Burs Olanakları Nelerdir?

Yüksek standartları ve ünleri nedeniyle, Birleşik Krallık’taki üniversiteler kendi imkanlarına sahip yetenekli öğrencileri kolayca kendilerine çekebilmektedir, dolayısıyla burs olanakları oldukça kısıtlıdır. Ama yine de çoğu üniversite ‘kısmi burs’ verebiliyor ve hatta çok başarılı öğrencilerin tam burs alma ihtimali olabiliyor.

Tam Burslar

Her ne kadar İngiltere’deki okullar için burslar mevcut olsa da, bu burslardan faydalanmak özellikle tam burs olduğunda bir hayli zordur. Genellikle tam burslar bile sadece eğitim masrafını karşılayacak, yaşam giderlerine dokunmayacaktır. Bu tam burslar da sadece en başarılı öğrencilere tahsis edilmektedir.

Okulların Kendi Bursları

Üniversiteler burslarını farklı zamanlarda açıklasalar da duyuruları genellikle bahar döneminde olmaktadır. Kural olarak burslar tüm uluslararası öğrencilere yönelik olduğundan Türkiye’nin özel bir konumu yoktur. Ancak bazı üniversitelerin Türk öğrenciler için belli kısmi bursları olabilmektedir. Genelde, bu burslara başvurmak için öncelikle üniversiteden kabul almış olmak gerekmektedir.

Kısmi Burslar

Genellikle verilen burs şekli kısmı burslardır. Bu burslar da belli üniversitelerde kabul edilen öğrencilere £1,000 ile £5,000 arasında veril mektedir. Bu burslar çoğunlukla başarı ve yeteneklere göre verilir ancak bazen maddi yetersizlikler de göz önünde bulundurulmaktadır.

Burslar kimin için uygundur?

Başarılı öğrencilerin rekabetin yüksek olduğu bu durumda daha çok şansları vardır. Başvurduğunuz üniversitenin koşulları doğrultusunda, tam ücret ödeyen öğrenciler için yeteneklerine göre ya da bazen ihtiyaca göre başvuru olanağı vardır. Üniversitelerin çok azı, herhangi bir ülkeden öğrencilere neredeyse indirim denebilecek küçük burslar vermektedir.

Ek Şartlar

Eğer tam burs almayı hedefleyenlerdenseniz sadece lise yada universite notlarınızın mükemmel olması yetmez, aynı zamanda başvurunuzu yaparken İngilizce dil seviyenizin de yüksek olması gerekiyor. Başvurunuzun değerlendirilmesi için bile IELTS’ten en az 6.0-6.5 almış olmanız gerekiyor.

Birleşik Krallık Üniversitelerinden Burs Duyuruları

University of Sussex Burs İmkanları

Özellikle İşletme ve Ekonomi gibi sosyal bilim alanlarındaki başarı sıralamalarıyla hem İngiltere'de hem de dünya çapında ön plana çıkan University of Sussex, eğitimine Eylül 2021 yılında başlayacak uluslararası öğrencilerin birçok burs imkanından faydalanabilmelerini sağlayacak.

University of Sussex tarafından sağlanacak burs imkanlarından ilki ve en çok dikkat çekenlerinden biri Türk öğrencilere özel verilecek olan £3000 değerindeki Sussex Turkey Scholarship yüksek lisans bursları. Üniversitedeki birçok yüksek lisans programı için geçerli olacak bu burs için üniversitedeki yüksek lisans programından kabul alan ve kabulünü onaylayan tüm Türk öğrenciler faydalanabilecek. Başka bir ifadeyle, £3000 değerindeki burs imkanından faydalanmak isteyen Türk öğrenciler burs için yüksek lisans programından ayrı herhangi bir başvuru yapmadan eğitim ücretlerine uygulanacak olan £3000 indirimden yararlanabilecek.

University of Sussex, uluslararası öğrencilerin £5000 değerinde Chancellor’s International Scholarship bursundan da yararlanabilmelerini olanak sağlıyor. Üniversitedeki birçok lisans ve yüksek lisans programında geçerli olacak burs imkanından faydalanmak isteyen uluslararası öğrenciler lisans veya yüksek lisans program kabullerinin ardından burs için ayrı bir başvuru gerçekleştirebilecekler.

Sussex Üniversitesi'nin £3000 değerindeki University of Sussex Business School International Masters Award ve Engineering and Informatics International Masters Award busları ise İşletme Fakültesi ile Mühendislik ve Bilişim Fakültesi yüksek lisans programlarından kabul alan ve kabulünü onaylayan uluslararası öğrencilere burs için ayrıca bir başvuru yapılmaksızın otomatik olarak verilecek. Ayrıca, İşletme Fakültesi ile Mühendislik ve Bilişim yüksek lisans bursları Türk öğrencilere sağlanan £3000 değerindeki burs ile veya £5000 değerinde Chancellor’s International Scholarship bursuyla birleştirilebilecek.

University of Bath Burs İmkanları

The Times and The Sunday Times Good University Guide, The Guardian University Guide ve Complete University Guide olmak üzere üç farklı üniversite başarı sıralamasında İngiltere’nin iyi 10 üniversitesi içerisinde yer alan University of Bath, eğitimine 2021'de başlayacak uluslararası öğrencilerin 6 farklı burs imkanından faydalanmalarını sağlıyor. Üniversitedeki hem lisans hem de yüksek lisans programlarında öğrenim görecek uluslararası öğrencilerin faydalanabileceği burs imkanlarıyla ilgili detaylar aşağıda yer almaktadır.

University of Bath Lisans Bursları:

University of Bath, lisans eğitimine 2021 yılında başlayacak uluslararası öğrenciler için The Chancellor’s Scholarship ve The International Baccalaureate 50th Anniversary Scholarship şeklinde iki farklı burs imkanı sunmaktadır. The Chancellor's Scholarship bursu kapsamında uluslararası öğrencilerin birinci yıl eğitim ücretlerinde £2,000’a varan indirim uygulanmakta, The International Baccalaureate 50th Anniversary Scholarship bursu kapsamında ise lisans öğreniminin ilk yıl eğitim ücretinde £6,000’a kadar indirim uygulanmaktadır. Başvuru şartlarını karşılayan tüm uluslararası öğrenciler University of Bath tarafından verilen The Chancellor's Scholarship ve The International Baccalaureate 50th Anniversary Scholarship burslarından yararlanabilmektedir. 

University of Bath Yüksek Lisans Bursları:

University of Bath, Mühendislik ve Tasarım Fakültesi, Beşeri ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Fen Bilimler Fakültesi ve İşletme Fakültesi’ndeki full-time ve 2021 başlangıçlı yüksek lisans programları için geçerli olan 4 farklı burs imkanı sunmaktadır. £5,000 değerindeki Deans Award for Academic Excellence Scholarship ve Global Leaders Scholarship ve School of Management Master's Scholarships bursları ile eğitim ücretinde %30'a kadar indirim uygulanabilen MBA Scholarships burslarına başvuru şartlarını karşılayan tüm uluslararası öğrenciler başvurabilmektedir.

University of Bath'taki 6 farklı lisans ve yüksek lisans bursuna başvuru şartları, burs başvuru süreci ve burs başvurusu için son tarihler gibi detaylı bilgilere University of Bath Lisans ve Yüksek Lisans Bursları linkinden ulaşabilirsiniz.

İSTANBUL 
İstiklal Cd. Kallavi Sk. Leon Apt. No:1/3-4 Beyoğlu
Tel : 0212 244 4000
        0531 376 3074
turkeyist@britisheducation.com.tr
ANKARA
Ufuk Üniversitesi Cad. The Paragon No:3/23 Çukurambar
Tel : 0312 258 6323
        0541 776 0709
turkeyank@britisheducation.com.tr
İZMİR
Manas Bulv. Folkart Towers B No:34/08 Bayraklı
Tel : 0232 323 1010
        0532 540 4037
turkeyizm@britisheducation.com.tr
KIBRIS
Muharrem Çalay Sk. Çanakçı Apt. No:20/4 Taşkınköy
Tel : +44 203 82 42 431 
        0533 860 10 55
cyprus@britisheducation.com.tr
LONDON
Suite LP28855, 20-22 Wenlock Road, N17GU
Tel : +44 203 82 42 431 
        +44 203 82 42 431
mbudd@britisheducation.com.tr

Image