İngiltere’de Hukuk Eğitimi

İngiltere üniversiteleri hukuk eğitimi için dünyanın birçok ülkesindeki öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Türkiye’den de pek çok öğrenci her yıl hukuk eğitimlerini yurt dışında alma kararı vermekte ve birçoğu ülke tercihlerini Birleşik Krallık’tan yana kullanmaktadırlar. Hukuk eğitimi için İngiltere üniversitelerinin uluslararası anlamda popüler ve ön plana çıkan bir yapıya sahip olmasını sağlayan özelliklerini yazımızda bulabilirsiniz.

Birleşik Krallık üniversitelerinde en popüler eğitim alanlarından biri de hukuktur ve bu kapsamda üniversitelerin büyük bir bölümünde hukuk ile ilgili programlar bulunmaktadır. Birleşik Krallık’taki üniversiteler hukuk alanındaki başarılarıyla da dikkat çekerek dünya üniversite sıralamalarının hukuk kategorilerinde her zaman üst konumlarda yer almaktadırlar.

İngiltere üniversitelerindeki hukuk eğitimi alan öğrencilerin %79’unu İngiliz vatandaşları, %21’ini ise uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır. Buna ek olarak, öğrencilerin %86’sı tam zamanlı (full-time), %14’ünü ise yarı zamanlı (part-time) öğrenim gören öğrencilerden oluşmaktadır.

İngiltere'de hukuk eğitimi almak, mezunların saygın bir avukat olmalarını sağlayan temel hukuki ilkeler ve kavramlar hakkında derin bir anlayış kazanmalarıyla ilgilidir. Bunun yanı sıra, İngiltere'deki hukuk mezuniyeti öğrencileri hukuk konularının eklendiği farklı disiplinlerden çok çeşitli beceri ve bilgilerle donatmayı amaçlamaktadır.

İngiltere’de Hukuk Lisans Eğitimi

Birleşik Krallık, öğrencilerin hukuk kariyerlerini ilerletmek için gereken beceri ve güveni geliştirmelerine yardımcı olmak amacıyla ülke genelinde birçok üst düzey programla birlikte dünyanın en iyi hukuk fakültelerinden üçüne de ev sahipliği yapmaktadır. Birleşik Krallık'taki hukuk uzmanlığının seviyesi ve çeşitliliği, dünyanın en iyileri arasındadır ve öğrenciler eğitimleri sırasında karşılaşacakları seçkin akademisyenler, yaratıcı düşünmeyi geliştirmek için tasarlanmış bir eğitim yaklaşımı kullanır.

İngiltere üniversitelerinin sunduğu birçok hukuk lisans programı mevcuttur. Bachelor of Laws veya kısaca LLB adı altında İngiltere’nin üst düzey üniversiteleri tarafından verilen hukuk lisans programlarında her sene öğrenciler oldukça kaliteli bir hukuk eğitimi almaktadırlar.

Yüksek lisans eğitiminden farklı olarak İngiltere üniversiteleri öğrencilerine lisans seviyesinde genel hukuk eğitimi sunmaktadır. Diğer taraftan, yüksek lisans programları çoğunlukla Commercial Law (Ticaret Hukuku), Competition Law (Rekabet Hukuku), Intellectual Property Law (Fikri Mülkiyet Hukuku) ve Bilişim Hukuku (Information Technology Law) gibi spesifik alanlarda eğitim verilmektedir.

Hangi Lisans Programları Mevcut?

Birleşik Krallık'taki üniversitelerde sunulan lisans programları, hukukta uygulama yapmak için gereken bilgi ve becerileri sağlayan LLB programlarından, hukuka daha çok akademik bir alan olarak odaklanan BA/BSc (Bachelor of Arts/Bachelor of Science) programlarına kadar çeşitlilik göstermektedir. Diğer akademik programda olduğu gibi birçok farklı dersi bir araya getirmek mümkündür. Ortak kombinasyonlar arasında iş hukuku, yönetim, kriminoloji, muhasebe ve bir modern yabancı dil bulunmaktadır. Konu kombinasyonları ve mevcut program seçenekleri aşağıdakileri içermektedir:

 • Tekli, birleşik ve çoklu konu kombinasyonları
 • Tam zamanlı, yarı zamanlı ve esnek çalışma seçeneklerinin yanı sıra işe yerleştirmeli programlar (sandwich programları)
 • BA/BSc'den (Hons) LLB’ye kadar değişen programlar

Program seçimi yaparken önemli bir husus, hukukla ilgili bir kariyer yapmak isteyip istemediğiniz ve nitelikli bir hukuk derecesi (LLB) almayı tercih edip etmediğinizdir. İngiltere’de bir LLB programının tamamlanması, öğrencileri hukuk dışı mezunların veya İngiltere dışındaki bir ülkede hukuk lisans eğitimini tamamlayan mezunların avukat olmak isterlerse tamamlamaları gereken Postgraduate Diploma in Law programını tamamlama ihtiyacından muaf tutmaktadır.

İngiltere’de Hukuk Lisans Eğitimi Kaç Yıl?

İngiltere’deki hukuk lisans programlarının süresi eğitim alanlarının tamamına yakınında olduğu gibi  yıldır İngiltere üniversitelerinin öğrencilere sağladığı en önemli avantajlardan biri de kısa bir süre içerisinde kaliteli bir öğrenim sürecinden geçerek eğitimlerini başarıyla tamamlamalarını sağlamasıdır.

Ulusal Birleşik Krallık hukuk sıralamalarına ve uluslararası üniversite başarı sıralamalarına göre King’s College London, University of Glasgow, Durham University, Queen Mary University of London, University of Nottingham ve University of Kent gibi üniversiteler ön plana çıkmaktadır. İngiltere üniversitelerinin hukuk sıralamaları ile ilgili bilgilere yazımızın son bölümünde yer alan hukuk sıralamaları başlığı altında başlıkta bulabilirsiniz.

İngiltere’de Hukuk Yüksek Lisans Eğitimi

İngiltere üniversitelerindeki yüksek lisans programları da lisans programlarına benzer şekilde üniversitelerin büyük bir bölümünde mevcuttur. O nedenle hukuk öğrenimini İngiltere üniversitelerinden birinde almaya karar veren öğrencilerin tercih edebilecekleri birçok üst düzey üniversite seçeneği bulunmaktadır.

İngiltere’deki hukuk yüksek lisans programları Master of Laws veya kısaca LLM başlığı altında yer almaktadır Maritime Law (Deniz Hukuku), International Law (Uluslararası Hukuk), International Finance Law (Uluslararası Finans Hukuku), Commercial Law (Ticaret Hukuku), Information Technology Law (Bilişim Hukuku), Administrative Law (İdare Hukuku) gibi hukuk alanlarında bulunan yüksek lisans programları en popüler hukuk bölümleri içerisinde yer almaktadır.

İngiltere’de Hukuk Master Eğitimi Kaç Yıl?

İngiltere’deki master programları da lisans programlarında olduğu gibi, dünyadaki diğer ülke üniversitelerinden farklı olarak ve daha kısa sürede tamamlanabilecek şekilde üniversitelerin bünyesinde sunulmaktadır İngiltere’deki yüksek lisans hukuk programlarının süresi 1 yıldır. İngiltere üniversiteleri genel hukuk (Master of Laws) veya spesifik bir alanda alacağınız hukuk yüksek lisans eğitiminizi 1 yıllık süre içerisinde tamamlama imkanı sunmaktadır.

Birleşik Krallık Üniversitelerindeki Bazı Hukuk Yüksek Lisans Programları:

 • Genel Hukuk Yüksek Lisans Programı (Master of Laws)
 • Bankacılık ve Finans Hukuku (Banking and Finance Law)
 • Ticaret Hukuku (Commercial Law)
 • Şirketler Hukuku (Corporate Law)
 • Rekabet Hukuku (Competition Law)
 • Enerji Hukuku (Energy Law)
 • Çevre Hukuku (Environmental Law)
 • İnsan Hakları Hukuku (Human Rights Law)
 • Fikri Mülkiyet Hukuku (Intellectual Property Law)
 • Uluslararası İş Hukuku (International Business Law)
 • Deniz Hukuku (Maritime Law)
 • Uluslararası Kamu Hukuku (Public International Law)
 • Vergi Hukuku (Tax Law)
 • Bilişim Hukuku (Information Technology Law)

İngiltere’de Hukuk Doktora Eğitimi

İngiltere üniversitelerinin birçoğunda lisans ve yüksek lisans programlarının yanı sıra hukuk doktora programları da yer almaktadır Hukuk alanındaki doktora programları PhD Law veya Law Research başlığı altında verilmektedir ve Birleşik Krallık üniversitelerinden birinde doktora öğrenimi görecek öğrenciler PhD Law programına katılarak çalışmak istedikleri alan üzerine üst düzey bir eğitim alabilmektedirler.

İngiltere’de Hukuk Doktora Eğitimi Kaç Yıl?

Birleşik Krallık üniversitelerindeki hukuk doktora eğitimi üniversitelerin bir kısmında 3 yıl, diğer kısmında ise 4 yıl olacak şeklinde verilmektedir. Öğrenciler doktora öğrenim süreleri boyunca belirledikleri alanda danışman hocalarıyla birlikte belli bir hukuk konu başlığı üzerinde çalışmaktadırlar.

İngiltere'de Hukuk Okumak

Uluslararası anlamda önemli bir prestij ve itibara sahip İngiltere üniversitelerinde lisans, yüksek lisans veya doktora düzeyinde alınacak hukuk eğitimi öğrencilerin akademik ve profesyonel kariyerlerine değerli bir katkı sağlamaktadır. Birleşik Krallık’taki hukuk öğrenimlerini tamamlayan öğrenciler eğitimlerini dünya çapında bilinirliğe sahip üniversitelerden birinde almalarının avantajını kullanarak kariyerleri boyunca başarıyla ilerlemektedirler.          

İngiltere Hukuk Eğitimi Başvuru Şartları Nelerdir?

Lisans:

İngiltere’deki hukuk lisans programlarına giriş şartları üniversitenin genel ve hukuk sıralamasındaki başarısına göre belirlenmektedir. Dolayısıyla sıralama başarısı yüksek olan üniversitelerin lise not ortalaması ve IELTS şartları daha yüksek olmaktadır. Hukuk lisans programlarının üniversite özelindeki başvuru şartlarıyla ilgili Birleşik Krallık üniversiteleri resmi temsilcisi BEB (British Education Bureau) ile iletişime geçebilirsiniz.

Yüksek lisans:

İngiltere üniversitelerindeki lisans hukuk programlarına başvuru sürecindeki kabul şartları üniversiteden üniversiteye farklılık göstermektedir. Başarı sıralamalarında yüksek konumlarda yer alan üniversitelerin not ortalaması şartları diğer üniversitelere göre daha yüksektir ve çoğunlukla  2.8 ve üzeri not ortalaması şartı bulunmaktadır. Ancak 2.8’den düşük not ortalamasına da kabul veren birçok üniversite de bulunmaktadır. Başvuru şartlarından bir diğeri de yabancı dil puanı şartıdır ve hukuk yüksek lisans programları için genellikle 7.0 IELTS veya bu puana denk diğer yabancı dil sınav puanı şartı bulunmaktadır.

Doktora:

Birleşik Krallık üniversitelerine doktora başvuru süreci lisans ve master süreçlerinden daha farklı bir süreci ifade etmektedir. Doktora için üniversitelere başvuru gerçekleştirmeden önce alanınızla ilgili sizin için uygun olan hocalara karar vermeniz ve ardından da belirlediğiniz hocalarla mail yoluyla iletişime geçmeniz gerekmektedir. Hocalardan olumlu dönüşler oldukça üniversitelere başvuruları gerçekleştirebilmekteyiz. Hoca araştırması ve hocalarla iletişim noktasında da BEB (British Education Bureau) olarak öğrencilerimize ücretsiz olarak destek olmaktayız.

Üniversitelerdeki doktora kabul şartları da hocalardan onayın gelmesiyle birlikte ikinci aşamadaki üniversite başvuru sürecinde yüksek lisans şartlarıyla hemen hemen aynıdır. Okulların not ortalaması ve yabancı dil şartları yüksek lisans için olduğu gibi sıralamadaki üst konumlarda yer alan üniversiteler için genellikle 2.8 ve üzeri, IELTS şartı ise 7.0’dır.  

İngiltere Hukuk Programlarına Başvuru Süreci Nasıldır?

Lisans:

Birleşik Krallık’taki hukuk lisans programı başvuruları UCAS sistemi üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu sistem üzerinden hukuk ile ilgili toplamda 5 farklı üniversitenin programına başvuru yapılabilmektedir. Başvuru yapacağınız okullara karar verirken en önemli kriter not ortalamanıza uygun üniversitelerin tespitidir ve bu biz not ortalamanıza göre kabul alabileceğiniz üniversitelerin tespiti ve ardından da başvuru işlemleriyle ilgili size destek sağlamaktayız.

Yüksek lisans:

Birleşik Krallık üniversitelerindeki hukuk yüksek lisans programlarına başvuru süreci not ortalamanıza ve eğitim almak istediğiniz spesifik hukuk alanına özel uygun üniversitelerin tespitiyle başlar. Başvuru yapılacak üniversitelere karar verildikten sonra başvuru için gerekli evrakların hazırlanması aşamasına geçilir. Başvuru için gerekli belgeler hazırlandıktan sonra karar verilen üniversitelere online başvurular gerçekleştirilir ve başvuruların ardından üniversitelerden değerlendirme sonuçları beklenir.

Doktora:

Doktora başvuru süreci alanınızla ilgili uygun hocaların araştırılması ve tespit edilmesi süreciyle başlar. Hocaları tespiti etmemizin ardından kendileriyle iletişime geçerek doktora sürecinde birlikte çalışmak istediğinizi belirten mail gönderme işlemine geçiş yapılır. Hocalardan olumlu dönüşler geldiği zaman da üniversitelerin online başvuru sistemleri üzerinden yüksek lisans başvuru sürecinde olduğu gibi gerekli başvuru evraklarıyla birlikte başvuruları gerçekleştirerek değerlendirme sonuçlarının açıklanması için üniversitelerden gelecek yanıtlar beklenir.

Çalışma Alanları

Hukukun anlaşılması, gereklilikleri ve pratikte uygulanması birçok farklı sektörde değerlidir. Buna ek olarak, hukuk mezunları, analitik, akıl yürütme ve araştırma becerileri, karmaşık bilgileri açık bir şekilde yorumlama ve iletme becerisi, ayrıntılara dikkat etme, kısa ve öz yazma ile ikna edici argümanlar oluşturma becerisi dahil olmak üzere çok çeşitli beceriler geliştirebilmektedir. Hukuk dışındaki diğer öne çıkan çalışma alanları aşağıdaki gibidir:

 • Muhasebe
 • Bankacılık ve Finans
 • İşletme - özellikle yönetim rolleri ve insan kaynakları
 • Merkezi ve yerel yönetimlerin idaresi
 • Sigortacılık

İngiltere üniversitelerindeki popüler hukuk programları:

 • LLB (Bachelor of Law)
 • LLM (Master of Laws)
 • PGDL (Postgraduate Diploma in Law)
 • LPC (Law Practice Course)

Neden İngiltere'de Hukuk Eğitimi?

Üst Düzey Uluslararası İtibar

Birleşik Krallık hukuk fakülteleri dünyanın en köklüleri arasındadır. Bu uzun ve zengin gelenek üzerine, en iyi hukuk eğitimi sağlayıcılarından biri olarak ün kazanmıştır. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, uluslararası üne sahip birçok avukat geçmişte ve günümüzde Birleşik Krallık'ta bir hukuk fakültesinde eğitimini tamamlamıştır.

Güçlü Eğitim Müfredatı

İngiltere'deki hukuk programları, teori ve pratiği güçlü bir şekilde birleştirerek öğrencilere çeşitli bağlamlarda hukuki konular hakkında kapsamlı bir anlayış kazandırmayı amaçlamaktadır. Bu programlar, ulusal veya küresel arka planda hukuk konularında devam eden değişikliklere ve en yeni eğitim yaklaşımlarına ayak uydurmak için sürekli gözden geçirilir ve geliştirilir.

Eğitim süreci boyunca, bu meslekte son derece gerekli olan münazara becerilerini teşvik etmek için programlar, öğrencileri çok çeşitli gerçek yaşam durumlarıyla tanıştırmaktadır. Ayrıca müfredatlar, öğrencilerin hukuku anlama ve yorumlama konusundaki orijinal tarzını bulma fırsatı sunmak ve teşvik etmek için esnektir.

Ünlü Akademisyenler

Birleşik Krallık hukuk fakülteleri, dünyanın en iyi hukuk profesyonellerinden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Birçoğu uluslararası hukuk meselelerinde ve büyük siyasi anlaşmalarda köklü bir deneyime sahiptir. Bu nedenle, Birleşik Krallık'ta bir hukuk eğitimi sırasında, alanında en iyi akademisyenlerden öğrenim görme garanti edilmektedir.

Canlı Öğrenme Ortamı

Her yıl dünyanın her yerinden başarılı avukatlar Birleşik Krallık'a yönelmektedir. Bununla birlikte, öğrenciler Birleşik Krallık'ta bir hukuk fakültesine devam ederken, sosyalleşmek ve farklı uluslar hakkında yeni şeyler öğrenmek için harika bir fırsat olan çeşitli ve canlı bir öğrenme ortamının içerisine dahil olabilmektedir.

İngiltere Üniversitelerinin Hukuk Sıralaması Nedir?

The Complete University Guide 2022:

 1. University of Cambridge
 2. University of Oxford
 3. University College London (UCL)
 4. London School of Economics and Political Science
 5. University of Glasgow
 6. King's College London
 7. Durham University
 8. University of Edinburgh
 9. University of Bristol
 10. Queen Mary University of London
 11. University of Strathclyde
 12. University of Leeds
 13. University of Dundee
 14. University of Aberdeen
 15. University of York
 16. University of Sheffield
 17. Queen's University Belfast
 18. Newcastle University
 19. University of Warwick
 20. University of Exeter

The Guardian Best UK Universities for Law 2021:

 1. University Oxford
 2. University College London (UCL)
 3. University of Cambridge
 4. London School of Economics
 5. University of Glasgow
 6. King's College London
 7. Durham University
 8. Solent University
 9. University Leeds
 10. University Aberdeen
 11. University Roehampton
 12. Queen Mary University of London
 13. University of South Wales
 14. University of Dundee
 15. University of West London
 16. University Worcester
 17. University York
 18. University Stirling
 19. University of Edinburgh
 20. University of Bristol

QS World University Rankings by Subject 2021- Law:

 1. University of Oxford
 2. University of Cambridge
 3. The London School of Economics and Political Science (LSE)
 4. King's College London
 5. University College London (UCL)
 6. University of Edinburgh
 7. Queen Mary University of London
 8. Durham University
 9. University of Glasgow
 10. University of Bristol
 11. University of Manchester
 12. University of Nottingham
 13. University of Warwick
 14. University of Leeds
 15. Queen's University Belfast
 16. University of Birmingham
 17. Cardiff University
 18. SOAS University of London
 19. University of Sheffield
 20. University of Exeter

Times Higher Education World University Rankings 2021 by subject - Law:

 1. University of Cambridge
 2. University of Oxford
 3. University College London (UCL)
 4. London School of Economics and Political Science
 5. University of Edinburgh
 6. King’s College London
 7. Durham University
 8. University of Warwick
 9. University of Glasgow
 10. University of Kent
 11. University of Manchester
 12. Queen Mary University of London
 13. University of Essex
 14. University of Bristol
 15. University of Nottingham
 16. University of Sheffield
 17. University of Aberdeen
 18. Lancaster University
 19. University of Leeds
 20. Cardiff University

Birleşik Krallık’taki üniversitelerde hukuk eğitim programları hakkında bilgi ve ücretsiz danışmanlık hizmeti almak için bizimle iletişim formumuz veya WhatsApp butonu üzerinden iletişime geçebilirsiniz.