University of Plymouth
BEB’e ilk olarak okuluma (Özel İzmir Amerikan Koleji) İngiltere’den üniversiteler geldiği zaman ulaştım.
Ofislerine ilk gittiğimde çok iyi karşılandım. Kendimi rahat hissettiğim ve rahatça ifade edebildiğim bir ortam vardı. Ayrıca söylediğim şeylerin en ufak detayına kadar dikkatle dinlenmesi seçimlerimin çok daha isabetli olmasını sağladı. BEB’e gelmeden önce yurt dışı eğitimi hakkında bilgim vardı. Ancak bu herkesin bu şekilde olması anlamına gelmiyor. Benim mezun olduğum okulun yapısından dolayı böyle bir bilgim vardı. Ama, BEB’de bana herşeyi baştan anlattı, hem bilmediğim bazı şeyleri öğrenmiş oldum, hem de bildiğim şeyleri doğrulama imkanı buldum. Benim okumak istediğim bölüm itibariyle zaten çok fazla seçeneğim yoktu. Ancak her ne kadar okulları araştırmış olsamda, sürekli okullarla iletişim içinde olan bir yerden faydalanmak çok iyi oldu. Ne de olsa üniversiteler kendi web sitelerinde aynı zamanda göz boyamaya çalışıyor. BEB, benim bu üniversitelerin gerçekte nasıl olduğunu anlamamı sağladı. BEB benim üniversitelerle olan iletişimimi hızlandırdı, ayrıca tercihlerimi sıralamamda çok yardımcı oldu. Ayrıca personal statement yazarken onlardan çok yardım aldım. Başvuru yaptığım okullar zaten İngiltere’de benim istediğim bölüme sahip okullardı. Benim için önemli olan bu okulların tercih sıralamasıydı. BEB’in de yönlendirmesiyle ilk sıraya girilmesi en zor olan okulu, ikinci sıraya ise girebileceğim bir okulu koydum.
Aradan geçen 1,5 seneden sonra bana uygun bir okul seçmiş olduğumu görüyorum.
BEB’in yönlendirmeleri beni tercihlerimi sıralarken etkiledi. Bana gerçekten çok yardımcı oldular.
Herşey çok hızlı gelişti ve hiçbir problem yaşamadım. BEB’in katkıları elbette ki önemli bir rol oynadı.
Okul ve şehir beklediğim gibiydi. Ama ben başvurduktan sonra üniversiteleri gezme fırsatı bulmuştum. Bu yüzden çok fazla bir sürprizle karşılaşmadım. Benim tavsiyem, başvuru sürecinden sonra üniversitelerin gezilmesi yönünde olur. Örneğin, birinci tercihim her ne kadar çok iyi bir üniversite olsa da, şehir gerçekten bana uygun değildi.
BEB’i arkadaşlarıma tavsiye ederim. Hatta şimdiye kadar birçok kişiye tavsiye ettim.
 
MEHMET MURAT İŞMAN
BEng MARINE TECHNOLOGY- 2010
PLYMOUTH UNIVERSITY

 
 
 
British Education Bureau’ya bir arkadaşım aracılığıyla ulaştım.
İlk ofise gittiğimde çok sıcak bir karşılamayla ve ilgiyle karşılaştım. Diğer eğitim danışmanlık şirketlerini asla kötülemek istemem fakat ben British Education Bureau’dan önce 5 eğitim danışmanlık şirketine gittim ve benim gittiğim diğer ofislerin bazılarında 5 dakika siz form doldurun biz size ulaşacağız dediler ve inanın çoğu ulaşmadı bile ama British Education ofisinde uzun süre konuşup bilgiler aldık. Kafamızdaki tüm soru işaretlerine cevap bulduk. Bir danışman gibi değilde arkadaş gibi bir yaklaşım vardı.
Benim eğitim danışmanım Sernur Tosun’du. Kendisine çok ama çok teşekkür ediyorum. Her aramamda bana cevap verdiği için, benimle bu kadar ilgilendiği için, başvuru sürecimde beni yönlendirdiği için çok teşekkür ediyorum kendisine. Gerçi ona yönlendirme dersek Sernur Hanıma haksızlık yapmış olurum bizzat tüm başvurularımı kendisi yaptı ona çok teşekkür ediyorum.
BEB’e gelmeden önce kendim araştırma yapmıştım ve kafamda hangi okullara gideceğimi az çok tasarlamıştım.
BEB bana hangi okulun benim için daha çok yararlı olacağı hakkında bilgiler verdi ve okul seçimimi yapmamda çok yardımcı oldu. Bütün başvurularımı bizzat yakından takip ettiler ve ayrıca sadece okulum ve bölümüm hakkında değil İngilteredeki kültür farkı gideceğim şehir hakkında bilgiler ve bunun yanında bilmem gereken tüm şeyleri ben BEB sayesinde öğrendim.
Okul sıralamasını ve okulun eğitimini, ayrıca okulun bulunduğu şehrin koşullarını göz önünde bulundurarak BEB danışmanımın yardımıyla seçtim.
Bütün sorularım cevaplandı. İlk kez yurtdışına çıkıyor olmama ragmen en ufak bir endişem yoktu Çünkü karşılaşacağım sorun, problem vb. BEB danışmanım tarafından bana önceden söylenmişti.
Buraya geldiğimde okulu gördükten sonra bu konuda hiçbir süphem yok gelebileceğim en güzel şehre ve okula geldiğime inanıyorum.
BEB danışmanım bütün yapmam gereken şeyleri mesela başvuru konusunda olsun okul seçimimde olsun hepsinde bana inanılmaz derecede yardımcı oldu. Bu da tabi ki pozitif yönde etkiliyor insanı.
Bütün bu süreçler çok kolay geçti. Ben sadece danışmanımın dediklerini yaptım ve şu an İngiltere’deyim.
İngiltere’ye geldiğimde seçtiğim üniversiteyi beklediğimden daha güzel ve etkileyici buldum.
Ben BEB’i tüm yurt dışında eğitim yapmayı planlayan arkadaşlarıma tavsiye ediyorum ve tavsiyemi dinleyen diğer arkadaşlarım bana teşekkür ediyor.
 
Safa Alp Baktıroğlu
MSc Maritime Business and Logistics - 2011
Plymouth University


 

Üniversite son sınıftayken okul bittikten sonra Uluslararası Gemicilik Yüksek Lisansı yapmak istediğimi biliyordum ama hangi üniversite hatta hangi ülke benim için uygundur karar verememiştim. Bir fuara gittim ve orda British Education Bureau temsilcileriyle tanıştım. Bana aklıma takılan bütün soruları en dürüst biçimde cevapladılar ve inanıyorum ki su an onlar sayesinde kesinlikle olmam gereken okul ve ülkedeyim.
Plymouth Üniversitesi İngiltere’nin en büyük 4 okulundan biri ve dünya sıralamasında da göz ardı edilemeyecek bir yeri var. Uluslararası öğrencilere çok özen gösteriyorlar. Geldiğim ilk günden bugüne her sorunumla en ince detayına kadar ilgilendiler.
Plymouth ise küçük ama eğlenceli bir şehir. Şehri eğlenceli hale getiren öğrenciler. Yerli halktan çok dışarıda; kafelerde, restoranlarda öğrenciler ağırlıkta. Öğrenci birliğinin her gün düzenledikleri farklı organizasyonlar sayesinde burada sıkılmak çok zor.
İngiltere’de master yapmayı düşünenlere de tavsiyem eğer ne istediklerini biliyorlarsa kendilerine en uygun şehri ve okulu bulmalarında British Education Bureau en doğru yer.
 
Pelin Karakaş
Msc International Shipping
Plymouth University