Goldsmiths University of London
Herkese Merhaba!
Uğraş gerektiren uzun bir süreçten sonra sonunda burada, yeni okulumda olmaktan dolayı mutluluğu anlatmam gerçekten zor ama deneyeceğim! Suanda Londra’da University of London’a bağlı Goldsmiths’de Televizyon Gazeteciliği üzerine yüksek lisans yapmaktayım. Bu cümleyi kurmak burada belki kolay oldu ama eğer danışmanlık hizmeti aldığım kişi, Sernur Tosun ile geçtiğimiz bahar gerçekleşehttp://www.britisheducation.com.tr/img/uploads/123.jpgn yurtdışı eğitim fuarında tanışmasaydık sanıyorum bambaşka bir yerde ve programda olacaktım.
 
Bunu neden söylüyorum? Çünkü yurtdışında lisans ya da yuksek lisans eğitimi alma (istisnalar dışında) süreci muhakkak profesyonel bir yardım gerektiriyor. Fuara gidene kadar her işimi kendim hallederim diye düşündüğüm için bunun ne kadar önemli olduğunu bilmiyordum. Fakat ayrıntılı bilmediğiniz bir konuda, işini bu kadar iyi yapan insanlardan yardım almamak bence büyük bir talihsizlik. Şanslıyım ki British Education Bureu’ya rastlama fırsatını yakaladım. British Education sadece istediğiniz alanda sizin kriterlerinize uyan bütün okulları bulmakla kalmıyor, vize gibi işlemleri halletme konusunda da büyük rol oynuyor. Tecrübe etmiş birisi olarak özellikle İngiltere’den vize alma sürecinin pek çok kıstas gerektirdiğini ve mutlaka yardım gerektirdiğini söylemekten sanırım hiç çekinmeyeceğim. Buradaki hayatımdan biraz bahsetmeden evel doğru yerde doğru insanlarla olmanın bana ne kadar yarar sağladığını söylemeden hiç geçmem!Eğer bu yazıyı okuyorsanız zaten doğru yerdesiniz demektir! Kolay gelsin!
Peki Londra’da hayat , okul yaşamı nasıl? Eminim pek çok kişi İngiltere’de eğitim almayı aklından geçiriyordur. Öncelikle Londra mı yoksa İngiltere mi ayrımını yapmalısınız, çünkü Londra kendine has, yüzlerce farklı kültürün yaşadığı, dilin konuşulduğu, pahalılığının sözlerle anlatılmaya gerek duyulmadığı, kendine has bir ülke adeta! Burada bulamayacağınız tek şey güneşli bir hava olurdu ki, aslında öyle söylendiği gibi havanın sürekli kötü olduğu, yağmurun durmadığı bir yer değil! Siz nereye gideceğinizi düşünürken, medya, gazetecilik, sosyal bilimler, müzik ve sanat alanında eğitim almak isteyenlere tavsiyem mutlaka Goldsmiths’i düşünmeleri! Burası bu alanlarda ülkenin öncü eğitim kurumlarından birisi olmasının yanısıra diğer İngiltere üniversitelerinden çok daha artistik, yaratıcı ve sınırları zorlayan bir öğrenci profili var. “Goldsmiths kids” olarak tabir edilen öğrenciler gerçekten birbirinden farklı ve değişime ayak uydurmakta hızlılar. Bu okulda olmanın en güzel yanlarından biriside öğrencilerin ve hocaların bu anlamda birbirine gösterdikleri uyum. Sözlerimi bitirmeden önce Goldsmiths’in güneydoğu Londra’da olduğunu hatırlatır, şehir merkezine mükemmel şekilde hızlı ulaşabileceğinizi bildirmek isterim. Eğer daha fazla bilgi almak isterseniz, iletişime geçmekten şütfen çekinmeyin! Bol şanslar, doğru seçimler!
Duygu Saykan
MA Television Journalism -2011
Goldsmiths, University of London