University of Westminster

 Üniversitenin tarihi boyunca dört farklı ismi olmuştur. Bunlar Kraliyet Teknik Okulu (Royal Polytechnic Institution), (1838–1881), Regent Sokağı Teknik Okulu (Regent Street Polytechnic), (1881–1970), PLC olarak bilinen Londra Merkez Teknik Okulu (The Polytechnic of Central London), (1970–1992), Westminster Üniversitesi (The University of Westminster, (1992’den günümüze).
Bugün, üniversitenin İngiltere dışından 4000’den fazla öğrencisi olmak üzere, toplamda yaklaşık 160 farklı ülkeden 23,000’in üzerinde öğrencisi bulunmaktadır. Bu bireyler, 300 diploma programından birine (Lisans, Master ve Araştırma) veya ziyaretçi öğrenciler için düzenlenen çok sayıda programdan birine (Yurtdışında Okuma, Değişim, İngiliz Dili ve Yaz Okulları) katılmak için üniversiteyi tercih etmektedirler.
Westminster’ın evrensel alanda gerçekleştirdiği çalışmayı tanımak için, Üniversite 2000 ve 2005 yıllarında Kraliçe Girişim Ödülü (Queen's Award for Enterprise) ile ödüllendirilmiştir. Üniversite aynı zamanda 2005’te “Yurtdışından Gelen Öğrencilere En İyi Destek” alanında Times Higher Award sahibi olmuştur.   
Dünyaca bilinen ve saygı duyulan üniversite, son derece destekleyici öğrenim çevresiyle akademik bir başarı ortamı sunmaktadır. Araştırma için 8 dersin puanlandırma sistemi 4 veya üstü (5 üzerinden) biçimindedir. Öğrenciler, Westminster’da dünyanın en ilgi çekici şehirlerinden birinde, İngiltere’deki herhangi bir üniversitenin sunacağı en geniş olanaklara sahip olarak tüm imkanlardan faydalanmanın keyfini çıkaracaklardır.  
Üniversite birçok farklı alanda ön lisans ve yüksek lisans programları sunmaktadır: Mimarlık ve Çevre İnşası Okulu, Biyo-bilimler Okulu, Hukuk Okulu, Sosyal Bilimler Okulu, Beşeri Bilimler ve Diller, Medya, Sanat ve Tasarım Okulu, Entegre Sağlık Okulu, Bilişim Okulu (daha önce adı Cavendish Bilgisayar Bilimi Okulu olan), Harrow Bilgisayar Bilimi Okulu, Westminster İşletme Okulu.   
Westminster Üniversitesi uluslar arası politika ve diplomasi alanlarında lisansüstü dereceler sunan Londra Diplomasi Akademisi’ni (Diplomatic Academy of London) de bünyesinde barındırmaktadır. Üniversite, Özbekistan hükümetinin daveti ve işbirliğiyle Uluslararası Westminster Üniversitesi’nin 2002’de Taşkent’te kurulmasına yardım etmiştir.   
Westminster Üniversitesi ayrıca dil eğitimi de vermektedir. Üniversite, IELTS resmi sınav merkezidir ve özellikle yaz aylarında vermiş olduğu özel amaçlara yönelik dil kursları ile Avrupa ve diğer bölgelerden çok sayıda öğrenci kabul etmektedir. Bu kurslardan bazıları: Business English, Academic English, IELTS, English and Culture, TESOL, English and Tourism, English for Film and TV, English and Journalism, English and Law, English and Photography ve Intensive Speaking kurslarıdır. Üniversite, Londra’nın ünlü balmumu müzesi olan “Maddame Tassauds”nun karşısındadır.
Westminster’ın Londra’nın merkezinde üç harika kampüsü bulunmaktadır ve dördüncüsü Londra’nın kuzey batısında yer alan Harrow’da özel amaçlı bir yeşil alan üzerine kurulmuştur. Her kampüsün kendine has özellikleri vardır ve önemli bir uluslar arası öğrenci evi olmasının yanı sıra kendi kütüphanesi ve yemek olanakları vardır.  
Merkezdeki kampüsler, Londra’nın kalbinde olup Houses of Parliament ve Big Ben, BBC, London Eye, Tate Modern ve British Library gibi ünlü noktalarına çok kısa mesafelerdedir.
Üniversitenin kampüslere kısa yürüyüş mesafesinde olan birkaç yurt seçeneği bulunmaktadır. Bunlar: Alexander Fleming Hall (yalnızca yüksek lisans öğrencileri için), Furnival House, International House, Marylebone Hall, Wigram House, Harrow Hall’dur.