Lancaster University
Bu yazıyı okuyan ve İngiltere'de hangi üniversiteye gideceğine ve kiminle çalışmak istediğine henüz karar ver(e)memiş olan arkadaşıma -yani sana yazıyorum bu satırları. Şu an eğitiminle ilgili sormakta olduğun soruların hepsini günlerce ben de kendime sordum. Dolayısıyla kaygıların ve beklentilerinle birlikte seni anlayabiliyorum. Üstelik seni temin ederim ki, Birleşik Krallık'ta araştırmadığım şehir ve üniversite kalmadı. Neticede başvurmak üzere üç üniversite seçtim ve üçünden de kabul aldıktan sonra Lancaster Üniversitesini tercih ettim. Bu tercihimin benim için ve -eminim senin için de makul görünecek çok geçerli sebepleri var: Öncelikle Lancaster Üniversitesi İngiltere'nin en iyi araştırma üniversitelerinden biri. Öğrenci memnuniyeti açısından yine en iyi üçüncü veya dördüncü okuldur. Bunun dışında inanılmaz hızlı bir geribildirim sistemine sahip. Bir de Güneydeki üniversitelerin bulunduğu şehirlere göre çok çok daha ucuz bir şehir Lancaster. Suç oranları çok düşük. Kampüste bir şehirde bulabileceğin hemen her şey mevcut. Buna kilise, sinagog ve mescit de dâhil. Sözün kısası, "benim öncelikli derdim okumak, araştırmak ve öğrenmek" diyorsan; tercih etmeni yürekten tavsiye edebileceğim bir üniversite Lancaster Üniversitesi. Zira ben burada olmaktan mutluyum.
Ve tabii BEB... Gerek İzmir ve gerek İstanbul'da tüm süreç boyunca benimle birlikte yorulan, başvurularımın üniversiteler tarafından layıkıyla ciddiye alınmasını sağlayıp; vize için koşturduğum günlerde yanımda olan başta Pınar Hanım olmak üzere tüm "amatör ruhlu, profesyonel çalışma disiplinine sahip" BEB ailesine teşekkür ederim.
Ve sana da -yolunu arayan arkadaşım, eğitiminle ilgili nihai kararını vermeden önce BEB'e danışmanı ve onların tecrübelerinden istifade etmeni gönülden tavsiye ederim. Dilerim, yaşamın boyunca umduklarından daha iyisini bulursun.
 
Sertaç T. Demir
Media and Cultural Studies
Lancaster University