Dünyanın ve İngiltere’nin En İyi Üniversiteleri Belli Oldu

Dünyada en çok geçerliliği olan üniversite başarı sıralamalarından The Times Higher Education World University Rankings, 2021 yılı sonuçlarını geçtiğimiz günlerde yayımlandı/açıkladı.

Eğitim kalitesi (öğrenim ortamı), araştırma kalitesi (araştırma sayısı, gelir ve itibar), atıf sayısı (araştırma gücü/etkililiği), uluslararası görünüm (akademik kadro, personel kadrosu, öğrenciler, araştırma) ve endüstriyel kazanım (bilgi aktarımı/transferi) ana kriterleri göz önünden bulundurularak dünya çapındaki 1500’den fazla üniversitenin değerlendirilmesi sonucunda hazırlanan sıralamalarda Birleşik Krallık üniversiteleri üst sıralardaki yerlerini koruyarak dikkat çekti.

Yukarıda belirtilen ana kriterlere ek olarak itibar anketi, öğrenci başına düşen akademisyen sayısı, doktora/lisans oranı, araştırma verimliliği, uluslararası öğrencilerin oranı, üniversitenin uluslararası iş birliği sayısı gibi alt kriterlerle ilgili verilerin de elde edilmesi sonucunda oluşturulan The Times Higher Education 2021 Dünya Üniversite Sıralaması birçok kriterin değerlendirilmesi ile ortaya çıkarıldığı için dünya çapında genel geçerliliği yüksek olan bir üniversite başarı sıralamasıdır. The Times Higher Education World University Rankings bu özelliğiyle ülkemizde de fazlasıyla bilinen ve YLSY bursu kapsamında da kabul edilen dünya üniversite sıralamalarından biri olarak ön plana çıkmaktadır.

Üniversitelerdeki eğitim kalitesi büyük ölçüde 22 binden fazla yanıt elde edilen itibar anketiyle, araştırma kalitesi akademik itibar anketiyle, atıf sayısı üniversitelerin yeni bilgi ve fikirleri yaymadaki rolüyle, uluslararası görünüm üniversitelerin dünya genelindeki lisans ve lisansüstü seviyedeki öğrenciler için kurumlarını ne kadar çekici hale getirebildikleriyle, endüstriyel kazanım ise üniversitenin endüstriye inovasyonlar, buluşlar ve danışmanlık bakımından ne kadar katkı sağladığıyla değerlendirilmiştir.

The Times Higher Education World University Rankings 2021 genel üniversite sıralamalarının yanında üniversitelerin alan bazlı olarak da başarı sıralaması verilerini sunuyor. Bu kapsamda ele alınan 1500’den fazla eğitim kurumunun sağlık bilimlerinden psikolojiye, mühendislikten hukuka, sosyal bilimlerden mimarlığa kadar birçok alandaki sıralamalarına da ulaşılabiliyor. Birleşik Krallık üniversiteleri bu sene de hem genel üniversite sıralamalarında hem de alan bazlı üniversite sıralamalarındaki başarılarıyla öne çıkarak dikkat çekiyorlar.

The Times Higher Education 2021 Dünya Üniversite Sıralaması sonuçlarına https://www.timeshighereducation.com/world-university-rankings/2021/world-ranking#!/ linkinden ulaşabilirsiniz.

İSTANBUL 
İstiklal Cd. Kallavi Sk. Leon Apt. No:1/3-4 Beyoğlu
Tel : 0212 244 4000
turkeyist@britisheducation.com.tr
ANKARA
Ufuk Üniversitesi Cad. The Paragon No:3/23 Çukurambar
Tel : 0312 258 6323
turkeyank@britisheducation.com.tr
İZMİR
Manas Bulv. Folkart Towers B No:34/08 Bayraklı
Tel : 0232 323 1010
turkeyizm@britisheducation.com.tr
KIBRIS
Muharrem Çalay Sk. Çanakçı Apt. No:20/4 Taşkınköy
Tel : +44 203 82 42 431 
cyprus@britisheducation.com.tr
LONDON
Suite LP28855, 20-22 Wenlock Road, N17GU
Tel : +44 203 82 42 431 
mbudd@britisheducation.com.tr

Image