İngiltere'de Banka Hesabı

İngiltere’de banka hesabı açtırmak hem süreç hem de prosedür olarak ülkemizden farklılık gösterir. Hesap Türkiye’deki kadar kolay açılmaz.

Hesap açtırırken öncelikle dikkat edeceğiniz husus, istenilen belgeleri başvuru formuyla birlikte eksiksiz bir şekilde bankaya teslim etmektir. Hesap açma işlemi esnasında öğrenci hesabı açtırmak istediğinizi özellikle bildirmelisiniz. Öğrenci hesabı için okuldan aldığınız öğrenci olduğunuzu ispatlayan yazı yeterli olacaktır. Üzerinde durulması gereken diğer bir nokta ise, çoğu bankanın İngiltere’de altı aydan kısa süre kalacak öğrenciler için banka hesabı açmak istememesidir. İngiltere’de altı aydan uzun bir süre kalacaksanız, bu durumda İngiltere’de banka hesabı açtırmanız daha kolay olacaktır. İngiltere’de okula başladıktan sonra vakit kaybetmeden banka hesabınızı açtırmak için başvuruda bulunmanız sizin için faydalı olacaktır; çünkü banka hesabını açmanız ve banka hesabının aktif olması yaklaşık 10–15 gün sürecektir.

İngiltere’de Banka hesabı açtırmak için gerekli olan belgeler

• Pasaport

• Üniversite kabul mektubunuz

• İngiltere’deki konaklama adresinizi gösteren bir belge (okuldan alınabilir.)

• Ayrıca Türkiye’de bir banka ile çalışıyorsanız veya kredi kartınız varsa, banka ya da kredi kartı ekstrenizi yanınızda götürmeniz faydalı olabilir.