University of Bolton
  19. yy’ın başlarına dek uzanan eğitim geçmişi, 1982 yılında Bolton Institute of Higher Education adı altında resmiyet kazanan okul, 2004 Nisan ayında üniversite statüsü  kazanan okulun, 2005 Ocak ayında Privy Council  tarafından adı University of Bolton olarak onaylanmıştır. Yaklaşık 11.000 öğrencisi ile Bolton, farklı alanlarda sağladığı kursları, küçük eğitim grupları ile modern, kompakt bir kampüste eğitim vermektedir.
İngiltere’nin kuzeydoğusunda yer alan Bolton şehri, uluslararası üne sahip, kültürel, sportif ve perakende merkezleri olan Manchester ve Liverpool şehirlerine komşudur.
Bolton’da öğrenciye geniş çapta alternatif sunan birçok; pub, bar, lokanta ve cafe’ler bulunmaktadır. Ayrıca,12 ekran multiplex sinema, bowling, mağazalar, restoranlar, oteller ve 24 saat açık süpermarketler Middlebrook Leisure Park bulunabilir.

Times’ın İyi Üniversiteler Rehberi-2008’de yaptığı araştırmaya göre, kuzey-batı bölgesinde öğrenci memnuniyetini sağlayan okullar arasında University of Bolton üst sırada yer almaktadır. Guide göre, University of Bolton’ı Öğrenci memnuniyeti temel alındığında, İngiltere'deki bütün üniversiteler arasında ilk 15’te göstermektedir.
Sanat, Medya ve Eğitim Fakültesi altında; Sanat ve Tasarım, Kültürel ve Yaratıcı Çalışmalar ve Eğitim bölümleri bulunmaktadır.

Çevre ve Mühendislik Fakültesi altında ise; Çevre, Dizayn, Elektronik ve Mühendislik bölümleri bulunmaktadır.
Bolton İşletme Fakültesi, Bilgisayar Oyunları ve Yaratıcılık TeknolojileriFakültesi, Sağlık ve Sosyal Bilimler diğer fakülteler arasında yer almaktadır.
Bir lisans derecesi normalde 3–4 yıllık tam zamanlı ya da 4–7 yıllık yarı zamanlı programları kapsar. Bolton Üniversitesi 6 lisans derecesi vermektedir. Bunlar; BA - Bachelor of Arts, BSc - Bachelor of Science, LLB - Bachelor of Laws, BDes - Bachelor of Design, BEng - Bachelor of Engineering ve BEd - Bachelor of Education’dır.