University of Bristol 3
Üsküdar Amerikan Lisesi’ni 2008’de bitirdikten sonra üniversite eğitimi için geldiğim University of Bristol ile ilgili ilk izlenimlerimi paylaşmak isterim.
Bristol Üniversitesi belirli bir kampüse sahip değil ancak şehre dağılmış binalarda değişik fakültelerde eğitim veriliyor. Bristol, Londra’ya göre küçük ancak diğer şehirlere göre oldukça büyük bir öğrenci şehri. Londra’ya kıyasla burada yaşam rahat ve ucuz. Şehirdeki herşey tamamen üniversite üstüne kurulu ve her türlü sosyal aktiviteyi içeren canlı bir yaşamı var.

Üniversite, uluslararası öğrencilerin çok tercih ettiği bir yer ve 100’ün üzerinde farklı ülkeden öğrenci bulunmakta. Okulda tek lisans eğitimi gören Türk öğrenci olmam, özellikle bölümüm olan Politika bölümünde öğretim görevlileri tarafından ilgiyle karşılanmakta. Fakat bunun yanı sıra ülkemizle ilgili gündemde bulunan ve genellikle yanlış yorumlanan birçok konuyu düzeltmek ve doğru bilgiyi aktarmak için oldukça çaba sarf etmekteyim.

Bristol Üniversitesi İngiltere’nin en saygın eğitim kurumlarından bir tanesi. Tercihini Bristol için kullanacakların eğitim kalitesinin yanı sıra Bristol şehir yaşamından da memnun kalacağını düşünüyorum. Türkiye’den ayrılıp yurtdışında yaşamanın bütün zorluklarına rağmen iyi bir gelecek için doğru bir karar verdiğime inanıyorum. Bu kararın verilmesinde ve gerçekleşmesinde başlangıçtan bugüne desteğini eksik etmediği için BEB ekibine çok teşekkür ediyorum.
BEB ekibiyle yeni tanışanlar için biraz BEB’den bahsetmek istiyorum. Ailece 11. sınıftan itibaren İngiltere hedefim doğrultusunda detaylı bir çalışma içine girdik. Üniversitelerle direkt temas sağladık ve hangi okuldan mezun olursak olalım Türk diplomasını ilk yıl için kesinlikle kabul etmeyen üniversiteleri listeden çıkardık. SAT ve TOEFL sınavlarına yoğunlaşmayıp İngiltere için asıl hedef görünen IELTS sınavına girdim ve ilk denemede tüm okullarda kabul görecek bir sonuç aldım. Bu arada okulumun yönlendirdiği BEB dışında bir iki bilinen danışmanlık şirketiyle temasımız olduysa da pek tatminkâr sonuçlar alamadık. UCAS başvurum öncesi büyük bir tesadüf sonucu Sevda Hanım ile tanışma ve BEB ekibine katılma şansını buldum. Sonrası UCAS ‘a yaptığım 5 başvuruya da kabul geldi. Bristol ilk bilgileri inceleyince başka okullar gibi Türk diplomasına pek sıcak değildi ama BEB aracılığıyla bölümle temas sağlandı ve bilgilerim özel olarak iletildi. Daha sonra Bristol koşulsuz olarak kabul etti. Tüm tercihlere onay alınca başlıca tercihlerim olan Warwick ve Bristol’u ziyaret etme şansı buldum ve Bristol’a karar verdim.

University of Bristol öğrencisi olabilmem için sağladığınız katkı ve süreç boyunca desteğiniz için Sevda Hanım’a başta olmak üzere tüm ekibe çok teşekkür ederim. Yolunuz Bristol’e düşerse sizi ağırlamaktan memnuniyet duyarım.

Saygılarımla,
Buğra Süsler
BSc Politics - 2008
University of Bristol