University of Essex
2010 yılında üniversiteden mezun olduktan sonra, aynı yıl içinde MEB tarafından verilen YLSY bursuna başvurdum ve bursu almaya hak kazandım. Açıkçası bursa başvurmadan önce sonrası için aklımda pek fazla plan olmadığı için sonuçlar açıklandıktan sonra gideceğim ülke ve üniversite konusunda beni sıkıntıya sokan bir hayli soru işaretim vardı.
Tam bu esnada İzmir’de düzenlenen bir yurt dışı eğitim fuarı olduğunu öğrendim ve fikir almak için bu fuarı ziyaret ettim. Fuarda birçok üniversite temsilcilerinin olduğunu görünce bu seçenek çokluğu içten içe ilk bakışta tereddütlerimi karmaşaya dönüştürdü. Fuardaki firmaları gezerken Beb temsilcisi Pınar Zengin Güner’le tanıştıktan sonra gönderdikleri benim gibi burslu öğrencileri olduğunu öğrenince çok sevindim ve derhal bir randevu talep ettim. Kasım ayı ortaları olmasına rağmen Pınar Hanım oldukça ilgilendi ve İngiltere’de eğitim konusunda merak ettiğim hususlarda beni bilgilendirdi, ikna etti ve birlikte bir hareket planı belirledik. Bu dönemden sonra kendisiyle defalarca görüşüp fikrini alıp araştırdıktan sonra University of Essex’te karar kıldım. Buraya kadarki görüşmelerde kendisinin bana karşı göstermiş olduğu sabrı ve işine karşı göstermiş olduğu titizliği de anmak isterim. Pasaport alma, vizeye başvurma, yurt ayarlama gibi konularda da yaşayabileceğim sıkıntıları, ihtiyacım olan tecrübeleri bana aktarması, açıklaması çokça faydalı oldu diyebilirin.
İngiltere’de eğitimime başlayalı 2 ay olmasına rağmen buradaki farklı kültürlerden gelen arkadaşlarla yaşadığımız meşhur kültür şokunun aslında insan hayatı için ne kadar önemli ve değerli olduğunu gördüm. Tüm günlük koşturmacalar dışında çokça eğlendiğimi ve üniversite tercihimden ötürü de oldukça memnun olduğumu söyleyebilirim. Ülke ve üniversite tercihi yapmadan önce işlerin bu kadar kolay halledilebileceğini tahmin edemezdim. Bu noktada British Education Bureau’ya daha İngiltere’ye gelmeden okullarımıza gösterdikleri yoğun ilgi ve özellikle özel durumlarımızla (sağlık sorunları gibi) ilgili yardımları ve endişelerimizi giderme çabaları için de ayrıca teşekkür ederim.
 
Onur DÜZGÖL
MSc Telecommunication and Information Systems – 2011
University of Essex
 

 

 2006'da Yüksek Lisansımı British Education Bureau'nun yönlendirmesi ile Essex Üniversitesi'nde “MA TEFL” (Teaching English as a Foreign Language) üzerine yaptım. Mezun olduğum tarih itibariyle başvurduğum, alanımla ilgili ya da ilgisiz, tüm sektörlerden olumlu cevap aldım ve şu an özel bir üniversitede akademisyen olarak görev almaktayım. Essex Üniversitesi, her geçen yıl büyüyerek ve gelişerek dünya çapında en yüksek eğitim ve araştırma kalitesine sahip olma yolundadır. 130 farklı ülkeden gelen öğrencisiyle 8,000 den fazla nüfusu vardır. Üniversiteler arası her yıl yapılan araştırma değerlendirmelerinde, Essex Üniversitesi eğitim ve araştırma kalitesiyle her yıl ilk ondadır. Kampüs, İngiltere'nin en eski kasabası olarak bilinen güvenli ve küçük Colchester'da bulunup Londra'ya sadece trenle kırk beş dakikalık uzaklıktadır. Çok geniş bir arazide yeşilliklerin içinde kurulmuş olan üniversite, gölün hemen kenarında bulunan, beş katlı, aradığınız her bilgiyi bulabileceğiniz, müthiş manzarası olan bir kütüphaneye sahiptir. Essex Üniversitesi, üç farklı alanda konaklama imkânı sağlar; Quays, Houses ve Towers. Quays kampüse on beş dakika yürüme mesafesinde, sessiz ve üniversitenin en modern konaklama yeridir. Bunun yanı sıra Towers, küçük odalara, katların içinde paylaşılan tuvaletlere sahip, her gece öğrencilerin verdiği partilerle tam benim istediğim üniversite hayatı diye düşünenler için çok güzeldir. Gece hayatını sevenler için kampüste birçok bar ve kulüp vardır ve bu özel geceleri hazırlayan öğrenci topluluğu, tüm yıl içinde sosyal ağırlıklı çalışmalarıyla sıkılacak zaman bulamamanız için her şeyi yapar. Üniversitenin sosyal içeriği hakkında detaylı bilgiyi;  http://www.essexstudent.com da bulabilirsiniz. Eğitim kalitesi, birbiriyle bağlı labirent gibi binaları, zengin içeriğiyle göl manzaralı kütüphanesi, her biri ayrı yaşam tarzına hitap eden yurtları, gece hayatı, yüzlerce metre karenin içinde her an nereden çıkacağını bir türlü anlayamadığınız tavşanları ve sincaplarıyla Essex Üniversitesi, tüm beklentilerinizi karşılayacağına inandığım ve tavsiye edebileceğim bir üniversitedir.

Aslı Kır
MA Teaching English as a Foreign Language – 2006
University of Essex
 British Education Bureau ile İngiltere'nin en güzel şehirlerinden biri olan Oxford'da tanıştım. Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi'ni bitirdikten sonra Oxford'a staj yapmaya gitmiştim ve hem şehrin büyüsüne kapılıp hem de kariyer yapmaya karar verince BEB’'in Oxford şubesi sayesinde, Oxford Brookes Üniversitesi'nde International Relations Master Programına başladım. Oxford şehrinin renkli hayatı içinde kurulu olan okulun, eğitim kalitesi ve uluslararası ortamı Brookes'u tercih etmemdeki en önemli sebepler oldu. BEB, hem başvuru aşamasında hem de eğitim süresi boyunca benimle en ufak detaya kadar ilgilenip destekledi. Hep gözümü korkutmuş olan stresli başvuru aşamalarını kolayca atlatmamı sağladılar, öyle ki Oxford Brookes'da master programını bitirince yine kapılarını çaldım ve bu sefer de BEB aracılığı ile İngiltere'de 5 ayrı okula doktora başvurusunda bulundum. Yine Eğitim kalitesi, İngiltere Üniversiteleri sıralamasında başarıları ile üst sıralarda oluşunu göz önüne alarak Essex Üniversitesi'nin 3 senelik doktora programına yazıldım. Şu anda İnsan Hakları üzerine olan Doktora Programımın son senesindeyim. BEB sayesinde istediğim, hep hayal ettiğim kariyer fırsatına çok daha kolay ve zahmetsiz bir şekilde ulaştım. Bu yüzden de BEB’i Bilkent’te okuyan kardeşime, ODTÜ’lü ve Boğaziçi’li kuzenlerime de tavsiye ettim. Şimdi BEB sayesinde hep beraber kariyer kapılarımızı araladık, İngiltere'de geleceğimize yatırım yapıyoruz.  Kendilerine eğitim hayatıma yön vermemde yardımcı oldukları ve desteklerini her zaman hissettirdikleri için teşekkür ediyorum, kariyerini önemseyen ve aynı zamanda sosyal hayatından da geri kalmak istemeyen herkese BEB ile bu deneyimi yaşamalarını tavsiye ediyorum.
 
Bade Darbaz
PhD- Comparative Politics of Human Rights - 2007
University of Essex