University of Brighton
Dokuz Eylül Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra bir süre özel sektörde çalıştım. Mezuniyet sonrası, tüm dünyayı sarsan ekonomik krizin ortaya çıkması ile özel sektörde çalışmak neredeyse imkânsız hale geldi. Dünyanın en büyük finans kuruluşları teker teker iflaslarını açıklarken ben finans dünyasında kendime nasıl yer bulacaktım?

Son birkaç yıldır okul bittikten sonra yurt dışında yüksek lisans eğitimime devam etmek istiyordum fakat mezuniyetten sonra hemen çalışmaya başladığım için fırsatım olmamıştı. Krizin yarattığı bu boşluğu yurt dışında yüksek lisans yaparak değerlendirmeye karar verdim. BEB ile buluşmamdan önce birkaç şirketle görüştüğümde hepsi geç kaldığımdan, not ortalamamın düşüklüğünden veya bunun gibi sebeplerden dolayı 2009–2010 öğretim yılı için kabul alamayacağımdan bahsetti. Daha sonra kuzenimin tavsiyesi ile BEB ile iletişime geçtim. Gerçekten başvuru aşamasında birçok olumsuzluk vardı fakat BEB İzmir Şubesinden Şefika Hanım ile yaptığımız görüşmeler sonucunda kabul almak için çabalamayı seçtik. Benim için BEB farkı burada ortaya çıktı. Şefika Hanım, University of Brighton temsilcisi ile İzmir eğitim fuarında bir görüşme yapmamı tavsiye etti. Üniversiteden gelen temsilciyi ikna ederek, olumsuzluklarımızı kabul aşamasında tersine çevirmeyi planlıyorduk. Belgelerimi hazırladık, iyi bir görüşmenin ardından mutlu haberi aldık. Üniversite şartlı kabul yollamıştı! Artık hayallerime son bir adım kalmıştı, IELTS sınavından başarılı bir sonuç almak… BEB ve Şefika Hanım tüm olumsuzlukları tersine çevirdiğinde artık sıra bendeydi. Bu kadar emekten sonra yeterli puanı almamak olmazdı J Vize işlemleri başta olmak üzere İngiltere öncesi hazırlık dönemimi BEB desteği ile çok kolay atlattım. 22 Eylül sabahı Londra’ya indim. Yaklaşık 5 ay süren bu maratonda başarıya ulaşmıştım, fakat bu benim olduğu kadar BEB’in de başarısıydı. 

İngiltere’deki üniversite sistemi Türkiye’dekinden gerçekten çok farklı. Okula kabul aldığım günden itibaren üniversite benimle hep iletişim halinde oldu. Londra’ya indiğimde öğrenci birliği üyeleri beni karşıladılar ve Brighton’a transferimde yardımcı oldular. Brighton’a vardığımda yine her şey hazırdı ve üniversiteye doğru yola çıktık. 2 hafta süren eğitim ve oryantasyon programında aklımıza takılabilecek her konuda bir eğitim vardı. Kesinlikle çok aktif ve öğrencileriyle her an iletişim halinde olan bir üniversitede okuyorum. Derslerin çoğunluğu proje ve ödev ağırlıklı, ders geçme notunda araştırma ve kendi düşüncelerini ifade etme başarısı, bazı derslerde yazılı sınav başarısından bile daha önemli bir yer tutuyor. Bence İngiltere’deki üniversitelerin en önemli özelliğinden biri de güncel konulara göre öğretim planlarını değiştirebilmeleri. Örneğin University of Brighton, kriz ilk çıktığında çok kısa sürede ilgili derslerin içeriklerini güncelleyerek öğrencilerinin şu anki zamandan kopmamalarını sağlamıştır. Teorik ve pratik bilgi dengesini çok iyi sağlayan İngiliz üniversiteleri dünyanın önde gelen şirketleri için çok büyük bir çalışan kaynağı oluşturmakta.

Deniz kenarında, eğlencenin merkezinde iyi bir eğitim almak isteyen herkese Uni.Brighton’ı tavsiye ediyorum. Eğer amacınız İngiltere’de eğitim ise, BEB ile doğru yoldasınız.

 

Yigit ERSOZ
MSc Finance and Investments’10
University Of Brighton