University of Glasgow

Glasgow Üniversite’sinin tarihi, kritik bir değişimin yaşandığı 15. yüzyıla kadar uzanmaktadır.
1451'de İskoçya kralı II. James Papa V.Nicholas'ı  Glasgow Psikoposu Turnbull'a  bir üniversite kurmasını emreden, bir mektup yazması konusunda ikna etmiştir. Böylece, St  Andrew Üniversitesi'nin kuruluşundan 40 yıl sonra İskoçya'da aynı İngiltere gibi iki üniversitesiyle övünebilme hakkına sahip duruma gelmiştir. Bologna Üniversitesine model alarak kurulmuş olan Glasgow Üniversitesi  büyük Avrupa geleneğinde bir üniversite olarak günümüze kadar varlığını sürdürmüştür.

Eğitim vermeye ilk kez Glasgow Katedralinde başlayan Glasgow Üniversitesi, 1460 yılında kendisine 400 yıl boyunca ev sahipliği yapacak olan High Street'e taşınmıştır. Burada, 17. yüzyılda "Old College" ismiyle bilinen, çağdaşları tarafindan "Şehrin Süsü" olarak tabir edilen ve İskoçya  tarihinin en güzel binalarından biri olarak bilinen yapısını inşaa etmiştir. Glasgow Üniversitesi 2010 yılında 559. yılını kutlamıştır.
Bugün Glasgow Üniversitesi, araştırmaları ve eğitimi ile Büyük Britanya'nın uluslararası platformda saygınlığa sahip başlıca üniversitelerinden biri olmakla birlikte, aynı zamanda ülkenin ticari ve kültürel gelişimi açısından da önemli bir role sahiptir. Tüm bunlara ek olarak Glasgow Üniversitesi, önde gelen araştırma üniversitelerinin üye olduğu  Russel Grubu üyesi ve kendini dünya genelinde eğitim standartlarını yükseltmeye adamış bir üniversite gruplaşması olan Universitas 21'ın kurucu üyelerindendir.
Üniversitenin 20.000 olan öğrenci nüfusunun  yarısı Glasgow bölgesinden  gelen öğrencilerden oluşurken %26 sını aşan büyük bir kısmı da İskoçya'nın diğer bölgelerinden gelmektedir. Büyük Britanya'nın diğer bölgelerinden gelen öğrenciler okul nüfusunun %12 sini oluşturmaktadır. Öğrenci nüfusu dünya genelinde 80'den fazla farklı ülkenin öğrencilerinden oluşmaktadır.
Glasgow Üniversitesi'nde öğrenciler; Biomedical & Life Sciences Mathematics & Statistics; Phisical Sciences; Medicine; Social  Sciences; Engineering; Law & Financial Studies,Veterinary Medicine ; Management  and Education dallarında eğitim görebilmektedirler . Tıp eğitimi konusunda özellikle iddialı olan Glasgow Üniversitesi Tıp öğrencilerini, tamamen problem çözmeye dayalı ve öğrenciyi en baştan gerçek vakalarla tanıştırıp hasta doktor iletişimini ve mesleki ilişkileri yerinde ve zamanında öğrenmeyi baz alan tamamen farklı ve yeni bir eğitim sistemi ile yetiştirmektedir.

Konaklama seçenekleri Catered Halls of Residence, Self Catering Student Apartments and Flats olarak sıralanmaktadır. Murano Street Student Village en büyük öğrenci yerleşim alanı olup 1.150 öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca buna ek olarak Queen Margeret Hall mevkiinde 400 öğrenciye ev sahipliği yapan self-catered en-suite odalarda öğrencilerin hizmetine sunulmaktadır

Gerekli olan İngilizce seviyesi
Undergraduate
IELTS:6.5
Postgraduate
IELTS:6.5
Programlar için istenilen İngilizce seviyesi seçilen bölüme göre değişiklik göstermektedir