University of Glasgow
Birbirinden etkileyici eski binaları ile Glasgow’un büyük parklarından Kelvingrove kıyısına yerleşik olan University of Glasgow 1451 yılında kurulmuş köklü bir okul. İngilizce konuşulan dünyanın en eski dördüncü üniversitesi olma özelliğini taşıyan okul, günümüzde dünyanın en iyi ilk yüz üniversitesinden biri. Mezunları arasında Lord Kelvin, Adam Smith, James Watt gibi onemli bir çok ismin olduğu okul mezunları arasında yedi Nobel ödülü sahibi araştırmacının yanı sıra iki de başbakan bulunuyor.Birleşik Krallık’ın önde gelen üniversitelerinin bağlı olduğu Russel Group’un üyesiolan University of Glasgow, öğrenciye sağladığı olanaklarla dikkat çekiyor. Bunlar arasında düşük bir ücret karşılığı üye olunabilen, çok çeşitli sporun yapılabildiği spor salonu; birçok farklı alanda faaliyet veren öğrenci kulüpleri, konforlu yurt imkanları ilk akla gelenler arasında.. Şüphesiz bu imkanların en değerli olanı okul kütüphanesi. University of Glasgow, dünyanın en eski ve büyük kütüphanelerinden birine sahip. Bir çok akademik yayının takip edildiği, 2,5 milyonu aşkın kitap ve çok sayıda elektronik kitabı barındıran kütüphane yılın 361 günü sabah saat 7.30 ile gece 02:00 arası hizmet vermekte.

http://www.britisheducation.com.tr/img/uploads/resm.jpgMaster başvuru sürecinde ilk cevap aldığım ünivesitelerden biri olan University of Glasgow’la ilgili söyleyebileceğim en önemli konuların başında öğrenci ile kurdukları hızlı ve doğrudan iletişim geliyor. Başvuru sürecimin her aşamasında 600 yıllık bir geçmişin nasıl sağlam bir deneyime dönüştüğünü bizzat yaşadım. Master programımın bağlı olduğu bölümün dekanı ile sürecin her aşamasında haberleşebildim, aklıma takılan her soruyu sorma imkanı buldum ve hepsine aynı gün içinde cevap aldım. Sürecin tamamı internet üzerinden ve hiçbir sorun yaşanmadan gerçekleşti. Burs ve yurt başvurusu gibi diğer işlemler de yine internet üzerinden pratik ve problemsizce yapıldı.

Buraya geldikten sonra gerek üniversitenin web sayfasından okuduğum gerekse bana verilen bilgilerin tümüyle doğru olduğunu gördüm. Bu bakımdan University of Glasgow’un bir öğrenci olarak bana karşı tüm etik sorumluluğunu büyük bir titizlikle yerine getirdiğini söylemeliyim. Burada yüksek standartları olan dünya çapında saygın bir üniversitede okumanın ayrıcalığını yaşıyorum. 

Diğer taraftan başvuru sürecini bu denli rahat ve sorunsuz atlamamın şüphesiz en önemli nedeni British Education Bureau’dan aldığım kusursuz hizmet oldu.  Özverili yardımlarını her zaman hatırlayacağım sevgili eğitim danışmanım Pınar Güner ve Gözde Güler’in emekleri sayesinde başvuru sürecinin her aşaması tam bir kontrol altında ilerledi. Birlikte bir takım olduğumuz duygu ve güvenini bana her zaman hissettirdiler. Hep pozitif ve yapıcı oldular. Ne başvurum, ne de vize işlemlerimde en ufak bir sorunla karşılaşmadım. Yurtdışı eğitim fuarında başladığımız bu serüven uçak biletimi aldığım güne kadar devam etti. Hala da ediyor..

Emekleri için kendilerine çok tesekkür ediyorum..

Bahar Akpınar
MLitt Playwriting and Dramaturgy – 2011
University of Glasgow