University of Kent
2007 yılında Bilkent Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Kariyerime yurtdışında master yaparak devam etmek istedim. Araştırmalara başladığımda okulların internet sitelerinde saatler harcadığımı fark ettim. İşte tam bu sırada şansımın yardımıyla British Education Bureau Uluslararası Eğitim Danışmanlığı ile karşılaştım. Bana çok destek oldular ve nerede hangi bölümde master yapmamın bana neler getireceği konusunda bilgi verdiler, yardımcı oldular. Master yapmak için kafamda İngiltere ya da Belçika seçenekleri vardı. Ancak bölümüm Uluslararası İlişkiler olduğu için ve Fransızcamı da ilerletmek için diplomasinin ve Avrupa'nın kalbi olan Brüksel'i seçtim. Bana bu seçimimde ve başvurular esnasında inanılmaz yardımları dokunan British Education Bureau Uluslararası Eğitim Danışmanlığı'na çok teşekkür ediyorum.

Şu anda University of Kent at Brussels'ta Uluslararası İlişkiler dalında Master yapıyorum. Bu üniversiteyi seçmemin en önemli nedenlerinden biri Social Sciences dalında çok başarılı bir üniversite olması ve öğretim görevlilerinin kalitesidir. Kent Üniversitesi Brüksel şubesi diğer üniversitelerle kıyaslandığı zaman küçük bir kampüse sahip gibi görünse de içerideki büyük ve kaliteli eğitim, öğrenciye gösterilen yoğun ilgi, sevgi ve saygı ilk gözüme çarpan şeyler olmuştur. Profesörlerimize, süpervisorlerimize sadece bir adım uzakta olmak ve seçkin öğrencilerin bulunduğu bu üniversitede eğitim görmekten çok mutluyum. Okulumuzun NATO, European Union ve United Nations kuruluşlarına düzenlediği geziler sayesinde ne kadar doğru bir yerde master yaptığıma daha da inandım.

Kent Üniversitesi'nde eğitim görmekten gerçekten çok mutluyum. Burada çok güzel arkadaşlar edindim ve ayrıca okulumun şehir merkezine 15 dakika uzaklıkta olmasından çok mutluyum. Ayrıca bulunduğumuz kampüs de bir öğrenci semtinde. Bu semtte Kent dışında 3 ayrı üniversite daha bulunuyor ve bütün cafeler, restaurantlar, apartmanlar öğrencilerle dolu. Brüksel zaten çok hoş bir şehir, neredeyse her şey öğrenciler için dizayn edilmiş gibi. Bir sürü eğlence alanı mevcut. Yaşadığım bu kaliteli tecrübeden ve Fransızcamın ilerlemesinden çok memnunum.

Kent Üniversitesi'ni Yüksek Lisans için kesinlikle önermek isterim. Brüksel'de Avrupa'nın kalbinin attığı yerde, sokakları diplomasi ve aynı zamanda çikolata kokan bu güzel şehirde master yapmanın bir ayrıcalık olduğunu düşünüyorum. Herkese eğer kariyerlerine kaliteli bir eğitim, sıcak bir okul ve hoş bir şehirde devam etmek istiyorlarsa University of Kent'i şüphesiz tavsiye ediyorum.

İrem Yılmaz
MA in International Relations – 2007
University of Kent
Sabancı Üniversitesi'nde geçen 4 senelik Endüstri Mühendisliği hayatımdan sonra lisansüstü eğitimim için İngiltere'ye gitmeye karar vermiştim. Ben de herkes gibi fuardan fuara koşarken British Education Bureau'ya rastladım. Üniversite portföyünü gördüm ve aklımda olan üniversitelerden bir kaçının resmi temsilcisi olduğu için neden olmasın dedim. Okullara başvuru ve vize aşamasında çok yardımcı oldular. Her gün değil her dakika haberleştik ve başvuru sürecinde en küçük pürüzleri bile es geçmedik.

Kent Üniversitesi'nden bahsetmek gerekirse okul hiç kendi web sitesinde göründüğü gibi değil. Çok daha güzel. Bütün arkadaşlarım aynı şeyi söylüyor burada. Kampüs ve şehir cennet gibi bir yer. Londra'daki insan kalabalığı karmaşası burada yerini güler yüzlü, güzel insanlara ve çok güzel bir doğaya bırakmış. Ayrıca Londra'ya gitmek de çok basit. Bir buçuk saatte Londra'dasınız ki Londra'da yaşamış biri olarak Londra merkeze 45 dakikada gidebiliyordum. Sosyal yaşam çok keyifli burada. Açıkcası Londra'da insan daha yalnız hissediyor kendini fakat burada okulun içerisinde 5 ayrı pub, çok büyük bir disko, sinema, tiyatro var. Herkes her an eğlenebiliyor. Aklınıza gelebilecek her şey mevcut. Okulun dünya çapında büyük bir ünü olduğunu kampüsteki birçok Avrupalı ve Amerikalılardan anlayabiliyorsunuz.

Ben burada Kent Business School'da MSc. International Business Management okuyorum. Daha önce ismi Canterbury Business School olan bu fakülte kendini kanıtlamış bir yer. Dünyadaki en iyi MBA okulları arasında yer alıyor. Benim burayı nasıl kazandığıma gelirsek BEB'in ne kadar etkili olduğunu anlayabilirsiniz. Ben burayı olabilecek en düşük ortalamayla kazandım ve BEB'in katkısı çok büyük. Bu yüzden endişelerinizden sıyrılıp BEB yetkilileri ile görüşürseniz mutlaka size çok yardımcı olacaklardır ve hayalinizdeki okula girmenizde büyük katkıları olacaktır.

Emre Gönenç Altınok
MSc. International Business Management - 2008

University of Kent