları
 • Exchange dahil olmak üzere non-degree programındaki ile apprenticeship ve CPD programlarında yer alan öğrenciler

İzlenen bu sürecin 30 Haziran 2021'de yayınlanan kırmızı listeye dayanmaktadır ve Birleşik Krallık Hükümeti’nin seyahat süreci politikası ve maliyetleriyle ilgili güncellemelerin olması ve otel karantinasına alternatiflerin mevcut olması durumunda değişebileceğinin dikkate alınması gerekmektedir.

Sarı listedeki bir ülkeden gelen öğrenciler, 10 gün boyunca kendi konaklama yerlerinde karantinaya alınmaktadır.

Üniversite konaklamaları, sarı listedeki ülkelerden gelen uluslararası öğrenciler için 6 Eylül 2021'den itibaren açılacaktır. Buna nasıl erişileceğiyle ilgili ayrıntılar, öğrenciler ile ilerleyen süreçte paylaşılacaktır. Bu, öğrencilerin dönem başlamadan önce herhangi bir karantina sürecini tamamlayabilecekleri anlamına gelmektedir. Öğrenciler Birleşik Krallık’a erken gelememeleri durumunda, karantina tamamlayana kadar eğitim süreçlerini etkili bir şekilde geçirebilmeleri için Üniversite öğrencilere destek olmayı amaçlamaktadır.

Seyahat testleri için öğrencilerin Birleşik Krallık’a gelmeden önce rezervasyon yaptırmaları ve ödeme yapmaları gerekmektedir.

Newcastle'a seyahat hakkında detayları ve mevcut gereksinimleri Birleşik Krallık'a Seyahat - Adım Adım Süreçler Kılavuzu üzerinden inceleyebilirsiniz.

University of Essex

University of Essex'ten Karantina Desteği

University of Essex, 2021-22 akademik yılı için öğrencilerin İngiltere'ye gelişlerini desteklemek amacıyla oluşturulan yeni düzenlemeleri duyurdu.

2021 Sonbaharında eğitimlerine başlamaları için kampüse gelecek öğrenciler için destek sağlanacak. Buna, hükümet onaylı otellerde karantinaya tabi olan öğrencilerin ek masraflarıyla ilgili destek de dahildir.

Bunun da ötesinde, uluslararası öğrencilerin 2021 Sonbaharında eğitimlerine başlamak için İngiltere'ye geldiklerinde, henüz aşılanmamışlarsa ücretsiz bir koronavirüs aşısı olabilmektedirler. Kayıt işlemlerinin bir parçası olarak öğrencilere bu konuda bilgi verilecektir.

Kırmızı liste ülkelerindeki öğrenciler için düzenlemeler:

Buradaki bilgiler, Birleşik Krallık Hükümeti’nin rehberliğine dayanmaktadır ve bu nedenle değişiklikler yapıldıkça güncellenebilmektedir.

Mevcut Birleşik Krallık karantina şartları, kırmızı liste ülkelerinden gelen öğrencilerin 10 gün otel karantinasına tabi olmaları yönündedir.

Kırmızı listeden gelecek öğrenciler için sunulacak destekler:

University of Essex, kırmızı listedeki ülkelerden Birleşik Krallık’a 2021-2022 akademik yılı için gelecek ve hükümet tarafından onaylanmış karantina otelinde kalması gerekecek öğrencilere üniversite kayıt işlemlerinin ardından bu ücreti geri ödeyecektir. Bu ücretin geri ödenme süreciyle ilgili detaylar Üniversite tarafından yakında sunulacaktır. Güncellemeleri https://www.essex.ac.uk/student/covid-19/important-travel-information--student linkinden takip edebilirsiniz.

Pre-sessional programındaki öğrenciler için sunulacak destekler:

Birleşik Krallık'a 3 Eylül 2021’den önce gelmesi gereken öğrencilerin karantina tedbirleri kapsamında hükümet tarafından onaylanmış bir otelde kalmaları gerekecektir.

Pre-sessional İngilizce hazırlık eğitiminin ardından öğrenciler akademik eğitim programlarına başladıktan sonra, hükümet tarafından onaylanan karantina oteli hizmetinin ücreti öğrencilere geri ödenecektir. Bu ücretin geri ödenme süreciyle ilgili detaylar Üniversite tarafından yakında sunulacaktır. Güncellemeleri https://www.essex.ac.uk/student/covid-19/important-travel-information--student linkinden takip edebilirsiniz.

Sarı listeden gelecek öğrenciler için sunulacak destekler:

Özel kiralık konaklamadaki öğrenciler: 2021-22 akademik yılı için University of Essex bünyesindeki konaklamalar için kabulü ve rezervasyonu bulunmayan öğrenciler, özel kiralık konaklama yerlerinde karantina sürecini geçirebileceklerdir. Kira başlangıcından daha erken bir varış tarihi talep etmek isteyen öğrencilerin doğrudan ev sahibiyle iletişime geçmeleri gerekecektir.

Üniversite konaklamasındaki öğrenciler: 2021-22 akademik yılı için University of Essex bünyesindeki konaklama seçeneklerinden birine kabulü bulunan ve bu konaklama seçeneğine yerleşecek öğrenciler, karantina sürecini de kampüs konaklamasında geçirebilecektir. Mevcut Birleşik Krallık karantina tedbirleri, sarı listedeki ülkelerden gelen öğrencilerin 10 gün karantinaya tabi olmalarını gerektirmektedir.

Üniversite konaklamalarında karantina desteği:

Öğrenciler üniversite konaklaması karantina desteği kapsamında ücretsiz mutfak paketi, yatak takımı, yemek paketi ve temizlik paketi alacaklardır. Çamaşırhane hizmeti de ayrıca verilecektir. Colchester Kampüsü'ndeki dairelere Tesco teslimatlarını (ayrıntılar onaylanacak) ve Sainsbury'nin Southend Kampüsü'ndeki daireye teslimatları kolaylaştırmak için destek sağlanacaktır.

Birçok restoran ve yemek mekanı da Uber Eats, Just Eats ve Deliveroo gibi uygulamalar aracılığıyla Üniversiteye paket servisler sunmaktadır.

Üniversiteye teslim ettiğiniz her türlü posta/koli, daire kapısına teslim edilecektir.

Öğrenci Refahı ve Kapsayıcılık Hizmeti, öğrencilerin University of Essex'teki eğitim süreçleri boyunca sağlıklarını ve refahlarını desteklemektedir. Bu hizmetin bir parçası olan yetkililerden biri, karantina dönemi boyunca, öğrencilerin ihtiyacınız olan desteği aldığından emin olmak için üniversite e-mail adresi aracılığıyla öğrenciyle iletişime geçmektedir. Yetkililer ayrıca hafta içi tüm kampüslerde kişisel, refah, duygusal/ruhsal sağlık sorunları gibi alanlarda tavsiye ve destekler de sağlayabilmektedir. Online toplantı rezervasyonu yapmak veya Sağlık desteği ekibinden yetkiliyle görüşmek isteyen öğrenciler, bunu randevu talep formu aracılığıyla gerçekleştirebilmektedir.

Üniversitenin Residence Life ekibi, kampüs içinde ve dışında yaşayan öğrenciler için öğrencilerin diğer yeni öğrencilerle tanışmaları ve yeni bağlantılar kurabilmeleri için çok sayıda sosyal aktiviteye ev sahipliği yapmaktadır.

Öğrenci Birliği (Student Union) ayrıca çok çeşitli sanal ve yüz yüze etkinlikler düzenleyecek; detaylar yeni akademik yılın başlamasına yakın bir zamanda duyurulacaktır.

Buna ek olarak, öğrencilerin University of Essex'te geçirecekleri zamana hazırlanmalarına yardımcı olacak pek çok çevrim içi aktivite de sunulacaktır.

University of York

University of York, üniversiteye ilk kez gelecek uluslararası öğrencilere yönelik mali destek paketini güncelledi.

Uluslararası öğrencilerin rezervasyon yaptırmaları gereken test veya karantina paketi, yeşil, sarı veya kırmızı listeli bir ülkeden gelme durumlarına bağlıdır. Bununla ilgili ayrıntılar, İngiltere'ye giriş şartlarıyla ilgili web sayfasından bulunabilir.

University of York, uluslararası öğrencilere aşağıdakilerden biri ile ilgili geri ödeme desteğinde bulunacaktır:

 • Seyahat Test Paketi (değişken ücret, tipik olarak 210 £, yalnızca yeşil ve sarı listedeki ülkelerden İngiltere’ye varışlar)

Seyahat Test Paketini almak için çeşitli sağlayıcılar kullanılabilmektedir ve paketin maliyetleri değişkendir. Üniversite Seyahat Test Paketini 210 £ değerine kadar iade edecek, bu nedenle öğrencilerin test paketi sağlayıcılarını dikkatli seçmeleri gerekmektedir. Daha pahalı bir Seyahat Test Paketi seçilmesi durumunda, 210 £ üzerindeki ücret miktarı iade edilmeyecektir. Sarı listeden gelen öğrencilerin karantinanın 2. ve 8. günlerinde alınacak iki test paketi için rezervasyon yaptırmaları gerekirken, yeşil listede yer alan bir ülkeden İngiltere’ye gelen öğrencilerin yalnızca Birleşik Krallık'a varışlarının 2. gününde veya öncesinde alınan bir test için rezervasyon yaptırmaları gerekmektedir.

 • Test to Release testi (değişken ücret, tipik olarak 80-150 £, yalnızca sarı listedeki ülkelerden varışlar için ve isteğe bağlı)
 • Karantina otel konaklaması (1.750 £ + herhangi bir ek gün, yalnızca kırmızı listedeki ülkelerden varışlar)

Karantina otel konaklaması, yalnızca kırmızı listedeki bir ülkeden seyahat eden öğrenciler için gereklidir. Herhangi bir eş, çocuk veya diğer kişiler için değil, yalnızca öğrenci için karantina otel konaklamasının maliyeti geri ödenecektir. Testi pozitif çıkan öğrencilere ek günler için de ücret geri ödenecektir.

Önemli Not: Yalnızca Birleşik Krallık'a gelen ve 2021/22 akademik yılında University of York'a ilk kez seyahat eden öğrenciler para iadesi almaya hak kazanmaktadır. Bu yılın başlarında York'a gelen ve ardından Birleşik Krallık'tan ayrılarak (örneğin tatil için) geri dönüş yapacak öğrenciler herhangi bir geri ödeme için uygun değildir.

Geri ödeme koşulları, geri ödeme talebinin nasıl yapılması gerektiği gibi bilgilere ve süreç boyunca yapılacak güncellemelere https://coronavirus.york.ac.uk/for-students/self-isolation-guidance linkinden ulaşabilirsiniz.

University of Kent

Karantina Destek Paketi

University of Kent, 2021 Sonbaharında Üniversitedeki eğitimine başlayacak olan uluslararası öğrenciler için bir destek paketi sunacağını açıkladı. Kırmızı veya sarı listedeki bir ülkeden İngiltere’ye gelecek öğrenciler aşağıdaki şekilde desteklenecektir.

İngiltere'ye giriş için kırmızı, sarı ve yeşil liste kurallarıyla ilgili son güncellemelerin https://www.gov.uk/guidance/red-amber-and-green-list-rules-for-entering-england web sitesi üzerinden takip edilmesi gerekmektedir.

Sarı listedeki ülkelerden gelecek öğrenciler:

Sarı listedeki bir ülkeden seyahat edecek ve Üniversite yurdu için konaklama sözleşmesi bulunan öğrenciler, karantinalarını tamamlamak için 10 Eylül'den itibaren konaklayacakları yurda gelebilecek ve bunun için herhangi bir ekstra ücret ödemeleri gerekmeyecektir.

*Kısmen yemekli (part-catered) konaklamalarda öğrencilerin yemek ücretlerini karşılamak için küçük bir günlük ücret ödemeleri gerekecektir. Bu konuda daha fazla bilgiye konaklama web sayfasından ulaşabilirsiniz.

Kırmızı listedeki ülkelerden gelecek öğrenciler:

Eylül 2021'de eğitim programına başlayacak ve kırmızı listedeki bir ülkeden İngiltere’ye seyahat edecek öğrencilerin karantina masraflarını University of Kent 1.750 £’a kadar geri ödeyecektir.

Geri ödeme başvurusu, geri ödemenin alınabilmesi için gerekli şartlar gibi birçok konudaki diğer detay ve güncellemeleri  https://www.kent.ac.uk/international/quarantine-support linkinden takip edebilirsiniz.

Lancaster University

Lancaster seyahat ve test destek paketi:

Lancaster University’nin sağlayacağı yeni destek paketi, 2021'de İngiltere'ye Lancaster University’de okumak için seyahat edecek ve seyahat sırasında koronavirüs pandemisi ve kısıtlamaları nedeniyle ek ödemeler yapması gerekecek yeni ve mevcut öğrencilere yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Hangi destek mevcut?

Öğrencilerin kişisel koşullarına bağlı olarak, aşağıdaki öğelerin bazılarına veya tümüne erişim mümkün olacaktır.

Karantina otelinde kalış maliyetinin yarısı:

Öğrencilerin seyahatleri sırasındaki kısıtlamalar, Birleşik Krallık'a vardıklarında karantina sürecine dahil olmayı gerektiriyorsa, Lancaster University’deki programa başladıktan veya devam edildiği sırada maliyetin yarısı (şu anda 1.750 £ maksimum maliyetin 875 £'una kadar) iade edilecektir.

Kırmızı liste ülkelerinden seyahat edecekler için İngiltere seyahat testleri, hükümet tarafından yönetilen karantina oteli maliyetine dahildir.

Bir İngiltere koronavirüs PCR testinin maliyeti:

Yeşil veya sarı listedeki bir ülkeden seyahat eden öğrenciler, Birleşik Krallık'a varışlarından sonrası için bir Birleşik Krallık seyahat testi paketi rezerve etmeleri gerekecektir. Seyahat testi paketinin Birleşik Krallık Hükümeti’nin seyahat testi sağlayıcılarından birinden rezerve edilmesi gerekmektedir.

Seyahat edilen ülkenin sarı veya yeşil listede olup olmadığını ve ilgili test gerekliliğini kontrol etmek için Birleşik Krallık Hükümeti web sitesi ziyaret edilebilir. Bu linkte ayrıca, testlerin nasıl rezerve edilebileceğine ilişkin ayrıntılar da yer almaktadır.

Yeşil listedeki bir ülkeden seyahat eden öğrenciler, Birleşik Krallık seyahat testi paketi bir günlük iki testten oluşur. Yeşil listedeki ülkeler gelen öğrenciler için seyahat testi paketinin tam maliyeti öğrenciyer geri ödenecektir.

Sarı listedeki bir ülkeden Birleşik Krallık’a seyahat eden öğrenciler için Birleşik Krallık seyahat testi paketi iki günlük test ve sekiz günlük testten oluşmaktadır. Sarı liste ülkelerinden Birleşik Krallık’a gelecek öğrenciler için seyahat testi paketine ait maliyetin yarısını iade edilecektir.

Önemli notlar:

 • Birleşik Krallık’a uçuş nereden olursa olsun, uçuştan önceki 3 gün içinde yapılan negatif bir Covid-19 testinin kanıtı sunulmalıdır. Bu test, Birleşik Krallık Hükümeti tarafından belirtilen kural ve standartları karşılamalıdır. Kalkıştan önce yapılan testlerin maliyeti Seyahat ve Test Destek Paketine dahil değildir.
 • Birleşik Krallık seyahat testi paketi Birleşik Krallık'a geldikten sonra Birleşik Krallık Hükümeti’nin seyahat testi sağlayıcılarından biriyle rezerve edilmelidir.
 • Seyahat edilen veya aktarma yapılan ülke için yönergeler takip edilmelidir. Örneğin, yeşil listedeki bir ülkeden seyahat edilmesi durumunda ve sarı listede yer alan bir ülkede aktarmalı uçuş yapıldıysa, sarı liste yönlendirmeleri izlemelidir.

Welcome Week başlamadan önce iki haftalık ücretsiz konaklama:

Seyahat sırasında Birleşik Krallık Hükümeti rehberliği, öğrenciler Birleşik Krallık'a vardığında süreç karantinayı gerektiriyorsa, Welcome Week (4 Ekim 2021) başlamadan önce karantina süresini tamamlayabilmeleri için ya da kampüs, Lancaster ve yerel bölge hakkında bilgi sahibi olmak için erken gelmek isteyebilirler.

Kampüste konaklayacak öğrencilere, Welcome Week başlamadan, mevcut öğrencilere ise dönem başlamadan önce iki haftaya kadar ücretsiz konaklama sağlanacaktır. Üniversitenin konaklama ekibi konaklama rezervasyonu ile ilgili olarak öğrencilerle iletişime geçecek ve erken varış hakkında bilgi aktaracaklardır. Ekstra konaklama için öğrencilerden ücret alınmayacaktır.

Bu destek paketi, 2021/22 akademik yılı için kampüste Üniversite konaklama rezervasyonu yapan öğrenciler içindir ve konaklamalarını özel olarak rezerve edenler için geçerli değildir. Önümüzdeki yıl için özel konaklama rezervasyonu yaptırıldıysa ve erken gelmek isteniyorsa ev sahibiyle iletişime geçilmesi gerekecektir.

Manchester Havaalanı’ndan veya Lancaster tren istasyonundan kampüse ücretsiz ulaşım:

Lancaster University’e ücretsiz transfer ile Manchester Havaalanı ve Lancaster tren istasyonunda karşılama hizmeti verilecektir. Manchester Havalimanı, Lancaster’in bulunduğı bölgedeki en büyük uluslararası havalimanıdır.

Güvenliğiniz göz önünde bulundurularak, bu hizmet Birleşik Krallık hükümetinin seyahat için koronavirüs rehberliğine uygun olarak gerçekleştirilecek ve seyahat ettiğiniz ülkeye ve varışta kendi kendinizi tecrit etmenizin veya karantinaya almanız gerekip gerekmediğine bağlı olarak özel olarak tasarlanacaktır.

Geliş ve servis hizmeti hakkında detaylı bilgi zaman içinde öğrencilerle paylaşaktır ve bu hizmet için herhangi bir ücret talep edilmeyecektir.

Başka bir İngiltere havalimanına gelecek ve sarı veya yeşil bir ülkeden seyahat edecek öğrencilerin ücretsiz transfer hizmetinden yararlanabilmeleri için Manchester Havalimanına bağlantılı bir uçuş rezervasyonu yaptırmaları tavsiye edilmektedir.

Hizmetle ilgili ayrıntılar Geliş ve Servis Hizmeti web sayfasında bulunabilir.

Destek nasıl ve ne zaman ödenecek?

Bu destek paketinin bazı unsurları hizmet noktasında ücretsiz olarak teslim edilecekken, diğer unsurlar için kursa başladıktan veya devam edildiği süre içerisinde geri ödeme talebinde bulunulabilecektir. Bunlar şunları içerir:

 • Karantina otelinde kalış masrafının yarısı (875 £'a kadar)
 • Bir İngiltere koronavirüs PCR testinin maliyeti

Varış öncesi öğrencilere geri ödeme için nasıl başvuru yapacakları konusunda daha fazla bilgi gönderilecektir. Öğrenciler kampüse gelerek program ücretlerini ödedikten sonra geri ödeme talep edebileceklerdir. Ödenmesi gereken tutar banka hesabına yatırılacaktır. Yukarıdaki hizmetler için ödeme yapıldığını kanıtlayan tüm belgeleri (örn. makbuzlar, sertifikalar, rezervasyon onayı, banka hesap özetleri vb.) saklandığından emin olunmalıdır.

Önemli bilgi:

Lancaster University öğrencileri için seyahat ve test destek paketi mevcuttur. Öğrencilerle seyahat eden ve Lancaster Univerisity öğrencisi olmayan hiç kimse paket talebinde bulunamayacaktır.

Her öğrencinin paketi bir kez talep etmesine izin verilir.

Paket, 1 Temmuz 2021 ile 31 Ekim 2021 tarihleri ​​arasında İngiltere'ye gelen, 2021/22 akademik yılında Lancaster University İngiltere kampüsünde eğitim görecek ve programı Temmuz ve Ekim 2021 arasında başlayan veya devam eden öğrenciler için geçerlidir. Manchester Havaalanı ve Lancaster Tren İstasyonundan transfer, aşağıdaki tarihlerde yapılacaktır:

Pre-Sessional English Language Program (PELP) öğrencileri için 7-13 Temmuz 2021

Akademik Amaçlı İngilizce (EAP) öğrencileri için 23-29 Ağustos 2021

6 - 12 Eylül 2021 Başlangıçlı ​​öğrenciler için:

Lisans ve lisansüstü öğrenciler için 11 Eylül - 31 Ekim 2021

Bu destek paketi, normalde yurt dışında yaşayan ve Birleşik Krallık'a gelerek 2021 akademik yılı için programlarına başlayacak veya devam edecek öğrencilere yardımcı olmak amacıyla tasarlanmıştır.

University of Strathclyde

İskoçya Hükümeti, geçerli bir vizeye sahip tam zamanlı uluslararası öğrencilerin kırmızı listede yer alan bir ülkeden Birleşik Krallık'a seyahat etmelerine izin verildiğini, ancak varış noktasından itibaren 10 günlük bir süre boyunca zorunlu otel karantinası sürecine tabi olduklarını açıkladı. Bu süreçteki uluslararası öğrencilere destek ve güvence sağlamak amacıyla University of Strathclyde, Eylül 2021’de eğitimine başlayacak öğrenciler ile Eylül 2021 itibarıyla eğitimine devam edecek öğrencilerin zorunlu otel karantinası ücretini 1.750 £'a kadar karşılayacağını duyurdu.

Zorunlu otel konaklamasında karantina sürecine dahil olması gereken kırmızı liste ülkesinden gelen öğrenciler bu karantina destek paketine erişim sağlayabilecekler.

Geri ödeme süreciyle ilgili detaylı bilgi Üniversite tarafından öğrencilerle paylaşılacaktır. Üniversitenin öğrencileri süreç hakkında bilgilendirme sayfasından bu konuyla ilgili gelişme ve güncellemeleri takip edebilirsiniz.

University of Aberdeen

Üniversite hangi masrafları karşılayacak?

University of Aberdeen, kırmızı listedeki bir ülkeden (University of Aberdeen'in Birleşik Krallık kampüsünde eğitim almak için başvurunun yapıldığı sırada bulunulan ülke) kampüs içi öğrenimine katılmak için seyahat edecek yeni ve mevcut uluslararası öğrencilerin otel karantinası ücretini (1750 £’a kadar) karşılayacağını onayladı.

Geri ödeme nasıl alınacak?

Geri ödemeler, öğrencilerin Birleşik Krallık banka hesaplarına doğrudan ödeme ile yapılacaktır.

Birleşik Krallık banka hesabı bulunmayan öğrencilere geri ödeme nasıl yapılacaktır?

Geri ödemeyi almak için öğrencilerin Birleşik Krallık'ta bir banka hesabı oluşturmaları gerekmektedir. Online kaydın tamamlanmasının ardından, Birleşik Krallık banka hesabının açılması süreciyle ilgili Üniversite öğrencilere bir e-mail gönderilecektir. Üniversiteye geri ödeme talebi gönderilmeden önce banka hesabının aktif olduğundan emin olmak gerekmektedir.

University of Leicester

Karantina Desteği

University of Leicester, Eylül 2021’de sarı ve kırmızı listdeki ülkelerden gelecek öğrenciler için karantina desteği teklifini yakın zamanda onayladı ve bu desteğin ayrıntılarını paylaştı.

Sarı liste ülkeleri için, Üniversite yurdunda kalacak öğrenciler, hiçbir ek ücret ödemeden odalarına 10 gün kadar erken gidebilecekler ve ayrıca ilk birkaç gün için temel ihtiyaç malzemeleri ve yiyecekleri içeren bir destek paketi alabileceklerdir.

Kırmızı listedeki bir ülkeden Birleşik Krallık’a gelecek ve 10 gün boyunca otel karantinasında konaklaması gereken öğrencilere, eğitim programlarına kayıt olduklarında otel karantinası ücreti 1.750 £'a kadar geri ödenecektir.

Yeni dönemin ilk günü 27 Eylül 2021 Pazartesi günü başlayacağından dolayı, öğrencilerin bu tarihe kadar karantinalarını tamamlayacak şekilde planlamalarını yapmaları gerekmektedir.

Karantina desteğine ait ayrıntılar: https://le.ac.uk/coronavirus/information-for-applicants-and-future-students/international-applicants/arrival-and-quarantine 

Royal Holloway, University of London

2021/22 akademik yılında Royal Holloway, University of London’daki eğitimine başlamak için seyahat edecek uluslararası öğrencilere sunulacak destek hakkında detayları açıkladı. Bu kapsamda Üniversite, Birleşik Krallık Hükümeti'nin mevcut seyahat rehberliği doğrultusunda öğrencilerin eğitim programlarına başlaması için Birleşik Krallık'a vardıklarında geçerli olabilecek gereksinimlerin maliyetini maksimum düzeyde iade edeceğini duyurdu. Mevcut gereksinimler ve maksimum geri ödeme tutarları aşağıda özetlenmiştir.

Covid-19 testleri (150 £'a kadar):

Covid-19 test sağlayıcıları, Birleşik Krallık Hükümeti web sitesinde bulunan listeden seçilebilir. Maliyetler sağlayıcıya bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Royal Holloway, University of London Öğrencilerin ödemesi gereken Covid-19 testlerinin toplam maliyetini 150£'a kadar iade edecek. Maliyeti 150 £ 'dan fazla olan bir sağlayıcı seçilmesi durumunda, fazla olan kısım Üniversite tarafından karşılanmayacaktır. Yapılacak destek ve test süreçleriyle ilgili güncel gelişmeleri https://royalholloway.ac.uk/coronavirus-updates/coronavirus-applicant-faqs/ linkinden takip edebilirsiniz.

Karantina otel masrafları (1.500 £'a kadar):

Birleşik Krallık Hükümeti'nin belirlemiş olduğu kırmızı listedeki bir ülkeden seyahat eden öğrenciler, halihazırda Birleşik Krallık'a vardıklarında otel konaklamalarında 10 tam gün "hükümet tarafından onaylı karantina" süreci içerisinde yer almaları gerekmektedir. Birleşik Krallık hükümeti tarafından onaylı karantinanın maliyeti hükümet web sitesinde belirtilmektedir ve uygun öğrenciler için bu miktarın 1.500 £'una kadar geri ödeme yapılacaktır. Yapılacak destek ve otel karantinası konaklama süreciyle ilgili güncel gelişmeleri https://royalholloway.ac.uk/coronavirus-updates/coronavirus-applicant-faqs/ linkinden takip edebilirsiniz.

Bangor University

Bangor University, Eylül 2021'de eğitimlerine başlamak için kırmızı liste ülkelerinden Birleşik Krallık'a seyahat edecek ve otel karantinasının maliyetleriyle karşı karşıya kalacak öğrencileri desteklemek ve akademik yılın başında Birleşik Krallık'a seyahat etmelerini sağlamak için, otel karantinası ücretini 1750 £'a kadar geri ödeyeceğini duyurdu.

Geri ödeme, eğitim ücretinde indirim şeklinde uygulanacaktır.

Aşağıdaki kriterleri karşılayan öğrenciler geri ödemeden faydalanabilecektir:

 • Eylül 2021'de programlarına başlayacak yeni öğrenciler
 • Kendi imkanlarıyla eğitim alacak (bursu bulunmayan) öğrenciler
 • Kırmızı Listedeki bir ülkede ikamet eden öğrenciler
 • Kırmızı listedeki bir ülkeden Birleşik Krallık'a seyahat edecek olan öğrenciler
 • Vize başvurusu için gerekli CAS belgelerine belirtilen son kayıt tarihine kadar kampüse varabilecek veya Birleşik Krallık'a halihazırda gelmiş ve kayıt tarihe kadar otel karantinasında olacak öğrenciler

Bu destekten faydalanabilmek için öğrencilerin uygunluk kriterlerini karşılamaları ve gerekli şartlara uymaları gerekecektir. Bangor University’e vardıklarında, öğrenciler gerekli destekleyici belgelerle birlikte geri ödeme talebini okula sunmalıdır. Tüm şartlar ve koşullar hakkında daha fazla ayrıntıya Geri Ödeme Şart ve Koşulları linkinden ulaşılabilir.

Önümüzdeki süreçteki güncellemeler https://www.bangor.ac.uk/international/coronavirus-september-2021 linkinden takip edilebilir.

University of Central Lancashire (UCLan)

Karantina sürecinde uluslararası öğrencilere destek sağlayacak bir diğer Birleşik Krallık üniversitesi de University of Central Lancashire’dir (UCLan). Üniversitenin uluslararası öğrencilere sağlayacağı destek hakkındaki bilgiler aşağıda yer almaktadır:

İngiltere'ye varış ve karantina:

Yetkili personel, öğrencilerin online alışveriş yemek siparişlerini doğrudan dairelerine ulaştırmak için hazır bulunacaktır. Bu süre zarfında öğrenim çevrim içi olacak, böylece programın herhangi bir aşaması kaçırılmamış olacaktır.

Kırmızı liste'deki bir ülkeden Birleşik Krallık’a seyahat edecek öğrencilerin 1.750 £ karşılığında özel bir otelde karantina sürecine dahil olmaları gerekecektir. Ancak, bu masraflarda öğrencilere destek olmak için UCLan, tam yıl eğitim ücretlerini 17 Ekim 2021'e kadar ödeyen öğrencilere eğitimlerinin ikinci döneminde 750 £ eğitim ücreti iadesi sağlayacaktır. Bu destek yalnızca öğrenciler için geçerlidir ve onlarla birlikte Birleşik Krallık'a seyahat eden kişiler veya aile üyeleri için karantina desteği sağlanamamaktadır.

Sarı listedeki bir ülkeden Birleşik Krallık’a seyahat edecek ve akademik yıl için Üniversite konaklama rezervasyonu yaptırmış olan öğrencilerin tabi oldukları 10 günlük karantina süresi boyunca konaklamaları ücretsiz olarak Üniversite tarafından sağlanacaktır. Öğrenciler bu konaklama desteğine 12 Eylül 2021'den itibaren erişebilecek. Varışta öğrencilere bir karşılama paketi ile yiyecek ve kişisel malzemeleri çevrim içi olarak nasıl sipariş edebileceklerine ilişkin ayrıntılar verilecektir. Yetkili personel, öğrencilerin online alışveriş yemek siparişlerini doğrudan dairelerine ulaştırmak için hazır bulunacaktır. Bu süre zarfında öğrenim çevrim içi olacak, böylece programın herhangi bir aşaması kaçırılmamış olacaktır.

Alternatif bir konaklama biriminde kalacak öğrenciler, ilk 10 gün konaklama yerlerinden çıkamayacaklarından dolayı alışverişlerinin online olarak teslim edilmesi için belli düzenlemeler yapmaları gerekecektir. Online alışverişin sipariş edilebileceği süpermarketlerin ayrıntıları Üniversite tarafından öğrenimine başlayacak öğrencilere sağlanıyor olacak.

Güncellemeleri www.uclan.ac.uk/study/enquirers-and-aplicants linkinden takip edebilirsiniz.

INTO

Kırmızı Liste Ülkelerinden Gelen Öğrencilere Sunulan Destek

INTO, öğrencilerin Birleşik Krallık'a vardıklarında hükümet tarafından onaylı bir otelde karantinaya alınmaları gerekiyorsa, onları 1.100 £ kredi veya geri ödeme ile destekleyecek.

Kredi veya Geri Ödeme için Şartlar ve Koşullar:

Otel karantinasına tabi olan öğrenciler bu karantina sürecini tamamlamak için eğitim başlangıç ​​tarihlerinden iki hafta önce Birleşik Krallık’a gelmeleri önerilmektedir. Ancak, öğrenciler otel karantinalarını program başlangıç ​​tarihlerinden önce tamamlayamazlarsa ve otel karantinaları program başlangıç ​​tarihlerine denk geliyorsa, öğrenciler INTO tarafından sunulan konaklama için ücretlendirilmezler. Öğrencilerin program başlangıç ​​tarihinden itibaren en fazla iki hafta içerisinde INTO konaklamalarına, üçüncü taraf bir konaklama sağlayıcısında konaklayacak öğrenciler ise sağlayıcının hüküm ve koşullarına tabi bir şekilde odalarına giriş yapmak durumundadır.

Kredi veya Geri Ödeme için Uygunluk:

 • Pathway programları (2 dönem veya daha fazla), Extended path programları, AE + Pathway Study Planları ve A-Level programlarında eğitim alacak öğrenciler
 • Seyahat tarihi itibariyle “Kırmızı Liste Ülkesi” olarak sınıflandırılan bir ülkeden Birleşik Krallık'a gelen ve Birleşik Krallık'a vardıklarında hükümet tarafından onaylanmış bir otelde karantinasına alınması gereken öğrenciler
 • Öğrencilerden kredi/geri ödeme alabilmek için Birleşik Krallık hükümeti tarafından onaylanmış bir karantina oteline yapılan ödemeye ait kanıt sağlamaları istenecektir.
 • Öğrencilerin kredi/geri ödemeye hak kazanabilmeleri için kampüse gelmiş ve tam kayıtlarını tamamlamış olmaları gerekmektedir.
 • Eylül veya Ekim 2021'de başlayan programlar için
 • Bu finansal destek, öğrencilerin halihazırda almış olabilecekleri herhangi bir INTO Bursu ile birleştirilebilmektedir.

Birleşik Krallık üniversitelerinin uluslararası öğrencilere sağladığı pandemi ve karantina destekleri ile ilgili sorularınız için bize iletişim formumuz veya WhatsApp butonu üzerinden ulaşabilirsiniz.

Connect with British Education Bureau BEB

İSTANBUL 
İstiklal Cd. Kallavi Sk. Leon Apt. No:1/3-4 Beyoğlu
Tel : 0212 244 4000
        0531 376 3074
turkeyist@britisheducation.com.tr
ANKARA
Ufuk Üniversitesi Cad. The Paragon No:3/23 Çukurambar
Tel : 0312 258 6323
        0541 776 0709
turkeyank@britisheducation.com.tr
İZMİR
Manas Bulv. Folkart Towers B No:34/08 Bayraklı
Tel : 0232 323 1010
        0532 540 4037
turkeyizm@britisheducation.com.tr
KIBRIS
Muharrem Çalay Sk. Çanakçı Apt. No:20/4 Taşkınköy
Tel : +44 203 82 42 431 
        0533 860 10 55
cyprus@britisheducation.com.tr
LONDON
Suite LP28855, 20-22 Wenlock Road, N17GU
Tel : +44 203 82 42 431 
        +44 203 82 42 431
mbudd@britisheducation.com.tr

Image