İngiltere’de Hukuk Eğitimi

İngiltere üniversiteleri hukuk eğitimi için dünyanın birçok ülkesindeki öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir Türkiye’den de pek çok öğrenci her yıl hukuk eğitimlerini yurt dışında alma kararı vermekte ve birçoğu ülke tercihlerini Birleşik Krallık’tan yana kullanmaktadırlar. Hukuk eğitimi için İngiltere üniversitelerinin uluslararası anlamda popüler ve ön plana çıkan bir yapıya sahip olmasını sağlayan özelliklerini yazımızda bulabilirsiniz.

Birleşik Krallık üniversitelerinde en popüler eğitim alanlarından biri de hukuktur ve bu kapsamda üniversitelerin büyük bir bölümünde hukuk ile ilgili programlar bulunmaktadır. Birleşik Krallık’taki üniversiteler hukuk alanındaki başarılarıyla da dikkat çekerek dünya üniversite sıralamalarının hukuk kategorilerinde her zaman üst konumlarda yer almaktadırlar.

İngiltere’de Hukuk Lisans Eğitimi

İngiltere üniversitelerinin sunduğu birçok hukuk lisans programı mevcuttur. Bachelor of Laws veya kısaca LLB adı altında İngiltere’nin üst düzey üniversiteleri tarafından verilen hukuk lisans programlarında her sene öğrenciler oldukça kaliteli bir hukuk eğitimi almaktadırlar.

Yüksek lisans eğitiminden farklı olarak İngiltere üniversiteleri öğrencilerine lisans seviyesinde genel hukuk eğitimi sunmaktadır. Diğer taraftan, yüksek lisans programları çoğunlukla ticaret hukuku (commercial law), competition law (rekabet hukuku), intellectual property law (fikri mülkiyet hukuku) ve bilişim hukuku (information technology law) gibi spesifik alanlarda eğitim verilmektedir.

İngiltere’de Hukuk Lisans Eğitimi Kaç Yıl?

İngiltere’deki hukuk lisans programlarının süresi eğitim alanlarının tamamına yakınında olduğu gibi  yıldır İngiltere üniversitelerinin öğrencilere sağladığı en önemli avantajlardan biri de kısa bir süre içerisinde kaliteli bir öğrenim sürecinden geçerek eğitimlerini başarıyla tamamlamalarını sağlamasıdır.

Ulusal Birleşik Krallık hukuk sıralamalarına ve uluslararası üniversite başarı sıralamalarına göre King’s College London, University of Glasgow, Durham University, Queen Mary University of London, University of Nottingham ve University of Kent gibi üniversiteler ön plana çıkmaktadır. İngiltere üniversitelerinin hukuk sıralamaları ile ilgili bilgilere aşağıda yazının son bölümünde yer alan hukuk sıralamaları başlığı altında başlıkta bulabilirsiniz.

İngiltere’de Hukuk Yüksek Lisans Eğitimi

İngiltere üniversitelerindeki yüksek lisans programları da lisans programlarına benzer şekilde üniversitelerin büyük bir bölümünde mevcuttur. O nedenle hukuk öğrenimini İngiltere üniversitelerinden birinde almaya karar veren öğrencilerin tercih edebilecekleri birçok üst düzey üniversite seçeneği bulunmaktadır.

İngiltere’deki hukuk yüksek lisans programları Master of Laws veya kısaca LLM başlığı altında yer almaktadır Deniz hukuku (maritime law), uluslararası hukuk (international law), uluslararası finans hukuku (international Finance law), ticaret hukuku (commercial law), bilişim hukuku (information technology law), idare hukuku (administrative law) gibi hukuk alanlarında bulunan yüksek lisans programları en popüler hukuk bölümleri içerisinde yer almaktadır.

İngiltere’de Hukuk Master Eğitimi Kaç Yıl?

İngiltere’deki master programları da lisans programlarında olduğu gibi, dünyadaki diğer ülke üniversitelerinden farklı olarak ve daha kısa sürede tamamlanabilecek şekilde üniversitelerin bünyesinde sunulmaktadır İngiltere’deki yüksek lisans hukuk programlarının süresi 1 yıldır. İngiltere üniversiteleri genel hukuk (Master of Laws) veya spesifik bir alanda alacağınız hukuk yüksek lisans eğitiminizi 1 yıllık süre içerisinde tamamlama imkanı sunmaktadır.

Birleşik Krallık Üniversitelerindeki Bazı Hukuk Yüksek Lisans Programları:

Genel Hukuk Yüksek Lisans Programı (Master of Laws)

Bankacılık ve Finans Hukuku (Banking and Finance Law)

Ticaret Hukuku (Commercial Law)

Şirketler Hukuku (Corporate Law)

Rekabet Hukuku (Competition Law)

Enerji Hukuku (Energy Law)

Çevre Hukuku (Environmental Law)

İnsan Hakları Hukuku (Human Rights Law)

Fikri Mülkiyet Hukuku (Intellectual Property Law)

Uluslararası İş Hukuku (International Business Law)

Deniz Hukuku (Maritime Law)

Uluslararası Kamu Hukuku (Public International Law)

Vergi Hukuku (Tax Law)

Bilişim Hukuku (Information Technology Law)

İngiltere’de Hukuk Doktora Eğitimi

İngiltere üniversitelerinin birçoğunda lisans ve yüksek lisans programlarının yanı sıra hukuk doktora programları da yer almaktadır Hukuk alanındaki doktora programları PhD Law veya Law Research başlığı altında verilmektedir ve Birleşik Krallık üniversitelerinden birinde doktora öğrenimi görecek öğrenciler PhD Law programına katılarak çalışmak istedikleri alan üzerine üst düzey bir eğitim alabilmektedirler.

İngiltere’de hukuk doktora eğitimi kaç yıl?

Birleşik Krallık üniversitelerindeki hukuk doktora eğitimi üniversitelerin bir kısmında 3 yıl, diğer kısmında ise 4 yıl olacak şeklinde verilmektedir. Öğrenciler doktora öğrenim süreleri boyunca belirledikleri alanda danışman hocalarıyla birlikte belli bir hukuk konu başlığı üzerinde çalışmaktadırlar.

İngiltere'de Hukuk Okumak

Uluslararası anlamda önemli bir prestij ve itibara sahip İngiltere üniversitelerinde lisans, yüksek lisans veya doktora düzeyinde alınacak hukuk eğitimi öğrencilerin akademik ve profesyonel kariyerlerine değerli bir katkı sağlamaktadır. Birleşik Krallık’taki hukuk öğrenimlerini tamamlayan öğrenciler eğitimlerini dünya çapında bilinirliğe sahip üniversitelerden birinde almalarının avantajını kullanarak kariyerleri boyunca başarıyla ilerlemektedirler.          

İngiltere Hukuk Eğitimi Başvuru Şartları Nelerdir?

Lisans:

İngiltere’deki hukuk lisans programlarına giriş şartları üniversitenin genel ve hukuk sıralamasındaki başarısına göre belirlenmektedir. Dolayısıyla sıralama başarısı yüksek olan üniversitelerin lise not ortalaması ve IELTS şartları daha yüksek olmaktadır. Hukuk lisans programlarının üniversite özelindeki başvuru şartlarıyla ilgili Birleşik Krallık üniversiteleri resmi temsilcisi BEB (British Education Bureau) ile iletişime geçebilirsiniz.

Yüksek lisans:

İngiltere üniversitelerindeki lisans hukuk programlarına başvuru sürecindeki kabul şartları üniversiteden üniversiteye farklılık göstermektedir. Başarı sıralamalarında yüksek konumlarda yer alan üniversitelerin not ortalaması şartları diğer üniversitelere göre daha yüksektir ve çoğunlukla  2.8 ve üzeri not ortalaması şartı bulunmaktadır. Ancak 2.8’den düşük not ortalamasına da kabul veren birçok üniversite de bulunmaktadır. Başvuru şartlarından bir diğeri de yabancı dil puanı şartıdır ve hukuk yüksek lisans programları için genellikle 7.0 IELTS veya bu puana denk diğer yabancı dil sınav puanı şartı bulunmaktadır.

Doktora:

Birleşik Krallık üniversitelerine doktora başvuru süreci lisans ve master süreçlerinden daha farklı bir süreci ifade etmektedir. Doktora için üniversitelere başvuru gerçekleştirmeden önce alanınızla ilgili sizin için uygun olan hocalara karar vermeniz ve ardından da belirlediğiniz hocalarla mail yoluyla iletişime geçmeniz gerekmektedir. Hocalardan olumlu dönüşler oldukça üniversitelere başvuruları gerçekleştirebilmekteyiz. Hoca araştırması ve hocalarla iletişim noktasında da BEB (British Education Bureau) olarak öğrencilerimize ücretsiz olarak destek olmaktayız.

Üniversitelerdeki doktora kabul şartları da hocalardan onayın gelmesiyle birlikte ikinci aşamadaki üniversite başvuru sürecinde yüksek lisans şartlarıyla hemen hemen aynıdır. Okulların not ortalaması ve yabancı dil şartları yüksek lisans için olduğu gibi sıralamadaki üst konumlarda yer alan üniversiteler için genellikle 2.8 ve üzeri, IELTS şartı ise 7.0’dır.  

İngiltere Hukuk Programlarına Başvuru Süreci Nasıldır?

Lisans:

Birleşik Krallık’taki hukuk lisans programı başvuruları UCAS sistemi üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu sistem üzerinden hukuk ile ilgili toplamda 5 farklı üniversitenin programına başvuru yapılabilmektedir. Başvuru yapacağınız okullara karar verirken en önemli kriter not ortalamanıza uygun üniversitelerin tespitidir ve bu biz not ortalamanıza göre kabul alabileceğiniz üniversitelerin tespiti ve ardından da başvuru işlemleriyle ilgili size destek sağlamaktayız.

Yüksek lisans:

Birleşik Krallık üniversitelerindeki hukuk yüksek lisans programlarına başvuru süreci not ortalamanıza ve eğitim almak istediğiniz spesifik hukuk alanına özel uygun üniversitelerin tespitiyle başlar. Başvuru yapılacak üniversitelere karar verildikten sonra başvuru için gerekli evrakların hazırlanması aşamasına geçilir. Başvuru için gerekli belgeler hazırlandıktan sonra karar verilen üniversitelere online başvurular gerçekleştirilir ve başvuruların ardından üniversitelerden değerlendirme sonuçları beklenir.

Doktora:

Doktora başvuru süreci alanınızla ilgili uygun hocaların araştırılması ve tespit edilmesi süreciyle başlar. Hocaları tespiti etmemizin ardından kendileriyle iletişime geçerek doktora sürecinde birlikte çalışmak istediğinizi belirten mail gönderme işlemine geçiş yapılır. Hocalardan olumlu dönüşler geldiği zaman da üniversitelerin online başvuru sistemleri üzerinden yüksek lisans başvuru sürecinde olduğu gibi gerekli başvuru evraklarıyla birlikte başvuruları gerçekleştirerek değerlendirme sonuçlarının açıklanması için üniversitelerden gelecek yanıtlar beklenir.

İngiltere Üniversitelerinin Hukuk Sıralaması Nedir?

The Complete University Guide 2021:

 

 1. University of Cambridge
 2. University of Oxford
 3. University College London (UCL)
 4. King's College London
 5. University of Glasgow
 6. University of Aberdeen
 7. University of Edinburgh
 8. University of Strathclyde
 9. London School of Economics and Political Science
 10. Durham University
 11. University of Dundee
 12. University of Nottingham
 13. University of Exeter
 14. University of Leeds
 15. Lancaster University
 16. University of York
 17. Queen's University Belfast
 18. University of Sheffield
 19. University of Bristol
 20. University of Stirling
 21. University of Manchester
 22. University of Kent
 23. Glasgow Caledonian University
 24. University of Birmingham
 25. University of Warwick
 26. University of Southampton
 27. Queen Mary University of London
 28. Abertay University
 29. University of East Anglia UEA
 30. Cardiff University

Tam listeye The Complete University Guide 2021 linkinden ulaşabilirsiniz

The Guardian Best UK Universities for Law 2020:

 1. University Oxford
 2. University College London (UCL)
 3. University of Cambridge
 4. London School of Economics
 5. University of Glasgow
 6. King's College London
 7. Durham University
 8. Solent University
 9. University Leeds
 10. University Aberdeen
 11. University Roehampton
 12. Queen Mary University
 13. South Wales University
 14. University of Dundee
 15. University of West London
 16. University Worcester
 17. University York
 18. University Stirling
 19. University of Edinburgh
 20. University of Bristol
 21. University of Northumbria
 22. University of Kent
 23. Bangor University
 24. Swansea University
 25. University of Exeter
 26. University of Sheffield
 27. University of Sunderland
 28. University of Birmingham
 29. University of Warwick
 30. Glasgow Caledonian University

Tam listeye The Guardian Best UK Universities 2020 linkinden ulaşabilirsiniz

QS World University Rankings by Subject 2020: Law:

 

 1. University of Oxford
 2. University of Cambridge
 3. The London School of Economics and Political Science (LSE)
 4. King's College London
 5. University College London (UCL)
 6. University of Edinburgh
 7. Queen Mary University of London
 8. Durham University
 9. University of Manchester
 10. University of Nottingham
 11. University of Warwick
 12. University of Birmingham
 13. University of Bristol
 14. University of Glasgow
 15. University of Leeds
 16. Cardiff University
 17. Queen's University Belfast
 18. University of Sheffield
 19. SOAS University of London
 20. University of Essex
 21. University of Kent
 22. University of Liverpool
 23. University of Southampton
 24. University of York
 25. Newcastle University
 26. University of Aberdeen
 27. The University of Exeter
 28. University of Leicester
 29. University of Strathclyde
 30. Northumbria University

 Tam listeye QS World University Rankings by Subject 2020: Law linkinden ulaşabilirsiniz.

Times Higher Education World University Rankings 2021 by subject: law:

 

 1. University of Cambridge
 2. University of Oxford
 3. University College London (UCL)
 4. London School of Economics and Political Science
 5. University of Edinburgh
 6. King’s College London
 7. Durham University
 8. University of Warwick
 9. University of Glasgow
 10. University of Kent
 11. University of Manchester
 12. Queen Mary University of London
 13. University of Essex
 14. University of Bristol
 15. University of Nottingham
 16. University of Sheffield
 17. University of Aberdeen
 18. Lancaster University
 19. University of Leeds
 20. Cardiff University
 21. City, University of London
 22. University of Liverpool
 23. Middlesex University
 24. Newcastle University
 25. Queen’s University Belfast
 26. University of Surrey
 27. University of Sussex
 28. University of Birmingham
 29. University of Exeter
 30. University of Southampton

Tam listeye Times Higher Education World University Rankings 2021 by subject: law linkinden ulaşabilirsiniz.

ARWU ShanghaiRanking's Global Ranking of Academic Subjects 2020 - Law:

 

 1. University of Cambridge
 2. University of Oxford
 3. University College London
 4. London School of Economics and Political Science
 5. University of Portsmouth
 6. King's College London
 7. The University of Manchester
 8. University of Birmingham
 9. University of Kent
 10. University of Liverpool
 11. University of Nottingham
 12. Cardiff University
 13. Coventry University
 14. Durham University
 15. Lancaster University
 16. Queen Mary University of London
 17. The University of Edinburgh
 18. The University of Sheffield
 19. University of East Anglia
 20. University of Leeds
 21. University of Lincoln
 22. University of York
 23. Birmingham City University
 24. City University London
 25. Keele University
 26. Liverpool John Moores University
 27. Middlesex University
 28. Newcastle University
 29. Northumbria University
 30. Nottingham Trent University

Tam listeye ARWU ShanghaiRanking's Global Ranking of Academic Subjects 2020 - Law linkinden ulaşabilirsiniz.