University of Sussex

BEB’e ulaşmam arkadaşlarımın tavsiyesiyle oldu. Onların önerisi ve referansıyla telefonla İzmir ofisinde Sevgili Pınar Hanım’a ulaştım ve onun ertesi gün için verdiği randevu üzerine ofise gittim. Son derece güler yüzlü, sıcacık karşılandım. Aklımda binbir türlü endişe ve soru işaretiyle girdiğim kapıdan, bir iki saat sonra iç huzuruyla çıkmak anlatılamaz bir duygu. BEB ile görüşmeden önce çok kapsamlı olmasada, İngiltere’de yüksek lisans programlarıyla ilgili biraz bilgim vardı. Araştırmalarımı yapmıştım ve yeterli olduğunu düşünmekteydim. Ta ki Pınar Hanım önüme o kapsamlı listeyi koyup her okula dair en spesifik bilgileri verene kadar. BEB’in bana kattıklarını sıralamam gerekirse; öncelikle belirtmeliyim ki, en çok istediğim okullardan birinde master yapabilmek benim için bir yıl sonrasına ertelenecek bir hayalken, BEB sayesinde bir hafta içinde işlemlerim tamamlandı ve bana yalnızca vize başvurusu yapmak kaldı. Pınar Hanım ile çalışmaya başlamadan önce başka bir danışmanla iletişim halindeydim; ve işlemlere başlamamızın üzerinden 3 ay geçmesine rağmen sonuç alamamıştık. Tam her şeyden vazgeçmek üzereyken BEB’le iletişime geçtim ve hayatımda yaptığım en iyi zamanlama oldu. Başvuru yaptığım okulları sadece başarı sıralamalarına değil aynı zamanda bulundukları şehirlere göre de seçtim. Bu konuda University of Sussex benim için ideal üniversiteydi. Okul ve şehir beklentilerimin de üstündeydi. Ne ilk gittiğim de, ne de bir yıl sonrasında hiç pişmanlık hissetmedim.

Gerek okulun kalitesi, gerek oradaki yaşam şartları, gerekse de gitmeden ve gittiğimde yapmam, dikkate almam gerekenler konusunda

BEB son derece ışık tutucu bir yöntem izledi. Pınar Hanım’ın ben gittikten sonra da durumumu, memnun olup olmadığımı sorması ayrı bir mutluluktu benim için. Önemsendiğinizi ve birilerinin eğitimizdeki adımlardan haberdar olmak istediğini görüyorsunuz. Tek başınıza çıkmadığınız bu yolculuğun menzilinde de yalnız olmadığızı hissediyorsunuz. BEB’i hiç tereddüt etmeden herkese tavsiye ederim. Zira ettim de. Bir sonraki dönemde yurtdışı eğitimle ilgilenen arkadaşlarıma gönül rahatlığıyla önerdiğim tek adrestir BEB.

 
Yeşim Akın
MSc Applied Social Pyschology – 2010
University of Sussex

M.E.B bursluğu olduğumdan daha önce İngiltereye giden arkadaşlara ulaştım onlarda BEB ile çalışmaktan memnunlardı. Bu sayede BEB’e öncelikli olarak arkadaşlarımdan daha sonra başvurularda sunduğu geniş okul seçeneği sunduğu için ulaştım.

Ofise ilk gittiğimde gayet sıcak bir şekilde karşılandım. Sevda Hanım’ın karşılaması çok sıcak ve samimiydi.

Öncelikli bilgileri Sevda Hanım’dan aldım daha sonraları Pınar Hanım ile işlemlerimin bir kısmını devam ettirdim. Ama son olarak Sernur Hanım benim ağırlıklı olarak sıkıntımı çekmiş kişidir. Ne zaman arasam beni hiç geri çevirmeden dinledi ve yardımcı oldu.

Burslu ögrenci oldugum için daha önce giden burslulardan bilgi almıştım ama asıl aydınlatıcı ve dogru sekilde yönlendirici bilgiyi BEB’den aldım. Kendim okullarla ilgili çok detaylı araştırma yapmamıştım.

BEB’in yönlendirmesiyle isteklerimi, beklentilerimi ve en önemlisi hayallerimi karşılayan okulu buldum. Bu süreçte sabırla benim isteklerimi karşılamak için ellerinden geleni yapan kuvvetli bir ekibin olduğunu bilmek bana bu sıkıntılı süreçte güven kattı.

Okullar noktasında öncelikli dikkat ettiğim şey burs kapsamındaki bölümümü tam manasıyla karşılamasıydı. Daha sonra okulların bulunduğu şehirlerin denize yakınlığı benim için öncelikli unsurlardandı.

BEB ile çalışmanın belkide en büyük avantajı benimle ilgili her süreçte beni benim kadar düşünen ve güvenebileceğiniz bir ekibin olmasıdır. Bu süreçte her endişem çözüldü ve çözülebilmesi için uğraşıldı. Okulum, bölümüm, şehir her anlamda benim beklentilerimi karşıladı.

BEB, okul şeçimleri netleştikten sonra bana akılcı çıkarımlar yaparak, beni ve okumak istediğim bölümü en iyi yansıtan okulu seçmem de çok büyük destek oldu.

Sernur Hanım’ın yönlendirmeleri sayesinde hem Master başvuru, kabul ve vize süreci, hem de Ph.D başvuru, kabul ve vize süreci sıkıntılı ama keyifli geçti. Bu sıkıntılı dönemimde Sernur Hanımın olumlu telkinleri ve bilinçli yönlerdirmeleri sayesinde atlatıldı.

Brighton, resimlerine bile bakmaktan keyif aldığım bi yanı okyanusun dalgalarının dövdüğü, bi yanı yemyeşil tepelerin olduğu inanılmaz keyifli ve İngiltere’nin belkide en güneşli şehridir. Bu yüzden Brighton benim için çok önemli ve güzel bir şehir. Okuluma yani University of Sussex’e gelince iyiki burdayım diyorum. Hatta Sernur Hanım çok iyi bilir doktoramda bile ilk ve en temel tercihim University of Sussex’ti.

Arkadaşlarıma, gitmek isteyen, gidecek olan herkese muhakkak tavsiye ediyorum. BEB, İngiltere konusunda uzman olduğu için ve okulları çok iyi tanıdığından İngiltere öğrencilerine kesinlikle tavsiye ediyorum.

 

Furkan Yıldız
LLM International Criminal Law-2010

Phd-2011

University of Sussex


 

Yurtdışında lisansüstü eğitim görmek ekonomik külfetlerinin yanı sıra elde edilebilecek en değerli deneyimlerden biridir. Lisans eğitimimi aldığım Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi 3. sınıftan itibaren ben de bu büyük fırsatın hayalini kurmaya başlamıştım. Ve nihayet üniversiteden sonra MEB bursunu kazanmamla, İngiltere’de master eğitimi almak yolunda geçireceğim o zorlu başvuru süreci başlamış oldu. Kafamda binlerce soru işaretiyle, kendimi dil eğitimi alacağım İzmir’de buldum. British Education Bureau ve değerli çalışanlarıyla olan diyalogum da burada başladı. Okul seçiminden başvurularımın yapılmasına, okul ve yurt kayıtlarından vize işlemlerine kadar her aşamada, her türlü sorunuma büyük bir itinayla yaklaşıp, yardımcı oldular.

Başvuru sürecinde birçok arkadaşımın aksine yalnızca bir üniversiteye başvuru yaptım: University of Sussex. Bu, İngiltere’nin güneyindeki Brighton şehrine kurulmuş bir kampüs üniversitesi. Eğitim göreceğim master alanında başvuru yapabileceğim 4 İngiliz üniversitesi arasında benim istediğim olanakları bütünüyle sağlayan Sussex’di. Sıralamada ilk 10’da yer alması ve özellikle ceza hukukunda başarılı bir hukuk fakültesine sahip olması seçimimi kolaylaştırdı. Bunun yanı sıra, yeşile doyabileceğiniz, tavşanlar, sincaplar eşliğinde dolaşabileceğiniz harika kampüsü ve Brighton şehrinin o renkli atmosferini gördüğüm zaman tercihimin ne kadar isabetli olduğunu bir kez daha anladım. İngiltere’nin genel kasvetli havasından çok uzak, okyanus kenarı bu güzel şehir size de iyiki buradayım dedirtecektir. Kampüsle şehir arasında her 5 dk.da bir kalkan otobüs ve tren seçenekleri kolay ve rahat bir ulaşım sağlamaktadır. Brighton’ın Londra’ya yalnızca bir saat uzaklıkta olması da bir başka avantajı. University of Sussex denizaşırı birçok ülkeden öğrenciye ev sahipliği yapan bir üniversite. Gerek pre-sessional döneminde gerek master döneminde karşılaştığım bütün hocalar işlerinde uzman ve öğrencilere karşı anlayışlılardı. Özellikle uluslararası öğrencilerin karşılaşabileceği sorunlar düşünülerek adaptasyon sürecini kolaylaştıracak birçok etkinlik (yürüyüş, yemek, gezi vb. organizasyonlar) düzenlenmekte. Son olarak okulda beni en çok etkileyen kütüphane ve ID Service’in işleyişi oldu. Öğrencinin etkin şekilde kaynak arama ve kullanması için her şey düşünülmüş. Kütüphanenin geniş bir veritabanının olmasının yanı sıra fiziki olarak da maksimum sayıda öğrenciye hizmet sunabilecek şekilde dizayn edilmesi,  24 saat açık olması ve elektronik üniteler sayesinde size günün her saatinde kütüphaneyi kullanma imkânı tanıması verimli bir çalışma ortamı yakalamanıza olanak veriyor. Derslerden bunaldığınızda ise Brighton Pier’in, çok sayıdaki alışveriş merkezinin, kafe ve barların tadını çıkarabilirsiniz.

Bana bu güzel üniversitede eğitim alma fırsatını sağlayan zorlu süreçte desteğini her zaman yakından hissettiğim BEB’e, özellikle Gözde Güler ve Pınar Zengin Güner'e tekrar teşekkürler.

Derya Tekin
LLM Law - 2011

University of Sussex
Merhabalar,

Hayatta insan kimi zaman verilmesi gereken öyle kararlar ile karşı karşıya gelir ki, “doğru” olana ulaşmak bir zorunluluktur. Bununla birlikte, insanın, başka bir gerçekle daha yüzleşmesi ve baş edebilmesi gerekir: Bu kararların o andan sonraki muhtemel yaşamının seyrini geri dönülemez ya da kolaylıkla telafi edilemez bir biçimde değiştireceği gerçeği. Böyle zamanlarda insanın kafasında uçuşan birçok düşünce; olumlu ve olumsuz birçok nitelik, onlarca olasılık; kaygı; merak; heyecan; vs. ancak bilgi, deneyim ve iyi bir değerlendirme ile yatıştırılarak doğru bir karara çevrilebilir.

Benim için de, Milli Eğitim Bakanlığı burslusu olarak, İngiltere’de yüksek lisans eğitimine başlama kararı böyle bir karar olduğu gibi, İngiltere’de ceza hukuku alanında hangi okulda eğitim alacağım ve eğitim almanın da ötesinde yepyeni bir hayata adım atacağıma ilişkin karar da böyle bir karardı. İşte bu noktada British Education Bureau(BEB)’nun donanımı ve deneyimi beni içinde bulunduğum karmaşadan kurtardı. BEB’in yerleşmiş kurumsallığının ötesinde; öncelikle Şefika Öztürk Kutas ve Pınar Güner olmak üzere, Sevda Öncel Budd ve Burcu Özgirgin’in kişisel çabalarını da bu noktada değerlendirmemek olanaksız olduğu gibi, bu vesile ile de her birine ayrı ayrı teşekkür ederim. Bu uzun ve zor süreçte bilgi, deneyim, nezaket ve anlayışları ile her türlü sorunda yanımda oldukları gibi, her türlü soruma da sabırla karşılık aradılar.

Brighton’da ve Sussex Üniversitesi’nde neredeyse ikinci ayımı tamamlamak üzere olduğum şu günlerde, diyebilirim ki, kendim için doğru olan kararı BEB’in de yardımları ile verebildiğimi düşünüyorum. Bir sahil kasabası ile Avrupa kenti görünümünü ve kültürünü bir arada taşıyan bu şehirde -Brighton’da- yaşamak, dünyanın başka herhangi bir yerinde çok da kolaylıkla rastlanamayacak deneyimler ile karşılaşmaya fırsat tanıyor. Sussex Üniversitesi ise; kampüsü, yardımsever personeli ve akademik kadrosu, öğrenci toplulukları ve canlı üniversite yaşantısı ile insana gerçek bir üniversite ortamı sağlıyor. Tüm bunların ötesinde ise, akademik anlamdaki disiplin, özen ve özgürlük ortamı ilk derslerden itibaren insanı çalışmaya ve araştırmaya teşvik ediyor.

Önemli olanın yalnızca yurtdışında eğitim almak ya da yurtdışında bulunmak olmadığını fakat burada geçirilecek zamanın ve verilecek emeğin önemini algılamış herkesin geçeceği aşamalarda ihtiyaç duyduğu yardımı bana sağlayan BEB’e tekrar teşekkür eder, kendilerinin bir parçası olmaktan mutluluk duyduğumu belirtmek isterim.

Burcu BAYTEMİR
Sussex Üniversitesi
Uluslararası Ceza Hukuku LLM Öğrencisi - 2009