University of Southampton
Eylül Üniversitesi’nde dil kursu alırken grupta olan bazı arkadaşlarımın yönlendirmesi ile BEB’e ulaştım.

Açık söylemek gerekirse daha önce bir kaç eğitim danışmanlık firmasıyla görüşmüştüm ve BEB’in de diğerleri gibi olacağını düşünüyordum, ama ilgi ve yardımcı olurken ki samimiyet ilk gün nasılsa şu anda da hala öyle.

BEB’e gelmeden önce İngiltere’de eğitim ile ilgili bir kaç konuda bilgim vardı ama özellikle BEB’e kabul alma aşamasını, vize konularını vb. konuları tek tek Gözde Güler ve Pınar Zengin Güner'e danıştım ve hep güler yüzle sağlam cevaplar aldım. BEB bu süreçte bana çok yardımcı oldu.

Bir kaç okul araştırmıştım ama kabul aşamasında birçok üniversiteden kabul geldi ve bunlar arasından seçim yapmak için hem üniversitenin ilgilendiğim alandaki başarısını hem de coğrafi konumunu göz önüne alarak BEB ile bir seçim yaptık.

BEB, dil seviyemin yetersiz olduğu durumda okullardan şartlı kabul alıp, pre-sessional’a katılabileceğimi ayrıca en önemli konulardan vize konuları, başvuru süreci gibi büyük başlıklar altında verilmesi gereken her şeyi detaylı bir şekilde anlattı diyebilirim. Başvuru ve vize sürecini inanın 3 sayfa bile yazabilirim. Başvuru sürecim, pre-sessional dönüşü vizemin okulun beni Pazartesi gelmezsen kaydını sileceğim demesi ve Pazartesi ilk ışıklarla İzmir’den İstanbul’a İngiltere konsolosluğuna uzanan bir yol. Ardından da ilk uçakla İngiltere. Açıkçası benim açımdan hiç kolay olmadı. İlk başvuruları saymazsak tabi, ilk olarak 6-7 üniversiteden kabulü almıştık zaten. Asıl olay Southampton’a girip 3 ay sonra geri döndükten sonra başlıyor. Bu konuda Eğitim Danışmanlarım Gözde Hanım ve Pınar Hanıma ne kadar teşekkür etsem azdır. Onların sayesinde sorunsuz bir şekilde istediğim üniversitede eğitim görmeye başladım.

Üniversitenin ilgilendiğim alanda en iyisi olması ve özellikle İngiltere gibi bir ülkede hava koşullarının en iyi olduğu bir şehirde olması nedeniyle bana en uygun üniversiteyi seçtiğimi görüyorum.

BEB’i daha önce de tavsiye ettim bundan sonra da hep edeceğim. Bütün sorularım, kaygılarım endişelerim BEB tarafından cevaplandı. Kendileriyle hala irtibat halindeyim ve bunun kabul alma ya da bir sorum olma ile bir ilgisi yok, umuyorum bu irtibat hiç bir zaman kopmayacaktır. Herkese de kesinlikle tavsiye ediyorum.


Naci Kalkan
MSc Energy and Sustainability - 2010
Phd – 2011
University of Southampton

 

Bilkent Üniversitesi Grafik Tasarım’dan mezun olduktan sonra, master yapmak için benim için en iyi ülkeyi ve bolumu aradığım 1 yıllık uzun bir araştırmadan sonra British Education Bureau’yu bulduğumda, okul ve bölüm araştırmaktan yorulmuş ve bıkmıştım. Burada karşılaştığım güler yüzler ve her zaman samimi, yardıma hazır eşsiz insanların önüme sundukları geniş okul ve bölüm yelpazesinden, beraberce seçip birkaç okula başvurduk. Gelen kabullerim arasından Southampton Üniversitesi MA Communication Design bölümüne karar verdim. Kesin karar vermeden önce okulu gidip yerinde ve şehrinde görmeye karar verdim ve şimdi Southampton Üniversitesi Winchester School of Art’ta masterımı yapıyorum. Winchester Londra'ya 1 saat uzaklıkta küçük ama tarihle dolu bir şehir. İngiltere'nin eski başkenti olması beraberinde birçok artıyı getiriyor. Tarihi açıdan İngiltere’nin en güzel şehirlerinden birinde sanat eğitimi almak eminim ki ufkumu daha da açacak. Okuduğum bölümden, yetenekli ve başarılı eğitim kadrosundan ve şehrimden çok memnunum ve burada çok mutluyum.. Yaşamımda ve iş hayatımda burada aldığım eğitimin ve İngiltere' de yaşamanın, yeni bir perspektif kazanmak ve çok özel deneyimlere sahip olma konusunda bana katkısı çok büyük olacak. Benim için en doğru yeri bulmamı sağladığı ve önüme bu güzel seçeneği sunduğu için; teşekkürler British Education Bureau...

 
Begüm Eken

MA Communication Design - 2011

University of Southampton