Middlesex University
Fransa'nın Strasbourg şehrinde Louis Pasteur Üniversitesi'ni bitirdikten sonra eğitimime İngiltere’de devam etme kararı aldım. Lisansım, İşletme ve Ekonomi üzerine idi ve eğitimime finans dalında devam etmek istedim. Bu nedenle BEB (British Education Bureau) aracılığı ile London Middlesex Üniversitesi MSc Financial Management master programına başvuruda bulundum. Londra'yı seçmemin ilk nedeni, dünyanın finans merkezi olmasının yanı sıra buradaki master programlarının bir senelik (full time) olmasıdır.

Middlesex Üniversitesi'nin benim için önemli bir ayrıcalığı da sene ortasında yani Ocak ayında başlayan master programlarının da mevcut oluşudur. Master programım öncesinde Middlesex Universitesi'nin Pre-sessional Academic English Courses programına katıldım. İki ay süren bu yoğun program boyunca bizlere Academic English ve writing de başlıca dikkat etmemiz gereken kurallar öğretildi. Her hafta yazılan essay'ler biz uluslararası öğrencilere, master için büyük fayda sağladı diye düşünüyorum. Şahsen ben Fransa'da okuduğum için oranın yazı düzenine alışıktım, fakat bu standartlar ve istenilen özellikler ülkeden ülkeye farklılıklar gösteriyor. Bu nedenle Pre-sessional'ın bana katkısının büyük olduğunu düşünüyorum. İngilizce bilgisinin master için yeterli olmayacağını düşünen arkadaşlara bu programı şiddetle tavsiye ederim. Ayrıca, bu program boyunca tanışmış olduğum arkadaşların bazılarıyla aynı master programına başlamam adaptasyon açısından kolaylık sağladı, zira okulun ilk gün heyecanını pek yaşamadım.

Middlesex Üniversitesi'nde master programları sınav değil, ödev ağırlıklı. Tabi bir takım sınavlara tabi tutuyorlar fakat notun 50% sini sınav 50% sini coursework oluşturuyor, bu da not açısından öğrencilere avantaj sağlamakta. Coursework'ler zaten dönem boyunca bütün vakti alıyor ve bu ödevlerin bazılarının sınıf içinde sunumu da yapılıyor.  Yani Londra'daki eğitim biraz interaktif, öğrenciler arasında dayanışma ve komünikasyon sağlıyor. Ödevlerin çoğunu gruplar halinde hazırlamak hem başka öğrencilerin aynı konulara bakış açılarını görmeyi sağlıyor, hem de grup içinde sunumlarda nasıl davranılması gerektiğini öğretiyor. Sunumların hem İngilizcemi geliştirdiğini hem de deneyim kazandırdığını düşünüyorum.

Middlesex Universitesi uluslararası öğrenciler için çok ideal bir okul. Bütün görevliler her türlü desteği sağlıyor, yardımcı oluyorlar. Okulun Londra içinde olması da büyük bir avantaj ki böylece güzel Londra Şehri’nin her türlü imkânlarından kolaylıkla faydalanabiliyoruz. Burası 7/24 yaşayan bir şehir, sıkılmak mümkün değil. Okulumu ve Londra'yı herkese tavsiye ederim. İmkânınız varsa ve yurtdışında okumak istiyorsanız, çok geç kalmadan başvurularınızı yapın derim.

 Bu okulu bulmamı sağlayan, başvuru işlemlerinde bana destek veren ve hiç bir yardımı esirgemeyen, başta Sevda Hanım olmak üzere bütün BEB (British Education Bureau) çalışanlarına çok teşekkür ediyorum.

 

Yaprak Güvener
MSc Financial Management - 2007
Middlesex University