LİSANS

İngiltere'de lisans eğitimi genellikle üç yıl sürerken; tıp, diş hekimliği ve mimarlık gibi programlar daha uzun sürelidir. İskoçya'daki üniversitelerde ise lisans eğitimi dört yıl sürer. Eğitim programları her sene Eylül ayının sonu ya da Ekim ayının ilk haftası gibi başlar. Lisans dereceleri şu şekilde gruplandırılabilir:


Bachelor of Arts (BA): Sosyal konularda lisans derecesi

Bachelor of Science (BSc): Fen konularında lisans derecesi


Bachelor of Law (LLB): Hukuk konusunda lisans derecesi

Bachelor of Medicine (MB): Tıp konusunda lisans derecesi

Bachelor of Education (BEd): Eğitim konusunda lisans derecesi

Bachelor of Architecture (BArch): Mimarlık konusunda lisans derecesi

Bachelor of Engineering (BEng): Mühendislik konusunda lisans derecesi


Öğrenci kabul koşulları, bir üniversiteden diğerine ve hatta bölümden bölüme farklılık gösterebilir. Her üniversitenin aradığı özel koşulları, üniversitelerin web sayfalarından ya da eğitim danışmanlarımızdan öğrenebilirsiniz.

Türk ve İngiliz eğitim sistemi farklı olduğundan Türk lise diploması, İngiltere'deki 3 yıllık üniversite eğitiminin ilk yılına kabul için genellikle yeterli görülmemekle birlikte, her öğrenci bireysel olarak değerlendirilmektedir. Kimi zaman yabancı dilde eğitim veren bir liseden iyi dereceli bir diploma, üniversitenin ilk yılına başlamak için kabul edilebilmektedir.

İngiliz yüksek öğrenim kurumlarından birinde bir yıllık hazırlık kursunu (foundation) tamamlayanlar lisans derecesine kabul edilebilirler. Bu kurslar, üniversiteler bünyesinde ya da işbirliği içinde oldukları kolejler tarafından verilir. Alınan dersler, üniversitede okutulacak konulardan oluşur ve İngilizcenin gelişimine yardım sağlar.

Üniversiteler, değerlendirme yaparken İngilizce yeterlilik ve Lise (transkript) notlarının yanı sıra, öğrencilerin hocalarından almış oldukları referans mektupları ve "UCAS" formunda yazmış oldukları kompozisyonlar da belirleyici rol oynamaktadır. Bütün üniversitelerde genel olarak "A" Level sınav dereceleri temel alınmaktadır. "A" Level'a eşdeğer kabul edilen SAT, Abitur, Fransız, IB gibi sınav sonuçları da kabul edilir.

İngiltere'de üniversite seviyesinde eğitim görmek ve sosyal yaşamınızı en iyi şekilde sürdürebilmek için belirli bir seviyede İngilizce bilmek gereklidir. İngiltere'deki yüksek öğretim kurumları öğrencilerin kabulü için IELTS (genelde 6) veya TOEFL (genelde 80–85) sınav sonuçlarını temel alırlar. Bazı üniversiteler, Cambridge Proficiency in English (CPE) ve Cambridge Certificate in Advanced English (CAE) sınavlarını da kabul etmektedir.