University of East Anglia
2008 yılında Ankara Barosu'na kayıtlı olarak stajyer avukatlığım devam edip, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi iken almış olduğum Seçimlik Uluslararası Ticaret Hukuku'na yönelik derslerin tek başına yeterli olmadığını bu alanda kendimi geliştirmem gerektiği kanısına vardım. Bu doğrultuda özellikle Uluslararası Deniz Ticareti konusunda daha köklü geçmişi olacağına inandığım için İngiltere'deki okulları araştırdım. Bu araştırmalarım sırasında bana bu konuda yardımcı olacak, bana rehberlik edecek kurum ya da kuruluşlar aradım. Bu vesile ile British Education Bureau Uluslararası Eğitim Danışmanlığı'nın Ankara şubesindeki çalışanları ile tanıştım. Öncelikle belirtmem gerekir ki, daha önce bulduğum pek çok kuruluşta fark ettiğim ticari kaygılar British Education Bureau Uluslararası Eğitim Danışmanlığı'nda söz konusu bile değildi. Kendileri ile yaptığım görüşmede, bana samimi bir şekilde ilgi alaka gösterip, elimdeki sertifikalar, lisans diplomam ve idealimdeki program ile ilgili nerelere başvurabileceğim konusunda bilgilendirdiler. Bu safhada, belirtmem gerekir ki, mevcut endişelerimi de en aza indirip benim için karışık bir hal almış olan üniversiteler ve programlar hakkında rehberlik ettiler.
Görüşmelerimiz sonunda aldığım kararla İngiltere'de Norwich şehrinde bulunan East Anglia Üniversitesi'nin sunmuş olduğu LLM programlarından International Commercial & Business Law üzerinde karar kıldım. Her üniversitenin olduğu gibi East Anglia'nın da kabul şartlarında aradığı minimum 6,5 IELTS puanı için ve aslında özellikle Akademik İngilizce için neler yapabileceğim konusunda da British Education Bureau'nun rehberliğinde İngiltere'de bulunan Norwich şehrindeki INTO'da 6 aylık akademik İngilizce ve Pre-Master programına kaydoldum. Bu sayede master programım öncesi yaşayacağım şehri daha iyi tanıma fırsatını da yakalamış oldum.
İngiltere'de master yapmayı planlayan herkes için çok yararlı olduğuna inandığım bu dil programında, bir essay yazarken kesinlikle dikkat edilmesi gereken noktaları olan yazım tarzı ve dili ile ilgili çalışmalar yapıp dönem sonunda da essay denemelerim oldu. Bu altı aylık dönem sonunda aldığım sertifika ile IELTS sınavına girme zorunluluğum olmadan İngiltere'deki pek çok üniversiteye kabul edilme şansını elde ettim.
Bu sene söz konusu master programında eğitimime başlamak üzereyim. INTO'nun da East Anglia Üniversitesi Kampüsü içinde olması dolayısıyla üniversitenin modern her türlü bilgi ve dokümana rahatlıkla ulaşabildiğim kütüphanesinden, sağlık kuruluşundan ve tam donanımlı spor merkezinden de bu 6 aylık sürede sınırsızca yararlandım. Bunların yanı sıra kampüsün içinde bulunan eğlence merkezi LCR'da düzenlenen okul sosyal etkinliklerinden olan partilere ve international students statüsünde olan öğrenciler için ayrıca düzenlenen şehir turları gibi etkinliklere de katılma fırsatını yakaladım.
Şunu çok rahatlıkla söyleyebilirim ki UEA'da öğrenci olmak demek klasik öğrenci olma tabirinden çok uzakta bir kavram, UEA, yolunda ilerlerken öğrencisini kariyer planlarında da yalnız bırakmıyor. Özellikle yabancı uyruklu öğrenciler için yine ücretsiz dil desteği sağladıkları gibi düzenlemiş oldukları anketlerle de öğrencinin sesine isteklerine de kulak verip kayıtsız kalmıyorlar.
Tüm bunlarla East Anglia Üniversitesi salt eğitime odaklanmış diğer pek çok üniversiteden ayrılarak tam donanımlı mezun verebilmek için öğrencinin eğitimi dışındaki her türlü kültürel sosyal gereksinimlerini de karşılamayı hedeflemiştir.
İdealimdeki master programı için okul seçimimde bana içtenlikle rehberlik ettikleri, vize olsun konaklama olsun her konuda ve sorunda her daim iletişim halinde oldukları için, British Education Bureau Uluslararası Eğitim Danışmanlığını tercih etmiş olduğuma ve East Anglia gibi çok yönlü bir üniversiteyi seçtiğime son derece memnunum.

Ece Kök
LLM - International Commercial & Business Law - 2008
University of East Anglia


 

Atılım Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünü bitirdikten sonra çalışma hayatıma başlamadan önce masterın gerekli olup olmadığı konusunda kararsızdım. Ancak master eğitimiyle birlikte gerçek eğitimin ne olduğunu ve BA mezunlarından akademik olarak nasıl bir adım daha öne geçtiğimi gördüm. 3 yıllık iş deneyimim sonrası, Yöneticilik alanında akademik olarak kendimi geliştirmek istediğim için master yapmaya karar vermiştim. Benim için sadece İngiltere’de eğitim alma düşüncesi vardı. Ancak hangi okulun iyi olduğuna ve hangisini seçeceğime bir türlü karar veremiyordum. Bu karar aşamasında British Education Bureau Eğitim Danışmanlığı’na çok şey borçluyum. UEA’da istediğim alanda başlamamı sağlamalarının yanında, stresli ve yoğun geçen başvuru döneminde nitelikli, samimi ve sıcakkanlı çalışanları desteklerini esirgemediler. UEA’daki hayatımı bir cümleyle özetlemek gerekirse, hayatımın en keyifli dönemiydi. Hayatımdaki her şey yeniden başladı ve gerçekten okumak istediğim bölüme kariyer hedeflerime UEA’da karar verdim.
Okulda 100 milyon pounda mal olmuş bir spor merkezi vardır ve bu spor merkezi İngiltere’de alanında en büyük havuza sahiptir. Society’ler okul yanında fiziksel ve sosyal amaçlı gelişimlere yardım eder. UEA aynı zamanda Research alanında İngiltere’de Oxford, London ve Cambridge’den sonra 4. sırada yer alır.
British Education Bureau’ya hayatımda bu derece bir değişime katkıda bulundukları için çok teşekkür ederim.

Onur Özkol
MBA - 2007
University of East Anglia