Newcastle University
Bu çağdaş üniversite, geleceği ön planda tutan ve dinamik yapısıyla 18,000 öğrenci nüfusuna ve 4,500 personele sahiptir. İngiltere’nin önde gelen üniversitelerinden biri olarak eğitim kalitesiyle ün yapmıştır. Newcastle Üniversitesi, kökenini 1834’te Newcastle’da kurulan Tıp ve Cerrahlık Okulu’ndan almaktadır.

Şehir, İngiltere’nin en heyecan verici, en cana yakın ve en kozmopolit şehirlerinden biridir. Büyük bir hızla da kültür ve bilimin tanınmış bir merkezi haline gelmektedir. Muhteşem gece hayatı, spor ve kültür aktiviteleriyle, şık kafelere, kafe-barlara ve işletmelere sahip bir yerdir.

Şehre doğru modern, yenilikçi uğrak noktaları arasında ödüllü Gateshead Millennium Köprüsü, BALTIC, Sage Gateshead müzik merkezi ve insanı hayranlık içerisinde bırakan “Angel of North” heykeli bulunmaktadır. Öğrencilerin kendilerini rahat hissedebileceği çok sayıda park ve Avrupa’nın en büyük seyahat fuarı olan “Newcastle Hoppings” gibi kalabalık etkinlikler de vardır.

Newcastle, etrafı kısa sürede kolayca gezebileceğiniz kompakt bir şehirdir. Geniş güzergâhlara hizmet veren otobüs ağı ve popüler öğrenci mekânlarını, şehirdeki kampüse bağlayan raylı bir sistemi bulunmaktadır. Mükemmel ulaşım ağları, sahil şeritlerine ve İngiltere’nin diğer kentleri gibi uzak yerlere kolayca seyahat edilme olanağı sunar.

 Üniversite Art and Humanities, Business and Management, Education, Communication and Language, Biological and Biomedical Science, Environmental and Agricultural Science, Computing Science and Law, Science Engineering alanlarında eğitim ve araştırma olanakları sunmaktadır. Newcastle Üniversitesi Kütüphanesi, Devlet tarafından pek çok kez Government Charter Mark – Mükemmel Kütüphane hizmet ödülüne layık görülmüştür. Bunun yanı sıra, Nanoteknoloji merkezi ve Müzik Okulu da ödül alan bölümler arasında yer almaktadır.

Öğrenciler, polis kayıtları ve vize gibi işlemleri için Student Advice Centre’dan destek alabilirler.
Üniversitede Lisans öğrencileri Castle Leazes Halls ve Henderson Hall olmak üzere 2 yurttan faydalanabilirler. Bu iki yurtta da sabah kahvaltısı ve akşam yemekleri verilmektedir. Henderson Hall yurdu ise hem Lisans hem de Lisansüstü öğrencilerine hizmet vermektedir. Öğrenciler  istedikleri takdirde özel kiralık evler bulma konusunda da üniversiteden destek alabilirler. Konaklama başvuruları online başvuru sistemi ile yapılmaktadır.

Gerekli olan İngilizce seviyesi
Undergraduate
IELTS     6.5,
IELTS     7.0 (Law, Medicine, Dentistry, Speech and Language Sciences, ve English)
Postgraduate
IELTS     6.5,
IELTS     7.0 (Law, English)