University of Essex
 Üniversite, Essex bölgesinde Colchester şehrinde bulunmaktadır. Colchester, İngiltere'nin en eski şehri ve ilk başkenti olmasıyla ünlüdür. Londra'ya bir saatten daha az bir mesafe uzaklığında olan şehir, Essex bölgesinin kültürel başkenti olarak kabul edilir. Essex Üniversitesi, Colchester bölgesinin ünlü parkı 'Wivenhoe Park' bünyesinde yer almaktadır. Wivenhoe Park'ın büyük bir bölümü şu anda Otel ve Konferans merkezi olarak kullanılmaktadır. Doğal güzelliğiyle ünlü olan bölgede bulunan kampüs deniz kenarına yakın mesafededir. 1964 yılında eğitim vermeye başlayan üniversite 8800 öğrenci nüfusuna sahiptir. Uluslararası öğrenci nüfusu 125 farklı ülkeden gelen öğrencilerden oluşmaktadır.

Üniversite ülke genelinde Sosyal Bilimler Fakültesi'nin başarısı ile ünlüdür.2001 yılında gerçekleşen Eğitim Kalite Kontrol (Teaching Quality Assessments) çalışmasında Ekonomi, Elektronik Sistem Mühendisliği, Siyaset Bilimi, Felsefe ve Spor dallarında en yüksek derece olan 24 üzerinden 24 almayı başarmıştır.
Kampüs içerisinde marketler, bankalar, restoranlar, spor salonu, fitness centre, golf sahası, tiyatro ve sergi alanı bulunmaktadır. Üniversite öğrencisinin büyük bir çoğunluğuna yurt imkânı sağlamaktadır.

Gerekli olan İngilizce seviyesi
Undergraduate
IELTS: 6.0
Postgraduate
IELTS: 6.5
Programlar için istenilen İngilizce seviyesi seçilen bölüme göre değişiklik göstermektedir.