İngiltere Çalışma Vizesi Başvuruları Başladı

İngiltere’de eğitim almayı düşünen, eğitimine devam eden veya tamamlamak üzere olan öğrencilerin en çok merak ettikleri konulardan biri de eğitim sonrası ülkede kalmaya devam ederek çalışma deneyimi elde etme imkanıdır. Yurt dışı eğitim noktasında ülke tercihi yapacak öğrencilerin de merak ettiği bir konu olan çalışma izni ile ilgili Birleşik Krallık tarafından uluslararası öğrencilere sağlanan çalışma vizesi “Graduate Route” şeklinde tanımlandı.

Bu doğrultuda, Birleşik Krallık Hükümeti geçtiğimiz aylarda Birleşik Krallık Çalışma Vizesi olan Gratuate Route'a başvuruların Birleşik Krallık'ta lisans, yüksek lisans ve doktora programlarından birini başarıyla tamamlayan uluslararası öğrencilere Temmuz 2021 itibarıyla açılacağını duyurdu.

İngiltere Çalışma Vizesi ile ilgili uygunluk kriterlerinin neler olduğu, vize kapsamında mezuniyet sonrası ne kadar süre daha Birleşik Krallık’ta kalınabildiği, başvurunun nasıl ve ne zaman yapılması gerektiği, vize ücretinin ne kadar olduğu gibi vize içeriği hakkında bilinmesi gereken detayları yazıda bulabilirsiniz.

Birleşik Krallık’taki lisans ve yüksek lisans eğitimine devam eden öğrenciler eğitimlerinden sonra 2 yıl, doktora öğrencileri ise 3 yıl boyunca Birleşik Krallık'ta kalmaya devam ederek çalışma deneyimi elde edebilecek veya iş arayabilecekler.

İngiltere Çalışma Vizesi’ne başvuru yapılabilmesi için herhangi bir iş teklifine ihtiyaç duyulmayacak, asgari ücret gibi zorunluluklar vize kapsamında yer almayacak. Graduate Route kapsamında mezunlar esnek bir şekilde çalışabilecek, iş değiştirebilecek ve mezun öğrenciler kariyerlerini kendilerine en uygun şekilde geliştirebilecekler.

Birleşik Krallık üniversitelerinden birinde lisans, master veya doktora eğitim programını başarıyla tamamlamış uluslararası öğrenciler Çalışma Vizesi’ne başvuru gerçekleştirebilecek.

Graduate Route Çalışma Vizesi, Birleşik Krallık Hükümeti'nin, Uluslararası Eğitim Stratejisi kapsamında belirlediği, Birleşik Krallık yüksek öğrenimdeki uluslararası öğrenci sayısını 2030'a kadar 600.000'e çıkarma hedefine ulaşması kapsamında atılan adımlardan biridir.

2020 veya 2021 yılında eğitim programına başlayan ve pandemi nedeniyle seyahat edemeyen öğrencilere Graduate Route Çalışma Vizesi’ne başvuru için Birleşik Krallık'a giriş yapmaları gereken son tarih konusunda önemli bir güncelleme yapıldı. İlk olarak 21 Haziran 2021 şeklinde belirlenen Birleşik Krallık’a son giriş tarihi, 27 Eylül 2021’e kadar uzatıldı. Bu kararın alınması sürecinde uluslararası seyahat kısıtlamaları nedeniyle birçok yönden devam eden kesintiler göz önünde bulunduruldu.

Yapılan güncellemeyle birlikte eğitimlerine 2020 yılı Sonbahar döneminde veya 2021 yılının İlkbahar döneminde başlayan öğrencilerin, Çalışma Vizesi’ne başvuru yapabilmeleri için 27 Eylül 2021'e kadar Birleşik Krallık'ta bulunmaları gerekecektir. 2021 yılının Sonbahar döneminde veya 2022 yılının başlarında eğitim programına başlayan öğrencilerin ise Graduate Route Çalışma Vizesi’ne başvuru yapabilmeleri için 6 Nisan 2022'ye kadar Birleşik Krallık'ta bulunmaları gerekecektir.

İngiltere Çalışma Vizesi’ne başvuru süreciyle ilgili detaylar Birleşik Krallık Hükümeti tarafından duyuruldu. Bu kapsamda vizeye uygunluk kriterleri, vizenin geçerlilik süresinin ne kadar olduğu, vize başvurusunun nasıl ve ne zaman yapılması gerektiği, vize ücretinin ne kadar olduğu, bu vize türü ile yapılabilecekler ve yapılamayacaklar gibi konular hakkındaki bilgiler aşağıda yer almaktadır.

Graduate Route (Çalışma Vizesi) ile ilgili önemli noktalar şunlardır:

 • Graduate Route, öğrenimlerini tamamlayan uluslararası öğrencilere Birleşik Krallık'ta kalmalarına olanak tanıyarak 2 yıl (lisans ve yüksek lisans mezunları için) veya 3 yıl (doktora mezunları için) çalışma veya iş arama fırsatı sunar.
 • Graduate Route sponsor gerektirmez, yani başvuru sahiplerinin Graduate Route’a hak kazanabilmeleri için bir iş teklifine ihtiyaçları bulunmamaktadır.
 • Maaş ödemeleri noktasında herhangi bir asgari ücret veya üst sınır bulunmamaktadır. Graduate Route kapsamında mezunlar esnek bir şekilde çalışabilir, iş değiştirebilir ve kariyerlerini gerektiği gibi geliştirebilir.
 • Graduate Route yerleşime geçiş için kullanılamamaktadır, ancak çalışma vizesi ile 2 veya 3 yıllık dönemi tamamlayan öğrenciler, yerleşim izni sağlayan Skilled Worker Route gibi başka bir çalışma temelli rotaya geçiş yapabilmektedir.
 • Çalışma Vizesi, Birleşik Krallık Hükümeti’nin tüm dünyadaki başarılı öğrenciler için oluşturduğu, uluslararası öğrencilere Birleşik Krallık’ta eğitim almaları ve kariyerlerini inşa etmeleri amacıyla uygulamaya geçirdiği bir vize çeşididir.

Başvurular ne zaman başladı?

1 Temmuz 2021

Graduate Route Yeni Mezunlar için İngiltere Çalışma Vizesi hangi ülkelerde geçerli olacak?

İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda

Kimler başvuru yapabilir?

Aşağıdaki kriterleri karşılayan mezunlar Graduate Route’a başvuru yapabilir:

 • Birleşik Krallık’ta bulunan,
 • Mevcut vizesi Öğrenci Vizesi (Student Visa) veya Tier 4 (General) Öğrenci Vizesi olan,
 • Öğrenci Vizesi veya Tier 4 (General) Öğrenci Vizesi ile Birleşik Krallık’ta lisans, yüksek lisans veya doktora programını başarıyla tamamlayan mezunlar

Öğrenim görülen programın Graduate Route başvurusu için uygun olup olmadığını ve Birleşik Krallık'ta ne kadar süre eğitim görmüş olmanız gerektiğini https://www.gov.uk/graduate-visa/course-you-studied linkinden kontrol edebilirsiniz.

Mezuniyet sonrası ne kadar süre Birleşik Krallık’ta kalınabilir?

Çalışma Vizesinin süresi lisans ve yüksek lisans mezunları için 2 yıl, doktora mezunları için ise 3 yıldır.

Çalışma Vizesi, başvurunun onaylandığı günden itibaren başlamaktadır.

Not: Çalışma Vizesinin süresi uzatılamamaktadır. Ancak, örneğin Skilled Worker Visa gibi farklı bir vizeye geçiş yapılabilmektedir. Birleşik Krallık'ta kalmak için başka bir vize türüne başvurabilme durumunuzu https://www.gov.uk/check-uk-visa linkinden kontrol edebilirsiniz.

Çalışma Vizesi’ne nasıl başvuru yapılır?

Graduate Route Birleşik Krallık Çalışma Vizesi’ne başvurunuzu online olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Başvuru linki: https://www.gov.uk/graduate-visa/apply

Başvuru sahibinin eşi ve çocukları da uygun olmaları halinde Birleşik Krallık'ta kalmak için başvuruda bulunabilmektedir. Uygunluk durumunu https://www.gov.uk/graduate-visa/your-partner-and-children linkinden inceleyebilirsiniz.

Ne zaman başvuru yapılmalıdır?

Öğrenci Vizesi veya Tier 4 (General) Öğrenci Vizesi’nin süresi sona ermeden önce başvuru yapılmalıdır.

Mezun olacağınız Birleşik Krallık üniversitesi Öğrenci (Student) veya Tier 4 (General) Öğrenci Vizeniz ile öğrenim gördüğünüz programı başarıyla tamamladığınızı size bildirmesiyle birlikte vizeye başvurabilirsiniz. Mezun olana veya diploma düzenlenene kadar beklemeniz gerekmemektedir.

Başvuru sürecinin bir parçası olarak kimliğinizi, CAS (Confirmation of Acceptance for Studies) belgenizi, Öğrenci Vizeniz (Student Visa) veya Tier 4 (General) Öğrenci Vizenizi, BRP (Biometric Residence Permit) kartınızı sunmanız gerekecektir. Bu işlem için randevu almanız istenirse başvurunuz daha uzun sürebilir. Başvurunuza başladığınızda ihtiyacınız olup olmadığı hakkında size bilgi verilecektir.

Karar Verme Süreci

Online başvuruyu tamamladıktan, kimliğinizi ve belgelerinizi sunduktan sonra, genellikle 8 hafta içinde vize başvurunuzla ilgili bir sonuç bildirilmektedir.

Başvuru sonucunuzu beklerken Birleşik Krallık'ta kalmaya devam edebilirsiniz.

Graduate Route için ödenmesi gereken ücret ne kadardır?

Başvuru ücreti: 700 £

Sağlık sigortası (healthcare surcharge) ücreti: Birleşik Krallık'ta kalınacak her yıl için 624 £

Ücret hesaplamasını https://www.gov.uk/graduate-visa/how-much-it-costs linkinden gerçekleştirebilirsiniz.

Çalışma Vizesi ile Yapabilecekler ve Yapılamayacaklar

Yapılabilecekler:

 • Çalışmak
 • İş aramak
 • Serbest meslek sahibi olmak
 • Uygun olmaları durumunda eşiniz ve çocuklarınızla Birleşik Krallık'ta yaşamaya devam edebilme
 • Gönüllü olarak çalışma
 • Yurt dışına seyahat etme ve Birleşik Krallık'a dönme

Yapılamayacaklar:

 • Yardım fonu (kamu fonları) veya Devlet Emekliliği için başvuru yapma
 • Profesyonel sporcu olarak çalışma

Başvurunuzun başarılı olması durumunda, Graduate Route ile yapabilecekleriniz ve yapamayacaklarınızın tam listesi size iletilecektir.

Çalışma vizesi yeni bir başvuru gerektirmekte midir?

Graduate Route Çalışma Vizesi, Birleşik Krallık’ta yapılması gerek yeni bir vize başvurusu gerektirmektedir.

Üniversitelerin öğrencilere mezun olduktan sonra sponsor olmaları gerekecek mi?

İngiltere Çalışma Vizesi’ne başvuran yeni mezunların bir sponsora ihtiyacı bulunmamaktadır. Üniversitelerin öğrenciler çalışma vizesi sürecine dahil olduklarında onlar için herhangi bir sponsorluk işlemi yerine getirmeleri gerekmeyecek ve öğrenciler bu vizeye başvuru yapmak için bir Sponsorluk Sertifikasına (Certificate of Sponsorship) ihtiyaç duymayacaktır. Ancak, vizeye başvuru yapılabilmesi için öğrencinin eğitimini başarıyla tamamladığı Üniversite tarafından Home Office’ye bildirilmesi gerekecektir.

Birleşik Krallık üniversitelerindeki lisans, yüksek lisans ve doktora programlarına başvuru süreci ve İngiltere Çalışma Vizesi ile ilgili bizimle İletişim Formu veya WhatsApp butonu üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Connect with British Education Bureau BEB

İSTANBUL 
İstiklal Cd. Kallavi Sk. Leon Apt. No:1/3-4 Beyoğlu
Tel : 0212 244 4000
        0531 376 3074
turkeyist@britisheducation.com.tr
ANKARA
Ufuk Üniversitesi Cad. The Paragon No:3/23 Çukurambar
Tel : 0312 258 6323
        0541 776 0709
turkeyank@britisheducation.com.tr
İZMİR
Manas Bulv. Folkart Towers B No:34/08 Bayraklı
Tel : 0232 323 1010
        0532 540 4037
turkeyizm@britisheducation.com.tr
KIBRIS
Muharrem Çalay Sk. Çanakçı Apt. No:20/4 Taşkınköy
Tel : +44 203 82 42 431 
        0533 860 10 55
cyprus@britisheducation.com.tr
LONDON
Suite LP28855, 20-22 Wenlock Road, N17GU
Tel : +44 203 82 42 431 
        +44 203 82 42 431
mbudd@britisheducation.com.tr

Image