University of Sussex
 Sussex Üniversitesi, 1960’lı yıllarda kurulan yeni akım üniversitelerin ilkidir ve Kraliyet İmtiyaz namesi (Royal Charter)’ni Ağustos 1961’de elde etmiştir. Üniversite, kırk yıllık bir süreçte öncü bir eğitim ve araştırma kurumu haline gelmiş ve araştırma mükemmeliyeti, evrensellik ve disiplinler arasılık da dâhil olmak üzere birçok akademik niteliği ile ön sıralardaki yerini almıştır.   

Eğitim kalitesi açısından, güncel eğitim kalitesi ölçüm sistemine göre değerlendirilen 15 dersten 13’ü 21 ve üzeri puan (24 üzerinden) almış, Felsefe ve Sosyoloji’de ise maksimum seviyeye ulaşmıştır. Daha önceki ölçüm sistemine göre; Müzik, İngilizce ve Sosyal Antropoloji Mükemmel olarak değerlendirilmiştir.  
Sussex, yenilikçi eğitim biçimleri ile araştırma alanında kalite ve kapsam bakımından evrensel bir üne sahiptir. 2,300 yabancı öğrenci ve 120’yi aşkın ülkeden eğitim/araştırma personelini bünyesinde barındırarak her kıtayla akademik bağlantılar kurmaktadır.

 Sussex, özel olarak tasarlanmış Muhteşem Doğal Güzellik Alanı (Area of Outstanding Natural Beauty) üzerine kurulu İngiltere’nin tek üniversitesi olma özelliğine göstermektedir. Üniversitenin kampüsü; her biri yürüyüş mesafesinde olan amfileri, seminer odaları, kütüphaneleri, laboratuarları, yerleşim alanları, restoranları, barları, alışveriş dükkânları ve sportif faaliyet alanları ile tıpkı büyük, korunaklı bir köy konumundadır. Sahilde yer alan ve eğlence imkânları ile zengin, kültürel çeşitliliğe sahip bir hayat sunan Brighton şehrine yalnızca birkaç dakika uzaklıktadır.
Kampusun merkezinde yer alan binalar ünlü mimar Sir Basil Spence tarafından tasarlanmıştır. Bunların arasında, açılışı yapıldığı yılda (1962), Britanyalı Mimarların Kraliyet Kurumu (Royal Institute of British Architects) madalyalarından biri ile ödüllendirilmiş olan Falmer House ve 1969’da Civic Trust ödülü kazanan geleneksel “oast” tipi ev tasarımında olan daire şeklindeki göz kamaştırıcı Toplantı Salonu (Meeting House) da bulunmaktadır. 1993’te Sir Basil Spence’in özgün tasarımının özünü oluşturan binalar da listeye dâhil edilmiştir.  Falmer House İngiltere’deki 1. Aşama “istisnai ilgi” statüsü verilen yalnızca iki eğitim binasından biridir.   
Kırk yıldan uzun bir süredir Üniversitenin kapsamına dâhil edilen yeni binaların sayısı artmış ve gereksinimleri de dolayısıyla değişmiştir. 2007 yılında 700 banyolu yatak odası ile açılan iki yeni yurt hizmete sunulmuştur.